Ľahké dieselové motorové jednotky radu
Light diesel motor units class
825

Nezvestný Macejko
Plus 7 dní, 27.09.2004, Naďa Šindlerová - Z dvojtýždňovej dovolenky na Malorke sa pred niekoľkými týždňami vrátil exminister dopravy Jozef Macejko s manželkou. Bola to už ich druhá tohtoročná dovolenka. Začiatkom leta ich novinári zastihli v Chorvátsku práve v čase, keď generálny prokurátor Dobroslav Trnka vrátil na došetrenie kauzu okolo tendra na nákup 35 súprav ľahkých motorových vlakov za stovky miliónov korún, v ktorej exminister čelí závažným obvineniam.
V mútnych vodách: Jozef Macejko je spolu so svojím vtedajším štátnym tajomníkom Michalom B. a vedúcim úradu ministerstva Petrom K. obvinený zo zneužívania informácií v obchodnom styku, z korupcie a zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. V afére figuruje aj Košičan Jozef Bakšay žijúci v Prahe, ktorý zohral v afére spred dvoch rokov kľúčovú úlohu. V tendri súperili dve firmy - švajčiarske konzorcium Stadler, ktorého záujmy zastupoval Víťazoslav Moric, a francúzska firma ALSTOM , za ktorú loboval Jozef Bakšay. Podľa výberovej komisie bol Stadler jednoznačne lepší. Zostávalo, aby minister Macejko tender podpísal. Podpis však podivne odďaľoval. Neskôr vysvitlo, že do vlakového tendra zasahovali lobistické skupiny, hovorilo sa aj o úplatkoch. Kauza „vláčiky“ bola brilantnou ukážkou korupcie na najvyšších miestach a Macejka stála v júni roku 2002 miesto vo vláde. Existujú dokonca indície, že v kauze išlo aj o stranícke záujmy SDKÚ. Je však celkom možné, že so svojou ambicióznou manželkou rozohrali vlastnú hru. Napokon, známy je predčasný „oldomáš“, ktorý v bratislavskej reštaurácii Traja mušketieri platil Bakšay. Pri inej príležitosti označil práve Danu Macejkovú za človeka, ktorý zabezpečí víťazstvo na ministerstve. Manželka ministra dopravy sedela vtedy, podľa výpovede Víťazoslava Morica, pri vedľajšom stole s nedávno odvolaným honorárnym konzulom Guinejskej republiky Jozefom O. Bývalý pán konzul je momentálne vo vyšetrovacej väzbe, kde čelí závažným obvineniam z účasti v zločineckej skupine podozrivej z nelegálnych obchodov s naftou, ktoré pripravili štát o stovky miliónov. Tento známy manželov Macejkovcov a od septembra 2003 aj predseda dozornej rady vo firme Globfinanc, kde figuruje aj Dana Macejková, sa tiež zamontoval do kauzy ľahké motorové vlaky. Bol to práve on, kto dal médiám list Petra Kresánka, v ktorom tento bývalý poslanec SDKÚ píše premiérovi pre nezainteresovaných dosť krkolomnú a málo zrozumiteľnú vetu: „Gabo berie vec alternatívne podľa faktu, že pozadie je pre stranu rovnaké.“ Spolu s Macejkovcami bude teda v rámci doplnenia vyšetrovania tiež vypočutý.
Hlúpy dobráčisko?: Zohnať Jozefa Macejka sme sa snažili niekoľko týždňov - hľadali sme ho osobne na viacerých miestach, márne sme vyzváňali aj na jeho mobilný telefón. Chceli sme zistiť, čím sa bývalý minister zaoberá v čase, keď práve nedovolenkuje. Zašli sme aj do firmy Globfinanc v Bratislave, kde podľa výpisu z Obchodného registra pracuje jeho manželka ako členka predstavenstva. „Pani Macejková tu už nie je, od budúceho mesiaca u nás končí,“ povedala nám pracovníčka firmy s tým, že pán Macejko do firmy nechodieval a ani pre nich nikdy nepracoval.
V Prešove ho hľadáme na sídlisku Sekčov v dlhočiznom bloku na Ulici federátov číslo 11. V trojizbovom byte na piatom poschodí nám však nikto neotvára. Podľa našich informácií sa tu manželia Macejkovci objavujú iba sporadicky, hoci byt je napísaný na otca pani Dany. „Bývali tu, kým sa stal ministrom, ale teraz sa stará o byt jej mama. Macejkovci tu boli asi pred dvoma mesiacmi. Jeho vždy privezie tmavomodrá limuzína aj so šoférom. Sám sa bojí šoférovať. Ona zas chodí na žltozelenom tereniaku s bratislavskou ešpézetkou. Robí vraj poisťovaciu maklérku a cestuje po celom Slovensku,“ dozvedáme sa. Suseda v stredných rokoch skonštatuje: „On mi pripadá taký dobráčisko, ale ona je veľmi ambiciózna. Keď sa sem nasťahovali, často sa hádali aj kvôli jeho rodičom. Viete, v týchto panelákoch si človek vypočuje, aj čo nechce. Bolo dosť trápne, keď sa potom pani Macejková vypytovala susedov, či tú hádku počuli. Veď povedať to práve jej by bolo dosť netaktné. Dodnes neviem, čo tým vlastne sledovala,“ zamyslí sa obyvateľka vchodu a vzápätí dodá: „Jednu dobrú vec pre nás predsa len urobil. K nášmu bloku neviedla nijaká cesta. Zariadil jej výstavbu, keď šéfoval správe ciest.“
Na Ulici federátov pribudla prístupová cesta aj s priestranným parkoviskom. Mimochodom, o Macejkovom riaditeľovaní na Slovenskej správe ciest kolujú okrem iného aj pikantnosti, ako pani Dana v mene svojho manžela menila šarmantné sekretárky. V súvislosti so Slovenskou správou ciest za čias jeho pôsobenia sú však aj menej úsmevné zistenia Najvyššieho kontrolného úradu. Z nich napríklad vyplýva, že Macejko uprednostňoval veriteľov. SSC neuhrádzala pohľadávky voči veriteľom podľa dátumu splatnosti, ale podľa akéhosi zvláštneho kľúča. Tak mohli spriaznené spoločnosti profitovať z dlhov SSC voči stavebným firmám. Protekčné firmy odkupovali od veriteľov ich pohľadávky za nižšie ceny, pričom spravidla do niekoľkých dní boli správou ciest uhradené v plnej výške. Keď sa takéto machinácie prevalili, sedel už Macejko v kresle ministra dopravy, a teda aj zriaďovateľa SSC. Zodpovednosť, žiaľ, nevyvodil ani premiér Dzurinda.
Postaví si dom?: Macejkovcov bezúspešne hľadáme aj v starom tehlovom dome neďaleko centra Prešova - na Zápotockého ulici. „Už tu nebol niekoľko rokov, ale menovku má stále vyvesenú, aj pošta mu sem chodí. Pán minister si určite drží byt v atraktívnej časti mesta, hoci iní nemajú kde bývať,“ príkro ohodnotí situáciu starší muž a rukou nám ukazuje plastové obloky rohového dvojizbového bytu na druhom poschodí. Ani nie dvesto metrov odtiaľ leží medzi rodinnými domami staršej vilovej štvrte na Urbánkovej ulici krásna parcela s ovocnými stromami. Jozef Macejko s manželkou kúpili tento pozemok s rozlohou 873 štvorcových metrov v roku 1997. Zdá sa, že to nebola zlá investícia. Hoci výpis listu vlastníctva hovorí jasne o majiteľoch, susedia zostali prekvapení, keď sme sa pýtali na Macejkovcov. Podľa ich slov sa o pozemok starajú istí Košičania. Z času na čas vraj prídu, pokosia trávu, poorezávajú stromy.
Takéto manuálne činnosti exminister zrejme prenecháva iným, hoci zručnosť mohol nadobudnúť v záhrade rodičovského domu v dedinke Župčany pri Prešove, kde dodnes žijú jeho rodičia, brat aj sestra. Čím sa teda zapodieva po odchode z ministerstva dopravy? V rozhovore pre istý slovenský denník začiatkom júna Jozef Macejko prezradil, že sa venuje rôznym konzultačno-poradenským činnostiam. V Obchodnom registri figuruje spolu so svojím bratom Petrom ako jeden zo spoločníkov vo firme Ekomos. Keď sme do nej zašli, dozvedeli sme sa od jedného z konateľov prekvapivú informáciu: „Pán Macejko nemá s nami nič spoločné. Objaví sa tu tak raz do roka.“ Niečo spoločné však s Ekomosom predsa len má, hoci sem nechodí dennodenne ako do zamestnania. Minimálne si zájde po dividendy.
V Slovenskej autobusovej doprave Prešov - spoločnosti s imaním viac než 256 miliónov korún - sú exministrovi Macejkovi istotne omnoho vďačnejší. Za jeho „ministrovania“ sa sprivatizovali všetky štátne podniky SAD na území Slovenska. Macejko však v tejto privatizácii išiel aj ďalej. Presadil, že súčasťou sprivatizovaného majetku sa stali aj nástupištia. A to aj napriek tomu, že Protimonopolný úrad žiadal ich prevod pod samosprávu. Zlé jazyky tvrdia, že Macejko veľmi dobre vedel, čo činí. Súvislosti naplno vyplávali na povrch vlani v polovici augusta, keď sa stal členom dozornej rady sprivatizovanej prešovskej SAD-ky.
Na Slovensku je skutočne všetko možné. A hoci najnovšie sa prípadom „vláčiky“ zaoberá Úrad špeciálneho prokurátora, jeho aktéri si zatiaľ z toho príliš ťažkú hlavu nerobia.

Tender na vláčiky: víťaz platí
Hospodárske noviny29.07.2004, Habrmanová Slávka - Tender na dodávku ľahkých motorových vlakov pre ZSSK stále nebol zrušený. Naopak, ako pre HN povedal generálny riaditeľ ZSSK Pavol Kužma, víťazom zostáva švajčiarska spoločnosť Stadler v konzorciu so ŽOS Vrútky .
Podľa neho je jediným problémom nedostatok peňazí, keďže naďalej chcú doplniť vlakové súpravy.
Uvoľnenie finančných prostriedkov a následné podpísanie zmluvy sa však môžu uskutočniť iba po dohode s MDPT SR. Práve bývalé vedenie rezortu - Jozef Macejko, Michal Balogh a Peter Kľučka - je podozrivé zo zneužívania informácií v obchodnom styku, keď podľa vyšetrovateľov údajne konalo v prospech spoločnosti ALSTOM , ktorá v tendri napokon neuspela. Štátnych úradníkov mal ovplyvňovať podľa trestných orgánov lobista a bývalý federálny minister Jozef Bakšay, ktorého obvinili z korupcie a pokusu o korupciu. Vzhľadom na rozporuplnú dôkazovú situáciu nechala prokuratúra doplniť vyšetrovanie. Okrem obvinených tak budú zasa vypovedať aj svedkovia - Miroslav Dzurinda (vtedajší predseda výberovej komisie) či exposlanec NR SR Víťazoslav Moric.
Ako zistili HN, svoju skutočnú úlohu v kontroverznom tendri bude musieť vysvetliť aj honorárny konzul Guiney v SR Jozef O. [Oleš - pozn. TRIAS Online], ktorého polícia považuje aj za šéfa zločineckej skupiny, ktorá sa zaoberala nelegálnym obchodom s miešanou naftou. Práve tento muž podľa informatívneho výpisu z Obchodného registra spoločne podnikal s Macejkovou manželkou, keď sa podľa polície podieľal aj na čiastkových aktivitách banskobystrickej skupiny Mikuláša Černáka.

S pozadím pred súd
Pravda9.06.2004, Daniš Dag - Rozhodnutie Dobroslava Trnku vrátiť kauzu vlaky na došetrenie môže mať dva motívy. Buď chce Generálna prokuratúra vec utopiť, alebo ju chce hnať pred súd. Na to však potrebuje posilniť dôkazy. V prvom prípade by bol postup Trnku nešťastný a hanebný.
V druhom chvályhodný. Kauza vlaky z roku 2002 bola totiž čistokrvnou ukážkou korupcie na najvyšších miestach.
Z hľadiska čisto faktického je prípad jasný už od začiatku. Štátne železnice chceli vlaky kúpiť od konzorcia Stadler - ŽOS Vrútky . "Pozadie pre stranu" mala ošetriť Palackova skupina, ktorá si na ministerstve udržiavala vplyv aj po nástupe Jozefa Macejka. Ten mal byť len poslušným pešiakom. Ale nebol. Macejko (údajne pod tlakom ambicióznejšej manželky) rozohral vlastnú hru s konkurenčnou firmou ALSTOM . Preto sa celkom nevyhnutne musel zraziť so záujmami Palackovej partie, napojenej na stranu a jej povestné "pozadie".
Výsledkom bola politicko-mediálna vojna... Problém je dnes v dôkazoch, ktoré sú slabé a najmä neprehľadné. Macejkova skupina ku koncu totiž už nerátala s províziou od ALSTOMu, ktorý musel vypadnúť z hry, ale od Stadlera. Hrozilo, že bude "zinkasovaný" 2-krát. A to sa predsa nerobí. Slabšieho Macejka podhodili vyšetrovateľom. Silnejší Palacka ostal, ako obyčajne, v bezpečnom závetrí.
Všetky informácie presvedčivo volajú po jedinej veci: aby sa stíhanie nezúžilo, ale rozšírilo. Radikálne rozšírilo. Povedané inak, aby termín "pozadie pre stranu" nezaťažoval len médiá, ale aj súdy.

