Eurotunnel je dopravná spoločnosť, ktorá vytvorila stále spojenie medzi Folkestone a Coquelles kyvadlovu vlakovou dopravou pre vozidlá vlakmi Shuttle; pre cestujúcich medzi Londýnom, Parížom a Bruselom vlakmi TGV Eurostar a nákladnými vlakmi.

Toto nie je oficiálna strana spoločností budujúcich a prevádzkujúcich Eurotunnel.

Posledná aktualizácia: 28-XI-2004

http://www.eurotunnel.co.uk/

Eurotunnel má opäť problémy
Hospodárske noviny22.10.2004, Soňa Zverková - Finančné problémy spoločnosti Eurotunnel, ktorá prevádzkuje tunel pod kanálom La Manche, sa zhoršila vzhľadom na konkurenciu lacných prevádzkovateľov trajektov a nízkonákladových leteckých spoločností. Pokles objemu premávky a trhového podielu v kľúčovej oblasti činnosti spôsobil medziročné zníženie prevádzkového zisku linkovej dopravy za tri mesiace do 30. septembra z 84,8 na 77,7 milióna libier.
Ako informuje internetové vydanie denníka Independent, vlaková preprava kamiónov v danom období medziročné klesla o štyri percentá na 302-tisíc kamiónov, hoci trh pre kamiónovú prepravu na krátkych námorných trasách medzi Veľkou Britániou a Francúzskom vzrástol o osem percent. Pokles o päť percent na 606-tisíc zaznamenala aj preprava osobných vozidiel, pričom trh sa znížil o jedno percento. Vlaková preprava autobusov sa znížila o 13 percent a tento trhový segment o štyri percentá. Jediným svetlým bodom bolo zvýšenie počtu cestujúcich o 13 percent z 1,77 milióna na dva milióny, hoci tento počet predstavuje iba dvojpercentné zvýšenie príjmov, upravených o infláciu, na 58,8 milióna libier. Objem nákladnej prepravy mierne vzrástol z 442 222 na 472 163 ton.
Podľa denníka Financial Times príjem od francúzskych a britských železníc, ktoré využívajú tunel na prepravu osobných vlakov Eurostar a nákladov, však zostal stabilný. Dôvodom je dohoda, ktorá až do roku 2006 garantuje tunelu minimálne príjmy zo železničnej dopravy. Tie sa v sledovanom období medziročné zvýšili z 58,8 na 58,1 milióna libier a celkový prevádzkový zisk zo 140 na 147 miliónov libier.
Tieto údaje potvrdzujú pretrvávajúci klesajúci trend, ktorý sa začal v lete tohto roka a znamená stratu trhového podielu vo všetkých kľúčových oblastiach činnosti Eurotunnelu. Zároveň však poukazujú na zhoršujúce sa problémy spoločnosti, ktorá vlani nebola schopná zo svojho prevádzkového zisku uhradiť platby úrokov z dlhov v objeme 8,4 miliardy libier. Eurotunnelu navyše od roku 2006 hrozí vážny nedostatok hotovosti, keď sa obnoví povinná dlhová služba. Stane sa tak v čase očakávaného poklesu príjmu, keď sa skončí platnosť dohody o minimálnych príjmoch. Eurotunnel bude musieť tento schodok nahradiť približne prepravou zhruba 10 miliónov cestujúcich a päť miliónov ton nákladu. Výkonný riaditeľ Jean-Louis Raymond uviedol, že do konca októbra predložia hlavným veriteľským bankám trojročný plán na riešenie problémov.

Pod kanálom La Manche sa podľa všetkého ešte bude štrajkovať
TASRReutersLondýn 29. 08.2004- Železničná spoločnosť Eurostar, ktorá zabezpečuje prepravu pod kanálom La Manche , v sobotu potvrdila, že 24-hodinový štrajk niektorých britských pracovníkov nemal na jej služby žiadny väčší dopad.
Podľa spoločnosti Eurostar, prevádzkujúcej vysokorýchlostné železničné spojenie Británie s Francúzskom a Belgickom, začiatkom tohto víkendu odmietla pracovať len hŕstka zamestnancov. Tí nesúhlasia s platovými rozdielmi medzi pracovníkmi na termináloch v Ashforde a Waterloo.
"Myslím, že ich stratégia zlyhala. Je to bezúčelný a neefektívny štrajk, ktorý nespôsobil žiadne veľké negatíva," uviedol riaditeľ Eurostaru pre oblasť komunikácie Paul Charles.
Odborárske únie však podľa všetkého ešte nepovedali posledné slovo. Ich zástupcovia by sa mali stretnúť v utorok a prediskutovať rozšírenie protestov, ak s nimi budú v hlasovaní súhlasiť aj ďalší zamestnanci Eurostaru.

