Železničná trať / Railway line
Kolárovo - Neded

Prvý rušeň vypravili z Kolárova pred deväťdesiatimi rokmi
TASRKolárovo 9. 4.2004 - Obyvatelia Kolárova v Komárňanskom okrese si dnes pripomínajú 90. výročie železničnej trate Komárno – Kolárovo .
Podľa pamätníkov mala železničná trať, z ktorej vyštartoval prvý vlak do
Komárna 9. apríla 1914, spojiť vtedajšiu veľkú dedinu s Komárnom aj so Šaľou, avšak trať z Kolárova po Neded , pre ktorú bol nevyhnutný finančne nákladný železničný most cez Malý Dunaj, dodnes vybudovaná nebola. Železničnou traťou spájajúcou Kolárovo s Kráľkou, Violínom, Čalovcom, Balvanmi, Kameničnou, Hadovcami, prechádzali parné, neskôr motorové nákladné aj osobné vlaky až do roku 2003. Zamestnanci dochádzali vlakom do práce, študenti do komárňanských škôl. Stále viac ich však volilo cestovanie rýchlejším autobusom. Vo februári minulého roku železnica všetky osobné vlaky zrušila z ekonomických dôvodov. V súčasnosti môžu Kolárovčania a obyvatelia blízkych usadlostí využívať iba autobusovú dopravu.

 

Odkazy/Links:

 • Železničná trať Komárno – Kolárovo
 • Železničná trať Neded - Šaľa
 • Železničná diskusia na bratislavskom servri Mestská doprava
 • Železnice na Slovensku - diskusné fórum ostravského časopisu K-Report
 • číslo trate/Line No. od/since
  604 6. III. 2000

  Späť na " Z histórie slovenských železničných tratí "Späť na " Z histórie slovenských železničných tratí " Back to " From History of slovakian Railway lines "Back to " From History of slovakian Railway lines "
  Strana vytvorená / Site created : 06-III-2000
  Posledná aktualizácia / Last update : 10-V-2004
  ( h604.htm )