Mosty na trati Kysak - Poprad
Most nad traťou tatranských železníc v Poprade
Vzhľadom na stiesnené pomery v železničnej stanici Poprad, bol v 1908 pod traťou KBŽ v km 0,50515 trate Poprad - Starý Smokovec postavený podjazd. Podjazd mal výšku 4,5 m a šírku 10 m. Okrem dvoch koľají železnice ním viedla aj cesta do Veľkej. Pod viaduktom železničnej stanice KBŽ sa pri väčších dažďoch hromadila voda, ktorá znemožňovala prevádzku tatranskej železnice.
Po technickej revízií trate Poprad - Starý Smokovec v dňoch 21.-23.7.1909 sa ako najzávažnejší nedostatok prejavovalo narušovanie chodu telegrafu bludnými prúdmi na stanici KBŽ v Poprade. Problém rušenia telegrafu a zaplavovanie viaduktu vodou bol odstránený v 1911 otvorením nového mosta ponad trať KBŽ do Veľkej. Na opustenom mieste bývalého podjazdu sa dnes nachádza nový podchod.
Most cez Poprad v Poprade
Most cez rieku Poprad s trecími montážnymi spojmi, plnostennými hlavnými nosníkmi, s centrickým uložením mostníc a s dolnou mostovkou bol vyrobený v 1981.
Most v km 198,466
Pre ojedinelú závadu na mostniciach mosta v km 198,466, od 20.2.2008 12:00 hod. OR Košice-AO Sp.N.Ves znížil v km 198,460 až 198,505, v dĺžke 0,045 km, pôvodnú rýchlosť 80 km/hod na 30 km/hod. Predpokladané ukončenie pomalej jazdy je 30.4.2008 (isi.zsr.sk 22.2.2008).
Most pri Letanovciach v km 181,318
Pracovníci MO Košice počas rekonštrukcie traťového úseku Spišská Nová Ves - Vydrník, ktorá začala v apríli 1997 uskutočnili aj opravu doskovitého betónového mosta v Letanovciach v km 181,318. Na moste zároveň rozšírili jeho parapetu.
Most v obvode žst.Spišská Nová Ves v km 172,746
Stavba železničného podjazdu v Spišskej Novej Vsi sa stala aktuálnou v 1940. Občania mesta začali naliehať s postavením podjazdu na ceste smerom na Levoču.
Preložka štátnej cesty spojená s výstavbou náročného podjazdu pod železničnou traťou v Spišskej Novej Vsi sa začala realizovať až v 1973. Dovtedy v meste Spišská Nová Ves, rozdelenom železničnou traťou na dva celky, slúžili 3 úrovňové priecestia, ktorých priepustnosť bola veľmi nízka. Časté kolízie vozidiel a malé smerové oblúky rozhodli o urýchlenej stavbe premostenia. Podjazd vytvoril predpoklady pre výstavbu nemocnice a školského areálu na úpätí svahu, tzv. Blaumontu.
Práce vykonal podnik Železničné staviteľstvo Bratislava, závod 03 Košice spolu s ďalšími podnikmi. Realizácia mosta si vyžadovala vykonať 110 000 m3 výkopov, spracovať 13 500 m3 prostého betónu a 2200 m3 železobetónu, spracovať 2400 q výstuže, na zásypy za oporami použiť 8000 m3 štrkopieskov a na izoláciu proti tlakovej vode položiť vyše 10 000 m2 materiálov, osadiť 44 kusov predpätých nosníkov s hmotnosťou 1800 t, nad podjazd namontovať oceľovú konštrukciu koľají s hmotnosťou 340 t atď.
Začatie prác podmienilo odstránenie všetkých prekážajúcich inžinierskych sietí a zariadení, ktoré sa v priestore staveniska nachádzali. Išlo napr. o úpravu oznamovacích a zabezpečovacích káblov, trakčného vedenia, odstránenie dvojitej koľajovej spojky, jej nahradenie spojkami jednoduchými atď. Súčasťou stavby mosta bolo aj premostenie potoka Brusník.
Most bol do prevádzky odovzdaný až v 1975. Hmotnosť mosta je 384 t a vyrobila ho mostáreň VSŽ Košice. Most v obvode žst.Spišská Nová Ves tvorí nadjazd nad štátnou cestou č.533, ktorá križuje železničnú trať pod uhlom 73°.