Macejko: Pre mňa je to zabudnutá vec
Rozhovor s exministrom dopravy Jozefom Macejkom
Sme8.06.2004, Žemlová Monika - Bývalý minister dopravy Jozef Macejko sa o pravdepodobnom zastavení trestného stíhania v kauze vláčiky dozvedel od denníka SME. "To ste ma potešili," bola jeho prvá reakcia z dovolenky v Chorvátsku. Trestné stíhanie bolo podla neho zbytočné, je vraj nevinný.
_ Co hovoríte na závery vyšetrovania?
- Som spokojný. Od zaciatku som tvrdil, že sa to inak skoncit nemôže.
_ Klúcovú úlohu v kauze hral Jozef Bakšay. Oficiálne zastupoval francúzsku firmu ALSTOM . Podla vyšetrovania vraj pýtal úplatok od Víťazoslava Morica ako zástupcu Stadleru a ponúkal ho predsedovi výberovej komisie Miroslavovi Dzurindovi. Bolo to tak?
- Zdá sa mi dost nelogické, že by robil aj pre jednu, aj pre druhú stranu. Ukázalo sa to počas vyšetrovania. To mi však neprislúcha komentovat.
_ Ked ste sa s ním stretli, loboval iba v prospech Francúzov?
- On mi vysvetloval, že francúzska ponuka je výhodnejšia. Ukazoval nám technické parametre. Nikdy nespomínal druhú stranu, len stále hovoril, že ponuka ALSTOMu je výhodnejšia.
_ Vyšetrovanie bude zastavené aj preto, lebo chýba motív. Prečo by vraj niekto od Stadlera pýtal úplatok a naopak ho ponúkal výberovej komisii, ked aj tak bol Stadler lepší a tender by vyhral aj bez úplatku.
- No veď toto nemá logiku.
_ Vy ste však svojím podpisom mohli brzdit priebeh tendra. Bolo len vašou vecou ako štatutára ministerstva, kedy podpíšete zmluvu so Stadlerom. Dlho ste ju aj odmietali podpísat. Prečo?
- Cenová ponuka bola výhodnejšia od Francúzov, náklady na ďalšiu činnost zase od Švajčiarov. Chcel som od železníc iba to, či je to pravda a ako to je. To bol ten problém. Ja technickým parametrom nerozumiem, išlo o rozdielnost pohonov.
_ Železnice vám povedali, že Stadler je lepší, stále ste to však odmietali podpísat.
- Práve preto som od nich chcel odborné stanovisko, že je to tak. Že náklady na kilometer sú u jedného štrnást korún a u druhého štyri. Mne sa zdal takýto velký rozdiel nelogický. Nechcel som sa dožit toho, že mi potom niekto povie, ako som mohol podpísat takú nelogickost. Aj NKÚ chcel posudok nejakej organizácie, ktorá by povedala, či je tento rozdiel adekvátny, alebo nie.
_ Železnice vám predsa vysvetlovali, že Švajčiari sú lepší, či nie?
- Nie.
_ Nemali ste sa však spolahnúť na výberovú komisiu? Tá má predsa posudzovat technické parametre, nie minister, ktorý im nerozumie.
- Má aj minister. Sú to štátne peniaze, minister je jediný akcionár ministerstva. Nie je správne len tak mávnut rukou nad miliardovým rozdielom. Dodnes nebol podla mna adekvátne vysvetlený, ale už ma to nezaujíma.
_ A co Kresánkov list?
- Už vtedy som povedal, že to bol nešťastný list, ktorého obsah nemienim komentovat.
_ Vítazoslav Moric vraj vypovedal, že ked sa stretol s Bakšayom a ten od neho pýtal úplatok v nejakej reštaurácii, pri vedlajšom stole sedela vaša manželka spolu s honorárnym konzulom istej africkej krajiny. Bakšay ju vraj označil za tú, ktorá vítazstvo na ministerstve zabezpečí.
- Ona tam nesedela. Vtedy bola v nemocničnom ošetrení na Kramároch. V tejto veci ani vypovedat nebola.
_ Práve o nej sa hovorí, že celé ministerstvo riadila namiesto vás.
- Ono sa toho strašne vela nahovorí, ked sa chce nahovorit.
_ Ste spolu na dovolenke?
- Áno, nemám inú manželku. Len voda nie je príliš teplá, čo ma neteší.
_ Na základe kauzy vás premiér odvolal z funkcie. Ako to dnes vidíte?
- Už sú to dva roky. Je to zabudnutá vec, musel som si veci zariadit inak.
_ Čo robíte?
- Venujem sa rôznej poradensko-konzultačnej činnosti. Trestné stíhanie mi nepomohlo ani fyzicky, ani psychicky.
_ Nechcete sa vrátit do politiky?
- Pravdepodobne nie, ale nikdy nehovor nikdy.

Kauzu lahké motorové vlaky treba došetrit
SITABRATISLAVA 7. 06.2004 - Kauzu " lahké motorové vlaky ", v ktorej sú obvinení exminister dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozef M. a jeho dvaja bývalí podriadení Michal B. a Peter K. je potrebné došetrit. Rozhodol o tom dnes generálny prokurátor Dobroslav Trnka na základe stanoviska prokurátorov z Generálnej prokuratúry (GP), ktorí prípad preverovali. Ako agentúru SITA informovala hovorkyna GP Svetlana Husárová, Trnka je presvedčený, že súčasné dôkazy sú nedostatočné a obvinených zatial nie je možné obžalovat a postavit pred súd. Existuje tiež podozrenie, že vyšetrovanie tejto kauzy malo viacero procesno-právnych nedostatkov. Trnka preto nariadil, aby orgány činné v trestnom konaní prípad došetrili a dôkazy doplnili. Je potrebné opätovne vypočuť obvineného exministra, ako aj manželky obvinených a dalších svedkov. V prípravnom konaní je nevyhnutné objasnit ci lobing v tomto prípade bol v medziach systému v spoločnosti s trhovou ekonomikou alebo protiprávny. Po doplnení dokazovania má Trnka zvážit, či obvinených obžaluje.
Prokurátori z GP sa kauzou zaoberali predovšetkým pre rozdielny názor Krajskej prokuratúry v Nitre a Úradu špeciálneho prokurátora GP. Nitrianska prokuratúra, ktorá ho dozorovala, chcela stíhanie obvinených zastavit, pretože na stíhanie nevidí dôvod. ÚŠP GP má však opačný názor a je o opodstatnenosti stíhania obvinených presvedčený.
V kauze údajnej korupcie pri tendri na nákup 35 lahkých motorových vlakov sú Jozef M. a jeho vtedajší podriadení obvinení zo zneužitia informácií v obchodnom styku. Skutku sa mali dopustit začiatkom roka 2002, ked údajne zneužili dôverné obchodné informácie o štátnej objednávke na nákup 35 lahkých vlakových súprav ZSSK v prospech spoločnosti ALSTOM . Tá v tendri pôvodne neuspela, ale dodatocne predložila zlepšenú ponuku. Zástupca tejto spolocnosti Jozef Bakšay pritom v jednej bratislavskej reštaurácii údajne hovoril o odmene v prípade úspechu ALSTOMu. V reštaurácii údajne sedel aj exposlanec Peter Kresánek, ktorého list premiérovi Mikulášovi Dzurindovi škandál vyvolal.

Pravdepodobne do stredy bude známe rozhodnutie prokuratúry v kauze "vláčiky"
TASRBratislava 30. 05.2004 - Pravdepodobne už v stredu bude známe rozhodnutie Generálnej prokuratúry SR o ďalšom postupe v kauze údajnej korupcie pri tendri nákupu 35 ľahkých motorových vlakov . Ako pre TASR uviedla hovorkyňa GP SR Svetlana Husárová, generálny prokurátor Dobroslav Trnka má už spis takmer naštudovaný. Spis preštudujú i ďalší prokurátori.
Podľa informácií niektorých médií časť prokurátorov tvrdí, že nie je zabezpečený dostatok presvedčivých dôkazov na podanie obžaloby. Prípad tendra, kde je obvinený bývalý minister dopravy Jozef M. a jeho vtedajší podriadený, vedúci úradu ministerstva Peter K. a štátny tajomník Michal B., dozoruje Krajská prokuratúra v Nitre. Okrem Jozefa M. a spol. je v kauze stíhaný i bývalý federálny minister zahraničného obchodu Jozef B. z trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Exminister Jozef M. a spol. sú podľa policajných záverov vyšetrovania podozriví zo zneužívania dôverných osobných informácií o štátnej zákazke na nákup 35 ľahkých vlakových súprav v prospech spoločnosti ALSTOM , čoho sa mali dopustiť začiatkom roku 2002. Víťazom uvedeného tendra sa stalo slovensko-švajčiarske konzorcium DMU GTW združujúce ŽOS Vrútky a švajčiarsky Stadler Busnang AG. Neúspešný uchádzač, francúzsky ALSTOM však dodatočne predložil vylepšenú cenovú ponuku.
Jozef B. mal údajne podľa predchádzajúcich informácií v bratislavskej reštaurácii Traja mušketieri hovoriť o odmene v prípade úspechu francúzskej spoločnosti. V reštaurácii údajne sedel aj exposlanec Peter Kresánek, ktorého list premiérovi Mikulášovi Dzurindovi zverejnený v médiách vyvolal okolo tendra škandál. Tender "stál hlavu" bývalého ministra dopravy Jozefa M. Jeho nástupca Ivan Mikloš výsledky súťaže zrušil a minister dopravy novej vlády Pavol Prokopovič sa s jeho rozhodnutím stotožnil.

Železničný tender
DOMINO FÓRUM 19/2004, 17.05.2004, Vagovič Marek - Kauza vlaky smeruje k pozoruhodnej koncovke - pravdepodobnosť, že prokuratúra napokon zastaví trestné stíhanie exministra dopravy Jozefa Macejka a jeho "skupinky", začína byť čoraz vyššia. Prečo je to tak? A čo z toho vyplýva?
V prípade, že prokuratúra, alebo súd oslobodia verejného činiteľa, spustí sa poriadny mediálny krik. Spravidla oprávnene, keďže pochybnosti, že k deliktom politických celebrít sa v SR pristupuje zhovievavo, zvyknú stáť na reálnych základoch. Okolnosti tendra na dodávku 35 ľahkých motorových vlakov budú zrejme výnimkou - zorientovať sa v takto komplikovanej kauze už začína byť nad sily tunajších investigatívcov. Kto má vlastne v tomto spore čisté svedomie?
Škandál sa odvíja od listu, ktorý napísal krátko pred voľbami 2002 exposlanec Peter Kresánek - a kľúčová bola veta o Gabovi a pozadí, ktoré je pre stranu rovnaké. Inými slovami: SDKÚ mala profitovať zo železničného tendra bez ohľadu na to, kto bude "víťazom". Dzurinda rýchlo pochopil, že čas hrá proti nemu, a tak začal promptne upratovať: prvý letel zodpovedný minister Macejko a po ňom aj Kresánek. Navonok principiálny postoj predsedu vlády, no v skutočnosti už takmer klasický scenár - odpútať pozornosť od všadeprítomného Palacku. Trestné stíhanie Macejka, jeho najbližších spolupracovníkov z ministerstva (Kľučku a Balogha) a jedného lobistu (Bakšaya), totiž vyvoláva otázniky od samého začiatku. Samozrejme, nie je vylúčené, že obvinení chceli ovplyvniť výsledok tohto tendra, aby si následne rozdelili lukratívne provízie. Lenže: obžaloba, ktorú mieni podať Úrad špeciálneho prokurátora (ÚŠP), je postavená na spornom svedectve jediného človeka - predsedu výberovej komisie Miroslava Dzurindu. Môže sa potom niekto čudovať, že krajská prokuratúra v Nitre ide proti načrtnutej línii ÚŠP, keďže navrhuje trestné stíhanie zastaviť? Rovnaká hmla je aj okolo obvinenia, že Bakšay žiadal od Víťazoslava Morica 35-mil. úplatok. Dôvod? Ovplyvnenie výsledku tendra v prospech konkurenčnej firmy, ktorú zastupoval Moric. Aj tu je totiž len jeden svedok - exposlanec SNS, ktorý si navyše na celú udalosť spomenul až rok po tom, ako sa mala odohrať. Iste, aj za takýchto okolností možno podať obžalobu - no ak ÚŠP v iných, politicky citlivých kauzách od policajných vyšetrovateľov vyžaduje, aby boli zdokladované do najmenších detailov, prečo nejde teraz príkladom?
Navyše: "nedôslednosť" ÚŠP v kauze vlaky zrejme nie je náhodná. Ešte nedávno bol totiž riaditeľom úradu Ján Bernát, ktorý mal podrobný prehľad o priebehu celého vyšetrovania. Pamäť neklame: ide o toho istého Bernáta, ktorý podržal predsedovi vlády viackrát chrbát. Naposledy v súvislosti s bezpečnostným spisom Jána Mojžiša, za čo sa mu Dzurinda patrične odvďačil - podporou kandidatúry na post generálneho prokurátora. Je až také nepochopiteľné, že úrad pod vedením Bernáta pochodoval v rytme premiérovho brata Miroslava? Alebo aj inak: prečo sa ÚŠP neunúval vykročiť aj na druhý breh, k expokladníkovi SDKÚ Palackovi? Dobroslav Trnka pri nástupe do funkcie generálneho prokurátora deklaroval, že si nechá preveriť niektoré rozhodnutia Bernátovho úradu. Politicky "výbušný" železničný tender mohol pritom rozseknúť autoritatívne - nie je totiž nič jednoduchšie, ako dať krajskej prokuratúre v Nitre príkaz na podanie obžaloby voči Macejkovi a spol. Je chvályhodné, že túto kontroverznú kauzu dal ešte preskúmať Grémiu trestnému odboru GP. "Tvoria ho prokurátori, ktorí sa doteraz prípadu nevenovali, čo je záruka nezávislosti a objektivity pri rozhodovaní," konštatoval Trnka pre denník Sme. Aby nevznikli pochybnosti: návrh nitrianskej prokuratúry, aby bolo trestné stíhanie zastavené, automaticky neznamená, že Macejkova "skupinka" hrala v tomto tendri v súlade s pravidlami. Problém je zrejme "len" v tom, že absentujú nespochybniteľné dôkazy, čo je síce mimoriadne mrzuté, ale právne ľahko napadnuteľné - ak majú byť kauzy tohto typu na súde úspešné, nemožno podceniť jediný detail. Na druhej strane, zastavenie vyšetrovania by zažehlilo aj podozrenia voči inej skupinke. Tej Gabovej... Ideálne by teda bolo pokračovať obojsmerne. Nájde v sebe Trnkov tím prokurátorov dostatok odvahy?

Kauza vlaky nebola len o Macejkovi
Pravda15.05.2004, Daniš Dag - Stíhanie bývalého ministra dopravy Jozefa Macejka bude pravdepodobne pokračovať. Polícia uzavrela vyšetrovanie návrhom na obžalobu Macejka pred súdom - zodpovedať sa má za dnes už povestnú " kauzu vlaky " z roku 2002.
Okresný prokurátor síce navrhoval prípad zastaviť (pre nedostatok dôkazov), do hry však vstúpil Úrad špeciálneho prokurátora, ktorý trvá na vznesení obžaloby. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka zaujal v tomto spore podobné stanovisko ako pred rokom jeho predchodca Milan Hanzel v prípade stíhania Pavla Ruska za vydieranie - prípad posunul na trestné kolégium Generálnej prokuratúry. Nakoniec Hanzel stíhanie Ruska zablokoval a prípad vrátil vyšetrovateľom na "dopracovanie". Dúfajme, že podobne sa neskončí aj kauza vlaky. Príbeh, ktorý za ňou stojí, je totiž veľmi poučný.
Krátko pred voľbami 2002 v štátnej ZSSK vrcholil tender na nákup vlakových súprav. Rozpočet - 4 mld Sk pre víťaza súťaže (dodávateľa). Na obchode bolo pikantné to, že šéfom výberovej komisie bol brat predsedu vlády Miroslav Dzurinda. V pozadí stál, ako obyčajne, bývalý minister dopravy z rokov 1998-1999 a v tom čase pokladník SDKÚ Gabriel Palacka. Víťazom výberového konania sa stala švajčiarska firma Stadler.
Všetko by prebehlo hladko, keby do tohto biznisu nevstúpil vtedajší minister dopravy Jozef Macejko. Ten odmietol akceptovať víťaza tendra s argumentom, že dal o 800 mil. vyššiu cenu ako francúzska firma ALSTOM . Macejko mal mimoriadne silný záujem na tom, aby tender vyhrali Francúzi. Do boja zapojil aj vtedajšieho poslanca SDKÚ Petra Kresánka, ktorý mal zalobovať priamo u predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Kresánek napísal premiéroví list, v ktorom obhajoval Macejkove záujmy. Nepomohlo.
Krátko nato sa list dostal na verejnosť s cieľom potopiť predsedu vlády. Kresánkov list celkom oprávnene vyvolal škandál - vyplývalo z neho, že strana získa províziu bez ohľadu na to, ktorá firma vyhrá tender. Kľúčová časť textu sa týkala pravdepodobne Gabriela Palacku: "Gabo berie vec alternatívne, keďže pozadie je pre stranu rovnaké." Dzurinda s Palackom nakoniec škandál ustáli (hoci za cenu zrušenia tendra). A odvolaný Macejko sa po sérii trestných oznámení stal vďačnou korisťou pre vyšetrovateľov - na rozdiel od Palacku totiž stratil to, čomu sa hovorí politické krytie...
Z rekonštrukcie príbehu je zrejmé, že v súťaži na dodávku vlakov boli vopred "zinkasované" obe firmy, ktoré sa bili o víťazstvo. Jednu mal ošetriť "Gabo", druhú Macejko. Preto ten boj na život a na smrť, ktorý nakoniec zatriasol aj stoličkou premiéra. Stíhanie však udrelo len na Macejka a ľudí okolo neho. "Gabo" ostal čistý, hoci z Kresánkovho listu priamo vyplývalo, že bol rozhodujúcou postavou pri vybavovaní tendrov a finančného "pozadia pre stranu". Skúsenejší Gabriel P. robil menej chýb ako vystrašený Macejko. A hlavne - ostal pod ochranou strany.
Dnes, po dvoch rokoch, sa na Palackovo meno pomaly zabúda. Ale neprávom. To, že ho Ivan Mikloš upratal do Londýna ako zástupcu Slovenska pri Európskej banke pre obnovu a rozvoj, ešte neznamená, že Palacka je mimo hry. Nie je. Palacka si aj naďalej udržiava slušný vplyv v SDKÚ - a hlavne v jej obchodnom pozadí. Svedčí o tom niekoľko okolností. Po prvé, Palacka nežije v Londýne, ale v Bratislave. Do zahraničia robí len pracovné výjazdy. Po druhé, Palacka ostáva aktívnym hráčom SDKÚ, nechýbal ani pri Dzurindovej kauze "skupinka", ktorá bola aj o zrážke obchodného pozadia strany s konkurenčnými podnikateľmi a lobistami. Začiatkom roka Palacku videli v hoteli Forum s Pavlom Vargom, ktorý pred rokom v tlači napadol podnikateľa Miloša Žiaka (údajného člena skupinky). Vargove inzeráty o manipuláciách v tendroch MO SR, namierené proti Žiakovi a Šimkovi, boli malou predohrou ku kauze skupinka, ktorú premiér otvoril v auguste.
A nakoniec, už v rokoch 2001 a 2002 sa v súvislosti s financovaním istej vládnej strany objavili podozrenia, že časť peňazí z jej obchodného pozadia sa ukladá v zahraničí, konkrétne v menších britských obchodných spoločnostiach, založených špeciálne na tento účel. Linka Londýn - Bratislava by v takom prípade bola viac ako pochopiteľná.
Tlak špeciálnej prokuratúry na stíhanie Macejka je chvályhodný. Prekvapujúce a hanebné je len to, že Macejko ako symbol manipulátora a klientelistu ostáva v tejto kauze sám. Jeho učiteľa, ktorý bol v manipulovaní tendrov a ošetrovaní obchodného pozadia strany skutočný majster, sa ruka spravodlivosti ani len nedotkla.

Kauzu "vláčikov" rozhodne Trnka sám
Národná obroda12.05.2004, bor - O ďalšom postupe v kauze "vláčiky" rozhodne generálny prokurátor Dobroslav Trnka sám. Národnej obrode to potvrdil zdroj z Generálnej prokuratúry SR.
Pritom ešte minulý týždeň Generálna prokuratúra (GP) oznámila, že spis v prípade nákupu 35 ľahkých motorových vlakov bude skúmať grémium prokurátorov trestného odboru Generálnej prokuratúry. Zdôvodnila to tým, že "ide o prokurátorov, ktorí doposiaľ s vecou neprišli do kontaktu, čím sa zaručí nezávislosť a objektivita pri rozhodovaní". Trnka sa však nakoniec rozhodol, že grémium nezvolá a spis si naštuduje sám.
"Ide o rozhodnutie generálneho prokurátor, ktoré nebude v tejto chvíli komentovať," povedala nám hovorkyňa GP Svetlana Husárová. Termín dokedy Trnka rozhodne o ďalšom postupe v tejto kauze, stanovený nie je.
Kauzu "vláčiky" dozoruje Krajská prokuratúra v Nitre, ktorá podľa medializovaných informácií navrhuje na základe vyhodnotenia dôkazov trestné stíhanie zastaviť - teda nepodať obžalobu. Úrad špeciálnej prokuratúry s tým údajne nesúhlasí. GP vylúčila, že by medzi krajskou a špeciálnou prokuratúrou bol kvôli tomu konflikt. Prokurátorov, ktorí doteraz kauzu dozorovali, pokladá GP "za absolútne objektívnych".
V kauze nákupu ľahkých vlakov je obvinené bývalé vedenie MDPT SR - minister za SDKÚ Jozef Macejko, vedúci úradu Peter Kľučka a štátny tajomník Michal Balogh. Sú podozrivý zo zneužívania dôverných informácií o štátnej zákazke na "vláčiky" v prospech jedného z uchádzačov. Obvinený je aj Jozef Bakšay (v minulosti bol federálnym ministrom zahraničného obchodu), ktorý mal v roku 2002 hovoriť pred spomínanými zástupcami ministerstva o istej odmene - v prípade, ak v tendri uspeje francúzska firma. Obvinenia všetci odmietajú.

Macejka chcú aj nechcú stíhať
Sme07.05.2004, mož - Vyšetrovanie kauzy tender na ľahké motorové vlaky , v ktorej je stíhaný exminister dopravy Jozef Macejko, sa skončilo, ale prokuratúra nemá jasno, čo ďalej.
Krajská prokuratúra v Nitre navrhuje trestné stíhanie zastaviť, Úrad špeciálneho prokurátora na Generálnej prokuratúre naopak podať obžalobu. "Rozdielne názory prokurátorov spočívajú v inom vyhodnotení dôkazovej situácie," povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová.
Generálna prokuratúra síce môže dať krajskej príkaz na podanie obžaloby, ale generálny prokurátor Dobroslav Trnka dá celú vec ešte preskúmať Grémiu trestného odboru, ktorý tvoria nezávislí prokurátori. Tí sa kauze doteraz nevenovali a podľa Trnku je to záruka "nezávislosti a objektivity pri rozhodovaní".
V kauze z roku 2002 je obvinené bývalé vedenie MDPT SR - exminister Jozef Macejko, vedúci úradu ministerstva Peter Kľučka, štátny tajomník Michal Balog a lobista Jozef Bakšay. Obvinení sú zo zneužívania informácií v obchodnom styku, korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Do tendra na ľahké motorové vlaky, ktorý vypísalo MO SR, sa prihlásili dve spoločnosti. Francúzska ALSTOM a švajčiarska Stadler, ktorá vytvorila konzorcium so ŽOS Vrútky , kde je Víťazoslav Móric. Ten je aj jedným z kľúčových svedkov v kauze.
Podľa väčšiny dokumentov bola švajčiarska firma lepšia, minister dopravy Macejko však preferoval francúzsky ALSTOM a brzdil podpísanie zmluvy so Švajčiarmi. ALSTOM navyše podľa vyšetrovania zo začiatku neuspela a dodatočne predložila lepšiu ponuku.
Celá akcia sa začala podľa vyšetrovania v reštaurácii Traja Mušketieri, kde na lobistickej párty vraj Bakšay povedal, že ak ALSTOM vyhrá, všetci sa budú mať dobre.
Proti Macejkovi, Kľučkovi a Bakšayovi stoja svedectvá premiérovho brata Miroslava Dzurindu, ktorý šéfoval výberovej komisii v tendri, Mórica a šéfa železníc Andreja Egyeda, ktorému Macejko bránil v podpísaní zmluvy so Švajčiarmi.

O ďalšom postupe v kauze exministra Jozefa M. rozhodne grémium trestného odboru
TASRBratislava 6. 05.2004 - O ďalšom postupe v kauze údajnej korupcie pri tendri nákupu 35 ľahkých motorových vlakov rozhodne Grémium trestného odboru Generálnej prokuratúry SR.
Ako dnes TASR informovala hovorkyňa GP SR Svetlana Husárová, na rozhodovaní sa zúčastnia prokurátori, ktorí doposiaľ s vecou neprišli do kontaktu, aby sa zaručila nezávislosť a objektivita pri rozhodovaní. K tomuto záveru dospel generálny prokurátor Dobroslav Trnka na dnešnej porade s krajským prokurátormi. Prípad tendra, kde je obvinený bývalý minister dopravy Jozef M. a jeho vtedajší podriadený, vedúci úradu ministerstva Peter K. a štátny tajomník Michal B., bude naďalej dozorovať Krajská prokuratúra v Nitre. Trnka nevidí dôvod, aby jej kauzu odňal. Prokurátori, ktorí vec dozorovali doposiaľ, sú pokladaní za absolútne objektívnych. K žiadnemu konfliktu medzi GP SR a KP v Nitre nedošlo a vzhľadom na hierarchické usporiadanie ani nemôže dôjsť, tak ako sa to snažia prezentovať niektoré médiá, zdôraznila Husárová. Generálny prokurátor Trnka nepripúšťa žiadny mediálny tlak, ktorý by mohol ovplyvniť rozhodovaciu nezávislosť prokurátorov.
Podľa niektorých médií časť prokurátorov tvrdí, že nie je zabezpečených dostatok presvedčivých dôkazov na podanie obžaloby.
V kauze je okrem Jozefa M. a spol. obvinený i bývalý federálny minister zahraničného obchodu Jozef B. z trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Exminister Jozef M. a spol. sú podozriví zo zneužívania dôverných osobných informácií o štátnej zákazke na nákup 35 ľahkých vlakových súprav v prospech spoločnosti ALSTOM , čoho sa mali dopustiť začiatkom roku 2002. Víťazom uvedeného tendra sa stalo slovensko-švajčiarske konzorcium DMU GTW, združujúce ŽOS Vrútky a švajčiarsky Stadler Busnang AG. Neúspešný uchádzač, francúzsky ALSTOM však dodatočne predložil vylepšenú cenovú ponuku. Jozef B. mal údajne podľa predchádzajúcich informácií v bratislavskej reštaurácii Traja mušketieri hovoriť o odmene v prípade úspechu francúzskej spoločnosti. V reštaurácii údajne sedel aj exposlanec Peter Kresánek, ktorého list premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, zverejnený v médiách, vyvolal okolo tendra škandál. Tender "stál hlavu" bývalého ministra dopravy Jozefa M.. Jeho nástupca Ivan Mikloš výsledky súťaže zrušil a minister dopravy novej vlády Pavol Prokopovič sa s jeho rozhodnutím stotožnil.

Vlaky rozdelili prokurátorov
Hospodárske noviny05.05.2004, Zubo Matúš - Vyšetrovanie údajnej korupcie pri tendri na nákup 35 ľahkých motorových vlakov vyvolalo spor medzi Úradom špeciálneho prokurátora Generálnej prokuratúry (GP) a Krajskou prokuratúrou v Nitre.
Tá navrhuje zastavenie trestného stíhania hlavných aktérov kauzy bez podania obžaloby na súd. S tým však nesúhlasí Úrad špeciálneho prokurátora GP. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka HN informoval, že vyšetrovanie už bolo ukončené, a že nitriansky krajský dozorový prokurátor predložil GP správu o výsledkoch prípravného konania so spomínaným návrhom. Ako obvinení zo zneužitia informácií v obchodnom styku v prípade figurujú exminister dopravy Jozef Macejko a jeho vtedajší podriadení - vedúci úradu ministerstva Peter Kľučka a štátny tajomník Michal Balogh. Tí sa mali tohto činu dopustiť začiatkom roku 2002 v bratislavskej reštaurácii Traja mušketieri, keď mali údajne konať v prospech neúspešného záujemcu. V tejto súvislosti bol pre pokus o korupciu obvinený aj bývalý federálny minister zahraničného obchodu Jozef Bakšay (toho vyšetrujú v Česku). Korunným svedkom v celej kauze bol vtedajší šéf výberovej komisie a brat premiéra Mikuláša Dzurindu - Miroslav. Nitriansky krajský prokurátor Jozef Mamrák HN povedal, že na vznesenie obžaloby voči stíhaným osobám nie je dôvod. Rozpor pri hodnotení dôkaznej situácie k prípadu sa podľa neho týkal svedeckých výpovedí i listinných dôkazov, ktoré sa podarilo vyšetrovateľom zhromaždiť. Od Úradu špeciálneho prokurátora však nitrianska prokuratúra dostala pokyn na vznesenie obžaloby voči všetkým obvineným. "Po vyhodnotení dôkazov sme konštatovali, že nie sú presvedčivé," povedal Mamrák. "Vyšetrovatelia pred niekoľkými mesiacmi odovzdali spis k prípadu dozorujúcemu prokurátorovi a v súčasnosti im neostáva nič iné ako jeho rozhodnutia rešpektovať," uviedol Ivan Daniš z Úradu boja proti korupcii pre západné Slovensko.
V priebehu vyšetrovania kauzy začal špeciálny prokurátor pre trestný čin korupcie stíhať muža, ktorý sa údajne pokúšal na objednávku Macejkových príbuzných zastaviť vyšetrovanie. Macejko sa v reakcii pre HN nechcel k záležitosti vyjadriť, uviedol však, že naďalej trvá na svojej nevine. Východiskom z patovej situácie na prokuratúrach je podľa Mamráka odobratie prípadu nitrianskej prokuratúre a jeho pridelenie inému dozorujúcemu prokurátorovi. Problém by sa mal vyriešiť vo štvrtok, počas pravidelného stretnutia generálneho prokurátora s krajskými prokurátormi.

Dzurindova obeť?
PLUS 7 DNÍ 22/2003, 30.05.2003, Šelestiaková Katarína - Kauza vlakového tendra, pri ktorej sa objavili podozrenia z klientelizmu a korupcie v prospech SDKÚ, ešte stále nie je uzavretá. Pripomeňme, že v hre bolo vyše 800 mil. Sk.
Štát by o ne prišiel, ak by minister dopravy Jozef Macejko podpísal zmluvu na dodanie ľahkých motorových súprav od švajčiarskej spoločnosti Stadler, ktorú vybrala komisia vedená Miroslavom Dzurindom.
Škandál sa pôvodne krútil okolo bratov Mikuláša a Miroslava Dzurindovcov, a to hlavne na základe podivného listu, ktorý vtedajší poslanec Peter Kresánek adresoval premiérovi. Prinajmenšom dokazoval to, že o lukratívnej súťaži je informovaný aj premiér. Mikuláš Dzurinda, ktorý sa ku kauze odmieta vyjadrovať, verí, že sa očistil podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre. Na základe jeho výpovede sú obvinení zo zneužívania informácií v obchodnom styku exminister dopravy Jozef Macejko, bývalý štátny tajomník Michal Balog, bývalý vedúci úradu ministerstva Peter Kľučka a federálny exminister zahraničného obchodu Jozef Bakšay.
"Pokým sa prípad nevyšetrí, nechcem sa k tomu vyjadrovať, poškodilo by mi to. Bol by som naozaj rád, keby sa to už skončilo," reaguje jeden z obvinených, Jozef Macejko. "Úplne ľudsky vám hovorím, že mám strach a nič vám k tomu nepoviem," prízvukuje na začiatku nášho stretnutia.
J. Macejko verí, že vyšetrovanie sa skončí v jeho prospech, len ho mrzí, že sa zbytočne naťahuje. "Aj dnes by som konal tak ako predtým. Ak niekto dá výhodnejšiu ponuku, je nelogické, aby som súhlasil s tou, ktorá je drahšia o 822 mil. Sk," tvrdí aj naďalej. Bežne vraj v tendroch vyhráva aj drahšia ponuka, ale v maximálnom rozpätí 3 – 5 %. "Ale 30 % rozdiel, to už je naozaj veľa," dodá. Podľa našich informácií ponuka švajčiarskeho Stadleru predstavovala takmer 3 mld Sk a bola o 822 mil. vyššia ako ponuka francúzskeho ALSTOMu.
"Vyšetrovateľovi som povedal, že ponuka Švajčiarov nebola výhodnejšia, naopak, bola pre nás drahšia, a za tým si stojím," dodáva. Vraj mu hovorili, aby počkal, kým komisia rozhodne a potom nech kritizuje. "Ale nemohol som čakať, ak som s ich postupom nesúhlasil. Ako by som potom reagoval, keby ma niekto obvinil, že som dopustil, aby sa prešafárila takmer 1 mld?" tvrdohlavo presviedča. Nechápe, prečo sa s tendrom tak ponáhľali. "My sme kupovali, tak prečo ten tlak? Načo sa ponáhľať, ak bolo zjavné, že záujemcov máme?" pýta sa. Pripomeňme, že tender prebiehal ku koncu volebného obdobia prvej Dzurindovej vlády.
Záujem médií vzbudil predovšetkým list poslanca P. Kresánka adresovaný premiérovi, hoci ten neskôr hovoril až o dvoch listoch. P. Kresánek v ňom upozorňuje "na problematickosť tohto obchodu, ktorý nás môže kompromitovať ďalšie 4 roky". V liste sa tiež píše, že "pre stranu je vlastne jedno, ktorá z firiem v tendri zvíťazí, lebo pozadie je pre stranu rovnaké". P. Kresánek nepoprel, že list písal, hoci k obsahu sa už vyjadriť odmietol a dodnes nevysvetlil, o akom pozadí to písal.
Mikuláš Dzurinda kauzu komentoval slovami, že "pri tendri určitá skupina osôb presadzovala osobné záujmy, bránila skončeniu tendra a komplikovala ho". Obvinený Jozef Bakšay mal navyše korumpovať šéfa výberovej komisie a premiérovho brata Miroslava. Podľa našich informácií žije Jozef Bakšay momentálne v Prahe. "Minulý týždeň som vypovedal pred českým vyšetrovateľom, lebo slovenský nedostal povolenie na vycestovanie," smeje sa J. Bakšay a dodáva, že slovenská strana vyšetrovanie evidentne preťahuje. Podľa jeho slov premiérov brat pred vyšetrovateľom poprel, že by ho Bakšay chcel podplatiť, len uviedol, že mu zaplatil večeru v hodnote 1000 Sk. "Neexistuje jediný dôkaz alebo svedecká výpoveď, ktorá by potvrdila našu vinu," hovorí. "Je to čisto politická kauza na odstránenie nepohodlného ministra dopravy," myslí si J. Bakšay.
Na tender dohliadala 10-členná skupina, ktorú viedol premiérov brat Miroslav. Na otázku, či sa premiér neobával, že médiá bude zaujímať, prečo jeho brat šéfuje komisii, ktorá rozhoduje o 3-miliardovej zákazke, J. Macejko reaguje svojsky. "Pokiaľ viem, tak Andrej Egyed, riaditeľ Železničnej spoločnosti, ktorého nominovala SDĽ, pri rozhodovaní o šéfovi komisie sám navrhol Miroslava Dzurindu." Vraj preto, aby si mohol v prípade škandálu "umyť" ruky. Potom, čo šéf NKÚ Jozef Stahl jednoznačne obvinil z pochybenia výberovú komisiu, ktorej predsedal Miroslav Dzurinda, premiér neustále tvrdil, že o lepšej ponuke rozhodoval práve A. Egyed. Neskôr svoje stanovisko zmenil: pochybil minister dopravy, preto podal návrh na jeho odvolanie. Ani šéfovi NKÚ za jeho výrok neostal nič dlžný a výsledky jeho kontroly spochybnil. "Je dosť dôvodov domnievať sa, že výsledky šetrenia NKÚ boli nepravdivé," povedal Mikuláš Dzurinda.
A kauza začala naberať na obrátkach. Predseda NKÚ Jozef Stahl sa pred médiami vyjadril, že sa ho neznámy muž pokúšal vydierať. Zavolal mu na mobil a vyzval ho, aby do večera zmenil stanovisko úradu, ktoré spochybnilo rozhodnutie komisie v prospech švajčiarskej spoločnosti Stadler. Z nahrávania francúzskej strane J. Stahla obvinil aj poslanec Víťazoslav Moric a pokladník SDKÚ Gabriel Palacka. Paradoxne ľudia, z ktorých prvý spolupracoval s víťaznou firmou a druhý je v liste P. Kresánka spomínaný ako "Gabo" - a ten spolu s premiérom cítil, že Macejko a Kľučka im "jednajú za chrbtom". Podľa našich informácií politicky nezávislý NKÚ na prípade spolupracuje s políciou, ktorej predložil dôkazy o tom, že pochybila komisia.
Je známe, že za francúzsku stranu loboval J. Bakšay, za Švajčiarov V. Moric. J. Macejko sa v tomto smere vyjadril, že "obaja páni ma presviedčali o výhodnosti svojich ponúk". Stretli sa na ministerstve a v parlamente, predložili mu ponuky oboch spoločností, ale špekulácie o podplácaní J. Macejko odmieta. "Vždy som s nimi rokoval za prítomnosti svedkov."
Ak už je reč o lobingu, tak Ladislav Saxa, člen Dozornej rady Železničnej spoločnosti, ktorá robila výberové konanie, bol zároveň členom dozornej rady ŽOS Vrútky, ktorú zastupoval V. Moric a ktorá sa mala stať v konzorciu so švajčiarskym Stadlerom víťazom tendra. V tomto už nikto, vrátane premiéra, problém nevidí.
Na margo ďalšieho obvineného, Petra Kľučku, premiér M. Dzurinda, vystupujúci v prípade ako svedok, povedal, že "evidentne loboval za firmu, ktorá v súťaži ťahala za kratší koniec". Paradoxne tak myslel francúzsku spoločnosť, ktorej ponuka by bola pre Slovensko finančne výhodnejšia. A prečo sa podľa premiéra zjavil spomínaný list v médiách? "Chceli ma politicky zlikvidovať, lebo si mysleli, že stojím v ceste ich biznisu," opäť protirečivo tvrdí premiér pre náš týždenník. Súčasne totiž médiá presviedčal, že o tendri nebol vôbec informovaný.
"Veľmi ma to potešilo," reagoval J. Macejko na to, že jeho nástupca Ivan Mikloš začiatkom septembra 2002 tender definitívne zrušil, čím podľa Roberta Fica podrazil Mikuláša Dzurindu. Macejkova radostná reakcia nezostala bez povšimnutia. Premiér vzápätí podal podnet na prokuratúru na trestné stíhanie vo veci zneužívania informácií v obchodnom styku. "Mal som byť radšej ticho a všetko by bolo v poriadku," myslí si dnes J. Macejko. Prišiel nielen o kreslo ministra, ale bol potrestaný aj "stranícky". Hoci pôvodne mal byť na siedmom mieste na kandidátke SDKÚ, premiér ju odmietol podpísať. "Keď som končil, šofér mi povedal - ani na golf sme nechodili, ani po recepciách, len z rokovania na rokovanie a vracali sa domov večer o jedenástej," cíti sa ukrivdený za politickú likvidáciu. Premiérovi vraj odkázal, že odvolanie prijme, ale sám neodstúpi, lebo neurobil žiadnu chybu. "Ale prečo ma stiahli z kandidátky?" pýta sa dnes. A dodáva, že na najbližšie 4 roky si neplánoval inú činnosť, počítal s kreslom v NR SR. Dzurinda jeho odstúpenie z kandidátky vraj v rozhovore s ním komentoval slovami, že ako by vyzeralo, ak ho stiahol z postu ministra a nechal ho na kandidátke.
S Gabrielom Palackom, ktorého nahradil na poste ministra dopravy, sa J. Macejko od septembra nevidel. "Keď nastúpite na ministerský post po svojom straníckom kolegovi a kamarátovi, je ťažké, aby ste si so sebou priniesli svojich ľudí. A niektorých by som naozaj rád vymenil. Ale ako mu zdôvodníte, že vám nesedia?" reaguje na otázku, kto vlastne riadil rezort dopravy. V čase jeho ministrovania sa totiž povrávalo, že ho napriek demisii stále riadi práve Gabriel Palacka, ktorý vraj mal na ministerstve dokonca svoju kanceláriu.
Podľa našich informácií premiér od J. Macejka očakával, že vinu za zlyhanie tendra prevezme pred voľbami na seba. Dnes mu zostalo len kreslo podpredsedu krajskej rady SDKÚ, na zasadnutia kraja však nechodí, lebo "nechce svojou prítomnosťou premiéra dráždiť". Je zamestnaný v istej poradenskej firme, jeho manželka, predtým ekonómka na úrade vlády, pracuje v poisťovníctve. Dnes sa Jozef Macejko cíti ako v domácej väzbe. "Nemôžem ísť ani na dovolenku k moru, veď čo ak to niekto zneužije a zadržia ma na hraničnom priechode s tým, že chcem opustiť republiku?" kladie si otázku domáci väzeň.
Podľa výpisu z obchodného registra figuruje v dvoch firmách: v spoločnosti Ekomos so sídlom v Prešove a do roku 1998 bol aj v a.s. Cestné stavby, ktorá má od októbra 2002 francúzskych štatutárov.
Podľa našich informácií sa vyšetrovanie kauzy umelo predlžuje, neexistuje žiadna svedecká výpoveď, ktorá by potvrdila domnienku premiéra, že bol spáchaný trestný čin. Podľa hovorcu sekcie vyšetrovania Stanislava Rybana je vyšetrovateľ momentálne na dovolenke. Komu, vrátane obvinených, vyhovuje, že prípad sa ďalej nerieši?
Chronológia kauzy tendra
- V septembri 1999 Železnice SR vyhlásili prvú súťaž na dodávku 35 ľahkých vlakových súprav - V júli 2001 vyhlásili druhú súťaž, ani tá nepriniesla želateľný výsledok, súťaž bola zrušená a pokračovala sa v neverejnom rokovaní - Pôvodne boli traja uchádzači, po vylúčení Siemensu zostali dve firmy: konzorcium DMU GTW Slovensko zložené zo ŽOS Vrútky a švajčiarskej firmy Stadler a francúzska firma ALSTOM spojená so ŽOS Zvolen - V januári 2002 10-členná komisia vybrala za víťaza tendra konzorcium DMU GTW - Minister dopravy Jozef Macejko na základe sťažnosti neúspešného francúzskeho uchádzača odmietol zmluvu podpísať - V júni 2002 médiá poukázali na možný klientelizmus a zverejnili "Kresánkov list" - Správa NKÚ spochybnila švajčiarskeho víťaza tendra a poukázala na fakt, že ponuka neúspešného francúzskeho uchádzača je o 822 mil. Sk nižšia - Prezident na návrh premiéra rozhodol o odvolaní ministra dopravy Jozefa Macejka, na jeho post nastúpil Ivan Mikloš

Vo veci železničného tendra sa Pavol Prokopovič stotožňuje s postojom predchodcu
TASR23.10.2002 - Vo veci osudu železničného tendra na nákup 35 kusov ľahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ) sa minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič zatiaľ stotožňuje s rozhodnutím svojho predchodcu Ivana Mikloša neschváliť nákup spomenutých súprav.
Ako dnes P. Prokopovič uviedol pre TASR, nákup vlakov, na ktorý v súčasnosti dôvod nevidí, je okrem iného komplikovaný i nedostatkom finančných zdrojov, ktoré by obstaranie ĽMJ umožnili. Dopracovaním technicko-ekonomického hodnotenia nákupu ĽMJ a jeho prerokovaním s novým ministrom poverila Železničnú spoločnosť, a. s., Bratislava ( ZSSK ) ako obstarávateľa jednotiek Dozorná rada ZSSK . Ako však P. Prokopovič podotkol, spoločnosť ho doposiaľ neoslovila.
Svoj zámer neschváliť obstaranie nákupu ĽMJ podľa zvoleného výberového konania zverejnil vtedajší šéf rezortu 5. augusta tohto roka. Rozhodol sa tak, aby rozptýlil pochybnosti o transparentnosti a korektnosti verejného obstarávania, ktoré ho sprevádzali. Toto rozhodnutie prijal Ivan Mikloš aj napriek stanovisku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý síce uznal použitú metódu verejného obstarávania za oprávnenú, ale tiež za neopodstatnenú s poukázaním na porušenie zákona v predchádzajúcich dvoch súťažiach.

Lintner je za zrušenie tendra ZSSK, nového ministra podrobí ANO drobnohladu
TASR6.10.2002 - Podpredseda budúcej vládnej strany ANO Lubomír Lintner je za vypísanie nového tendra na obstaranie lahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ) pre Železnicnú spolocnost ( ZSSK ), a. s., Bratislava. Uviedol to dnes v diskusnej relácii televízie JOJ "Sedmicka".
Aliancia nového obcana (ANO) bude prostredníctvom postu štátneho tajomníka Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií ( MDPT ) SR, ktorý by jej mal na základe koalicných rokovaní pripadnút, kontrolovat kroky šéfa rezortu (nominant SDKÚ) v kauze vlakového tendra. "My sa budeme dívat na prsty," povedal L. Lintner a pripomenul, že kreslo ministra dopravy už museli v minulosti opustit dvaja clenovia kabinetu Mikuláša Dzurindu, obaja za SDKÚ (Gabriel Palacka a Jozef Macejko).
Druhý menovaný pritom celí spolocne so štátnym tajomníkom MDPT Michalom Balogom a vedúcim úradu ministerstva Petrom Kluckom obvineniu zo zneužitia informácií v obchodnom styku spolupáchatelstvom. "Traja mušketieri" zneužili podla vyšetrovatela zaciatkom tohto roka dôverné osobné informácie o štátnej zákazke na nákup 35 lahkých vlakových súprav v prospech spolocnosti ALSTOM . Vítazom tendra ZSSK na nákup 35 ĽMJ sa stalo slovensko-švajciarske konzorcium DMU GTW, združujúce ŽOS Vrútky a švajciarsky Stadler Busnang AG. Neúspešný uchádzac francúzsky ALSTOM však dodatocne predložil vylepšenú cenovú ponuku. Obvinenie bolo vznesené aj voci federálnemu exministrovi zahranicného obchodu Jozefovi Bakšayovi pre trestný cin podplácania clena výberovej komisie v prospech neúspešného kandidáta.
Za zrušenie tendra a vypísanie nového sa na TV JOJ vyslovil podpredseda strany SMER Boris Zala, ktorý oznacil celé verejné obstarávanie za netransparentné.

NKÚ odmieta informácie o možnom obvinení pracovníkov úradu ohľadom tendra ZSSK
TASR 3.10.2002 - Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR nemôže byť obvinený v súvislosti s preverovaním kauzy tendra na nákup ľahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ) pre Železničnú spoločnosť ( ZSSK ).
Novinárov o tom dnes informoval predseda NKÚ Jozef Stahl. Reagoval tak na informácie z Generálnej prokuratúry o vypočúvaní pracovníkov NKÚ a ich možnom obvinení zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podľa šéfa NKÚ pracovníci úradu nemôžu byť obvinení pri preverovaní kauzy, keďže postupujú zásadne podľa zákona o NKÚ. "Pracovníci NKÚ vyšetrovateľom podali vysvetlenie, nemôže však ísť o vypočúvanie," namieta tiež J. Stahl. NKÚ preveroval okolnosti tendra po rozhodnutí rady NKÚ na základe anonymného listu. "Išlo teda o kolektívne rozhodnutie, nie o individuálne," upozornil J. Stahl. Podľa neho úrad trvá na svojom stanovisku k okolnostiam tendra. Predseda NKÚ ešte v polovici júna informoval, že úrad v procese tendra zistil "určité prvky možnosti korupcie a klientelizmu".
NKÚ, ktorý nie je podľa J. Stahla súčasťou štátnej správy a tak je politicky nezávislý, bude pri prešetrovaní kauzy spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Vyšetrovatelia v súvislosti s tendrom v týchto dňoch obvinili exministra dopravy Jozefa M., štátneho tajomníka rezortu dopravy Michala B., vedúceho úradu rovnakého ministerstva Petra K. a federálneho exministra zahraničného obchodu Jozefa B. Podľa trestných orgánov prví traja menovaní zneužili začiatkom tohto roka dôverné osobné informácie o štátnej zákazke na nákup 35 ĽMJ v prospech spoločnosti ALSTOM (neúspešný uchádzač v tendri). Jozef B. je obvinený pre pokus o korupciu šéfa výberovej komisie.
Víťazom tendra ZSSK sa stalo slovensko-švajčiarske konzorcium DMU GTW, združujúce ŽOS Vrútky a švajčiarsky Stadler Busnang AG. Tender zatiaľ "stál hlavu" bývalého ministra dopravy Jozefa Macejka. Jeho nástupca Ivan Mikloš 5. septembra výsledky súťaže zrušil. Konečný osud kontroverzného železničného tendra bude v rukách novej vládnej exekutívy.

ZSSK dopracujú hodnotenie tendra na ĽMJ a prerokujú ho s novým ministrom dopravy
TASRBratislava 3. októbra 2002 - Železničná spoločnosť ( ZSSK ), a. s., Bratislava dopracuje technicko-ekonomické hodnotenie obstarania 35 kusov ľahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ) a materiál prerokuje s novým ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR.
V stredu o tom rozhodla Dozorná rada (DR) ZSSK , ktorá vzala postup verejného obstarávania vlakov na vedomie, uviedol hovorca ZSSK Miloš Čikovský. Podľa generálneho riaditeľa železníc Andreja Egyeda by najlepším riešením bolo odobrenie výsledkov tendra, nakoľko zvrátenie vecí by bolo stratou. "Prepravujeme cestujúcich vo vozňoch starších ako 40 rokov, ktorých údržba znamená veľké náklady a neprináša efekt," zdôraznil minulý týždeň A. Egyed.
Podľa informácií z ministerstva dopravy, ktoré je 100-% akcionárom v ZSSK , pripadá v prípade tendra do úvahy zrušenie rokovacieho konania bez zverejnenia (RKBZ) a vypísanie novej verejnej súťaže i potvrdenie jeho výsledku, spojené s ďalšími rokovaniami s dodávateľom. Podľa stanov ZSSK schvaľuje akcionár spoločnosti obstaranie hmotného majetku v hodnote vyššej ako 250 miliónov Sk, pričom v prípade ĽMJ ide o niekoľko miliárd Sk.
Súčasný minister a podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš sa 5. septembra tohto roka rozhodol neschváliť obstaranie nákupu ĽMJ podľa výberového konania, ktoré ZSSK zvolila. Rozhodol sa tak preto, aby nevznikli pochybnosti o transparentnosti a korektnosti verejného obstarávania, ktoré ho sprevádzali. Toto rozhodnutie prijal aj napriek stanovisku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý síce uznal použitú metódu verejného obstarávania RKBZ za oprávnenú, ale tiež za neopodstatnenú s poukázaním na porušenie zákona v predchádzajúcich dvoch súťažiach. Víťazom tendra sa stalo slovensko-švajčiarske konzorcium DMU GTW, združujúce ŽOS Vrútky a švajčiarsky Stadler Busnang AG.
DR ZSSK na svojich zasadaniach 26. septembra a 2. októbra okrem iného vzala na vedomie i Návrh zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme pri prevádzkovaní osobnej dopravy na rok 2003, podporila predstavenstvo pri presadzovaní adresnosti sociálnych zliav a odporučila pripraviť zvýšenie cestovného v osobnej doprave v budúcom roku.

Macejko prišiel pre tender o kreslo
Sme2.10.2002 - Železnice Slovenskej republiky vyhlásili tender na 35 lahkých motorových jednotiek v roku 1999. Vítazom sa stalo konzorcium švajciarskej spolocnosti Stadler a ŽOS Vrútky . Neúspešná francúzska firma ALSTOM mala dodatocne predložit vylepšenú ponuku.
Minister dopravy Macejko požiadal šéfa železníc Andreja Egyeda niekolkými listami, aby zmluvu s vítazom tendra nepodpisoval. ALSTOM sa totiž stažoval, že tender je nepriehladný. Egyed požiadal o stanovisko Najvyšší kontrolný úrad.
Vtedy do tendra zasiahol švajciarsky prezident, ktorý poslal nášmu prezidentovi list, v ktorom sa stažuje na zbytocné prietahy v tendri a hovorí o podozrení z korupcie. Médiá o niekolko dní zverejnili list Petra Kresánka premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, v ktorom presviedca, že tender je nebezpecný a že by vyhrat mohli aj Francúzi. Kresánka o napísanie listu požiadal vedúci úradu ministerstva Peter Klucka. Kresánek dodnes poriadne nevysvetlil, preco list napísal.
Médiám vraj list ponúkol honorárny konzul jednej z afrických republík, ktorý je pravdepodobne tiež v kauze podozrivý. Na základe listu zacala financná polícia spolu s Generálnou prokuratúrou tender prešetrovat.
Minister Macejko musel odíst zo svojej funkcie a predseda SDKÚ Dzurinda ho dal vyradit z kandidátky strany. Macejka sa to dotklo.
Nový minister dopravy Ivan Mikloš tender zastavil. Svoje rozhodnutie hodnotí ako jednoznacne správne: „Macejko zasahoval nad rámec svojich kompetencií v prospech jedného záujemcu a disponoval informáciami, ktoré nemal mat,“ povedal Miklošov poradca Karol Zimmer.

Kauza vlaky vznikla v reštaurácii
Sme2.10.2002 - Vážnym podozreniam zo zneužívania dôverných informácií v obchodnom styku a z korupcie celia dnes ludia, ktorí v posledných štyroch rokoch viedli ministerstvo dopravy. Ide o exministra Jozefa Macejka, štátneho tajomníka Michala Balogha a vedúceho úradu ministerstva Petra Klucku.
Všetci traja boli vraj spolu s bývalým ministrom obchodu Petrom Bakšayom zapletení do manipulácie tendra na nákup lahkých vlakov. Prípad rieši Generálna prokuratúra v spolupráci s financnou políciou a trojicu už obvinila. Odmeny za ovplyvnenie tendra boli údajne prislúbené v bratislavskej reštaurácii Traja mušketieri.
Macejko sa k prípadu odmietol vyjadrit. Povedal, že o trestnom stíhaní sa dozvedel z televízie: „Povedal som už všetko, co som mal.“ Pamätá sa aj na stretnutie v Troch mušketieroch, podla neho tam však žiadny úplatok ani peniaze pre stranu ponúkané neboli.
Na stretnutí bol vraj aj bývalý poslanec za SDKÚ Peter Kresánek, ktorý neskôr poslal list premiérovi Dzurindovi, v ktorom varuje pred výberom železnicnej komisie a píše, že je jedno, ktorá strana tender vyhrá (Švajciari alebo Francúzi), pretože „Gabo (Palacka – pozn. red.) berie vec alternatívne, kedže pozadie je pre stranu rovnaké“. Komisiu viedol premiérov brat a vybrala ponuku švajciarskej firmy Stadler – jej vyššiu cenu mali vyvažovat technické výhody súprav.
Kresánek sa na stretnutie v reštaurácii pamätá: „Išlo o spolocenskú udalost.“ Kto sa na stretnutí zúcastnil, nepovedal. Tvrdil iba, že Macejko tam nebol. Potom zložil telefón, pretože je v Rakúsku a rozhovor by ho údajne vela stál: „Pre mna je to už uzavretá záležitost.“
V reštaurácii sa podla orgánov cinných v trestnom konaní konala „lobistická párty“. Na nej vraj Bakšay povedal, že ak sa podarí zabezpecit výhru ALSTOMu (francúzskej firmy, ktorú zastupoval), existuje aj odmena za sprostredkovanie a potom sa všetci budú mat dobre.

Úrad pre štátnu službu dnes postavil P. Kľučku mimo štátnu službu
MarkízaTelevízne noviny 1. 10. 2002 - Úrad pre štátnu službu dnes postavil vedúceho úradu ministerstva dopravy P. Kľučku mimo štátnu službu. Reaguje tak na obvinenie z trestného činu zneužitia informácií v súvislosti s tendrom na nákup vlakov pre ZSSK . Kľučka teda oddnes nemôže prísť do styku so služobnými informáciami, s ktorými pracoval ako vedúci úradu. Impulzom pre krok Úradu pre štátnu službu bolo obvinenie, ktoré proti Kľučkovi vzniesol vyšetrovateľ. Podľa Š. Szelesa to však ešte neznamená, že bol Kľučka odvolaný. Môže sa tak stať až po vynesení rozsudku súdom. Dovtedy mu bude znížený plat. Ak súd rozhodne v jeho neprospech, bude Kľučka vyradený zo štátnej služby. Ak súd rozhodne, že je nevinný, tak mu bude funkčný plat doplatený aj spätne a vráti sa do pôvodnej funkcie. Kľučka už začiatkom septembra uviedol, že bude rozhodnutie Úradu pre štátnu službu rešpektovať. Spolu s Kľučkom boli obvinení aj exminister dopravy J. Macejko, J. Bakšay a štátny tajomník rezortu dopravy M. Balogh. Návrh na odvolanie Balogha z funkcie môže vláde predložiť minister dopravy.

Michal Balog popiera osobnú zainteresovanosť v kauze tendra na ľahké vlaky
TASRBratislava 1. októbra 2002 - Štátny tajomník Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií ( MDPT ) SR Michal Balog rozhodne popiera osobnú zainteresovanosť v kauze tendra na nákup ľahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ).
Ako dnes uviedol pre TASR, dúfa, že vyšetrovanie kauzy bude objektívne, bez politického podtónu. "Už teraz môžem s istotou potvrdiť, že preukáže moju nevinu." Jeho angažovanosť v celom prípade bola podľa neho len na základe písomného pokynu ministra Jozefa Macejka, ktorý dostal v tom zmysle, aby výber dodávateľa ĽMJ pre Železničnú spoločnosť ( ZSSK ) zhodnotil výsostne po odbornej stránke.
Okrem M. Baloga vzniesol v kauze kontroverzného železničného tendra vyšetrovateľ obvinenie aj voči exministrovi dopravy Jozefovi M. a vedúcemu úradu MDPT Petrovi K., a to vo veci zneužívania informácií v obchodnom styku spolupáchateľstvom. Obvinenie bolo v pondelok vznesená aj voči federálnemu exministrovi zahraničného obchodu Jozefovi B. pre trestný čin podplácania. Podľa trestných orgánov Jozef M., Michal B. a Peter K. zneužili začiatkom tohto roka dôverné osobné informácie o štátnej zákazke na nákup 35 ĽMJ v prospech spoločnosti ALSTOM . Jozef B. bol obvinený pre pokus o korupciu šéfa výberovej komisie. Stanovisko ostatných zainteresovaných sa aj napriek viacerým pokusom nepodarilo získať.
Tím, zložený z prokurátorov, vyšetrovateľov a pracovníkov správy kriminálnej a finančnej polície pokračuje vo vyšetrovaní, ktoré by mohlo vyústiť až do obžalovania obvinených na súde, povedal pre TASR vedúci oddelenia boja s organizovaným zločinom Generálnej prokuratúry (GP) SR Ján Bernát. Vyšetrovací tím tiež preveruje kontrolórov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorí údajne v rozpore so zákonom preverovali postup štátnych orgánov vo verejnej súťaži. Až výpoveď šéfa NKÚ Jozefa Stahla rozhodne, či bude niekto z úradu obvinený zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. "Tu pokračuje trestné stíhanie vo veci a kauza ešte nie je ukončená," povedal generálny prokurátor Milan Hanzel.
V súvislosti s tendrom na ľahké vlaky polícia podľa J. Bernáta v týchto dňoch preveruje pokusy o korupciu aj u ďalších osôb, podozrivých z toho, že sa pokúšali neštandardným spôsobom vyradiť zo súťaže jedného z uchádzačov. Do tohto prípadu by mala byť zaangažovaná okrem Jozefa B. aj osoba s diplomatickým krytím a ďalší muž, ktorý je už stíhaný pre falšovanie cenných listín. V kauze bola o právnu pomoc požiadaná i Česká republika.
Víťazom tendra ZSSK , a. s. na nákup 35 ĽMJ sa stalo slovensko-švajčiarske konzorcium DMU GTW, združujúce ŽOS Vrútky a švajčiarsky Stadler Busnang AG. Neúspešný uchádzač francúzsky ALSTOM však dodatočne predložil vylepšenú cenovú ponuku. Jozef B., označujúci sa za zástupcu ALSTOMu, mal údajne v bratislavskej reštaurácii Traja mušketieri hovoriť o odmene v prípade úspechu francúzskej spoločnosti. V reštaurácii sedel aj exposlanec Peter Kresánek, ktorého list premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, zverejnený v médiách, vyvolal okolo tendra škandál.
Tender zatiaľ "stál hlavu" bývalého ministra dopravy Macejka. Jeho nástupca Ivan Mikloš 5. septembra výsledky súťaže zrušil. Petra K. sa predseda Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai rozhodol postaviť mimo činnú štátnu službu. Konečný osud kontroverzného železničného tendra bude v rukách novej vládnej exekutívy.