Eurotunnel na dve hodiny pozastavil spojenie medzi Francúzskom a Britániou
TASRParíž 11. 08.2004 - Prevádzkovateľ podmorského tunela pod prielivom La Manche spoločnosť Eurotunnel dnes okolo obeda na dve hodiny pozastavila spojenie medzi Francúzskom a Veľkou Britániou. Kvôli poruche signalizačného systému musel Eurotunnel zastaviť vlaky Eurostar , ktoré spájajú Londýn a Paríž, Brusel a Lille a tiež kyvadlovú dopravu, prepravujúcu cez tunel nákladné vozidlá a osobné autá.
Poruchy spôsobili viaceré búrky, ktoré zvýšili hladinu vlhkosti v tuneli a tým spôsobili signalizačné problémy. Eurotunnel sa preto po značných meškaniach dopravy rozhodol prevádzku na 2 hodiny radšej pozastaviť a rýchlejšie tak celý problém vyriešiť. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spoločnosť Eurotunnel vykázala polročnú stratu 119 mil. eur
Prevádzkový zisk firmy klesol z minuloročných 119 mil. eur na úroveň 108 mil. eur a jej tržby sa znížili z 393 mil. eur zaznamenaných v minulom fiškálnom období na hodnotu 390 mil. eur
SITAReutersPARÍŽ 26. 07.2004 - Anglo-francúzska spoločnosť Eurotunnel vykázala za prvý polrok 2004 čistú stratu 119 mil. eur v porovnaní so stratou 22 mil. eur za prvý polrok minulého roka. Spoločnosť prevádzkuje podmorskú železničnú dráhu v tuneli, ktorý spája Veľkú Britániu a Francúzsko. Dôvodom straty sú vysoké náklady spoločnosti a cenová vojna, ktorej spoločnosť čelí zo strany trajektových firiem.
Prevádzkový zisk firmy klesol z minuloročných 119 mil. eur na úroveň 108 mil. eur a jej tržby sa znížili z 393 mil. eur zaznamenaných v rovnakom období minulého fiškálneho roku na hodnotu 390 mil. eur. Hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Herve Huas informoval, že reštrukturalizačné plány na zníženie nákladov o 15 % a na zavedenie ziskovejšej obchodnej politiky sa prejavia až v roku 2005. Huas však dodal, že tieto zmeny nestačia na upravenie dlhmi zaťaženej súvahy spoločnosti a Eurotunnel by mal začať rokovať so svojimi priemyselnými a finančnými partnermi.

Eurotunnel změní ceny služeb a sníží náklady
Česká tisková kancelářReutersPAŘÍŽ 7. 07.2004 - Britsko-francouzský provozovatel železniční přepravy pod kanálem La Manche přepracuje ceny svých služeb a sníží roční náklady o 40 milionů eur. Novou strategii Eurotunnelu dnes představilo vedení firmy.
Společnost pokračuje na plánu nového financování, který má být hotov na konci října, dodal generální ředitel Jean-Louis Raymond. V programu firma určí novou finanční a provozní strategii.
Nespokojení akcionáři vyhodili v dubnu celý management Eurotunnelu s tím, že nechránil jejich investice a nepodařilo se mu zabránit v poklesu tržeb a zisku. Šlo sice o historické vítězství malých akcionářů, podle expertů bude ale nové vedení nuceno napodobovat své předchůdce, jinak mu hrozí, že kontrolu nad společností převezmou věřitelé.
Eurotunnel chce mírně zvýšit příjmy za osobní přepravu během následujících 12 až 18 měsíců. Roční náklady chce podnik snížit o 40 milionů do příštího léta. Nový cenový systém má lépe odrážet výkyvy v poptávce. Společnost se také chystá uzavřít nové smlouvy železničními firmami, které tunel využívají .
Společnost se od svého vzniku v roce 1987 potácí od krize ke krizi. Výstavba tunelu byla mnohem dražší, než se čekalo, a ostrá konkurence dopravy přes kanál omezuje provoz příliš drahých vlakových spojů. Společnosti se tak nedaří splácet ani úroky z úvěru devíti miliard eur.

