Vagónka Trebišov

Keďže sa mi doteraz nepodarilo nájsť Homepage Vagónky, tu uvádzam materiály, ktoré som doteraz získal:

Adresa:
Vagónka, a. s., Trebišov
kpt. Nálepku 47
Trebišov
075 20
fax: +421/948/6723 993
tel.:+421/948/6723 962

Z krádeže v trebišovskej Vagónke podozrivých až 14 ľudí
SITABRATISLAVA/TREBIŠOV 12. 05.2004 - Až 14 ľudí vo veku od 15 do 39 rokov z Trebišova a obcí Hrčeľ a Nižný Žipov v Trebišovskom okrese je podozrivých z aprílovej krádeže 740 metrov trakčného vedenia a 740 metrov oceľového nosného lana z vlečkovej koľaje firmy Vagónka v Trebišove, ktorej spôsobili škodu takmer 270 tisíc korún. Jednou z nich je aj 28-ročná žena z Českej republiky. Ako agentúru SITA informoval hovorca Železničnej polície Jozef Búranský, páchateľov zaistili železniční policajti z Čiernej nad Tisou. Podozriví priznali, že pred veľkonočnými sviatkami a po nich po vzájomnej dohode na vlečke pílkou na kov odrezali medené trolejové vedenie s hmotnosťou 336 kg a v troch zberniach druhotných surovín zaň dostali 16 428 korún. Peniaze si rozdelili a použili pre vlastnú potrebu. Škoda z priznanej krádeže je 67 364 korún, zatiaľ však nie je známy zlodej, ktorý si odniesol veci za zvyšných vyše 200-tisíc korún.

Zlodeji v Trebišove ukradli z firmy trolejové vedenie
TASRBratislava 1. 4.2004 - Železničným policajtom (ŽP) sa podarilo objasniť prípad krádeže trolejového vedenia z trebišovskej Vagónky Trebišov .
Krádež má na svedomí kvarteto mužov zo Sečoviec, Zbehňova a Trebišova. Všetci sa priznali, že v pondelok v noci pílkou na železo prerezali a odcudzili trolejové vedenie a napínacie lano. Lup plánovali predať v zberni surovín. Policajti im v tom zabránili. Mužom bola dokázaná krádež so škodou 18 500 korún. Ku krádeži koľajovej srdcovky, ktorá rovnako zmizla z firmy sa nepriznali. ŽP začala vo veci trestné stíhanie pre trestné činy krádeže a poškodzovania cudzej veci formou spolupáchateľstva a zároveň voči mužom vzniesla obvinenie.
TASR informáciu poskytol hovorca ŽP Jozef Búranský.

Vagónka Trebišov výrazne diverzifikuje pôvodnú výrobu
Zisk v objeme 4 až 5 miliónov korún očakáva tohto roku Vagónka, a. s., Trebišov. Od začiatku roka do polovice novembra dosiahla jej produkcia hodnotu 180 miliónov korún.
Do konca roka by podľa slov Emila Kráľa, generálneho riaditeľa Vagónky, mala produkcia tohto podniku dosiahnuť hodnotu 220 až 240 miliónov korún. Vyše 60 percent výroby tvorí oprava rýchlikových, prívesných a cisternových vagónov. Zákazky ŽSR v tomto roku, rovnako ako vlani, predstavujú hodnotu zhruba 140 miliónov korún. Problémom je však meškanie platieb zo strany ŽSR. Ešte nedávno tieto pohľadávky Vagónky predstavovali sumu 80 až 100 miliónov korún. Teraz sa ich podarilo znížiť na približne polovicu. "Pre vysoké pohľadávky voči ŽSR sme nemohli ani platiť do poistných fondov. Vyrovnať tieto záväzky chceme do konca roka. Výška sankcií za meškajúce poistné pritom negatívne ovplyvní aj tvorbu zisku," povedal E. Kráľ.
Vedenie trebišovskej Vagónky, ktorá zamestnáva 400 ľudí, predpokladá, že zákazky ŽSR budú aj v budúcom roku na úrovni zhruba 140 miliónov korún. Cieľom podniku je udržať vagónovú a rozšíriť nevagónovú produkciu. Tvoria ju skladové, prepravné a obytné kontajnery či rodinné krby dodávané do Nemecka. Podnik sa pokúša vo väčšom rozsahu obnoviť svoju tradičnú výrobu investičných celkov, dodávanú na teritóriá bývalého Sovietskeho zväzu, hoci obchod na týchto trhoch je zdĺhavý pre meškajúce platby. Vagónka Trebišov zároveň začína dodávať do Nemecka napríklad traverzy pre kamióny. Po nasýtení tamojšieho trhu rodinnými krbmi sa totiž chce v Nemecku udržať pri kamiónovej výrobe.
"Predaj krbov je navyše sezónny a trvá iba od mája do novembra. Sezónnych pracovníkov sme v minulých rokoch v zime buď presúvali na iné pracoviská, alebo sa evidovali na úrade práce," povedal E. Kráľ. Tentoraz však zhruba 70 sezónnych zamestnancov Vagónka prepúšťať nebude. "V budúcom roku chceme získať certifikát TÜF, čo by nám malo uľahčiť kontakty v Nemecku či Rakúsku. Keďže certifikácia predpokladá skvalitnenie skladovania a presnú evidenciu toku materiálov v priebehu výroby, zamestnáme sezónnych pracovníkov v tejto činnosti," povedal riaditeľ.

Andrej Bančanský

( Pravda 18. 11. 1999, Železničné správy Klubu dráharov )

Privatizácia spoločnosti


( http://www.rail.sk/arp/slovakia/present/trebvag.htm )