Problémy vlaku Pendolino má vyřešit zařízení firmy AŽD Praha
(ČTK) PRAHA 28. 02. 2005 - Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha dodá pro rychlovlaky Pendolino zařízení, které vyřeší technické problémy, jež dosud bránily nasazení vlaku do běžného provozu na české železnici. Předpokládá se, že první vlak s úpravou od AŽD bude připraven ke zkušebnímu provozu na okruhu ve Velimi do letošního července. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.
"Uzavřeli jsme s Alstomem smlouvu na výrobu aktivních filtrů a na jejich instalaci do vlakových jednotek Pendolino CDT 680," potvrdil listu výkonný ředitel AŽD Praha František Jeckel.
V Česku jsou zatím tři soupravy ze sedmi, které České dráhy objednaly od italského výrobce Alstom. Vlaky zatím nebyly do běžného provozu nasazeny, protože moderní pohony vlaku ruší zabezpečovací systémy u trati.
Dodávka systémů aktivních filtrů pro jednu vlakovou souprav bude stát do deseti milionů korun. AŽD počítá, že by mohl systémy prodávat i v zahraničí, píše list.
O vývoji filtrů je informován i ředitel Drážního úřadu Pavel Kodým. "Je pravděpodobné, že měření budou mít kladný výsledek," uvedl. Pokud vše dobře dopadne, může být podle něj Pendolino do trvalého provozu nasazen letos v prosinci.
Cestující Českých drah měli vlaky Pendolino jezdit již před sedmi lety. Dodávky však nabíraly zpoždění, píšou HN. Alstom navíc za vlaky nedostane plnou cenu zakázky, tedy 4,37 miliardy korun. "Miliardu jsme už totiž zaplatili tehdejšímu konsorciu v čele s ČKD, kdy se za ni nic nevyrobilo," řekl listu mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Alstom, který zakázku převzal po rozpadlém konsorciu ČKD-Siemens-Fiat Ferroviaria, tak dostane zhruba 3,37 miliardy korun. Místo deseti souprav dodává ale jen sedm, připomíná list.

Na colné priechody pôjde 291,7 mil. Sk
TA SR NÁRODNÁ OBRODA 28. 02. 2005 - Výstavba a rekonštrukcia hraničných priechodov medzi Slovenskom a Ukrajinou si vyžiada 291,7 mil. Sk. Prostriedky poskytne slovenské MF a MDPT SR. Schengenský prechodný fond a program Phare.
Rekonštrukciu si vyžadujú cestné priechody Vyšné Nemecké – Užhorod, Ubľa – Malyj Bereznyj a železničné priechody Čierna nad Tisou – Čop a Maťovské Vojkovce – Pavlovo. Ich obnova by mala byť dokončená koncom roka 2007. Vyplýva to z koncepcia MF SR, ktoré navrhuje aj otvorenie nových colných priechodov na hraniciach s Ukrajinou. Ide o cestné priechody Veľké Slemence – Mali Semenci, Čierna – Solomonovo a diaľničný priechod Záhor – Storožnica.
Výstavba nových colných priechodov na úseku štátnej hranice s Ukrajinou je podmienená uzatvorením medzištátnych dohôd. Vstupom SR do EÚ 1.5.2004 je colnou hranicou spoločenstva na území SR len štátna hranica s Ukrajinou. V tejto súvislosti boli zrušené colné kontroly na hraničných priechodoch na štátnej hranici SR s Českou republikou, Rakúskou republikou, Maďarskom a Poľskom.

Firma AŽD Praha našla "liek" pre Pendolína
(TASR) Praha 28. 02. 2005 - Zatiaľ čo ešte vlani niektorí odborníci pochybovali, že rýchlovlak Pendolino vôbec niekedy bude jazdiť po českých tratiach, teraz sa všetko vyjasňuje. Českej firme AŽD Praha sa podarilo vyvinúť zariadenie, ktoré vyrieši technické problémy supervlakov, ktoré doteraz bránili jeho nasadeniu do bežnej prevádzky.
"Uzatvorili sme s Alstomom zmluvu na výrobu aktívneho filtra a na ich inštaláciu do vlakových jednotiek Pendolino CDT 680," povedal výkonný riaditeľ AŽD Praha František Jeckel.
Najväčší český výrobca dopravnej zabezpečovacej techniky, ktorý vlani utŕžil zhruba 2 miliardy Kč, čo je v prepočte asi 2,54 miliardy Sk, už uskutočnil všetky potrebné merania, ktoré potvrdili, že filtre, ktoré potláčajú rušivé prúdy motorov pendolina, budú plne funkčné.
Moderné pohony súprav vyrábaných firmou Alstom Ferroviaria totiž teraz rušivo ovplyvňujú svojím elektromagnetickým poľom zabezpečovacie systémy trate a môžu tak samovoľne prehadzovať výhybky či vyradiť z prevádzky závory. Železničný úrad preto nový vlak ani po necelých dvoch rokoch skúšok na českých testovacích tratiach neschválil. V Česku tak teraz jazdia iba tri vlaky napriek tomu, že prvý vlak bol dodaný už v júni 2003. U dvoch prebiehajú skúšky a tretí jazdí od decembra skúšobne aj s cestujúcimi na trati Praha – Děčín. To je zatiaľ jediný úsek, na ktorom sa pendolino s technickými problémami nestretáva.
Dohodu o dodaní filtrov potvrdil aj hovorca Alstomu v Česku Igor Snopek.

Modernizácia trate Bratislava-Piešťany za zhruba 320 mil. eur
(SITA) BRATISLAVA 1. 03. 2005 - Modernizácia železničnej trate v úseku Bratislava – Piešťany si vyžiada približne 320 mil. eur, čo je vyše 12,1 mld. Sk. Väčšina financií pritom bude z predvstupového fondu Európskej únie ISPA, zvyšok prostriedkov bude zo Štátneho rozpočtu SR. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ odboru pre realizáciu programov zahraničnej pomoci Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Jozef Bošanský. Pre modernizáciu trate na tomto úseku sa zároveň od 6. marca čiastočne zmení cestovný poriadok, keďže vlaková rýchlosť sa zníži na 50 kilometrov za hodinu, miestami až na 30 kilometrov za hodinu.
Modernizácia uvedenej trate je rozdelená na dva úseky. Prvý úsek, ktorý má dĺžku približne 40 kilometrov, vedie z Bratislavy Rače do Trnavy a stavebné práce sa na tomto úseku začali už v roku 2000. "Keďže sa na tento úsek vzťahujú dve finančné memorandá, ŽSR vyhlásili dve súťaže na zhotoviteľa," uviedol riaditeľ investičného odboru ŽSR Marián Urbánek. Trakčné úseky realizuje podľa neho stavebná firma Doprastav, a.s. Bratislava, pričom úseky Cífer – Trnava a Bratislava Rača – Svätý Jur sú už ukončené. "Súťaž na staničné úseky na tejto trati vyhrala firma Skanska DS, a.s. Prostějov," povedal Urbánek. Projektové činnosti vykonala na tomto úseku vykonala bratislavská firma Prodex, s.r.o.
Druhý úsek na modernizovanej trati, ktorého projektovú prípravu vykonal podnik Reming Consult, a.s. Bratislava, vedie z Trnavy do Piešťan. "Víťazom medzinárodného tendra pre tento vyše 35-kilometrový úsek je konzorcium firiem vedených ŽS Brno," skonštatoval Urbánek. Ako doplnila hovorkyňa ŽSR Nela Blašková, do konzorcia patria ešte stavebné firmy Doprastav, Železničné stavebníctvo Bratislava, Železničné stavby Košice a Alpine Mayreder.
ŽSR chcú v lete tohto roka zároveň začať so stavebnými prácami na nadväzujúcom železničnom úseku Piešťany – Nové Mesto nad Váhom, ktorého projektovú prípravu uskutočnila firmy Reming Consult. "ŽSR vyhlásili verejnú súťaž na dodávateľa v prvej polovici januára 2005, výherca by mal byť známy v apríli alebo máji," povedal Urbánek. "Takmer 20-kilometrový úsek sa bude financovať z prostriedkov Kohézneho fondu vo výške 74 % oprávnených nákladov, zvyšok bude smerovať zo štátneho rozpočtu," skonštatoval Bošanský. Predpokladanú výšku oprávnených nákladov však nekonkretizoval, pretože ešte nie je vyhodnotený tender.
"Cieľom modernizácie je zvýšiť traťovú rýchlosť do 160 kilometrov za hodinu a zjednotiť tak dopravný systém s pravidlami EÚ," vysvetlila Blašková. Trate určené na modernizáciu sú súčasťou V. železničného eurokoridoru prechádzajúceho cez Slovensko. Koridor, ktorý prechádza cez Taliansko, Slovinsko, Maďarsko, Slovensko a Ukrajinu, má celkovú dĺžku 2 831 kilometrov. Slovenská vetva koridoru je dlhá 536,2 kilometrov, čo je zhruba 19 % z celkovej dĺžky.