Eurotunnel - stavba století, jež nesplnila očekávání
Česká tisková kancelářPRAHA 3. 05.2004 - Příkladem inženýrského pokroku na straně jedné a finanční katastrofy na straně druhé se stal první podmořský tunel pod Lamanšským průlivem spojující Británii s Francií. Ambiciózní cíle, stanovené při jeho financování na konci 80. let, se nikdy nenaplnily. Finanční budoucnost gigantické stavby, od jejíhož slavnostního otevření uplyne ve čtvrtek deset let, je nejistá. Jejím největším problémem patrně zůstává nedostačující využívání.
Původní předpoklady počítaly s tím, že ročně využije tunel asi 16 milionů železničních pasažérů. Ve skutečnosti je to jen 6,3 milionu lidí. Stejně tak 1,7 milionu tun přepraveného zboží v roce 2003 má daleko k původním odhadům, jež počítaly se sedmi miliony tun ročně.
Britsko-francouzská společnost Eurotunnel , která tunel v Lamanšském kanálu vlastní a spravuje, se ocitla ve velkých finančních problémech. V roce 2003 zaznamenala sice provozní zisk ve výši asi 170 milionů liber, ale to je asi o pětinu méně než rok předtím. Tento zisk však zdaleka převyšují úroky z dluhů. Ty dosahují výše skoro 320 milionů liber ročně. Společnost celkově dluží přes šest miliard liber.
To ale není nic nového. Již od svého vzniku v roce 1987 se firma Eurotunnel potácí od krize ke krizi. Výstavba tunelu byla mnohem dražší, než se čekalo, a ostrá konkurence dopravy přes kanál omezuje provoz příliš drahých vlakových spojů.
Vlády Francie a Británie opakovaně vyloučily možnost pomoci pro tuto soukromou firmu. Navíc stanovy Eurotunnelu takovou státní podporu výslovně zakazují. Neblahá finanční situace má drtivý dopad na cenu akcií Eurotunnelu . Akcionáři od roku 1997 ztratili devadesát procent hodnoty investic. Na počátku letošního dubna došlo ve firmě doslova k zemětřesení, kdy se část akcionářů se vzbouřila proti současnému vedení a odvolala ho.
Myšlenka podmořského spojení mezi Francií a Británií má dlouhou historii. V roce 1802 francouzský inženýr Albert Mathieu navrhl Napoleonu Bonapartovi spojit Francii s Británií pomocí obřího podmořského potrubí, v němž by jezdily kočáry.
První a desítky dalších projektů na "suché" spojení starého kontinentu s Británií však ztroskotaly na technických problémech. Provázely je i smíšené reakce Britů, kteří se báli o svoji ostrovní nezávislost. Hloubení podmořského tunelu začalo poprvé v roce 1881. Stavba však byla zastavena po vyhloubení necelých dvou kilometrů poté, co britský tisk rozpoutal kampaň o "nebezpečí invaze tunelem".
U kolébky dnešního projektu stála smlouva mezi Británií a Francií z roku 1964 o stavbě podmořského tunelu mezi oběma státy. V lednu 1986 zvítězil projekt železničního tunelu Eurotunnel. V listopadu 1987 byly uvedeny do oběhu akcie Eurotunnelu za 350 pencí v Londýně a 35 franků v Paříži. V prosinci 1990 si britský dělník Graham Fagg potřásl rukou se svým francouzským protějškem Philippem Cozettem ve štole servisního tunelu.
V únoru 1994 slavil Eurotunnel dokončení projektu - s téměř ročním zpožděním proti plánu kvůli překročení nákladů. V době otevření dosáhly jeho náklady odhadované výše 9 miliard liber. V květnu téhož roku začaly tunelem jezdit nákladní vlaky, v listopadu pak vysokorychlostní osobní (?!?) vlaky TGV Eurostar . O měsíc později se rozjely speciální vlaky Shuttle pro přepravu osobních a nákladních aut.
V červnu 1995 začaly být podmořským spojením mezi Calais a Doverem převáženy i autobusy. V listopadu 1996 vypukl v jednom ze dvou dopravních tunelů požár a způsobil jeho dočasné uzavření.
Podmořská spojnice mezi Francií a Británií zkrátila cestu z britských ostrovů na evropskou pevninu ze 75 na 35 minut. Na britském pobřeží ústí ve Folkestonu (asi 20 mil západně od Doveru) a na francouzském u Calais. Stavba má tři obří tunely o délce 50,5 kilometru. Dva z nich - určené pro železniční přepravu - mají průměr 7,6 metru a třetí, takzvaný služební tunel, 4,8 metru. Ostění těchto tunelů vyhloubených v průměrné hloubce 40 metrů pod mořskou hladinou tvoří na 750.000 betonových dílců.

Demagógia na burze
TREND 15, 15.04.2004 - Ťažká infraštruktúra, určená na odpisovanie po storočia, nie je v kapitalistickom zmysle slova „rentabilná“. Preto keď bolo rozhodnuté o opaku, teda o striktne súkromnom financovaní [tunela pod La Manche] bez garancie štátov, 12. februára 1986, v deň podpisu zmluvy o koncesii v Cantorbéry, zaznamenala Margaret Thatcherová krátkodobé ideologické víťazstvo. Načrtla pre Eurotunnel znepokojujúcu ekonomickú budúcnosť.

Nevyhnutná finančná katastrofa
Železničný tunel ostáva nevyhnutným spojivom Veľkej Británie a kontinentu, ktorý Londýn stavia dve a pol hodiny od Paríža a uľahčuje výmenu turistov. No finančne nastala nevyhnutne katastrofa. Preto, lebo majstri diela, omámení historickou perspektívou stavby, veľmi zle odhadli náklady, ktoré sa počas razenia tunela zdvojnásobili (z predpokladaných 50 miliárd frankov na viac ako sto na konci) a veľmi precenili premávku.
Zdvojnásobenie nákladov, príjmy znížené na polovicu: dlh exploduje a všetko treba v rámci plánu refinancovania pravidelne vyrovnať v rokoch 1994, 1997 a 2004. Toľko prehra pre malého akcionára, ktorému sľúbili modré z neba: toto „najgigantickejšie mýto na svete“ malo poskytovať nádej na 17-percentnú ročnú návratnosť. Akcie predávané v roku 1987 za 35 frankov zázračne vystúpili na 126 frankov v roku 1989, kým nenastal pád.

Napospas špekulantom
Takéto debakle sú príležitosťou pre obchodníkov bez škrupúľ. Väčšina malých pôvodných akcionárov svoje akcie predala, rovnako urobili aj veľkí, ponechajúc tak akcie Eurotunnelu , ktoré oscilujú už takmer desať rokov medzi 0,5 až dvoma eurami, napospas špekulantom.
V tomto kontexte bolo potrebné obnoviť rozpadnuté vedenie, čo v stredu [7. apríla] urobila skupina vedená Nicolasom Miguetom, osobnosťou, ktorá na burze prešla všetkými povolaniami. Používajúc hrdý slovník extrémnej pravice 30. rokov, odsudzujúc establishment a tajné dohody vedenia s veriteľskými bankami, nazývajúc ich bankstermi, skupina dosiahla zjednotenie 64-tisíc akcionárov a prevzatie moci.
Toto víťazstvo je vo francúzskom kapitalizme prvé. Vyplýva z prvotného úpadku spoločnosti, ale nepochybne aj zo zanedbávania malých akcionárov zo strany striedajúceho sa vedenia. Ukazuje tiež nevídaný jav, že aktívna menšina týchto malých akcionárov sa môže mocne zorganizovať.
Je však potrebné, aby nestála na nezdravej antielitárskej vlne a na nerealistickej alternatívnej stratégii. Útočníci, ktorí nemajú skutočný plán ozdravenia, požadujú, bez čísel, nechať platiť daňovníkov, čo vláda odmietla. Pánmi sú veritelia a riešenie bude nevyhnutne zložité. Určite nevzíde z populizmu a z demagógie.

Banky daly Eurotunnelu ultimátum, akcie padají
Česká tisková kancelářLONDÝN 13. 4.2004 - Akcie britsko-francouzské společnosti Eurotunnel dnes prudce klesly na nejnižší úroveň za poslední dva měsíce. Londýnská burza tak reagovala na zprávy tisku, podle nichž nové vedení zadluženého provozovatele železniční dopravy pod kanálem La Manche dostalo od věřitelských bank ultimátum na předložení hodnověrného podnikatelského plánu.
Britský nedělník Sunday Telegraph napsal, že věřitelé dali novému francouzskému managementu termín tři měsíce, aby předložil plán postupu a prokázal svou kompetentnost. Jinak hrozí, že banky převezmou podle smlouvy vedení firmy samy.
Věřitelé rovněž pohrozili okamžitou výměnou vedení, pokud nastane nějaké oslabení ostrahy nebo bezpečnosti provozu na lince pod kanálem, uvedl list bez jmenování zdrojů. Věřitelé se mají sejít s novým vedením poprvé během tohoto týdne.
Akcie Eurotunnelu dnes klesly o osm procent na 32 pencí a předtím se propadly až o 13 procent. Na pařížské burze, kde s nimi obchodují hlavně drobní investoři, byl jejich pokles nižší.
"O víkendu se objevilo hodně nepříznivých zpráv. Jednoduše není důvod kupovat jejich akcie, protože jejich dluh je jako obří jáma v zemi. Většinu akcií vlastní stejně drobní investoři a ti své peníze již ztratili," řekl agentuře Reuters jeden obchodník v Londýně.
Francouzský stát přemlouval drobné investory, aby podpořili největší soukromý projekt infrastruktury v historii koupí akcií. Eurotunnel díky tomu vlastní z 65 procent drobní investoři. Hodnota akcií během existence firmy přitom spadla zhruba o 90 procent.
Minulý týden se vedení Eurotunnelu zmocnila s podporou nespokojených drobných francouzských akcionářů skupina kolem bývalého francouzského prezidentského kandidáta Nicolasem Migueta. Svými lidmi pak tito rebelanti nahradili dosavadní, vesměs britské vedení.
Společnost se od svého vzniku v roce 1987 potácí od krize ke krizi. Výstavba tunelu byla mnohem dražší, než se čekalo, a ostrá konkurence dopravy přes kanál omezuje provoz příliš drahých vlakových spojů. Společnosti se tak nedaří splácet ani úroky z úvěru devíti miliard eur.
Nové vedení chce s bankami o dluhu znovu jednat a doufá i v pomoc vlád Francie a Británie, ty to však striktně odmítly. Nové vedení dokonce přišlo v kontrastu s dosavadními plány s představou posílení příjmů pomocí zvýšení cen, navzdory konkurenci mnohem levnějších trajektů a nyní již i leteckých spojů.
Na konci minulého týdne ratingová agentura Fitch upozornila, že navzdory revoltě akcionářů budou mít hlavní slovo ve firmě věřitelé. Smluvní podmínky jim totiž dávají pravomoc vyměnit management.
Jiný britský nedělník Independent on Sunday uvedl, že největší britský nákladní železniční přepravce EWS hrozí ukončením přepravy v tunelu. EWS není spokojena s výší sazeb za přístup na koleje Eurotunnelu .

Prevrat malých akcionárov Eurotunnelu nezmení nič na jeho smutnom osude
TASRLondýn/Paríž 9. 4.2004 - Legálny prevrat, ktorý malí akcionári francúzsko-britskej spoločnosti Eurotunnel , spravujúcej podmorský železničný tunel pod Lamanšským kanálom, uskutočnili na stredajšom valnom zhromaždení v Paríži, nič nezmení na jej osude. Je predurčená na krach.
Takto komentovali zmeny britskí analytici, ktorí hodnotili výmenu vo vedení Eurotunnela, keď nominantov veľkých akcionárov nahradili favoriti malých akcionárov. Z vedenia musel odísť Brit Richard Shirrefs a nahradil ho Francúz Jacques Maillot.
Eurotunnel dlhuje svojim veriteľom vyše 9 miliárd EUR (v prepočte viac ako 360 miliárd SKK) a keď v roku 2006 nastane termín splatnosti pohľadávok bankám, vedenie Eurotunnelu nebude mať na ich pohľadávky dosť prostriedkov. Eurotunnel bude musieť ohlásiť bankrot a jeho majetok sa dostane do rúk veriteľských bánk.
Ak by oba štáty financovali tunel, spájajúci Francúzsko a Veľkú Britániu, aspoň v takom rozsahu, ako sa podieľajú na financovaní cestnej siete, letísk, železnice a prístavov, súkromná firma
Eurotunnel by bola zisková.
Sklamanie asi 700 000 francúzskych a 100 000 britských malých akcionárov zapríčinila tvrdohlavá politika bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej, ktorá v roku 1986 nechcela prispieť na budovanie tunela z verejných prostriedkov pod kanálom ani penny. Ukázalo sa však, že sú viaceré investičné projekty, ktoré sú nad sily súkromného kapitálu. Výstavba tunela pod La Manchom patrí medzi ne. Stavba sa v dôsledku nepredvídateľných geologických podmienok predražila takmer o 100 % a výnosy z prevádzky tunela nestačia na krytie bežných nákladov, splácanie úrokov a istiny. Dlh spoločnosti rastie, a preto je jej osud spečatený.
Keď prišli akcie
Eurotunnelu 10. decembra 1987 na trh, predávali sa za uvádzaciu cenu 2,83 EUR. V roku 1989 dosiahli maximálnu hodnotu 13,95 EUR. V súčasnosti sa predávajú za menej ako 0,60 EUR a burzoví analytici ich označujú za bezcenné papiere.
Informovala o tom nemecká agentúra DPA.

Revoltující akcionáři se zmocnili vedení Eurotunnelu
Česká tisková kancelářPAŘÍŽ 7. 4.2004 - Akcionáři nespokojení s dosavadním vedením britsko-francouzské společnosti Eurotunnel dnes shromáždili dostatek hlasů, aby firmu na dnešní valné hromadě s pomocí drobných akcionářů ovládli. Jejich vítězství však může být podle pozorovatelů dvojsečné. Mohlo by totiž společnost, která provozuje tunel pod kanálem La Manche, přiblížit bankrotu.
Skupina revoltujících akcionářů pod vedením bývalého francouzského prezidentského kandidáta Nicolasem Migueta shromáždila na bouřlivé valné hromadě u Paříže dvě třetiny mandátů. Management přiznal porážku ještě před hlasováním o důvěře. "Nemáme většinu hlasů," řekl odstupující předseda správní rady Charles Mackay.
Na dosud největší valnou hromadu ve Francii se podle agentury Reuters vypravili drobní investoři z celé země, aby vyjádřili nespokojenost se ztrátou investic a způsobem řízení dosavadního vedení. Drobní akcionáři říkají, že po propadu hodnoty své investice o 90 procent již nemají co ztratit.
Získání převahy akcionáři označili za historické vítězství pro drobné investory. "Dnešek je pro drobné akcionáře symbolický den. Moje rodina ztratila tisíce a management nic nedělal. Už toho bylo dost, je čas na změnu, řekl Pascal Atigny z Remeše. "Znám akcionáře, který spáchali sebevraždu," živil ráno protestní náladu ve francouzském rozhlase adept na místo nového šéfa firmy Jacques Maillot.
Dosavadní vedení chtělo pouze vyměnit Mackaye bývalým šéfem francouzské cestovní kanceláře Club Med Philippem Bourguignonem. Tím chtěli uklidnit francouzské akcionáře, kteří vedení firmy viní z neutěšené finanční situace podniku. Společnost se od svého vzniku v roce 1987 potácí od krize ke krizi.
Miguet dosadil s pomoci akcionářů do čela firmy Maillota. Nové vedení chce s bankami o dluhu znovu jednat a na rozdíl do starého managementu hodlá účtovat cestujícím vyšší ceny.
Předpokládají, že tím posílí firemní příjmy.
Nový tým rovněž naznačil, že doufá v pomoc vlád Francie a Británie. To však Londýn a Paříž okamžitě striktně odmítly.
Eurotunnel postihla tvrdá konkurence v přepravě přes kanál a klesají mu tržby. Společnosti se tak nedaří splácet ani úroky z úvěru devíti miliard eur, které si půjčila na prodlužující se a prodražující výstavbu.
Analytici zatím nepovažují strategii nového vedení za jasnou. Podle nich jsou vágní sliby snížit dluh iluzorní a žádná přehlídka akcionářské síly nemůže zakrýt fakt, že rozhodující slovo budou mít věřitelé, tedy banky a investiční fondy. Akcie firmy dnes nicméně vyskočily o více než deset procent.
"Možná je to vítězství pro malé akcionáře, ti však budou ještě menší, až zmizí poslední zbytky hodnoty firmy," řekl agentuře Reuters jeden z londýnských analytiků. Podle něho měl dosavadní management nejlepší možný plán a nyní se spíše zvýšila pravděpodobnost bankrotu.
Za nejlepší označil svůj plán odcházející generální ředitel Richard Shirrefs. "Možná mi nevěříte, vypracoval jsme však tento plán ve vašem vlastním zájmu a v zájmu všech akcionářů," řekl Shirrefs na valné hromadě.
Francouzský stát přemlouval drobné investory, aby podpořili největší soukromý projekt infrastruktury v historii koupí akcií. Eurotunnel díky tomu vlastní z 65 procent drobní investoři a zbytek mají institucionální investoři.

