Železničná trať / Railway line
Čermeľ - Alpinka
(Košická pionierska/detská/mládežnícka železnica - KPŽ/KDŽ/KMŽ)
(Rozchod koľaje/Gauge: 1 000 mm)

1. V. 1956 sprevádzkovanie trate / line opening

Zdroj / Source : 33

Zoznam staníc / Station list

189.gif (35 kB)

Mesto Košice a Železničná spoločnosť podpísali memorandum o spolupráci (28.09.2004)

Otvorením Detskej železničky sa dnes začali oslavy Dní mesta Košice
TASRKošice 1. 05. 2004 - Prvou jazdou Detskej železnice (DŽ) údolím Čermeľského potoka do rekreačnej oblasti Alpinka sa dnes začal 10. ročník osláv Dní mesta Košice. Aj tento rok ťahá súpravu historických vozňov parná lokomotíva Katka, ktorá oslavuje 120 rokov. Už tradične bol súčasťou prvej jazdy DŽ prepad vlakovými lupičmi na polceste.
Detská železnica bude aj tento rok v prevádzke od mája do konca augusta. Po minulé roky financovali jej dvojmiliónovú prevádzku spoločne Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), mestský magistrát, ŽSR a ZSSK . Tento rok hrozilo, že zostane financovanie len na meste, čo je pre magistrát priveľká záťaž. Ako dnes pre TASR potvrdil riaditeľ DPMK Igor Reiprich, nakoniec sa podarilo pred týždňom uzavrieť zmluvu zo železnicami a aj tento rok sa budú podieľať na financovaní DŽ. Čas od septembra tohto roka do mája budúceho roka bude podľa neho zase priestorom na hľadanie financií na DŽ pre ďalšiu sezónu.
Detskú železnicu v Košiciach vybudovali v rokoch 1955 – 1956 ako miestnu dráhu z investičných prostriedkov vtedajšieho Ministerstva dopravy a slúžila na výchovu mladých železničiarov a pre rekreačné potreby mesta Košice. Historická vlaková súprava prepravuje hlavne deti ale aj ostatných Košičanov a návštevníkov mesta do prímestskej rekreačnej lokality Alpinka.
Oslavy dní mesta, ktoré začali otvorením DŽ pokračujú bohatým programom cez víkend ako aj počas budúceho týždňa. Dnes je na programe otvorenie sezóny v zoo, štart súťaže automobilových veteránov, otvorenie múzea voskových figurín a ďalšie kultúrno-spoločenské podujatia.

Mesto Košice hľadá sponzorov pre Detskú železnicu
TASRKošice 11. 4.2004 - Mesto Košice hľadá financie na záchranu Detskej železnice (DŽ) v Čermeli . Do roku 2002 sa totiž na takmer dvojmiliónových ročných nákladoch na prevádzku DŽ podieľali okrem mesta aj ŽSR a ZSSK . Mesto sa preto obracia na sponzorov z radov občanov či firiem, aby prispeli na prevádzku DŽ, ktorá je jednou z turistických rarít mesta. Mesto aj napriek nevyriešenému financovaniu plánuje spustiť prevádzku DŽ od 1. mája do 1. septembra tohto roka.
TASR o tom informovala hovorkyňa košického magistrátu Zuzana Bobriková.
Detskú železnicu v Košiciach vybudovali v rokoch 1955 – 1956 ako miestnu dráha z investičných prostriedkov vtedajšieho ministerstva dopravy a slúžila na výchovu mladých železničiarov a pre rekreačné potreby mesta Košice. Historická vlaková súprava ťahaná viac než 100 ročnou parnou lokomotívou Katka z roku 1884 prepravuje hlavne deti, ale aj ostatných Košičanov a návštevníkov mesta do prímestskej rekreačnej lokality Alpinka.
Od účinnosti zákona o dráhach je Detská železnica špeciálnou dráhou, zaradenou do III. kategórie celoštátnych dráh, určenou na zabezpečenie dopravných potrieb mesta Košice v oblasti cestovného ruchu počas letnej sezóny.

Unikátna Detská železnica potrebuje pomoc
SITAKOŠICE 2. 4.2004 – Staručká parná lokomotíva Katka s archaickými vozňami bude aj tohto roku merať ,,štreku“ údolím Čermeľ do košickej prímestskej rekreačnej oblasti Alpínka. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa košického magistrátu Zuzana Bobríková, unikátna železnica , historická lokomotíva Katka i samotná železnička v Čermeli sú ohrozené a potrebujú pomoc.
"Jednou z foriem pomoci, na ktorej sa môžu podieľať samotní Košičania, ale aj návštevníci a občania z iných miest a krajín, je sponzorský príspevok. Získané prostriedky budú použité na záchranu jedinečnej detskej železnice v Čermeľskom údolí . Sponzorský účet je v Dexia banke a.s. Žilina, krajská pobočka Košice, č.ú.: 0442484014/5600, variabilný symbol 6031,“ informovala Bobríková. Prevádzka historickej železničky je výrazne stratová, prostriedky treba aj na údržbu lokomotívy a vagónikov. Kryť stratu do roku 2003 pomáhali slovenské železničné spoločnosti, v roku 2003 ju už krylo len mesto Košice a rovnako je to i tohto roku.
Prevádzku Detskej železničky v Čermeli slávnostne otvoria 1. mája v rámci Dní mesta Košice. Katka však ožije už o týždeň skôr. Rušňové depo, kde lokomotíva zimuje, pripravilo 24. apríla slávnostné Prebúdzanie Katky zapálením ohňa pod jej parným kotlom. Už vtedy si budú môcť deti vychutnať jazdu parným vláčikom a dospelí zase Rušňoparádu – prehliadku historických a tých novších lokomotív na železničnej točni.
Detská železnička v Čermeli existuje od roku 1956 a je jediná svojho druhu nielen na Slovensku (v Č. Balogu , Nitre a na Vychylovke asi jazdí TGV - pozn. Addams), ale aj v okolitých krajinách.

KMŽ v televízii
Na KMŽ boli natočené rôzne reportáže:

Katka (U 36.003)

Zoznam staníc / Station list:

km podľa knižného cestovného poriadku
km due to bookish Timetable

Kilometrická poloha podľa hektometrovníkov
Kilometer position due to Hectometer stones

štatistické číslo
Statistic No.
umiestnenie budovy
Building position
názov stanice / zastávky
Station / Stop name
Alternatívne názvy
Alternative names
0 0,061       Čermeľ (Čermeľ -Baránok)  
  2,060       Vpred (Čermeľ -Vodárka)  
  3,803       Alpinka (chaty) Pionier

 

číslo trate/Line No. od/since
405 ????
189 1993
920 11. XII. 2005
930 9. XII. 2007
940 13. XII. 2009

Odkazy / Other information :

 • Železničná diskusia na bratislavskom servri Vlaky_net / Railway discussion at server Vlaky_net (Trains) in Bratislava
 • Železničná diskusia na bratislavskom servri Mestská doprava / Railway discussion at server Mestská doprava in Bratislava
 • Železnice na Slovensku , Úzkorozchodné dráhy - diskusné fórum časopisu K-Report
 • U36.003
 • U36.003 - URL Emila Schenka
 • www.kosice.sk
 • dellsp2.vc.cvut.cz

 • Späť na " Z histórie slovenských železničných tratí "Späť na " Z histórie slovenských železničných tratí " Back to " From History of slovakian Railway lines "Back to " From History of slovakian Railway lines "
  Strana vytvorená / Site created : 06-II-2000
  Posledná aktualizácia / Last Update : 16-III-2010
  ( http://www.rail.sk/arp/slovakia/history/h189.htm )