Od 6. marca sa čiastočne mení železničný cestovný poriadok
(SITA) BRATISLAVA 1. 03. 2005 - Od 6. marca až do konca novembra tohto roka sa čiastočne zmení železničný cestovný poriadok, keďže na úseku Bratislava – Trnava – Leopoldov – Piešťany sa bude modernizovať železničná trať. Ako v utorok informoval Milan Neviďanský z odboru marketingu a manažmentu trás Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), najväčšie zmeny sa budú týkať časov príchodov a odchodov vlakov osobnej dopravy v tomto úseku a dĺžky cestovania. "Pri modernizácii sa bude jazda uskutočňovať len na jednej koľaji a to zníženou rýchlosťou až na 50 kilometrov za hodinu, miestami až na 30 kilometrov za hodinu, čím sa cestovanie v úseku Bratislava – Piešťany predĺži o zhruba 47 minút," uviedol Neviďanský.
Modernizácia trate si podľa Neviďanského vyžiadala nutnosť pristúpiť aj k rušeniu alebo rozdeleniu niektorých vlakov. Niektoré vlaky kategórie InterCity sa podľa Karola Henzélyho zo Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. rozdelia, z Košíc do Bratislavy pôjde jeden vlak a z Bratislavy do Viedne zasa druhý. Zároveň však budú tieto vlaky, ale aj niektoré iné rýchliky presmerované na alternatívnu trať cez Galantu. "K takémuto riešeniu sme pristúpili preto, aby sme zbytočne nepredlžovali dĺžku cestovania, čo by nastalo, keby vlaky jazdili po pôvodnej trati," vysvetlil Henzély. Doplnil, že modernizácia sa v minimálnej miere dotkne aj cestujúcich na trati z Bratislavy smerom na Šurany.
Neviďanský však vyzdvihol, že ŽSR vypracovali zmenu cestovného poriadku, ktorá zachytáva všetky zmeny, čím cestujúci budú mať prehľad o príchodoch a odchodoch jednotlivých vlakoch. "Niektoré vlaky budú odchádzať z východiskovej stanice skôr ako doteraz, aby sa vedeli napojiť na iné pôvodné vlaky, iné vlaky zasa budú do cieľovej stanice prichádzať s určitým meškaním," povedal Neviďanský. Upozornil však, že cestovný poriadok je vypracovaný tak, aby vždy boli cestujúcim k dispozícii nadväzné vlaky. Zmenu cestovného poriadku môžu cestujúci bezplatne dostať po predložení kupónu z Cestovného poriadku v osobných pokladniciach Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. "Zmeny budú zároveň vyznačené na informačných tabuliach a v informačných kanceláriách v železničných staniciach, na informačných plagátoch a letákoch, ako aj na internetovej stránke," podčiarkla hovorkyňa ŽSR Nela Blašková.
Cestujúci, ktorých sa výluka na uvedenom úseku najviac dotkne, majú nárok na kompenzáciu. "Cestujúci na trati Bratislava – Piešťany si budú môcť kúpiť cestovný lístok bez rýchlikových príplatkov," upresnil Henzély. Ľuďom, ktorí na danej trati cestujú pravidelne a využívajú predplatené lístky, sa bude automaticky predlžovať platnosť týchto lístkov. "Platnosť mesačných lístkov sa predĺži o sedem dní, štvrťročných o 21 dní," povedal Henzély. Doplnil, že cestujúci, ktorí využívajú osobné vlaky, budú využívať predovšetkým predĺženie platnosti týchto lístkov.

Modernizácia železničnej trate Bratislava – Piešťany predĺži cestu vlakom
(TASR) Bratislava 1. 03. 2005 - Od 6. marca do konca roka sa bude modernizovať železničná dopravná cesta na úseku Bratislava – Trnava – Leopoldov – Piešťany, preto dôjde k výlukám a zmenám v cestovnom poriadku. Informovali o tom predstavitelia Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Na trati Bratislava – Piešťany budú vlaky jazdiť pomalšie a prekonanie trasy im bude trvať dlhšie. "Vlaky, ktoré pôjdu od Piešťan do Bratislavy, budú na to potrebovať o 47 minút dlhší čas. Vlaky odchádzajúce z Bratislavy smerom na Piešťany pôjdu o 47 minút skôr, aby sa v Piešťanoch trafili do pôvodného času v cestovnom poriadku," vysvetlil Milan Neviďanský z odboru marketingu a manažmentu trás ŽSR. "Nebude dochádzať k cielenému meškaniu vlakov, jednoducho sa predĺži čas jazdy," zdôraznila hovorkyňa ŽSR Kornélia Blašková. Ak v súčasnosti trvá cesta vlakom z Bratislavy do Trnavy 35 minút, v čase výluky bude trvať 55 minút, dodala. Na úseku Trnava – Sereď bude premávať náhradná autobusová doprava.
Pretože vlaky budú premávať iba po jednej koľaji, čím sa zníži priepustnosť trate, ŽSR odklonili 11 pravidelných vlakov kategórie IC a rýchlikov na Galantu. Po takto odklonenej trase bude premávať aj 9 tzv. posilových vlakov, ktoré jazdia v piatok a nedeľu, prípadne deň pred sviatkami a v posledný deň sviatkov.
ŽSR majú pripravené 2 druhy kompenzácií pre cestujúcich. "Na trase Bratislava – Piešťany sa nebude vyžadovať rýchlikový príplatok," povedal Karol Henzely zo Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. Vzhľadom na premávkovú rýchlosť bude stačiť lístok na osobný vlak. Druhá kompenzácia je určená najmä pravidelným cestujúcim v osobných vlakoch, ktorí majú predplatné lístky na tejto trase alebo do niektorej stanice na nej. "Platnosť mesačného lístka sa im predĺži o 7 dní a štvrťročného o 21 dní," dodal Henzely.
Cestujúci by si mali pozorne všímať časy príchodov a odchodov vlakov, odporúčajú predstavitelia železníc. Informácie o výluke a s ňou súvisiacich zmenách budú na železničných staniciach na informačných tabuliach, na webovej stránke ŽSR a ZSSK, ako aj v informačných kanceláriách. Na staniciach, ktoré sú na dotknutej trati, budú k dispozícii mapky a letáky priamo pri pokladniciach. Bezplatne možno získať brožúrku s názvom 1. zmena Cestovného poriadku ŽSR 2004/2005 po predložení kupónu, ktorý je na zadnej strane riadneho cestovného poriadku. K dispozícii cestujúcim bude i telefonické kontaktné centrum na čísle 18 188.

Pre modernizáciu trate uzatvorené cesty v Pezinku a Báhoni
(SITA) BRATISLAVA 1. 03. 2005 - Pre modernizáciu železničnej trate Bratislava Rača – Trnava, po ktorej by mali vlaky jazdiť rýchlosťou 160 km/hod, sa obmedzí doprava v Pezinku a v obci Bahoň v Pezinskom okrese. V Pezinku je do 30. septembra úplne uzavretý podjazd pod železničnou traťou na Drevárskej ulici. Obchádzková trasa pre cestnú dopravu a chodcov vedie v smere na Modru po Jesenského, Mojzesovej na Tehelnú ulicu, ulicu Za dráhou a po novovybudovanej dočasnej obchádzkovej komunikácii.
V obci Báhoň je od dnešného rána do polnoci 21. marca úplne uzavretá cesta III/5042 železničné priecestie. Obchádzková trasa pre cestnú dopravu vedie cez obce Cífer a Jablonec, v oboch smeroch je vyznačená prenosným dopravným značením. Obchádzka pre chodcov vedie cez lávku nad železničnou traťou v obci medzi ulicami Železničná a Lipová.
Informácie poskytli agentúre SITA Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

Pre rekonštrukciu rýchlikmi bez príplatku
(SITA) BRATISLAVA 1. 03. 2005 - Počas výlukových prác na trati Bratislava – Piešťany, ktoré sa začínajú v nedeľu, je možné cestovať na tomto úseku rýchlikmi bez rýchlikového príplatku. Zmenený režim si totiž vyžiada predĺženie jazdných časov vlakov zhruba o 40 minút.
Zmeny sa týkajú aj predplatných traťových cestovných lístkov. Mesačné traťové predplatné lístky budú mať predĺženú platnosť o sedem dní. Platnosť štvrťročných predplatných cestovných lístkov sa predĺži o 21 dní. Tieto zvýhodnenia pre cestujúcich platia pre jednosmerné, ako aj pre obojsmerné predplatné cestovné lístky. Týždenné traťové cestovné lístky budú mať platnosť ako doteraz, sedem dní.
Agentúru SITA informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský.

Oznam ŽSR: Obmedzenie premávky v obci Báhoň
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) informujú verejnosť o obmedzení premávky v obci Báhoň, kde z dôvodu realizácie stavby "ŽSR, Modernizácia trate Bratislava-Rača – Trnava pre traťovú rýchlosť 160 km/h" platí nasledujúce obmedzenie:
1. V obci Báhoň oddnes, 1. 03. 2005 (od 7.00 h) do pondelka 21. 03. 2005 (do 24.00 h) platí úplná uzávierka cesty III/5042 železničné priecestie. Obchádzková trasa pre:
- cestnú dopravu vedie cez obce Cífer a Jablonec v oboch smeroch vyznačená prenosným dopravným značením,
- chodcov vedie cez lávku nachádzajúcu sa nad železničnou traťou v obci Báhoň medzi ulicami Železničná a Lipová.
TASR o tom informovali ŽSR.

Vlaky budú od nedele jazdiť inak a dlhšie
SME 02. 03. 2005 , cd - Od 6.3. budú vlaky z Bratislavy smerom na Piešťany jazdiť inak ako doteraz, pretože Železnice SR začnú na tomto úseku modernizovať dráhu.
Napríklad rýchliky, ktoré v niektorých častiach spomalia na polovicu až štvrtinu bežnej rýchlosti, budú z Bratislavy odchádzať o 47 minút skôr.
Niektoré vlaky prestanú do decembra jazdiť úplne, iné sa rozdelia. Napríklad IC vlaky a niektoré rýchliky budú do decembra jazdiť namiesto cez Trnavu cez Galantu.
Zmenený cestovný poriadok dostane bezplatne každý, kto v staničnej pokladni predloží kupón zo zadnej strany doteraz platného cestovného poriadku. "Zmeny budú vyznačené na informačných tabuliach s odchodmi a príchodmi vlakov a v informačných kanceláriách, na informačných plagátoch a letákoch aj na internetovej stránke," povedala hovorkyňa Železníc SR Nela Blašková.

Trať sa oplatí modernizovať len po Žilinu
SME 02.03.2005, cd - Od roku 2008 budú vlaky medzi Bratislavou a Piešťanmi jazdiť rýchlosťou 160 km/h, teda o tretinu rýchlejšie ako dnes. Železnice SR však počítajú s modernizáciou dráhy len po Žilinu.
Pod Tatrami, až po Košice sa podniku dráhu modernizovať údajne neoplatí a pre náročný terén uvažuje len o optimalizácii trate.
Optimalizácia, na rozdiel od jej modernizácie, v podstate znamená len výmenu koľajníc. "Ak by sme chceli dráhu modernizovať, museli by sme raziť tunely, budovať premostenia, čo by celý projekt mnohonásobne predražilo," povedal riaditeľ odboru pre realizáciu programov zahraničnej pomoci ŽSR Jozef Bošanský, podľa ktorého by tak náklady na kilometer stúpli z uvažovaných 40 - 50 mil. na niekoľko sto miliónov eur.
Problémy s predražovaním stavieb však železnice majú aj v úseku medzi Bratislavou a Piešťanmi. Bošanský odhaduje, že podnik za modernizáciu tejto časti trate zaplatí vyše 12 mld, teda 150 mil. Sk za kilometer. Väčšiu časť investícií uhradí predvstupový fond ISPA, zvyšok štátny rozpočet.
Takmer trojnásobné predraženie prác oproti plánu podľa Bošanského spôsobujú náklady vyvolané napríklad prekládkami plynových potrubí či mimoúrovňovými riešeniami trate. Ako príklad spomenul niekoľkokilometrový úsek medzi Pezinkom a Šenkvicami, ktorý stál zhruba 800 mil. Sk.
Na modernizácii železnice medzi Bratislavou a Piešťanmi, s ktorou sa začalo už v roku 2000, robia traja dodávatelia. Dvaja z nich sa podieľajú aj na výstavbe diaľničnej siete. Dráhu na 40 kilometroch medzi bratislavskou štvrťou Rača a Trnavou modernizuje Doprastav, pričom súťaž na staničné úseky vyhrala Skanska. Súťaž na zostávajúci vyše 35-kilometrový úsek železnice vyhralo konzorcium firiem vedené podnikom ŽS Brno.
V apríli, najneskôr v máji by mal byť známy aj dodávateľ stavebných prác ďalšieho úseku z Piešťan po Nové Mesto nad Váhom, kde chcú železnice začať so stavebnými prácami tento rok v lete. Koľko bude modernizácia úseku stáť, Bošanský podľa agentúry SITA nekonkretizoval, až na to, že tri štvrtiny prostriedkov zaplatí Kohézny fond EÚ. Z januárového odhadu štátneho tajomníka ministerstva dopravy Michala Kačaljaka vyplýva, že by si práce mohli vyžiadať zhruba 8 mld Sk.

Za výluku dostanú cestujúci kompenzácie
NÁRODNÁ OBRODA 02.03.2005, Šikuda Slavomír - O zmenách spôsobených výlukou na železničnej trati medzi Bratislavou a Piešťanmi sa môžu cestujúci podrobne informovať už dnes.
Za kupóny v cestovnom poriadku im v osobných pokladniciach na vybraných staniciach bezplatne vydajú prílohy, ako aj prvú zmenu Cestovného poriadku ŽSR, ktoré budú neskôr voľne dostupné. Zároveň budú k dispozícii letáky so základnými informáciami, ako aj nové oblastné cestovné poriadky.
Kvôli výluke pripravili železnice pre svojich pasažierov dve kompenzácie. Ako informoval Karol Henzély zo Železničnej spoločnosti Slovensko, pre cestu z Bratislavy do Piešťan sa nebude vyžadovať rýchlikový príplatok. To znamená, že v rýchliku bude stačiť lístok na osobný vlak. Druhou je, že na spomínanom úseku predĺžia platnosť časových predplatných lístkov. "Pri mesačnom to bude o 7 dní a pri štvrťročnom o 21 dní," konkretizoval Henzély.
"Celý rozsah rýchlikovej dopravy zostáva počtom vlakov zachovaný," informoval Milan Neviďanský z odboru marketingu a manažmentu trás ŽSR. V prípade osobných vlakov budú zrušené tri spoje na trati Nové Mesto nad Váhom – Leopoldov a jeden z Leopoldova do Trnavy. Naopak, z Trnavy do Bratislavy jeden osobák pribudne. Neviďanský upozornil, že došlo aj k zmene číslovania spojov, takže si ich treba vyhľadávať podľa trás.
Výluka sa začína v nedeľu (7.2.) a trvať by mala až do konca tohto roka.
Počas nej sa predĺži v prípade rýchlikov čas cestovania na tomto úseku v priemere o 47 minút. Znamená to, že do bratislavskej hlavnej stanice budú prichádzať vlaky o trištvrte hodinu neskôr, opačným smerom budú vypravované zhruba o 47 minút skôr oproti súčasnému grafikonu. Cesta do Trnavy tak nebude trvať, 35 ale až 55 minút. Osobné vlaky naberú po Leopoldov zdržanie zhruba 33 minút. "Dôvodom bude to, že vlaky budú jazdiť 30- až 50-kilometrovou rýchlosťou," uviedla hovorkyňa ŽSR Nela Blašková.
Výluka je rozdelená na dve obdobia. "Od 6.3. do 14.5. a od 1.9. do 10.12. budú práce prebiehať v menšom objeme," uviedol Neviďanský. V tomto období budú mať vybrané vlaky na alternatívnych trasách namiesto 47 minút len 20-minútové predĺženie jazdy. Alternatívou bude úsek Bratislava – Galanta – Leopoldov, v ktorom budú vedené pravidelné vlaky kategórie IC a rýchliky a ďalších 9 rýchlikov, ktoré premávajú ako posilové vlaky v piatok, v nedeľu a cez sviatky. Z dôvodu nárastu počtu vlakov v tomto úseku sa dajú očakávať aj drobné zmeny v jazdných časoch na trati Bratislava – Šurany – Zvolen. V úseku jednokoľajovej trate z Trnavy do Serede bude zabezpečená náhradná autobusová doprava.
Modernizácia V. koridoru
- Vedie z Bratislavy cez Žilinu do Košíc a Čiernej nad Tisou, celkové náklady sa odhadujú na 2 mld EUR (75,5 mld Sk), vykrývajú sa z fondov EÚ a zo štátneho rozpočtu.
- Dokončenie po Piešťany by malo byť do roku 2008, po Žilinu do roku 2012. Do Košíc sa následne pre vysoké investičné náklady bude trať iba optimalizovať.
- Cieľom modernizácie je zvýšiť rýchlosť na 160 km/h, časová úspora pri ceste z Bratislavy do Košíc bude 80 minút.

Vlak z Bratislavy do Košíc za tri a pol hodiny
HOSPODÁRSKE NOVINY 02.03.2005, Turanský Vladimír - Od 6.3. až do konca roka budú trvať výluky na železnici medzi Bratislavou a Piešťanmi. Dôvodom je modernizácia trate, ktorá je súčasťou V. európskeho koridoru vedúceho z Talianska cez Slovinsko, Maďarsko a Slovensko až na Ukrajinu.
Po jej dokončení budú môcť vlaky jazdiť na tomto úseku rýchlosťou 160 km za hodinu. V súčasnosti je maximálna rýchlosť asi o 1/4 nižšia. Kým sa tak však stane, medzi Bratislavou a Piešťanmi budú vlaky premávať oveľa pomalšie. V dôsledku stavebných prác totiž budú musieť vlakové súpravy znížiť rýchlosť na 30 až 50 km za hodinu. To predĺži cestovanie, napríklad rýchliky z Bratislavy nepôjdu do Trnavy 35, ale až 55 minút.
V súčasnosti prejde jedným smerom v najmenej priepustnom mieste tohto úseku, medzi Pezinkom a Šenkvicami, denne 141 vlakov a v opačnom smere 156. Počas rekonštrukcie bude však v prevádzke len jedna z dvojice koľají, takže po tejto trase bude môcť jazdiť oveľa menej vlakov. Podľa Milana Neviďanského z odboru marketingu a manažmentu trás Železníc SR, čiastočným riešením je odklonenie niektorých vlakov na obchádzku cez Galantu. V smere od Bratislavy bude obchádzka končiť v Leopoldove.
Najviac výluk bude od 14.5. do 1.11. "Na náhradný úsek Bratislava – Galanta – Leopoldov budeme odkláňať 11 IC vlakov a rýchlikov a ďalších 9 kategórie R, ktoré nechodia pravidelne. Sú to najmä spoje posilňujúce prepravu v nedeľu alebo pred sviatkami a po nich. Rozsah rýchlikovej dopravy tak zachováme," hovorí Neviďanský. Zrušené budú iba 3 vlaky v úseku Nové Mesto nad Váhom – Leopoldov a jeden medzi Leopoldovom a Trnavou. Na druhej strane pribudne spoj medzi Trnavou a Bratislavou. V dôsledku výluky sa zmenia aj trasy nákladných súprav. Karol Henzély zo Železničnej spoločnosti Slovensko pripomína, že cestujúci vlakmi IC do Trnavy budú musieť ísť až do Leopoldova a tam presadnúť na osobný vlak do Trnavy. Zmena sa týka aj vlakov premávajúcich medzi Košicami a Viedňou a ďalších spojov. Sťažené cestovanie sa cestujúcim vykompenzuje.
Po modernizácii celej trate z Bratislavy do Košíc sa dĺžka jazdy vlakom IC skráti zo 4 hodín a 50 minút na 3,5 hodiny. Kedy to však bude, predstavitelia železníc nevedia. Predpokladajú, že modernizácia medzi Bratislavou a Žilinou by mohla byť hotová do roku 2012. Obnova trate zo Žiliny do Košíc je technicky náročná. Spočívala by v modernizácii železničného zvršku i zabezpečovacích zariadení. Náklady na zlepšenie technického stavu celého piateho koridoru na území SR, ktorý má 536 km, sa odhadujú na 2 mld EUR.

O Pendoline sa na Slovensku zatiaľ neuvažuje
O premávke rýchlovlaku Pendolino, ktorý môže ísť po tratiach určených na 120 km rýchlosť až 150 km za hodinu, sa zatiaľ na Slovensku neuvažuje. "Je to finančne nákladné," uviedol riaditeľ odboru pre realizáciu programov zahraničnej pomoci Železníc SR Jozef Bošanský. V Česku majú 3 vlaky Pendolino, ktoré sú zatiaľ len v skúšobnej prevádzke, hoci prvý bol dodaný už v júni 2003. S cestujúcimi jazdí len 1 z nich, a to na trase Praha – Děčín. To je zatiaľ jediný úsek, na ktorom nemá Pendolino technické problémy. Podľa posledných informácií však firma AŽD Praha vyvinula zariadenie, ktoré eliminuje elektromagnetické rušenie zabezpečovacích systémov.

Pre prestavbu trate budú vlaky mesiace meškať
Pravda 02.03.2005, Morháčová Jana, BRATISLAVA - Rýchle IC vlaky na trase Bratislava – Žilina – Košice budú od marca jazdiť o 20 až 40 minút dlhšie ako doteraz. Niekolko mesiacov tak železnice nebudú schopné spojiť metropoly východu a západu za menej ako päť hodín. Časť IC vlakov príde aj o spojenie s Viedňou.
"Na príčine budú stavebné práce na trati, ktorá sa rekonštruuje na vysoké rýchlosti do 160 km za hodinu. To by malo v budúcnosti pomôcť spojeniu Košíc s Bratislavou za tri a pol hodiny," vysvetlil Marián Urbánek zo Železníc SR.
Rýchliky a osobné vlaky na trase medzi Bratislavou a Piešťanmi budú jazdiť o 47 minút dlhšie a v iných časoch ako doteraz. Železničná spoločnosť cestujúcim na spomalených úsekoch odpustí rýchlikový príplatok.
Európsky železničný koridor, ktorý vedie cez Bratislavu, Žilinu a Košice až po ukrajinské hranice, má byť zrýchlený a vynovený okolo roku 2012.
Časť odborníkov si však myslí, že stavebné práce postihujú dopravu viac, ako by mali. Tempo výstavby je príliš rýchle a trať sa buduje na viacerých úsekoch na dĺžke 80 kilometrov od Bratislavy až po Piešťany. V budúcom roku sa výstavba má predĺžiť po Nové Mesto nad Váhom.
Ani po upravení časti trate však k výraznejšiemu skráteniu cestovania vlakom nedôjde. "Nemáme na to rušne, vozne ani stanice a zabezpečovacie zariadenia. Tempo rekonštrukcie nie je zosúladené tak, aby vlaky mohli ísť v celom úseku 160-kilometrovou rýchlosťou," doplnil Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko. Táto firma zabezpečuje jazdu nákladných aj osobných vlakov po tratiach ŽSR. K výraznejšiemu skráteniu cestovania vlakom medzi východom a západom dôjde až v roku 2010 alebo 2012.
"Cestujúci napríklad v Žiline či Liptovskom Mikuláši, teda mimo trasy Bratislava – Trnava – Piešťany, by mali pocítiť zmeny jazdy vlakov úplne minimálne, len pri IC vlakoch. Pri ostatných vlakoch sme upravili časy odjazdu tak, aby vychádzali v predstihu a za spomaleným úsekom išli podľa pôvodných časov," doplnil Karol Henzely zo Železničnej spoločnosti.
Mnohé vlaky na trase Bratislava – Trnava – Piešťany budú mať úplne posunuté časy odchodov oproti cestovnému poriadku. Keďže niektoré IC vlaky budú vychádzať z Košíc či z Bratislavy skôr, zmenia sa aj odchody prípojných vlakov.
Niektoré rýchliky z Bratislavy do Žiliny budú zasa obchádzať Trnavu, pretože pôjdu po odklonenej trase z Bratislavy cez Galantu a na pôvodnú trať sa pripoja až v Leopoldove. "Je to len malá časť rýchlikov, pretože sme sa snažili zachovať dobré spojenie aj pre ľudí dochádzajúcich do Trnavy," doplnil Henzely.
Na jednotlivých úsekoch koridoru sa využíva spolufinancovanie zo zdrojov Európskej únie v rozsahu 50 až 75 percent nákladov.
"Ceny na úsekoch sú rôzne, snažíme sa udržať priemernú cenu 40 až 50 miliónov korún za kilometer. Rýchlosť 160 kilometrov za hodinu bude zabezpečená od Bratislavy do Žiliny, ďalej sa urobia menšie úpravy a rýchlosť bude 120 až 140 kilometrov za hodinu," doplnil Urbánek.
Podľa neho by totiž prestavba koridoru na vysoké rýchlosti okolo Veľkej či Malej Fatry a popod Tatry bola príliš drahá. Na celý, približne stokilometrový úsek z Bratislavy do Nového Mesta nad Váhom sa minie vyše 320 miliónov eur, čo je v prepočte necelých 13 miliárd korún.

Následky opravy
* na trati Bratislava – Trnava – Piešťany sa cesta predĺži o 47 minút
* od Piešťan cez Žilinu, Poprad do Košíc sa cesta IC vlakom predĺži až o 40 minút
* niektoré IC vlaky prídu o prepojenie s Viedňou

Zoznam neplatičov prekvapil len chybami
HOSPODÁRSKE NOVINY 02.03.2005, Tettinger Marek; Devánová Andrea - Sociálna poisťovňa (SP) 1.3. namiesto sľubovaných 100.000 neplatičov, teda každého kto dlhuje viac ako 100 Sk zverejnila len 13.269 neplatičov s dlhom nad 250.000 Sk.
Zdôvodnila to tým, že o nich údaje ešte kompletizuje. Ako však včera (1.3.) overovali HN zoznam nie je úplne korektný. Dostali sa do neho totiž aj viaceré významné spoločnosti, ktoré žiadne podlžnosti nemajú. Niektoré z nich dokonca uvažujú, že v prípade, ak ich zo zoznamu nestiahnu, budú situáciu riešiť na súde. Ďalšou zarážajúcou skutočnosťou je, že niektoré firmy, v ktorých pôsobili poslanci a boli známe ako neplatiči poistného, sa v zozname neobjavili - buď majú doklad o tom, že žiaden dlh nemajú alebo dlhujú menej ako 250.000 Sk. Jedným z nich je poslanec Smeru Miroslav Číž, ktorý pôsobil vo firme Welex.
Medzi dlžníkmi je aj Železničná spoločnosť. "Na zozname sme kvôli penále 295.000 Sk z párdňového omeškania," informoval hovorca Miloš Čikovský. Podobný problém majú aj Železnice SR. "Bežné poistné sme platili, problémom sú penále," informovala nás hovorkyňa Kornélia Blašková. Sumu nechcela spresniť, keďže ŽSR rokuje o odpustení penále. Podľa informácií HN ide minimálne o desiatky miliónov.
Čo robí Sociálna poisťovňa s pohľadávkami - vystaví rozhodnutie a vyzve neplatiča na dobrovoľné uhraden

l nákladní vlak, který bude dvakrát měsíčně přepravovat zboží mezi Čínou a Německem. Veze 100 kontejnerů a trať dlouhou necelých 10.000 kilometrů překoná za 18 dní. Informovala o tom agentura Nová Čína.
Ročně má vlaková souprava přepravit 50.000 tun zboží. Z Číny to bude hlavně elektronika, textil a minerály. Z Evropy do Číny budou putovat elektronické součástky a díly domácích spotřebičů.
Vlak bude projíždět Mongolskem, Ruskem, Běloruskem a Polskem. Konečnou stanicí je Frankfurt, avšak ze zprávy čínské tiskové agentury není jasné, zda to bude Frankfurt nad Odrou či nad Mohanem. Zpráva také uvádí, že je Německo prvním obchodním partnerem Číny v Evropě.

České dráhy změní od neděle odjezdy několika desítek vlaků
(ČTK) PRAHA 2. 03. 2005 - České dráhy zavádějí od neděle drobné změny jízdního řádu, které se dotknou několika desítek spojů. U řady z nich se mají zlepšit přípoje. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení ČD. V dálkové dopravě se má rozšířit počet zastávek některých rychlíků a spěšných vlaků, v regionální dopravě ČD zavádějí několik nových spojů.
Například spěšný vlak z Českých Budějovic do rakouského Lince má kvůli pozdějšímu odjezdu v Budějovicích přípoj z Prahy a Plzně. Podobně při příjezdu z Rakouska lze lépe přestoupit na návazné vlaky do Prahy a na západ Čech.
U rychlíku Kopernikus z Prahy do Berlína a zpět je zrušena povinná rezervace místa k sezení. Nadále si však místa musejí rezervovat cestující, kteří pokračují v cestě v přímých vozech z Berlína přes Kolín do Dortmundu.
Od začátku února jezdí nově o víkendech dva páry osobních vlaků z Letohradu přes Lichkov do polského Miedzylesie a zpět. Ve stanici Miedzylesie mají spoje návaznost do Kladska a Vratislavi.
Na tratích České Budějovice – Plzeň a Protivín – Zdice pojede dříve ranní rychlík ze Strakonic do Písku a Březnice s novým přípojem směr Blatná. Změna je také u rychlíku Brno – Olomouc, který v pátek pokračuje nově pouze do Krnova. V úseku Krnov – Opava pokračuje jako osobní vlak.
Desítky změn dozná jízdní řád v regionální dopravě. Například v pracovní dny brzy ráno jede nový vlak z Benešova do Prahy. Také z Nymburka je ráno ve všední dny veden nový vlak, který má v Poříčanech přípoj na Prahu.

MDPT odporúča predať všetky akcie ZSSK Cargo cez tender
(SITA) BRATISLAVA 3. 03. 2005 - Privatizácia Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. (ZSSK Cargo) by sa podľa Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) a rezortu hospodárstva mala uskutočniť priamym predajom investorovi, ktorý zvíťazí v medzinárodnom výberovom konaní. Túto metódu odporúča aj privatizačný poradca, ktorým je konzorcium CA IB, HVB, Halcrow a Squires Sanders, pričom pri návrhu privatizačnej stratégie sa okrem tejto metódy zvažoval aj predaj akcií na kapitálovom trhu. Ako ďalej vyplýva z koncepcie privatizácie ZSSK Cargo, ktorú MDPT predložilo do pripomienkového konania, preferovaná metóda zabezpečí maximalizáciu konkurencie a najvýhodnejšie podmienky pre vládu pri predaji.
MDPT a rezort hospodárstva ďalej odporúčajú, aby sa v ZSSK Cargo sprivatizoval celý majetkový podiel štátu, ktorý predstavuje 100 %. "MDPT ako tvorca dopravnej politiky a vykonávateľ akcionárskych práv v ZSSK Cargo by sa dostalo do konfliktu záujmu, čo by mohlo deformovať trhové prostredie a brániť úplnej liberalizácii trhu služieb," komentovalo toto rozhodnutie ministerstvo dopravy. Výberové konanie by podľa predbežných plánov mohlo MDPT vyhlásiť v máji. Uchádzači by mali predbežné ponuky predkladať do júla, kedy by sa mali vybrať aj preferovaní uchádzači. V auguste a septembri by sa mal podľa ministerstva uskutočniť audit vybraných investorov a príprava ponúk, pričom konečné ponuky by sa mali predložiť v októbri. Príjem z privatizácie ZSSK Cargo odhaduje rezort dopravy na 15 mld. až 20 mld. Sk.
Privatizácia ZSSK Cargo je podľa MDPT veľkou príležitosťou pre zvýšenie efektívnosti spoločnosti a zníženie výdavkov štátu na prevádzkovanie nákladnej dopravy. Keďže podľa európskej smernice by sa od začiatku budúceho roka mala liberalizovať medzinárodná nákladná doprava v celej železničnej sieti a o rok neskôr aj vnútroštátna nákladná doprava, privatizácia ZSSK Cargo je tak nevyhnutná aj pre udržanie súčasného, vyše 20-percentného podielu železničnej nákladnej dopravy na slovenskom prepravnom trhu.
ZSSK Cargo vznikla 1. januára tohto roka rozdelením Železničnej spoločnosti, a.s. na dve samostatné spoločnosti. ZSSK Cargo, ktorá sa zameriava na nákladnú dopravu, by mala prvý rok svojej existencie ukončiť so ziskom 97,6 mil. Sk. Podľa hovorcu Železničnej spoločnosti Miloša Čikovského by mala spoločnosť dosiahnuť náklady vo výške 17,869 mld. Sk a výnosy v objeme 17,967 mld. Sk. V tomto roku by mal podnik prepraviť 49,6 mil. ton tovaru. Plán investícií na rok 2005 podľa Čikovského momentálne počíta so sumou z vlastných zdrojov v objeme 641,3 mil. Sk a z cudzích zdrojov vo výške 298,2 mil. Sk. Svoju činnosť začala ZSSK Cargo s 12 256 zamestnancami, pričom tento rok by mala ukončiť s 12 006 pracovníkmi. Základné imanie spoločnosti je vo výške 11,5 mld. Sk.

Rychlovlaky Pendolino mají jezdit i po přejezdech bez závor
(ČTK) PRAHA 3. 03. 2005 - Rychlovlaky Pendolino by měly v Česku jezdit i po nechráněných přejezdech. Šéf Drážní inspekce Zdeněk Žák to však považuje za nezodpovědný hazard. V dnešních večerních zprávách o tom informovala Česká televize. Na přejezdech bez závor předloni zemřelo 40 lidí.
Podle Českých drah by měly poslední přejezdy bez závor zmizet z koridorů do dvou let. Pendolino však začne jezdit již v červenci na koridoru z Prahy na Ostravu a Břeclav, kde je nyní sedm nechráněných přejezdů.
"Na úseku Praha - Brno - Břeclav - státní hranice s Rakouskem je dosud pět přejezdů nezajištěno závorami," uvedla vedoucí kanceláře generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty Anna Nováková. Podnik je chce závorami vybavit do konce roku 2006. Zbývající přejezdy jsou mezi Českou Třebovou a Ostravou a měly by být zabezpečeny od dvou let.
Šéf drážní inspekce Zdeněk Žák je ale přesvědčen, že závorami by měly být přejezdy vybaveny ještě předtím, než na trase začne rychlovlak jezdit. "Já osobně považuji za velmi nezodpovědný hazard nasadit Pendolina na trasy, kde se vyskytují přejezdy, které nejsou vybaveny závorami," řekl ČT Žák.
Ministerstvo dopravy připouští, že vybavení sedmi přejezdů závorami by nestálo víc než 60 milionů korun. Televize uvedla, že případné havárie na nechráněných přejezdech by si vyžádaly rovněž vysoké škody na rychlovlaku. Pendolino stojí přibližně půl miliardy korun a je velmi citlivé na poškození. "Při vážnějším poškození jsou prakticky neopravitelné," řekl šéf drážní inspekce.

Vláda vyhlási 11. marec za oficiálny deň smútku
(SITA/AFP) MADRID 3. 03. 2005 - Španielska vláda v piatok vyhlási 11. marec za oficiálny deň smútku a vyzve na päť minút ticha pri príležitosti prvého výročia bombových útokov na prímestské vlaky v Madride. Oznámili to vo štvrtok vládne zdroje. Ako uviedli, kabinet predloží uznesenie na pravidelnom týždennom piatkovom zasadnutí a vyzve občanov, aby si obete útokov uctili piatimi minútami ticha na poludnie.
Vo štvrtok predseda Španielskej federácie územných celkov a provincií Francisco Vazquez vyzval rovnako primátorov všetkých španielskych miest, aby si na poludnie piatimi minútami uctili pamiatku 191 obetí útokov ako vyjadrenie národnej solidarity. Bombové útoky v štyroch ranných prímestských vlakoch boli najhoršími teroristickými útokmi v histórii Španielska.

Osobný železničný dopravca chce náhradu tržieb
Výluka na železničnej trati v úsekoch Bratislava – Trnava – Leopoldov – Piešťany sa nedotkne len cestujúcich.
HOSPODÁRSKE NOVINY 04.03.2005, Danielis Juraj - S modernizáciou 5 železničného koridoru, do ktorej masívne a dlhodobo investujú Železnice SR (ŽSR), majú problém aj železniční dopravcovia. Aj keď nespochybňujú potrebu prispôsobenia koľají na rýchlosť 160 km/hod., sú nespokojní s výpadkom tržieb, ktoré im predĺženie ciest vlakov prinesie.
Podľa generálneho riaditeľa Železničnej spoločnosti Slovensko (zodpovednej za osobnú dopravu) Ondreja Mateja, firma počas výstavby, od marca do novembra, príde o 170 mil. Sk na tržbách. K tomu sa pridá 5,7 mil. strata z dočasného zrušenia rýchlikového príplatku a predĺženia platnosti traťových lístkov. Železničná spoločnosť Cargo Slovakia až tak neutrpí - tovar k zmluvnému termínu dokáže dopraviť a nákladné vlaky budú chodiť s predstihom. "Železnice sme požiadali o to, aby v tomto období znížili poplatok za používanie dopravnej cesty," povedal HN hovorca oboch spoločností Miloš Čikovský. "To, že je cena za dopravnú cestu vysoká, si uvedomujeme," priznáva hovorkyňa ŽSR Nela Blašková. V nákladnej preprave sú poplatky po minuloročnom zlacňovaní v Poľsku najvyššie v Európe, v osobnej sa dajú nazvať lepším priemerom. ako dodáva Blašková, so Železničnou spoločnosťou majú ŽSR uzavretú zmluvu, kde sú uvedené konkrétne objednané trasy a počet vlakokilometrov. ŽSR ako správca dopravnej cesty počas výluky nebude účtovať kilometre za obchádzku niektorých vlakov cez Galantu, ale k zníženiu poplatkov zrejme nepristúpi. "V spolupráci so Železničnou spoločnosťou sme už upravili aj grafikon, a spoločnosť teda bola na situáciu pripravená," dodáva.
Koridor ba mal byť zmodernizovaný po Žilinu v roku 2012 a trať tak bude prispôsobená na rýchlosť 160 km/hod.

Štát chce predať nákladné železnice
SITA SME 04.03.2005 - Privatizácia Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) by sa podľa rezortov dopravy a hospodárstva mala uskutočniť priamym predajom investorovi, ktorý zvíťazí v medzinárodnom výberovom konaní.
Túto metódu odporúča aj privatizačný poradca, ktorým je konzorcium CA IB, HVB, Halcrow a Squires Sanders, pričom pri návrhu privatizačnej stratégie okrem tejto metódy zvažovali aj predaj akcií na kapitálovom trhu. Obidva rezorty odporúčajú, aby sa v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia sprivatizoval celý majetkový podiel štátu. "Ministerstvo dopravy ako tvorca dopravnej politiky a vykonávateľ akcionárskych práv spoločnosti by sa dostalo do konfliktu záujmu, čo by mohlo deformovať trhové prostredie a brániť úplnej liberalizácii trhu služieb," komentovalo toto rozhodnutie ministerstvo dopravy.

MDPT SR odporúča predať 100-% podiel v ZSSK Cargo priamemu investorovi
(TASR) Bratislava 4. 03. 2005 - Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR odporúča sprivatizovať 100 % majetkovej účasti štátu v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo), a. s.
MDPT v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR pripravilo na medzirezortné pripomienkové konanie dokument Návrh koncepcie privatizácie Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia. Z materiálu vyplýva, že v prípade ponechania majetkovej účasti v tejto spoločnosti by sa štát pri definovaní dopravnej politiky dostal do konfliktu záujmov ako tvorca politiky a akcionár jedného z podnikateľských subjektov. Nakoľko by takýto vzťah mohol deformovať trhové prostredie a brániť plnej liberalizácii trhu služieb železničnej dopravy, odporúča MDPT odpredať podiel v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia metódou priameho predaja priamemu investorovi. Investor by mal byť vybraný v medzinárodnom výberovom konaní prostredníctvom dvojkolovej procedúry. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené podľa súvahy majetku na 11,5 miliardy Sk.
Predbežný plán predaja ráta s tým, že k vyhláseniu výberového konania dôjde v máji 2005. Počas júna budú predkladané predbežné ponuky a dôjde k výberu preferovaných uchádzačov. August až september je vyhradený na audit vybraných investorov a prípravu ponúk. K predloženiu konečných ponúk má dôjsť v októbri. Za účelom úspešného zvládnutia procesu privatizácie vybralo MDPT vo výberovom konaní poradcu, ktorým sa stalo konzorcium CA IB, HVB, Halcrow a Squires Sanders.
Cieľom privatizácie je získať investora, prostredníctvom ktorého bude možné dosiahnuť napríklad zvýšenie efektívnosti nákladnej železničnej dopravy, vyššiu efektivitu využívania dopravnej cesty a umožniť prístup k novým technológiám. Prostriedky získané z privatizácie by sa mali použiť na sanáciu dlhovej služby a v menšej miere na pokrytie nákladov rozdelenia Železničnej spoločnosti, ku ktorému došlo 1. januára tohto roka.
V súčasnosti má železničná nákladná doprava na slovenskom prepravnom trhu podiel viac ako 20 %, čo je oproti 13 % v pôvodných 15 krajinách Európskej únie (EÚ) priaznivá hodnota vzhľadom na plánovanú privatizáciu. V súvislosti s liberalizáciou v sektore železničnej dopravy je však zrejmé, že ZSSK Cargo bude onedlho čeliť tvrdej konkurencii. Konkurenčná výhoda tejto spoločnosti pre investora však spočíva v kapitálovej vybavenosti, priamom prístupe k hlavným zákazníkom v európskom priestore a v schopnosti ponúknuť "all-inclusive" obsluhu na celej trase cez viacero krajín.

Rekonštrukcia Starého Mosta naraz s výstavbou rýchlodráhy
(SITA) BRATISLAVA 5. 03. 2005 - Rekonštrukcia Starého mosta v Bratislave sa začne súčasne s výstavbou rýchlodráhovej električky z Petržalky po Šafárikovo námestie, teda pravdepodobne v budúcom roku. Informoval o tom námestník bratislavského primátora Karol Kolada. Ako ďalej uviedol, most je potrebné demontovať a jeho piliere zvýšiť o 1,3 metra, keďže súčasná plavebná výška nevyhovuje požiadavkám Dunajskej komisie. Kolada uviedol, že počas rekonštrukcie odstránia celú cestnú časť mostu. "Cestná časť má podľa odborníkov životnosť 13 až 17 rokov, železničná do 70 rokov a na rekonštrukciu je preto vhodnejšia," skonštatoval Kolada. Na piliere po demontovanej cestnej časti presunú železničný most a po navýšení jeho pilierov o potrebnú výšku ho vrátia späť. Následne ho rozšíria a upravia. Podľa Koladu je to najlacnejší variant rekonštrukcie.
Rekonštrukcia by mala byť financovaná spoločne s výstavbou rýchlodráhy, ktorá by mala stáť od 4,5 až 5,5 miliardy korún. Mesto bude rýchlodráhu sčasti financovať z 3,2 miliardového úveru, ktorý si vzalo v minulom roku a chce sa uchádzať aj o štátne dotácie. V tomto roku na ňu vedenie mesta vyčlení 150 miliónov, ďalší rok 1,7 miliardy korún. "Mesto dá maximálne 2 miliardy, o ostatné peniaze chceme požiadať štát," informoval Kolada.
Trať rýchlodráhy pravdepodobne povedie z Janíkovho dvora na juhu Petržalky popri Draždiaku, cez Háje, Bosákovu, Einsteinovu a Viedenskú cestu a cez Dunaj po zrekonštruovanom Starom moste na Šafárikovo námestie. Výškové vedenie trasy počíta s troma variantmi - povrchové, nadúrovňové a polozapustené v povrchu.

Na železničnom priecestí v Haniske pri Prešove sa zrazili osobné a nákladné auto
(TASR) Haniska pri Prešove 5. 03. 2005 - Na železničnom priecestí v Haniske pri Prešove sa dnes podvečer zrazilo osobné auto Citroen s nákladným vozidlom Scaria.
Keďže k nehode došlo priamo na trati, železničiari museli zabezpečiť, aby prichádzajúci vlak stihol včas zastaviť. Posádky oboch áut mali šťastie v nešťastí, keď sa to podarilo.
V osobnom aute cestovali tri osoby, v nákladnom iba vodič. Dvaja účastníci kolízie utrpeli vážnejšie zranenia.
Na mieste zasahovala posádka rýchlej zdravotnej pomoci a prešovskí hasiči. Obidve vozidlá museli odtiahnuť z koľajiska.
Škodu na autách odhadli na 50 tisíc korún.

Železnice nemocnicu dávajú iba do prenájmu
KORZÁR 05.03.2005, Kveta PODHORSKÁ, Košice - Transformácia Železničného zdravotníctva, ktorej cieľom je zefektívniť prevádzku zdravotníckych zariadení, sa posúva o ďalší krok dopredu. Všetky nemocnice a polikliniky, ktoré ŽSR doteraz prevádzkovali a v plnom rozsahu dotovali, prechádzajú do ekonomického prenájmu. Výnimkou nie je ani Železničná nemocnica s poliklinikou v Košiciach, ktorá sa na zmenu pripravuje od minulého roka. O jej prenájom sa uchádzalo sedem subjektov, z ktorých svojim strategickým zámerom najviac presvedčila spoločnosť Železničné zdravotníctvo Košice.
Po podpísaní zmluvy o budúcej zmluve v závere minulého roka medzi ŽSR a nájomcom dochádza v týchto dňoch k ďalšiemu posunu. Generálny riaditeľ ŽSR podpísal zmluvu o nájme majetku a regionálnych ambulancií a prechode pracovno-právnych vzťahov so Železničným zdravotníctvom Košice na obdobie piatich rokov.
"Zmluva nadobudne účinnosť až po získaní licencií, ktoré musí nájomca získať. Ministerstvo zdravotníctva musí vydať licenciu o poskytovaní zdravotníckej starostlivosti, ministerstvo dopravy na posudzovanie zmyslovej a zdravotnej spôsobilosti a uzatvorené musia byť aj zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Na splnenie legislatívnych podmienok má prechodné obdobie 6 mesiacov," uviedla hovorkyňa ŽSR Nela Blašková.
Až po udelení všetkých licencií sa uzavrie zmluva o službách a posudzovaní zmyslovej spôsobilosti. Všetci súčasní pracovníci nemocnice sú už po podpísaní zmluvy zamestnancami Železničného zdravotníctva Košice a nie ŽSR. Na nájomcu prešli všetky pracovno-právne vzťahy. Súčasťou nájmu sú všetky doterajšie ambulancie, ktoré sú na východe Slovenska, a to v Čiernej nad Tisou, Michaľanoch, Spišskej Novej Vsi, Margecanoch, Poprade, Prešove a Košiciach. Spolu je ich 25.
"ŽNsP v Košiciach je ešte stále súčasťou železníc až do podpísania zmluvy o službách. Ani po tomto termíne sa zdravotníckych zariadení ŽSR nezbaví a naďalej bude novozriadený odbor železničného zdravotníctva robiť dohľad nad ich prevádzkou. V minulosti železnice vynaložili nemálo finančných prostriedkov nielen na ich modernizáciu, ale financovali ich a aj vykrývali straty. Prenájmom na seba preberie zodpovednosť za ekonomiku nový subjekt, ktorý bude musieť existovať bez dotácií. Železnice budú hradiť len taký rozsah výkonov, ktoré si objednajú. O predaji nemocnice sa zatiaľ neuvažuje, ale nie je vylúčené, že k tomu v budúcnosti môže dôjsť," dodala hovorkyňa.
ŽSR nepočítajú v ďalších rokoch so žiadnymi investíciami do modernizácie. Po dokončení prístavby nemocnice pred dvoma rokmi sa mali rekonštruovať aj pôvodné priestory, do ktorých sa od ich vybudovania nič neinvestovalo. S tým sa bude musieť vysporiadať nájomca po dohode s vlastníkom, ktorý sa majetku nezbavuje, iba ho prenajíma. Zmeny, ktoré čakajú nemocnicu, pacienti nepocítia. ŽNsP na seba preberá bremeno poskytovania špeciálnej zdravotníckej starostlivosti pre železničiarov. Zo zákona jej vyplýva povinnosť robiť pravidelné preventívne prehliadky a posudzovať zdravotnú spôsobilosť pre pracovníkov železníc. Práve tieto výkony budú hradiť ŽSR.
Ako nás ubezpečil ekonomický námestník riaditeľky Železničného zdravotníctva MUDr. Andrej Gritters, nemocnica bude naďalej poskytovať celý rozsah starostlivosti pre zamestnancov železníc. Pre ŽNsP platia normatívy ministerstva zdravotníctva a so znižovaním stavov sa neuvažuje, takže sú zbytočné obavy z drastického prepúšťania. "Efektivita sa dá dosiahnuť aj iným spôsobom a nie na úkor zoštíhľovania personálu. V nemocnici zavádzame procesné nie funkčné riadenie a máme vybudovaný vyspelý informačný systém. Minulý týždeň sme obhájili certifikát kvality bez pripomienok, ktorý sme získali pred tromi rokmi na všetky činnosti, čo svedčí o úrovni poskytovanej starostlivosti," povedal nám šéf nemocnice.

ŽSR , Železnice SR , ZSSK , Železničná spoločnosť , ŽS , BRKS , ČD , ÖBB , MÁV , PKP , , DB , SNCF , RENFE , , SBB-CFF-FFS , FS , FS Trenitalia , SNCB , UIC , ŽOS Vrútky ,  ŽOS Zvolen , ŽOS Trnava , ALSTOM , MDPT , IC a EC , , VÚD , Wagon Slovakia a.s. Bratislava , ŽU , vysokorýchlostné vlaky

Bratislava: Bratislava , Bratislava hl. st. , Bratislava-Petržalka , Bratislava-Nové Mesto , Rusovce , Bratislava predmestie , Bratislava-Rača , Bratislava filiálka , Bratislava-Vajnory , Bratislava-Vinohrady , Bratislava-Železná studienka , Bratislava-Lamač , Bratislava východ , Devínska Nová Ves , Devínske Jazero , Starý most
110-6: Malacky , Kúty , Senica , Jablonica
120-9: Pezinok , Trnava , Leopoldov , Piešťany , N. Mesto n/V. , Trenčín , Tr. Teplá , Púchov , Pov. Bystrica , Žilina , Nemšová , Čadca , Skalité
130-50: Senec , Galanta , Šaľa , Palárikovo , N. Zámky , Štúrovo , Šurany , Dunajská Streda , Komárno , Sereď , Nitra , Topoľčany , Chynorany , Prievidza , Zbehy , Zlaté Moravce , Kozárovce , Handlová , Horná Štubňa , Levice , Hronská Dúbrava , Zvolen , Čata , Šahy , Krupina
160-75: Lučenec , Fiľakovo , Jesenské , Lenartovce , Plešivec , Rožňava , Turňa nad Bodvou , Moldava nad Bodvou , Haniska pri Košiciach , Veľký Krtíš , Breznička , Poltár , Banská Bystrica , Harmanec , Diviaky , Martin , Kremnica , Podbrezová , Chvatimech , Brezno , Červená Skala , Telgárt , Dobšinská Ľadová Jaskyňa , Dedinky , Mlynky , Mníšek nad Hnilcom , Gelnica , Pohronská Polhora , Tisovec , Rimavská Sobota
180-8: Žilina-Teplička , Vrútky , Kraľovany , Ružomberok , L. Mikuláš , L. Hrádok , Štrba , Poprad , Sp. N. Ves , Spišské Vlachy , Margecany , Kysak , Košice , Dolný Kubín , Štrbské Pleso , Starý Smokovec , Tatranská Lomnica , Kežmarok , Podolínec , Stará Ľubovňa , Plaveč , Prešov , Sabinov
190-6: Michaľany , Slovenské Nové Mesto , Dobrá , Čierna n/T. , Čop , Trebišov , Bánovce n/O. , Michalovce , Strážske , Humenné , Medzilaborce , Vranov nad Topľou , Bardejov , V. Kapušany , Maťovce
ÖBB : Wolfsthal , Kittsee , Marchegg , Wien Südbahnhof , Wien Westbahnhof
MÁV : Rajka , Hegyeshalom , Győr , Komárom , Szob , Budapest-Keleti pu. , Budapest-Nyugati pu. , Ipolytarnóc , Somoskőújfalu , Bánréve , Miskolc-Tiszai pu.
PKP : Zwardoń , Muszyna , Łupków
ČD : Břeclav , Lanžhot
: Užhorod

ĽMJ , 840 , ETR 310 , 401 , 450 , 460/480 , 470 , 480 - Alfa Pendular , 490 , 500 , 650 , , 680 Pendolino , ICE / ICT , ICE 1 , ICE 2 , ICE 3 , ICE 4 , ICT , ICT-VT , Sm3-S220 , TGV , -AVE 100 , -Acela , -AGV , -Atlantique , -Duplex , -Euromed , -Eurostar , -KTX , -La Poste , -P 01 (Pendulaire) , -PSE , -Réseau , -THALYS PBA, PBKA , Eurotunnel , Transrapid , Metrorapid , X 2/2000 , Šinkansen

Salgótarján - Fiľakovo - Lučenec , Lučenec - Zvolen nákl. st. , Zvolen - Banská Bystrica , Nové Mesto nad Váhom - Piešťany , Piešťany - Trnava , Trnava - Bratislava-Rača , Bratislava - Wolfsthal , koridory

Plavecký Mikuláš - Rohožník - Zohor
Zohor - Záhorská Ves
Brezová pod Bradlom - Jablonica
Nemšová - Lednické Rovne
Žilina - Rajec
Neded - Šaľa
Komárno - Kolárovo
Kozárovce - Zlaté Moravce , Zlaté Moravce - Lužianky
Zbehy - Radošina
Nitrianske Pravno - Prievidza
Zlaté Moravce - Úľany nad Žitavou
Banská Štiavnica - Hronská Dúbrava
Lučenec - Kalonda
Breznička - Katarínska Huta
Muráň - Plešivec
Slavošovce - Plešivec
Dobšiná - Rožňava
Medzev - Moldava nad Bodvou
Poltár – Rimavská Sobota
Levoča - Spišská Nová Ves
Vranov nad Topľou - Trebišov
Veľké Kapušany - Vojany , Vojany - Bánovce nad Ondavou

Trenčín - Chynorany
Levice - Čata , Čata - Štúrovo
Zvolen - Krupina , Krupina - Šahy , Šahy - Čata
pozemná lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok
kabínková lanová dráha Tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso
visutá lanová dráha Skalnaté Pleso – Lomnický Štít
sedačková lanová dráha Skalnaté Pleso – Lomnické sedlo
Štrbské Pleso - Štrba
Poprad-Tatry - Starý Smokovec , Starý Smokovec - Štrbské Pleso
Tatranská Lomnica - Starý Smokovec , TEŽ , TREŽ ,

TASRČeská tisková kancelářHospodárske novinyPravdaSme

 

Národná obrodaSITAHospodársky denník

Železnice Slovenskej republikyŽelezničná spoločnosť, a. s.EurailpressInternational Railway JournalNový Čas

 

 

Košický večerReutersLidové NovinyDopravní novinyAFP

 

 

VečerníkPrifini (internetový denník o slovenskej a svetovej ekonomike)SiemensInzineMarkízaFINI

 


Strana vytvorená: 08-III-2005  
Späť na " Železničné správy z tlače " (pr0510.htm)