Ztrátový Eurotunnel chce nahradit ve svém čele Brita Francouzem
Česká tisková kancelářReuters PAŘÍŽ 24. 3.2004 - Předsedou britsko-francouzské společnosti Eurotunnel , která provozuje tunel pod kanálem La Manche, se má stát na základě návrhu firmy Francouz místo Brita. Pozici předsedy bez výkonných funkcí má opustit Charles Mackay a podle návrhu firmy ho nahradí bývalý šéf francouzské cestovní kanceláře Club Med Philippe Bourguignon. Společnost to uvedla v dnešní zprávě, návrh musí ještě schválit akcionáři.
O výměně Brita za Francouze v čele Eurotunnelu spekulovaly zprávy v tisku. Důvodem má být snaha uklidnit menšinové francouzské akcionáře, kteří současné vedení společnosti viní z neutěšené finanční situace podniku. Pokud akcionáři výměnu schválí, Bourguignon převezme novou funkci na konci října.
Eurotunnel postihla tvrdá konkurence v přepravě přes kanál a klesají mu tržby. Společnosti se tak nedaří splácet úroky z úvěru devíti miliard eur, které si půjčila na prodlužující se výstavbu, při níž náklady šplhaly výrazně nad plán.
Řádná valná hromada společnosti se bude konat počátkem dubna. Předpokládá se, že bude bouřlivá .

Spoločnosť vlani s vysokou stratou
SITAReutersPARÍŽ 9. 2.2004 - Spoločnosť Eurotunnel , ktorá je britsko-francúzskym prevádzkovateľom podmorského tunela spájajúceho Veľkú Britániu s Francúzskom, vykázala za minulý rok čistú stratu 1,889 mld. eur kvôli vysokým odpisom vo výške 1,845 mld. eur. Pred započítaním odpisov by strata predstavovala iba 44 mil. eur. V roku 2002 vykázala spoločnosť Eurotunnel zisk 508 mil. eur. Prevádzkový zisk klesol vlani na 248 mil. eur z úrovne 326 mil. eur z predchádzajúceho roku.
Spoločnosť Eurotunnel ďalej informovala, že navrhla vládam Británie a Francúzska a svojim priemyselným partnerom zníženie prístupových poplatkov, ktoré musia platiť železničné spoločnosti za používanie podmorského tunela. Na samotné zníženie však bude firma potrebovať stabilnejšiu finančnú štruktúru. Dosiahnutie tohto cieľa bude zahŕňať aj redukciu jej dlhu, predstavujúceho 9 mld. eur, ako aj zníženie úrokových platieb a oddialenie termínov splatnosti. "Rast dopravy pre Eurostar a nákladné železničné spoločnosti brzdia vysoké poplatky na používanie tunela. My máme príliš vysoký dlh, takže si nemôžeme dovoliť znížiť tieto poplatky jednostranne," povedali predstavitelia firmy Eurotunnel . Tržby spoločnosti klesli vlani na 838 mil. eur z úrovne 914 mil. eur.

Tržby Eurotunnelu loni klesly o devět procent na 813 milionů eur
Česká tisková kancelářPAŘÍŽ 20. 1.2004 - Britsko-francouzský provozovatel podmořského tunelu Eurotunnel měl v loňském roce tržby kolem 813 milionů eur, což je o 9,4 procenta méně než v roce 2002. Důvodem je nižší počet automobilů, které provozovatel přepravil, ale také konkurence trajektů.
Tunelem za celý uplynulý rok projelo 2,28 milionu osobních automobilů, tedy zhruba o dvě procenta méně než v předchozím roce. Zlepšení ale Eurotunnel registruje u nákladní dopravy, kde se počet automobilů zvýšil přibližně o čtyři procenta zhruba na 1,28 milionu vozů.
Finanční ředitel Roger Burge na tiskové konferenci řekl, že podnik na letošní rok očekává mírný nárůst provozu tunelem, není ale přesvědčen o tom, že vzrostou i tranzitní ceny. "Pokud ceny vzrostou, dočkáme se mírného růstu tržeb, jestliže ne, budeme mít problémy (s dosažením růstu)," řekl Burge.
Pro Eurotunnel je lukrativní hlavně výběr poplatků za průjezd kamionů. V tomto segmentu ale Burge čeká růst maximálně o jedno až dvě procenta. Avšak u počtu osobních automobilů, které tunelem projedou, podnik čeká nárůst maximálně o procento, podotýká agentura Reuters.
"I když není pravděpodobné, že to bude dobrý rok, bude lepší než rok 2003 a mnohem méně kolísavý," prohlásil finanční ředitel. O čtyři procenta loni klesl počet pasažérů, kteří využívají vlaky Eurostar , již ve čtvrtém čtvrtletí však počet meziročně vzrostl o 15 procent, protože Eurotunnel používá i rychlejší soupravy.
Eurotunnel je stále ve ztrátách a kvůli tomu má problémy i s částí svých akcionářů. Ti se proto snaží odvolat management firmy a prosadit změny. Eurotunnel už dříve řekl, že tržby za rok 2003 nebudou stačit ani k pokrytí úroků z dluhu, který se teď pohybuje kolem devíti miliard eur.