Macejko, Balog, Klučka a Bakšay obvinení v kauze železničného tendra
TASRBratislava 30. septembra 2002 - V kauze kontroverzného železničného tendra vyšetrovatelia obvinili exministra dopravy Jozefa Macejka, štátneho tajomníka rezortu dopravy Michala Baloga, vedúceho úradu rovnakého ministerstva Petra Klučku a federálneho exministra zahraničného obchodu Jozefa Bakšaya. Uviedli to Noviny STV.
Podľa trestných orgánov Macejko, Balog a Klučka zneužili začiatkom tohto roka dôverné osobné informácie o štátnej zákazke na nákup 35 ľahkých vlakových súprav v prospech spoločnosti ALSTOM . Bakšay bol obvinený pre pokus o korupciu šéfa výberovej komisie.
Vyšetrovací tím tiež preveruje kontrolórov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorí údajne v rozpore so zákonom preverovali postup štátnych orgánov vo verejnej súťaži. Až výpoveď šéfa NKÚ Jozefa Stahla rozhodne, či bude niekto z úradu obvinený zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. "Tu pokračuje trestné stíhanie vo veci a kauza ešte nie je ukončená," povedal pre STV generálny prokurátor Milan Hanzel.
V súvislosti s tendrom na ľahké vlaky polícia podľa STV v týchto dňoch preveruje pokusy o korupciu aj u ďalších osôb, podozrivých z toho, že sa pokúšali neštandardným spôsobom vyradiť zo súťaže jedného z uchádzačov. Ten mal požadovať za svoje odstúpenie nemalú finančnú sumu, uviedla STV. Do tohto prípadu by mala byť zaangažovaná okrem Jozefa B. aj osoba s diplomatickým krytím a ďalší muž, ktorý je už stíhaný pre falšovanie cenných listín.
Víťazom tendra Železničnej spoločnosti ( ZSSK ), a. s. na nákup 35 ľahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ) sa stalo slovensko-švajčiarske konzorcium DMU GTW, združujúce ŽOS Vrútky a švajčiarsky Stadler Busnang AG. Neúspešný uchádzač francúzsky ALSTOM však dodatočne predložil vylepšenú cenovú ponuku. Ako informovala STV, zástupca ALSTOMu Jozef Bakšay mal údajne v bratislavskej reštaurácii Traja mušketieri hovoriť o odmene v prípade úspechu francúzskej spoločnosti. V reštaurácii sedel aj exposlanec Peter Kresánek, ktorého list premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, zverejnený v médiách, vyvolal okolo tendra škandál.
Tender zatiaľ "stál hlavu" bývalého ministra dopravy Macejka. Jeho nástupca Ivan Mikloš 5. septembra výsledky súťaže zrušil. Konečný osud kontroverzného železničného tendra bude v rukách novej vládnej exekutívy.

Dozorná rada ZSSK odložila rozhodnutie o tendri na LMJ na budúci týžden
TASR26.9.2002 - Dozorná rada (DR) a. s. Železnicná spolocnost ( ZSSK ) dnes prerušila rokovanie, na ktorom mala rozhodnút o tendri na obstaranie lahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ).
"Rokovanie DR bude pokracovat na budúci týžden. V prípade tendra na ĽMJ však DR nemôže rozhodnút bez podpory nového ministra dopravy, ktorý zatial nie je známy," vysvetlil TASR dôvod prerušenia rokovania DR hovorca ZSSK Miloš Cikovský. Generálny riaditel ZSSK Andrej Egyed dnes zdôraznil, že najlepším riešením by bolo odobrenie výsledkov tendra. "Prišli sme už tak daleko, že zvrátenie vecí by bolo stratou," konštatoval A. Egyed. Prípadné zrušenie tendra by pre ZSSK potrebné obstaranie ĽMJ podla šéfa ZSSK len oddialilo. "Prepravujeme cestujúcich vo voznoch starších ako 40 rokov, ktorých údržba znamená velké náklady a neprináša efekt," upozornil A. Egyed.
Podla informácií z ministerstva dopravy, ktoré je 100-% akcionárom v ZSSK , pripadá v prípade tendra do úvahy zrušenie rokovacieho konania bez zverejnenia (RKBZ) a vypísanie novej verejnej sútaže i potvrdenie jeho výsledku, spojené s dalšími rokovaniami s dodávatelom. Podla stanov ZSSK schvaluje akcionár spolocnosti obstaranie hmotného majetku v hodnote vyššej ako 250 miliónov Sk, pricom v prípade lahkých motorových vlakov ide o niekolko miliárd Sk.
Súcasný minister a podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš sa 5. septembra tohto roka rozhodol neschválit obstaranie nákupu ĽMJ podla výberového konania, ktoré spolocnost zvolila. Rozhodol sa tak preto, aby nevznikli pochybnosti o transparentnosti a korektnosti verejného obstarávania, ktoré ho sprevádzali. Toto rozhodnutie prijal aj napriek stanovisku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý síce uznal použitú metódu verejného obstarávania RKBZ za oprávnenú, ale tiež za neopodstatnenú s poukázaním na porušenie zákona v predchádzajúcich dvoch sútažiach.

Televízne noviny TV Markíza z 9. 9. 2002 o 19.00 h
TASR10.9.2002 - V kauze nákupu vlakov pre slovenské železnice bolo často skloňované aj meno vedúceho úradu ministerstva dopravy P.Kľučku. Podľa premiéra Dzurindu dokonca loboval v prospech jednej z firiem, ktorá chcela vlaky dodávať. Minister dopravy I.Mikloš tender zrušil, Kľučka však vo funkcii zostáva. Mikloš uviedol, že nie je v jeho kompetencii rozhodovať zotrvaní P. Kľučku vo funkcii. Odvolať z funkcie ho môže iba predseda Úradu pre štátnu službu Ľ.Plai. Ten uviedol, že ak by boli podozrenia podložené dôkazmi, tak by musel konať. Na to, aby rozhodol, však potrebuje stanovisko Generálnej prokuratúry SR. M.Hanzel uviedol, že zriadil tím, ktorý sa prípadu venuje. Dodal tiež, že do 2-3 týždňov by malo byť jasné, či dôjde alebo nedôjde k trestnému stíhaniu. (krátené)

Všetky potenciálne strany budúcej vlády budú trvať na zrušení vlakového tendra
TASR9.9.2002, Bratislava - Ani jeden z politických subjektov, ktoré by sa po nadchádzajúcich parlamentných voľbách mohli dostať do parlamentu, prípadne obsadiť vo vláde kreslo ministra dopravy, nebude presadzovať zmluvné spečatenie výsledku rokovacieho konania bez zverejnenia (RKBZ) na obstaranie 35 ľahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ) pre Železničnú spoločnosť ( ZSSK ), a. s., Bratislava.
Každá z oslovených strán (ANO, HZD, HZDS, KDH, SDKÚ, SMER a SMK) je za zrušenie tendra. Názory ich predstaviteľov sa však rozchádzajú v otázke, či vypísať novú verejnú súťaž, alebo vlaky s prihliadnutím na potreby verejnosti a finančné možnosti štátu jednoducho nekúpiť. Takpovediac unisono tým vylúčili možnosť akýchkoľvek krokov ZSSK , ktoré by viedli k uzatvoreniu ešte stále prebiehajúceho rokovacieho konania bez zverejnenia (RKBZ). Jeho víťazom sa stalo slovensko-švajčiarske konzorcium DMU GTW Slovensko.
Za vypísanie novej medzinárodnej súťaže, lepšie pripravenej a transparentnejšej, sú jednoznačne ANO, HZDS a SDKÚ. Za prehodnotenie potreby nákupu ĽMJ sú rozhodne SMER a KDH. Podľa tieňového ministra dopravy Smeru Ľubomíra Vážneho treba zdokumentovať, aký vplyv by mala montáž vlakov v SR na zamestnanosť v regióne, ale aj prínos v podobe na Slovensku pridanej hodnoty. Z predbežných odhadov, ktorými SMER disponuje, sa Ľ. Vážny domnieva, že nákup by bol neefektívny a návratnosť investície pridlhá. Na regionálne trate, ktorých sa má nákup týkať, by nasadil autobusovú dopravu. Podpredseda KDH Pavol Minárik sa pýta, či je nákup ĽMJ ekonomicky opodstatnený a či ho budú železnice schopné splácať. Podľa tieňového ministra dopravy HZDS Jána Mikolaja sa treba zamyslieť i nad tým, či dokážu VÚC, do ktorých kompetencie by sa mali regionálne trate dostať, na nich dotovať i výkony vo verejnom záujme.
Netransparentné praktiky pri procesoch verejného obstarávania napadol expert na dopravu strany ANO Ladislav Csáder, ktorý navrhuje novelizovať zákon o verejnom obstarávaní, konkrétne sprísniť dohľad nad RKBZ, ale aj poupraviť možnosť prechodu obstarávateľa z iných foriem verejného obstarávania práve na RKBZ.
Ambíciou obsadiť post šéfa rezortu dopravy, ktorý súčasne disponuje kompetenciami Valného zhromaždenia ZSSK , sa netaja strany ANO, HZDS a SMER. HZD by malo záujem vtedy, ak by si v parlamentných voľbách vybojovala silnú pozíciu, podotkol podpredseda strany Ján Benčat. Pre SDKÚ a KDH je o ministerských postoch v súčasnosti predčasné hovoriť, SMK sa bude podľa Lászlóa Gyurovszkého touto otázkou zaoberať na republikovom výbore. ANO, SMER a HZDS sa súčasne jasne vyjadrili za zvýšenie ingerencie štátu v kontrolných alebo i riadiacich orgánoch ZSSK .
Podpredseda vlády SR pre ekonomiku a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ivan Mikloš (SDKÚ) sa 5. septembra tohto roku rozhodol neschváliť obstaranie nákupu ĽMJ podľa výberového konania, ktoré spoločnosť zvolila. Rozhodol sa tak preto, aby nevznikli pochybnosti o transparentnosti a korektnosti verejného obstarávania. Umožnili mu to novelizované stanovy ZSSK . Rozhodol sa tak aj napriek stanovisku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý síce uznal použitú metódu verejného obstarávania RKBZ za oprávnenú, ale neopodstatnenú, s poukázaním na porušenie zákona v predchádzajúcich dvoch súťažiach. Osud železničného tendra, ako naznačil I. Mikloš, bude plne v kompetencii novej exekutívy.

Mikloš zmenil rétoriku, tender nezruší, rozhodne nový minister
Národná obroda8.9.2002, Lenka Živnerová Bratislava - Vicepremiér a minister dopravy Ivan Mikloš miliardový železničný tender na dodávku 35 ľahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ) nezruší. Vo štvrtok síce prezentoval, že za optimálne riešenie považuje vypísanie novej súťaže, včera rezort dopravy prostredníctvom agentúry TASR priniesol obšírnejšiu a zároveň doplnenú informáciu o stanovisku I. Mikloša. To znie: "Hoci osobne minister považuje za optimálne vypísanie novej verejnej súťaže, budúci minister dopravy sa môže rozhodnúť i pre iný postup." Zrušenie či pokračovanie podozrivého tendra teda necháva na nového šéfa rezortu.
Viacerí politici včera naznačili, že svoje stanovisko o prenechaní rozhodnutia na nového ministra mohol ovplyvniť samotný premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Nikto z politikov SDKÚ nám to však nechcel potvrdiť a ani sa k tomu vyjadrovať.
Pripomeňme, že práve premiérov brat je šéfom výberovej komisie, ktorá rozhodla o víťazovi tendra, ktorým je švajčiarsko-slovenské konzorcium DMU GTW. Exminister Jozef Macejko, ktorý tvrdil, že ponuka ALSTOMu (druhého záujemcu) je lepšia, nám povedal, že výberová komisia sa pri rozhodovaní riadila svojimi osobnými záujmami.

Železnice trvajú na nových vlakoch
Sme7.9.2002 - Železnice chcú nové vlaky napriek tomu, že ich nebudú môct kúpit v rámci rozbehnutého tendra. Riaditel železníc (?) Andrej Egyed po návrate na Slovensko vyhlásil, že rešpektuje rozhodnutie ministra dopravy o zrušení tendra, ale zároven zopakoval nevyhnutnost nákupu nových súprav .
„Železnicec (?) nemôžu polavit v úsilí o získanie nových vlakových súprav v co najkratšom case,“ zdôraznil Egyed. „Odkladanie sútaže (…) spôsobuje velké straty pre ZSSK , ktoré vyplývajú nielen z predlžovania sútaže, ale aj z poškodzovania dobrého mena spolocnosti,“ vysvetlil. Schválit nákup nových vlakov teraz musí valné zhromaždenie železníc, ciže ministerstvo dopravy. To sa však stane pravdepodobne až po volbách a rozhodovat teda bude nový minister.
V politickej rovine kauza pokracovala vyhlásením Mikloša, že jeho predchodca na ministerskom kresle Jozef Macejko zasahoval do vývoja tendra a prekrocil svoje kompetencie s cielom podporit neúspešného uchádzaca. „Svedcí o tom aj fakt, že disponoval informáciami, ktoré mali mat podla zákona len clenovia komisie,“ povedal Mikloš.
Vicepremiér sa zároven pokúsili spochybnit štvrtkové Macejkove slová, že zastavením tendra sa vlastne potvrdila jeho nevina. Podla Mikloša rozhodnutie zastavit sútaž nijako nepotvrdzuje správnost konania bývalého ministra.
Mikloš odmietol aj spájanie svojho rozhodnutia s blížiacimi sa volbami. „Krátko po nástupe do funkcie som oznámil, že rozhodnutie prijmem po dorucení stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie,“ povedal. Stanovisko dostal Mikloš poštou 4. septembra a na druhý den zrušil tender. Za další dôkaz, že zastavený tender nesúvisí s volbami, oznacil Mikloš fakt, že rozhodnutie o nákupe vlakov sa uskutocní až po volbách, co podla neho vylucuje zainteresovanost a záujem SDKÚ v tendri.