Na moste je šesť koľají, ktorých poloha sa s výnimkou jednej môže v budúcnosť zmeniť. Premostenie sa skladá zo šiestich samostatných šikmých konštrukcií s rozpätím 26 m. Každá konštrukcia má štyri hlavné nosníky s nesymetrickým prierezom tvaru I prepojené koncovými a tromi medziľahlými priečnymi stužidlami, takže staticky pôsobí ako trámový rošt. Železobetónová doska hrúbky 200 až 250 mm s nábehmi výšky 100 mm je spriahnutá s hornými pásmi hlavných nosníkov vo vzdialenostiach po 1220 mm tuhými záchytkami kombinovanými s kotvami z betonárskej ocele.
V mostárni sa vyrobili dvojice hlavných nosníkov prepojené priečnikmi, z ktorých sa na montáži pripojením strednej časti priečneho stužidla zostavila úplná konštrukcia. Montážne spoje sú nitované. Konštrukcie mosta sa ukladali železničným žeriavom GEPK 130 s nosnosťou 150 t.
Mosty cez Hornád pri Krompachoch
Dvojpoľové mosty cez Hornád v Krompachoch boli postavené v 1954. Montáž navrhli a vykonali Hutní montáže Ostrava.
Nosnú konštrukciu na dvojkoľajnej spodnej stavbe mostu v novom úseku trate tvorili dve plnostenné oceľové konštrukcie rozpätia 28,5 m a dve priehradové konštrukcie rozpätia 33,0 m so zalomemým spodným pásom. Obe konštrukcie majú zapustenú mostovku s pozdĺžnikmi pripojenými obvyklým spôsobom na priečniky. Pôvodný projekt montáže predpokladal postavenie dreveného montážneho lešenia s použitím inventánych oceľových nosníkov I č.40 až 60.
Dôvodom pre to, že sa hľadali možnosti ako realizovať montáž bez dreveného lešenia, bola obava pred možným strhnutím lešenia pri odchode ľadov. Že táto obava bola opodstatnená, dokázalo strhnutie lešenia ľadmi na inom moste vzdialenom asi 1 km proti prúdu rieky. Stiesnené pomery na stavenisku nedovoľovali montáž hlavných nosníkov v bezprostrednej blízkosti mosta. Bola preto využitá okolnosť, že pod prvým otvorom nového mosta viedla vlečka, po ktorej sa mohli hotové a znitované hlavné nosníky doviesť pod most a osadiť na miesto pomocou derriku nosnosti 40 t. Hlavné nosníky plnostennej konštrukcie váhy 24 t boli dovezené z mostárne vcelku. Pre montáž hlavných priehradových nosníkov váhy 27 t bol vyhliadnutý vhodný priestor v blízkej stanici, kde boli zmontované a znitované vo vodorovnej polohe.
Zároveň s montážom priehradových nosníkov bola prevelená montáž derrika. Pre prvú fázu montáže, osadenie plnostenných nosníkov v prvom poli, bol derrik postavený na násype pred mostom.
Osadenie plnostenných nosníkov trvalo aj so zmontovaním krajných priečnikov 2 dni. 13 dní po osadení plnostenných nosníkov boli derrikom, presunutým na koniec plnostenných konštrukcií nad pilierom, osadené hlavné priehradové nosníky.
Pri ich prevoze bolo nutné počítať s tým, že max. prejazdná výška na vlečke po osadení hlavných nosníkov v I. poli bola len 5050 mm, takže pri max. výške priehradových nosníkov 4300 mm nebolo ich možné postaviť na Px-vozy. Proti doprave naležato hovorilo to, že brána do priemyselného podniku na vlečke bola len 4 m široká. Okrem toho by ležatá poloha bola sťažovala nakladanie, prepravu aj prevedenie uväzu na derrik. Nosníky boli preto uložené na stojato vždy dva medzi dva Px-vozy nosnosti 60 t tak, aby tesne prešli pod plnostennými konštrukciami.
Hlavné priehradové nosníky boli v stanici naložené dvoma železničnými parnými žeriavmi stojacimi na skladištnej koľaji, zatiaľ čo Px-vozy stáli na dočasne vylúčenej koľaji staničnej.