Tunel pod Lamanšským kanálom majú zachrániť vlaky s rýchlosťou 334 hm/h
TASRLondýn 19. 08.2003 - Železničný tunel medzi Francúzskom a Anglickom pod Lamanšským kanálom od svojho sprevádzkovania v roku 1994 priniesol zatiaľ málo radosti majiteľom Eurotunnelu , ktorí do projektu vložili 14,4 miliardy EUR. Medzi ostrovom a pevninou premávajú poloprázdne vlaky Eurostar , ktoré neprinášajú zisk, ale vytvárajú trvalú stratu. Situácia by sa však mala zmeniť v roku 2007, odkedy sa pod morom budú rútiť vlaky rýchlosťou 334 (v skutočnosti je a aj bude len 160 - pozn. Addams) km/h. Potom už budú lety medzi Londýnom a Parížom úplne zbytočné.
Tento rok vlaky medzi Parížom a Londýnom a Londýnom a Bruselom a späť majú prepraviť 17 miliónov cestujúcich. Koncom septembra bude (v skutočnosti sa tak stalo 15.6.2003 - pozn. Addams) sprevádzkovaný 72-kilometrový úsek trate medzi Londýnom a Folkestonom, kde trasa na britskom území smeruje pod zemský povrch. Vlaky po novej trati budú jazdiť rýchlosťou vyššou ako 300 km/h. Z Londýna do Paríža sa bude cestovať o 20 minút kratšie a jazda bude trvať 2 hodiny 35 minút. Hovorca Eurostaru uviedol, že objednávky na cestovné lístky na jeseň už vzrástli v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška o 20 %.
Eurotunnel má však vážnu konkurenciu v lacných leteckých spoločnostiach. Kým vo vlakoch Eurostaru stojí cestovný lístok 95 libier, lacné letecké spoločnosti lietajú medzi týmito západnými metropolami za polovičnú cenu.
Informoval rakúsky denník Die Presse

Více vlaků pro přepravu kamiónů pod La Manche
Dopravní noviny (lan) - Společnost Eurotunnel, která zajišťuje železniční přepravu kamiónů pod Lamanšským průlivem, zvýšila v prosinci počet spojů, aby tak vyhověla rostoucím požadavkům dopravců. Dosavadní jízdní řád ve špičce, kdy v úterý a ve středu v době od 15:00 do 02:00 hodin odjíždí v obou směrech každou hodinu šest vlaků, byl rozšířen i na čtvrtek.
„Víme, že toto jsou časy, kdy naši zákazníci nejvíce pracují, aby vyhověli krátkým dodacím lhůtám, a objem přepravy přes kanál je největší,“ řekl v prosinci ředitel pro přepravu společnosti Eurotunnel Shuttle Services Lawrence Strover.
Eurotunnel v současnosti nabízí týdně 725 spojů v obou směrech.
V loňském roce Eurotunnel otevřel dvě nová nástupiště (na britské i francouzské straně). Jednalo se o první rozšíření kapacity terminálů od otevření tunelu v roce 1994; další zvyšování kapacity pro přepravu kamiónů by mělo následovat v letošním roce.
Za prvních devět měsíců loňského roku bylo pod Lamanšským průlivem přepraveno 907 388 nákladních vozidel.

Eurotunnel žiada nový úver
Pravda27.3.2002, LONDÝN - Spolocnost Eurotunnel plánuje získat nové dlhodobé úvery v celkovej výške 740 miliónov libier (1,1 miliardy USD) a velkú cast použit na splatenie súcasných dlhov. Eurotunnel uvádza, že výsledkom tohto kroku bude zníženie jeho zadlženosti o viac ako 400 miliónov libier.

Železničný tunel ohrozujú migranti
TASRPravda26.3.2002, PARÍŽ - Vlani sa medzi pevninou a Britskými ostrovmi železnicným tunelom pod Lamanšským prielivom prepravilo oboma smermi 2,5 mil. ton tovarov, co je o 500 tisíc ton menej ako v roku 2000. Ako uviedli francúzski železnicní operátori, je to nielen výsledok zníženia tempa rastu svetovej ekonomiky, ale najmä viacnásobného zastavenia premávky v dôsledku stoviek nelegálnych migrantov.

Eurotunnel doplatil na tisíce utečencov
Pravda11.2.2002, LONDÝN (BBC, jp) - Spolocnost Eurotunnel, ktorá prevádzkuje podmorský tunel medzi Francúzskom a Velkou Britániou, skoncila minulý rok so stratou 132 miliónov libier. Okrem tradicne vysokých nákladov na splácanie úverov musela firma v roku 2001 celit najmä tisícom utecencov, ktorí sa cez tunel chceli dostat na Britské ostrovy. Výkonný riaditel spolocnosti Richard Shirrefs priamo obvinil francúzsku aj britskú vládu, že "celý problém zostal v podstate na pleciach Eurotunnelu".
"Táto otázka je pod kontrolou, nepodarilo sa ju však vyriešit, a tak musíme zostat nadalej obozretní," uviedol vo svojom stanovisku Shirrefs. Podla výrocnej správy sa firme v minulom roku podarilo vo francúzskom termináli Coquelles zadržat 54-tisíc utecencov, ktorí sa snažili prejst do Británie. Problémy s azylantmi pripravili firmu o tržby vo výške 20 miliónov libier, pretože musela zrušit niektoré nákladné spoje.
Další úder v minulom roku, ktorý firma oznacila za tažký, bolo znižovanie výdavkov telekomunikacných firiem. Eurotunnel pocítil škrty pri prenajímaní komunikacných káblov, ktoré cez tunel spájajú obe strany Lamanšského prielivu. Oproti ocakávaniam firma utržila od telekomunikácií až o 25 miliónov libier menej. Jej celkové výnosy z cinností, ktoré sa netýkajú prepravy, klesli oproti roku 2000 až o 53 percent.

Výsledky Eurotunnelu v roku 2001
Celkový obrat 564 mil. L (medzirocný pokles o 6%)
Cistá strata 132 mil. L (medzirocný nárast o 6%)
Splácanie úverov 330 mil. L (medzirocný pokles o 0,6%)
Mimoriadny pokles výnosov 48 mil. L (problémy azylantov a telekomunikácií)

Eurotunnel opäť žiada zatvorenie tábora Sangatte
TASRLondýn 1. februára - Spoločnosť Eurotunnel, ktorá prevádzkuje podmorský železničný tunel medzi Francúzskom a Britániou, dnes opäť žiada súd vo francúzskom meste Lille, aby uzavrel utečenecký tábor neďaleko vchodu do tunela.
Eurotunnel sa už dlhšie sťažuje, že záchytný tábor Červeného kríža neďaleko prístavného mesta Calais slúži ako základňa pre tisíce imigrantov, ktorí sa pokúšajú o ilegálny prechod do Británie.
Niektorí z obyvateľov tábora sa snažia naskočiť do idúcich vlakov, iní sa zase pokúšajú prejsť peši cez tunel. V decembri musela francúzska polícia použiť slzotvorný plyn, aby zabránila niekoľkým stovkám ľudí z tábora Sangatte vniknúť do tunela.
Podľa námestníka generálneho riaditeľa spoločnosti Eurotunnel Alaina Bertranda francúzska a britská vláda zaujali pasívnu pozíciu k tomuto problému. Pritom frustrácia utečencov v tábore stále rastie.
Eurotunnel sa tak už po druhýkrát pokúša dosiahnuť uzavretie Sangatte. Prvý pokus, v septembri minulého roku, nevyšiel - súd v Lille zatvorenie tábora zamietol.
Británia sa potom s Francúzskom dohodla, že rozmiestni ďalších imigračných úradníkovi v kontrolnej zóne na termináli pri Calais a Paríž prisľúbil tvrdšie sankcie proti imigrantom, ktorí podnikajú nájazdy na vlaky.
Kabinet britského premiéra Tonyho Blaira je pod intenzívnym tlakom opozičných strán a médií, ktoré žiadajú, aby dokázal, že britský azylový systém nie je príliš mierny.
Spoločnosť Eurotunnel musí na bezpečnostné opatrenia, ktoré majú zabrániť imigrantom využívať tunel na nelegálny vstup do Británie, vynaložiť ročne milióny eúr. Okrem toho imigranti vážne obmedzujú dopravu na francúzskej strane.
Eurotunnel upozornil tiež na fakt, že tábor v Sangatte využívajú kriminálne živly ako svoju základňu pri pašovaní žiadateľov o azyl do Británie. Podľa tejto spoločnosti sa charakter tábora od jeho otvorenia pred dvoma rokmi radikálne zmenil. Pôvodne bol totiž zriadený pre rodiny kosovských utečencov, no dnes sú tam väčšinou mladí muži, ktorí majú jediný cieľ - dostať sa do Veľkej Británie.

Zrušenie bezcolných obchodov poškodilo Eurotunnel

TASRLondýn/Paríž 24. januára (TASR) - Prevádzkovateľ Eurotunnelu, podmorského železničného spojenia medzi Francúzskom a Britániou, oznámil, že v uplynulom hospodárskom roku sa obrat v dôsledku zrušenia bezcolného predaja tovaru v jeho zóne znížil o 5 %. Príjmy klesli zo 612 miliónov v roku 1999 na 580 miliónov libier. Počet prepravených osobných automobilov bol medziročne nižší o 15 %, celkom 2,78 milióna a autobusov sa prepravilo 79 500 - o tri percentá menej. Preprava nákladných automobilov vzrástla o 35 % na 1,13 milióna. Cez tunel pod Lamanšským kanálom sa prepravilo 2,95 milióna ton nákladu, o tri percentá viac ako pred rokom. Šéf predstavenstva spoločnosti Patrick Ponsolle konštatoval, že v zotavovaní firmy, ktorá sa pred časom ocitla v akútnom existenčnom ohrození, sa plánovito pokračuje. Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v dnešnom vydaní.

  • Tunel pod kanálom La Manche

  • Svetlá a tiene Eurotunnelu

  • Spoločnosť Eurotunnel dosiahla stratu 111,14 milióna eur


  • + vytvorené slovenské texty môžu obsahovať mierne nepresnosti v preklade. Overte si ich, prosím, na originálnej strane a ak poznáte dokonalejší preklad, prípadne ďalšie súvisiace informácie-informujte ma .
    Strana vytvorená: 11. I. 1999
    Späť na TGV
    ( etindex.htm )