Minister dopravy Ivan Mikloš neschváli obstaranie nákupu LMJ pre ZSSK
TASR5.9.2002 - Podpredseda vlády SR pre ekonomiku a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ivan Mikloš sa rozhodol neschválit obstaranie nákupu 35 ľahkých motorových jednotiek (LMJ) pre Železnicnú spolocnost ( ZSSK ), a. s., Bratislava podla výberového konania, ktoré spolocnost zvolila.
Rozhodol sa tak, aby nevznikli pochybnosti o transparentnosti a korektnosti verejného obstarávania. Umožnili mu to novelizované stanovy ZSSK , podla ktorých má valné zhromaždenie spolocnosti (100-% vlastník ZSSK je MDPT ) kompetenciu rozhodnút o obstaraní hnutelného majetku nad 250 miliónov Sk. Rozhodol sa tak aj napriek stanovisku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý síce uznal použitú metódu verejného obstarávania - rokovacie konanie bez zverejnenia (RKBZ) za oprávnenú, ale neopodstatnenú, s poukázaním na porušenie zákona v predchádzajúcich dvoch sútažiach.
Pred RKBZ uskutocnili železnice v rokoch 2000 a 2001 dve verejné sútaže, ktoré však zrušili. Podla ÚVO bolo ich zrušenie v oboch prípadoch oprávnené, no sútaže boli podla ÚVO neúspešné z dôvodu nedostatocne spracovaných sútažných podkladov a nejednoznacne stanovených podmienok úcasti pre uchádzacov.
Vypísanie nového tendra je podla I. Mikloša otázkou i pre novú exekutívu štátu, koncepcia rozvoja mobilného parku železníc totiž prešla rokovaním vlády, preto môže nový kabinet opätovne prehodnotit potrebu nákupu jednotiek. Ak by mala byt vyhlásená nová sútaž, minister sa domnieva, že by malo íst o verejnú sútaž s jasne stanovenými kritériami pre uchádzacov.
Za vítaza tendra vyhlásili železnice 9. januára tohto roka konzorcium DMU GTW Slovensko, tvorené švajciarskou spolocnostou Stadler AG a ŽOS Vrútky . Kedže s ním ešte zmluvu nepodpísali, RKBZ trvalo až do jeho zrušenia.Vítaz tendra na vlaky pre ZSSK sa k jeho zrušeniu vyjadrovat zatial nebude
TASR5.9.2002 - Vítaz rokovacieho konania bez zverejnenia (RKBZ) na dodávku 35 kusov ľahkých motorových jednotiek (LMJ) pre Železnicnú spolocnost ( ZSSK), a. s. - konzorcium DMU GTW Slovensko - sa zatial nechce vyjadrovat k rozhodnutiu ministra dopravy neschválit obstaranie tohto nákupu formou, ktorou sa výber vítaza uskutocnil.
Ako pre TASR uviedol Michal Moncman, predseda predstavenstva ŽOS Vrútky ako vedúceho konzorcia, spolocnost bude pravdepodobne cakat na oficiálne oznámenie zo strany železníc. Partnerom ŽOS je švajciarska spolocnost Stadler Busnang AG.
Minister Ivan Mikloš odôvodnil svoje rozhodnutie tým, že nechce, aby vznikli pochybnosti o transparentnosti a korektnosti verejného obstarávania. Neschválit obstaranie nákupu mu umožnili stanovy ZSSK. Rozhodol sa tak po získaní stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý porušenie zákona nekonštatoval, no použitie RKBZ oznacil za neopodstatnené.
Obstaranie vozov typu GTW 2/6 by podla M. Moncmana vyšlo ZSSK na 3,572 miliardy Sk bez DPH, náklady na celoživotnú údržbu na 383,320 milióna Sk a celkové náklady na materiál 690,900 milióna Sk. Jeho protikandidátom bola francúzska spolocnost ALSTOM , ktorá pôvodne ponúkla obstaranie za 3,584 miliardy Sk bez DPH, údržbu za 371 milióna Sk a materiál za 2,336 miliardy Sk, posledné dva parametre po rozhodnutí o nepokracovaní v rokovaní upravila na 311,920 milióna Sk a 919,235 milióna Sk.

ZSSK: O vlakovom tendri by mala rozhodnút DR v zmysle verdiktu rezortu dopravy
TASR5.9.2002 - Železnicná spolocnost ( ZSSK ), a. s., Bratislava, predpokladá, že o osude vlakového tendra rozhodne dozorná rada (DR) spolocnosti v súlade s rozhodnutím rezortu dopravy.
"O osude tendra bude rokovat DR, ktorá si na to vyhradila právo. Predpokladám, že DR rozhodne v súlade s verdiktom ministerstva dopravy," konštatoval dnes pre TASR hovorca ZSSK Miloš Cikovský. Podla neho sa nedá odhadnút, ci o tendri rozhodne súcasné vedenie železníc, alebo až predstavenstvo, ktoré sa v zmysle stanov sformuje na zaciatku decembra tohto roka. Generálny riaditel ZSSK by sa mal k tendru vyjadrit v piatok po návrate so zahranicnej pracovnej cesty. ZSSK tak reagovali na dnešné rozhodnutie podpredsedu vlády SR pre ekonomiku a ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ivana Mikloša, ktorý neschválil obstaranie nákupu 35 ľahkých motorových jednotiek (LMJ). Svoje rozhodnutie I. Mikloš odôvodnil potrebou odvrátenia akýchkolvek pochybností o transparentnosti a korektnosti ich verejného obstarávania a nákupu. Prípadné vypísanie nového tendra je podla I. Mikloša otázkou i pre novú exekutívu štátu, ktorá vzíde s parlamentných volieb.

Železničný tender vraj bol v poriadku
SITASme5. september 2002, BRATISLAVA - Podľa stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie bol postup ZSSK pri obstarávaní 35 ľahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ) opodstatnený. Na základe posúdenia formy obstarávania ZSSK splnila podmienky obstarávania a bola oprávnená použiť rokovacie konanie bez zverejnenia. Ako informovala hovorkyňa Helena Fialová, ÚVO napriek tomu považuje tento spôsob obstarávania za neopodstatnený. ZSSK mohla na základe zákona o verejnom obstarávaní, ktorý dáva možnosť, nie však povinnosť použiť rokovacie konanie bez zverejnenia, využiť niektorú zo súťažných metód obstarávania. ÚVO nemá kompetencie vstupovať do rokovaní dvoch subjektov pri rokovacom konaní bez zverejnenia, pokiaľ neuzavreli zmluvu o obstarávaní.

Ak konzorcium DMU GTW splní všetky podmienky, ZSSK s ním podpíše zmluvu
TASR4.9.2002, Bratislava - Železničná spoločnosť ( ZSSK ), a. s., Bratislava, ukončí rokovacie konanie bez zverejnenia (Rkbz) podpisom zmluvy s vybraným uchádzačom (konzorcium DMU GTW), ak tento splní všetky podmienky obstarávateľa.
Stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) podľa hovorcu ZSSK Miloša Čikovského potvrdzuje, že postup spoločnosti vo verejnom obstarávaní na dodávku 35 kusov ľahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ) bol v zásade správny. Nedostatky, ktoré úrad zistil, nemajú podľa neho podstatný vplyv na výsledky súťaže, z čoho vyplýva, že ZSSK nemá dôvod prerušiť rokovacie konanie s vybraným uchádzačom.
Úrad v stanovisku k tomuto tendru uviedol, že obstarávateľ splnil podmienky pre použitie Rkbz. Napriek tomu ÚVO považuje použitie Rkbz ako metódy verejného obstarávania za neopodstatnené s poukazom na to, že obstarávateľovi bolo v predchádzajúcich súťažiach preukázané porušenie zákona. Zákon však dáva možnosť a nie povinnosť použiť Rkbz, preto obstarávateľ mohol použiť jednu zo súťažných metód.
Za víťaza tendra vyhlásili železnice 9. januára tohto roka konzorcium DMU GTW Slovensko. Voči objektívnosti tohto výberu však namietal ďalší účastník tendra francúzsky ALSTOM , ako aj vtedajší minister dopravy J. Macejko, ktorý chcel, aby sa súťaž prehodnotila. Obstaranie vozňov typu GTW 2/6 vyjde ZSSK na 4,406 miliardy Sk s DPH, náklady na celoživotnú údržbu na 383,320 milióna Sk a celkové náklady na materiál 690,900 milióna Sk.

ÚVO označil rokovacie konanie ZSSK za neopodstatnené,jeho podmienky splnené boli
TASRBratislava 4. septembra - Vzhľadom na to, že obstarávateľovi ľahkých motorových jednotiek (Železničnej spoločnosti - ZSSK ) bolo v predchádzajúcich súťažiach preukázané porušenie zákona, Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) považuje použitie rokovacieho konania bez zverejnenia (RKbz) ako metódy verejného obstarávania za neopodstatnené. Napriek tomu úrad vo svojom stanovisku k tomuto tendru uvádza, že obstarávateľ splnil podmienky pre použitie RKbz.
Použitie uvedenej metódy zákon umožňuje, ak je splnená podmienka, "že ide o obstarávanie tovaru, prác alebo služieb na ktoré v predchádzajúcej súťaži ... nebola predložená ani jedna ponuka, alebo ani jeden uchádzač alebo záujemca nesplnil podmienky účasti v súťaži alebo podmienky súťaže a podstatne sa nezmenili podmienky na uzavretie zmluvy." Úrad nemá prostriedky na to, aby preskúmal, či sa v priebehu rokovaní podstatne nezmenili podmienky na uzavretie zmluvy, pretože ich definovanie je vo výlučnej právomoci obstarávateľa. Pri posudzovaní otázky opodstatnenosti rokovacieho konania bez zverejnenia teda úrad vychádzal z podkladov podľa predloženej dokumentácie ZSSK . Zdôvodnenie rokovacieho konania obstarávateľom, ako aj okruhy rokovaní medzi ním a uchádzačmi neúspešnými v predchádzajúcich verejných súťažiach, preukazujú, že pochybnosti ÚVO ohľadom nedostatočnej prípravy súťažných podkladov sú dôvodné.
Zákon dáva možnosť a nie povinnosť použiť RKbz, preto obstarávateľ mohol použiť jednu zo súťažných metód, informovala TASR hovorkyňa úradu Helena Fialová.
Od rozhodnutia ÚVO sa bude odvíjať ďalší postup ZSSK vo vlakovom tendri, o čom rozhodla Dozorná rada ZSSK . Pracovná skupina na železniciach už dvakrát odporučila generálnemu riaditeľovi spoločnosti Andrejovi Egyedovi podpísať zmluvu s konzorciom DMU GTW, tvorenom slovenskou spoločnosťou ŽOS Vrútky a švajčiarskou Stadler Busnang AG. Obstaranie vozov typu GTW 2/6 vyjde ZSSK na 4,406 miliardy Sk s DPH, náklady na celoživotnú údržbu na 383,320 milióna Sk a celkové náklady na materiál 690,900 milióna Sk.
Prokuratúra sa tendrom na ĽMJ začala zaoberať na základe podaní premiéra SR Mikuláša Dzurindu a predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Jozefa Stahla. Z trestného oznámenia predsedu vlády vyplýva, že podozrieva zatiaľ neznámeho páchateľa z trestného činu, súvisiaceho s korupciou. Na prešetrenie kauzy vznikla expertná skupina, zložená z prokurátorov a finančnej polície. Kauza stála "hlavu" už i ministra dopravy Jozefa Macejka.
Za víťaza tendra vyhlásili železnice 9. januára tohto roka konzorcium DMU GTW Slovensko. Voči objektívnosti tohto výberu však namietal ďalší účastník tendra - francúzsky ALSTOM - ako aj J. Macejko, ktorý chcel, aby sa súťaž prehodnotila. Do veci sa zaangažoval aj NKÚ. K podpísaniu zmluvy medzi ZSSK a víťazom dôjde na základe rozhodnutia dozornej rady železníc až po prijatí stanoviska ÚVO.
O poskytnutie súdnoznaleckého posudku k parametrom ponúk železničného tendra požiadal ešte bývalý minister dopravy Ústav súdneho inžinierstva (ÚSI) Žilinskej univerzity ( ŽU ). Keďže podklady k súťaži tvorí niekoľko tisíc strán textu a bolo by neefektívne ich kopírovať, ÚSI si ich má po uzatvorení veci na ÚVO od úradu vyžiadať.

Oprávnenosť použitej metódy
Až po stanovisku Úradu pre verejné obstarávanie
Hospodársky denník30.Augusta 2002 - Dozorná rada Železničnej spoločnosti ( ZSSK ) na svojom zasadnutí nezistila porušenie zákona o verejnom obstarávaní zo strany vedenia spoločnosti a ZSSK prijme záväzné kroky v tendri na dodávku 35 kusov ľahkých motorových jednotiek ( ĽMJ ) až po získaní stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Rozhodla o tom dozorná rada ZSSK , ktorej v tejto veci prislúcha
posledné slovo
na pôde železníc. Kontrolný orgán spoločnosti sa k problematike dostal po tom, čo odporúčanie pracovnej skupiny uzatvoriť zmluvu s konzorciom DMU GTW ( ŽOS Vrútky a Stadler ) vzalo ZSSK na vedomie. Skupina na svojom záverečnom júlovom rokovaní opäť vyhodnotila ako výhodnejšiu ponuku DMU GTW oproti konkurenčnému ALSTOMu , a to prihliadnuc nielen na podklady z decembra minulého roka, ale i mája 2002 (dodatočná ponuka ALSTOMu). Dozorná rada vzala informáciu o priebehu tendra na vedomie, pričom na základe predložených materiálov konštatovala, že pri rokovacom konaní bez zverejnenia nedošlo podľa nej k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní. O svojom stanovisku prostredníctvom predsedu Dušana Pajdlhausera informovala aj podpredsedu vlády a ministra dopravy SR Ivana Mikloša.
O posúdenie zákonnosti priebehu tendra na ľahké motorové jednotky už požiadala ÚVO aj Generálna prokuratúra. "Úrad zatiaľ posúdi oprávnenosť použitej metódy verejného obstarávania," uviedol podpredseda úradu Rudolf Kulman. Ak po uzatvorení zmluvy medzi obstarávateľom - ZSSK a víťazom ÚVO zistí, že obstarávateľ uzatvoril túto písomnú dohodu v rozpore s príslušným zákonom, môže v lehote jedného roka od jej uzatvorenia podať návrh na určenie jej neplatnosti súdom. Generálna prokuratúra sa tendrom na nákup 35 ĽMJ začala zaoberať na základe podaní premiéra SR Mikuláša Dzurindu i predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Jozefa Stahla. Z trestného oznámenia predsedu vlády vyplýva, že podozrieva zatiaľ neznámeho páchateľa z trestného činu súvisiaceho s korupciou. Na prešetrenie kauzy vznikla
expertná skupina,
zložená z prokurátorov a finančnej polície. O poskytnutie súdnoznaleckého posudku k parametrom ponúk železničného tendra požiadal ešte bývalý minister dopravy Jozefa Macejko Ústav súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity ( ŽU ). Podklady na súťaž si však musí vyžiadať ústav od ÚVO, pretože v prípade, že by im ich odovzdala ZSSK ešte počas rokovacieho konania, porušila by tým zákon. Úrad pre verejné obstarávanie komunikuje so ZSSK písomnou formou, prostredníctvom otázok, na ktoré požaduje od predstaviteľov ZSSK opäť písomnú odpoveď. V uplynulých dňoch odpovedali už na tretie kolo otázok. Treba si uvedomiť že celé zisťovanie objektívnej pravdy je časovo veľmi zložité, pretože musia prešetriť tisíce dokumentov a podkladových materiálov. Vedenie ZSSK je presvedčené, že ani v tomto prípade nedošlo k porušeniu zákona. Maximálne mohlo prísť iba k formálnym administratívnym chybám, ktoré nemohli ovplyvniť výsledky súťaže.

Spresnenie
Hospodárske noviny22.7.2002 - V piatkovom vydaní HN v clánku Mikloš aj o tendri na lahké vlaky sme prebrali cast správy z agentúry SITA. Tá na druhý den vydala spresnenie slov I.Miklola, ktoré znie: Za neštandartný oznacil aj postup spolocnosti ALSTOM , uchádzajúcej sa o dodávku lahkých vlakov pre ZSSK , ktorá podla jeho slov nepožiadala voci kritériam a podmienkam obstarávania Úradu pre verejné obstarávanie SR (ÚVO) a takto "evidentne lobovala a konala voci niektorým zamestnancom ministerstva."

S posudkom na vlaky ani nezačali
Sme22.7.2002, TÁNA RUNDESOVÁ - Posudok na lahké motorové vlaky pre Železnicnú spolocnost ( ZSSK ) ešte doteraz nezacali ani vypracúvat. O dodávky sa uchádzajú konkurencné spolocnosti ALSTOM a konzorcium Stadler a minister dopravy Macejko už pred vyše mesiacom prišiel kvôli tendru o miesto.
Posudok by mal ako nestranný pohlad odborníkov pomôct pri rozhodovaní, ktorá z ponúk je ekonomicky výhodnejšia, ale v najbližšom case sa nezávislé posudzovanie zrejme ani nezacne.
Pre verejnost sa tender stal neprehladným súbojom lobistických skupín na ministerstve a vo vedení železníc. Pochybnosti vyslovil i Najvyšší kontrolný úrad.
Ministerstvo dopravy o nezávislý posudok požiadalo Ústav súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity ( ŽU ). Ústav však ani po niekolkých týždnoch nedostal potrebné podklady.
Riaditel ústavu Gustáv Kasanický hovorí, že podklady má zatial Úrad pre verejné obstarávanie. „My sme ich najprv pýtali od generálneho riaditelstva železníc, ale to nám minulý týžden listom oznámilo, že ich nemôže poskytnút, lebo ich poskytlo spomínanému úradu.“
Kedže podklady predstavujú tisíce strán (takmer dvadsatkilogramový balík papierov), vyrobenie kópie neprichádza do úvahy. Úrad pre verejné obstarávanie bude vraj potrebovat tento kompletný materiál ešte asi mesiac.
Vypracúvanie posudku musí zatial pockat. Aj keby sa však zacal vypracúvat ihned, podla Kasanického by nebol hotový skôr než do dvoch mesiacov, lebo experti súdneho inžinierstva sú na dovolenkách.
Nezávislý odborný posudok do volieb podla všetkého nebude. „Ktovie, ci bude potom ešte politická vôla na jeho vypracovanie,“ povedal Kasanický. Hovorí, že je trochu aj rád, že sa veci zatial nehýbu. „Nech dopadne posudok akokolvek, vždy budeme zlí, lebo vždy pre jednu stranu dopadne nevýhodne.“

Mikloš aj o tendri na ľahké vlaky
Hospodárske noviny 19.7.2002, Erik Cziria - Harmonizáciu legislatívy SR s legislatívou EÚ, coho dôkazom je aj uzavretie negociacných kapitol, oznacil vcera podpredseda vlády SR pre ekonomiku a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií ( MDPT ) SR Ivan Mikloš za jeden z najväcších prínosov pôsobenia tejto vlády. Úspechom je podla neho aj reštrukturalizácia a privatizácie, kde uviedol hlavne privatizáciu Slovenských telekomunikácií (ST), a. s., 17 podnikov Slovenskej autobusovej dopravy a rozdelenie Železníc Slovenskej republiky ( ŽSR ) na dva samostatné subjekty. "Napriek problémom Deutsche Telekomu si myslím, že ST získali silného strategického investora, ktorého momentálne problémy vyplývajú zo zložitej situácie na telekomunikacnom trhu a týkajú sa všetkých operátorov," konštatoval. Po úplnej liberalizácii telekomunikacného trhu od 1. januára ocakáva minister zníženie cien a skvalitnenie služieb.
Za výzvy rezortu pokladá dalšiu výstavbu infraštruktúry dialnic a železníc, ciastocnú privatizáciu ŽSR , zavedenie tvrdých rozpoctových obmedzení a zmenu cestovných zliav z plošných na adresné. Oblastou, v ktorej sa programové vyhlásenie vlády nesplnilo, je problematika ekonomických vztahov medzi štátom a železnicnou a autobusovou dopravou, tvrdí Mikloš.
V súvislosti so sporným tendrom na dodávku lahkých motorových jednotiek pre Železnicnú spolocnost, a. s. ( ZSSK ), si Mikloš nechal predložit stanovisko dozornej rady spolocnosti a zdokumentovanie konania ministerstva v tendri. Mikloš je presvedcený, že bývalý minister Jozef Macejko postupoval pri vstupovaní do sútaže neštandardne. Za neštandardný oznacil aj postup spolocnosti ALSTOM , ktorá podla jeho slov nepodala žiadne námietky voci kritériám obstarávania Úradu pre verejné obstarávanie SR (ÚVO) a "konala proti niektorým zamestnancom ministerstva". Dozornú radu, ktorá podporuje doterajší postup obstarávatela v tendri, Mikloš požiadal, aby pri hodnotení sútaže najskôr pockali na oficiálne stanovisko ÚVO.

Železnice uzavrú tender na LMJ až po stanovisku Úradu pre verejné obstarávanie
TASR9.7.2002 - Železnicná spolocnost ( ZSSK ), a. s., Bratislava, prijme záväzné kroky v tendri na dodávku 35 kusov lahkých motorových jednotiek (LMJ) až po obdržaní stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Rozhodla o tom dnes Dozorná rada (DR) ZSSK , ktorej v tejto veci prislúcha na pôde železníc posledné slovo.
Kontrolný orgán spolocnosti sa k problematike dostal potom, co odporúcanie pracovnej skupiny uzatvorit zmluvu s konzorciom DMU GTW ( ŽOS Vrútky a Stadler ) vzalo v pondelok na vedomie predstavenstvo ZSSK . Skupina na svojom záverecnom rokovaní 2. júla opät vyhodnotila ako výhodnejšiu ponuku DMU GTW oproti konkurencnému ALSTOMu , a to prihliadnuc nielen na podklady z decembra minulého roka, ale i mája 2002 (dodatocná ponuka ALSTOMu ).
Ako dalej uviedol hovorca ZSSK Miloš Cikovský, DR vzala informáciu o priebehu tendra na vedomie, pricom na základe predložených materiálov konštatovala, že pri rokovacom konaní bez zverejnenia nedošlo podla nej k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní. O svojom stanovisku bude prostredníctvom predsedu Dušana Pajdlhausera informovat i podpredsedu vlády a ministra dopravy SR Ivana Mikloša.
O posúdenie zákonnosti priebehu tendra na LMJ už požiadala ÚVO aj Generálna prokuratúra (GP). "Úrad zatial posúdi oprávnenost použitej metódy verejného obstarávania," povedal TASR podpredseda úradu Rudolf Kulman. "Ak po uzatvorení zmluvy medzi obstarávatelom ( ZSSK ) a vítazom zistí, že obstarávatel uzatvoril túto písomnú dohodu v rozpore s príslušným zákonom, môže v lehote jedného roka od jej uzatvorenia podat návrh na urcenie jej neplatnosti súdom," povedal R. Kulman.
Generálna prokuratúra sa tendrom na LMJ zacala zaoberat na základe podaní premiéra SR Mikuláša Dzurindu i predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Jozefa Stahla. Z trestného oznámenia predsedu vlády vyplýva, že podozrieva zatial neznámeho páchatela z trestného cinu súvisiaceho s korupciou. Na prešetrenie kauzy vznikla expertná skupina, zložená z prokurátorov a financnej polície.
O poskytnutie súdnoznaleckého posudku k parametrom ponúk železnicného tendra požiadal ešte bývalý minister dopravy J. Macejko Ústav súdneho inžinierstva (ÚSI) Žilinskej univerzity ( ŽU ). Podklady k sútaži si však musí podla M. Cikovského vyžiadat ústav od ÚVO, nakolko v prípade, že by im ich odovzdala ZSSK ešte v priebehu rokovacieho konania, porušila by tým zákon.

Sútaž na dodávku vlakov sa blíži k záveru
Pravda3.7.2002 - Škandalózna sútaž na dodávku 35 lahkých osobných vlakov, ktorá už stála hlavu ministra dopravy Macejka a politicky ohrozila premiéra Dzurindu, sa blíži k záveru. Samotné podpísanie zmluvy je otázkou najviac troch týždnov.
Pracovná komisia, ktorá viedla rokovacie konanie, totiž v utorok na svojom poslednom zasadnutí odporucila ZSSK podpísat zmluvu so slovensko-švajciarskym konzorciom firiem ŽOS Vrútky - Stadler.
"Práca komisie sa tým skoncila," povedal hovorca železníc Miloš Cikovský. Na poslednom zasadnutí sa podla neho mohli zúcastnit aj clenovia vymenovaní ešte bývalým ministrom.
Predstavenstvo Železnicnej spolocnosti sa bude odporúcaním komisie zaoberat pravdepodobne už na budúci týžden. V prípade súhlasného stanoviska by mohlo dôjst k samotnému podpisu zmluvy, a tým aj k uzavretiu tendra v priebehu dvoch až troch týždnov.
Tento scenár ešte môže zmenit Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý sa kauzou zacal zaoberat na podnet Generálnej prokuratúry, alebo nový minister dopravy Ivan Mikloš. Tomu zrejme zrušenie tendra odporucia aj poslanci hospodárskeho výboru Národnej rady SR, ktorí vcera rokovali o výsledkoch poslaneckého prieskumu na Najvyššom kontrolnom úrade.
Úrad pre verejné obstarávanie môže napadnút výsledky tendra aj po uzavretí zmluvy.

Hospodársky výbor možno požiada o zrušenie tendra na lahké železnicné súpravy
TASR2.7.2002 - Hospodársky výbor Národnej rady SR pravdepodobne požiada ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií o zrušenie tendra na dodávku 35 kusov lahkých motorových jednotiek (LMJ) pre Železnicnú spolocnost ( ZSSK ), a. s., Bratislava a zverejnenie všetkých relevantných informácií.
Vyplynulo to z dnešnej diskusie vo výbore, ktorého rokovanie o výsledkoch poslaneckého prieskumu na Najvyššom kontrolnom úrade (NKÚ) k spomínanému tendru jeho predseda Jaroslav Volf popoludní prerušil. Dôvodom bolo, že výbor nebol uznášaniaschopný. Diskusia bude pokracovat v stredu.
Výbor pravdepodobne osloví aj Úrad pre verejné obstarávanie, aby vykonal dohlad nad procesom verejného obstarávania na dodávatela LMJ a o jeho výsledkoch informoval poslancov a požiada tiež dozornú radu ZSSK o jej stanovisko k celej záležitosti. Zároven pravdepodobne požiada Generálnu prokuratúru (GP), aby ešte pred ukoncením tejto schôdze NR SR informovala o priebežných výsledkoch vyšetrovania trestného oznámenia v súvislosti s kauzou tendra.
Poslancov v hospodárskom výbore s výsledkami poslaneckého prieskumu oboznámili jeho podpredseda Pavol Prokopovic a tiež poslanec Marián Antecký, ktorý rovnako vykonal prieskum na NKÚ. P. Prokopovic sa domnieva, že zásah NKÚ do procesu verejného obstarávanie je nad rámec zákona o NKÚ, rovnako nedostatocne odôvodnený sa mu zdá zásah na podnet anonymného oznámenia. Obaja sa však zhodujú, že treba pockat na výsledok šetrenia GP.
Pred poslancami vystúpil aj predseda NKÚ Jozef Stahl, ktorý tvrdí, že NKÚ zákon neporušil, kedže legislatíva mu umožnuje vyžadovat si podkladové informácie k tendru, ako aj vydávat vo veci stanoviská a odporucenia ústredným orgánom štátnej správy aj mimo oficiálnej kontroly. Podla poslanca Jána Rusnáka NKÚ chybil, ked zverejnoval ciastkové a neoverené informácie pocas prebiehajúceho tendra.
K tomuto názoru sa priklonil i poslanec Vítazoslav Móric, ktorý NKÚ jednoznacne obvinil z porušenia zákona, ked, ako povedal, NKÚ vstúpil do procesu verejného obstarávania, pricom zákon mu ukladá kompetencie len v oblasti kontroly hospodárenia s prostriedkami štátu. "Proces verejného obstarávania nie je hospodárenie s majetkom štátu. NKÚ teda prekrocil svoje právomoci," uviedol M. Móric. NKÚ podla neho porušil zákon aj zverejnením informácií o výsledkoch kontroly. Okrem toho podla neho existuje predpoklad možnej zaujatosti šéfa NKÚ v tendri, kedže Jozef Stahl bol v minulosti zamestnancom ŽOS Vrútky , ktorá sa do tendra zapojila.


Strana vytvorená / Site created : 06-V-2002
Posledná aktualizácia / Last update : 09-XII-2007
Ďalej / Next
( 825.htm
)