Pri nakladaní sa veľmi nepriaznivo prejavila malá bočná tuhosť nosníkov s T-pásmi, čo zdržalo naloženie o 6 holín oproti času, ktorého by bolo treba pre tuhý nosník s truhlíkovými pásmi. Osadenie priehradových nosníkov derrikom trvalo včítane prepravy 2 dni. Priehradové nosníky boli uväzované na derrik závesmi v styčníkoch 4-4' a na oboch koncoch boli zaistené proti otáčaniu konopnými lanami.
Popísaný postup montáže bol navrhnutý už počas výstavby konštrukcií. Keby sa už pred vyhovením detailného projektu uvažovalo o možnosti montáže bez montážneho lešenia, mohli sa eliminovať prvky, ktoré nepriaznivo ovplyvnili montáž, napr. uspôsobením pripojenia priečníkov, navrhnutím priebežných pozdĺžnikov na zapustených priečnikoch, truhlíkových pásov hlavných nosníkov a pod.
I keď dôvodom pre prevedenie montáže derrikom bolo viac otázka dodržať termín ako hľadisko hospodárnosti, umožnil tento postup okrem časovej úspory skoro 2 mesiacov, aj úsporu asi 110 m3 dreva a 118 500 Kčs, čo pri celkovom náklade na dodanie a montáž konštrukcií 2 141 000 Kčs znamená 5,5 % celkového nákladu.
Demontáž plnostennej konštrukcie pomocou stožiarov použitá pri stavbe Trate družby v st.km 56,318
Mostná galéria v Rolovej Hute v km 132,409
Pri stavbe dvojkoľajnej trate v úseku Margecany - Rolová bola postavená v roku 1955 namiesto vysokého násypu 183 m dlhá galéria z mostných prefabrikátov uložených na úzkych pilieroch založených na svahu v pevných svorových rulách. Uvedená stavba sa stala prvou svojho druhu na území Česko-Slovenska. Stavba galérie urýchlila dokončenie dvojkoľajnej trate a priniesla aj úspory dreva.
Viadukt nad priehradou pri Veľkej Lodine v km 125,541
Najväčším mostom na Trati družby je 280 m dlhý a 40 m vysoký ružínsky viadukt. Má 4 polia, 8 oceľových konštrukcii s hornou mostovkou dĺžky 64 m, celkovej hmotnosti 2800 t, umiestnené na betónových oporách a pilieroch s ručne obloženým andezitovým murivom. Oceľovú konštrukciu viaduktu vyrobila Mostáreň Brezno, montáž navrhli a zmontovali Hutní montáže Ostrava.
Viadukt z južnej strany, v pozadí múr priehrady Ružín II, foto Emil Schenk, 6.7.2001 |
Montáž na lešení |
Montáž bez lešenia |
||
montážne lešenie v II. a III. poli s 38 000 m3 obstavovaného priestoru odstránenie lešenia dodanie a odstránenie oceľových nosníkov I č.50 na lešenie doprava materiálu na lešenie montáž 4 konštrukcii hmotnosti 1434 t na lešení vrátane dopravy |
|
montáž konštrukcii vrátane postavenia oceľového lešenia a zdvíhacích zariadení | |
spolu 2 831 000 |
spolu 2 100 000 |
||
úspora 731 000 Kčs |
Detail mostovky viaduktu, foto Emil Schenk, 6.7.2001 |
Oprava mosta pri Kysaku v roku 1970
Koncom marca 1970 začali pracovníci MO Košice s opravou mosta pri žst.Kysak. Išlo o väčší rozsah prác, ktoré mali trvať 12 dní s ukončením v piatok 27.3.1970. Vzhľadom na zhustenú veľkonočnú dopravu bolo však nutné skôr ukončiť opravu trate. Mostári uznali túto požiadavku dopravy a robili aj cez voľnú sobotu a nedeľu, ba i dlho do noci. Vďaka ich úsiliu a aj porozumeniu s pomocou pracovníkov TD Košice-sever a Elektroúseku, boli všetky práce skrátené o 3 dni, čím sa mohla obnoviť dvojkoľajná doprava (VŽ 13/1970).
Mosty v úseku Malá Lodina - Kysak
Súčasný stav oboch mostov pri Kysaku v km 117 trate Košice - Žilina je alarmujúci. Na mostoch je potrebné urýchlene vykonať rekonštrukciu (ŽS 9/2005).
Pramene: