Vozne radu
Apeer

Osobný vozeň 1. triedy radu Apeer (do / until 31. I. 2001 Aheer) je určený pre prepravu cestujúcich. Osobný vozeň je zmodernizovaný zo starého vyradeného osobného vozňa. V rámci modernizácie je vozeň prestavovaný a zrenovovaný tak, aby spĺňal požiadavky medzinárodnej dopravy. Modernizovaný vozeň má veľkopriestorové usporiadanie interiéru. Vstup do veľkopriestorových oddielov z nástupného priestoru je cez samočinné posuvné dvere s elektropneumatickým ovládaním. V nástupných priestoroch je umiestnená hygienická bunka s uzavretým systémom WC. Zásobovanie vozňa elektrickou energiou je realizované pomocou centrálneho zdroja napätia. Kúrenie, chladenie a ventiláciu zabezpečuje klimatizačná jednotka. Podvozky "Görlitz V" s klátikovou brzdou boli zmodernizované na podvozky s kotúčovou brzdou. 
Svojím usporiadaním a konštrukčnými celkami zabezpečuje požadované pohodlie a bezpečnosť pre cestujúcich v rýchlikových a expresných vlakových súpravách. V interiéri vozňa s chodbou uprostred je rad jednosedadiel a dvojsedadiel, kde v prednej časti sú vytvorené 4 boxy, ktoré sú od seba oddelené sklenými stenami. 
Osobný vozeň radu Aheer vyhovuje všetkým súvisiacim vyhláškam UIC pre osobné vozne a jednotlivé konštrukčné celky a môže byť zaradený v režime RIC.    

Technické parametre vozňa radu Apeer 
Rozchod  1 435 mm
Hmotnosť vozňa  43 t
Počet sedadiel  52
Napájanie UIC-RIC  AC 1 000 V
AC/DC 1 500 V
AC/DC 3 000 V
Kúrenie  el. teplovzdušné
Chladenie  poloklimatizácia
Osvetlenie  žiarivkové s individuálnym meničom 24 V / 220 V
+ individuálne žiarivkové osvetlenie 24 V
Akumulátor  21,6 V; 370 Ah
Centrálny zdroj  napäťový systém podľa RIC
Protišmykové zariadenie  UIC 541-1
Brzdové valce  10" (4 ks)
Maximálna povolená rýchlosť  160 km/hod.
Obrys vozňa  UIC 505-1
Koncové svietidlá a návestia  UIC 532
Zatváranie a blokovanie dverí  UIC 560
Ozvučenie  UIC 568

( ŽOS Vrútky )

Obsadzovací plán vozňov 1. triedy radu Apeer - 1996 (C) ŽSR & Addams

Interiér vozňa 1. triedy radu Aheer - 1996 (C) Addams
Interiér vozňa 1. triedy radu Apeer - 1996
©
Addams

Obsadzovací plán vozňov 1. triedy radu Apeer - 2000 (C) ŽSR & Addams
Obsadzovací plán vozňov 1. triedy radu Apeer - 2000

Interiér vozňa 1. triedy radu Apeer - 2000 (C) Addams
Interiér vozňa 1. triedy radu Apeer - 2000
©
Addams

Sprenevera za 400 milónovov uzavretá
Polícia ukončila vyšetrovanie prípadu 400 mil. sprenevery v prípade IC železničných vozňov.
TASRHospodárske noviny 19.12.2003 - Košický vyšetrovateľ navrhol obžalovať správcu konkurznej podstaty spoločnosti TORY-leas Michala R. a bývalú súdnu tajomníčku z Krajského súdu Košice Zuzanu K. z trestných činy sprenevery a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. V prípade uznania viny im hrozí trest od päť do dvanásť rokov.
Podľa záverov vyšetrovania Michal R. sa 11.12.2000 stal správcom konkurznej podstaty spoločnosti TORY-leas. Presne 26 IC železničných vozňov v hodnote viac ako 516 mil. Sk bolo vtedy majetkom tejto spoločnosti. Na základe leasingových zmlúv ich používali a splácali Železnice SR. V čase vyhlásenia konkurzu mali ŽSR zaplatiť už len 10 mil. Sk. Správca prisľúbil riaditeľovi ŽSR , že vozne nepredá inému záujemcovi. Napriek dohode ich za túto cenu predal spoločnosti Realitný dom. Správca tak urobil mimo dražby a bez vedomia veriteľov. Spoločnosti TORY-leas bola spôsobená škoda viac ako 299 mil.
Michal R. ďalej pokračoval v zneužívaní svojej pozície správcu konkurznej podstaty. V spolupráci so súdnou tajomníčkou na Krajskom súde v Košiciach Zuzanou K. spreneveril ďalší majetok spoločnosti. V júni 2001 vydala Zuzana K. sfalšované opatrenie Krajského súdu v Košiciach, v ktorom súd súhlasí s predajom pohľadávok tejto spoločnosti. Následne predal správca pohľadávky v hodnote približne 255 mil. za 2 mil. spoločnosti WEISSBERG. Spôsobená škoda spoločnosti TORY-leas bola vyčíslená na približne 109 mil.
O mesiac neskôr, v júli 2001 Zuzana K. vydala sfalošovaný súhlas krajského súdu s vyplatením zálohy na odmenu a výdavky správcovi konkurznej podstaty Michalovi R. Na základe tohto opatrenia si 31.7.2001 správca sám a neoprávnene vyplatil z pokladne spoločnosti TORY-leas 1,2 mil. Sk. Spoločnosti TORY-leas vznikla ďalšia škoda, tento raz za 1,2 mil. Sk.

Vlaky vyššej kvality na tratiach ŽSR


Späť / Back  
Strana vytvorená / Site created : 05-VI-2000
Posledná aktualizácia / Last update : 09-XII-2007
( apeer.htm )