ŽSR ukončili prvý kvartál so ziskom vo výške 109,1 mil. Sk
(SITA) BRATISLAVA 8. 05. 2005 - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) ukončili štvrťročné hospodárenie so ziskom vo výške 109,1 mil. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je výsledok lepší o 447,7 mil. Sk, keďže za prvý kvartál minulého roka vykázali ŽSR stratu 338,6 mil. Sk. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ŽSR Nela Blašková, v prvom štvrťroku tohto roku dosiahli výnosy ŽSR sumu 3,869 mld. Sk, čo je medziročný nárast o 2,4 %. Náklady ŽSR sa medziročne znížili o 8,7 % na 3,76 mld. Sk.
Výška celkových záväzkov ŽSR ku koncu marca tohto roka dosiahla 32,208 mld. Sk, pričom 75-percentný podiel tvorili podľa Blaškovej bankové úvery a výpomoci v sume 24,247 mld. Sk. Ku koncu sledovaného obdobia evidovali ŽSR dlhodobé záväzky v objeme 2,86 mld. Sk a krátkodobé záväzky na úrovni 3,203 mld. Sk. Na celkovom objeme pohľadávok vo výške 1,208 mld. Sk sa krátkodobé pohľadávky podieľali 97,4-percentným podielom a dlhodobé záväzky evidovali ŽSR podľa Blaškovej v čiastke 31,6 mil. Sk.
Medzi najvýznamnejšie aktivity ŽSR patrí v súčasnosti modernizácia železničných tratí, ktoré sú súčasťou slovenskej časti V. eurokoridou. V tomto roku sa už začali práce na úseku Bratislava-Piešťany v objeme približne 320 mil. eur. V druhej polovici tohto roka plánujú ŽSR začať s modernizačnými prácami aj na úseku Piešťany-Nové Mesto nad Váhom, zatiaľ však neukončili výberové konanie na dodávateľa, ani na výkon stavebného dozoru.

Deutsche Bahn chce na staniciach zriadiť 800 nových minisupermarketov
(TASR) Bielefeld 8. 05. 2005 - Nemecké železnice Deutsche Bahn (DB) AG chcú podstatne zvýšiť počet minisupermarketov na staniciach. "V budúcnosti budú svoje služby ponúkať obchody v 800 menších a stredných staniciach," uviedol hovorca DB Frank Gassen-Wendler nemeckému denníku Westfalen-Blatt. V tzv. DB Service Stores si môžu cestujúci a obyvatelia kúpiť popri cestovných lístkoch aj časopisy, tabakové a potravinárske výrobky, darčekové balíčky a iný tovar. V súčasnosti je po celom Nemecku rozmiestnených 107 moderných predajní Tante Emma, ktoré denne obslúžia minimálne 2 500 cestujúcich a návštevníkov. Do konca tohto roku by sa ich počet mal zvýšiť na 175 predajní. DB tak chce prilákať aj tých zákazníkov, ktorí vôbec necestujú železnicami.

Cesty pre Hankook: nedorozumenie na oboch stranách
Hospodárske noviny 09.05.2005, Danielis Juraj - Vyjadrenie ministra hospodárstva Pavla Ruska, ktorý pri ohlásení príchodu kórejského investora Hankook Tires avizoval, že preňho štát na trase z Levíc do Hronského Beňadiku postaví štvorprúdovku či diaľnicu, boli nedorozumením. Nie však celkom.

Medzi ministrami.
Ako dodal Havran, o ceste do Hronského Beňadiku Rusko hovoril s ministrom dopravy Pavlom Prokopovičom. "List z 5. apríla, ktorý ministrovi (Ruskovi) poslal minister Prokopovič, konštatuje, že cesty medzi Hronským Beňadikom a Tlmačmi sú nevyhovujúce, a to aj pre osobnú dopravu. Sú to veľmi nehodové úseky," vysvetľuje Havran.

Potrebuje Hankook nadštandard?
šéf sekcie dopravnej infraštruktúry ministerstva dopravy Peter Barek HN potvrdil, že dvojprúdová rýchlostná cesta z Hronského Beňadiku do Levíc dnes kapacitne vyhovuje tak osobnej, ako aj nákladnej doprave. "Denne tam evidujeme päťtisíc vozidiel, čo je polovica priemerného vyťaženia ciest prvej triedy," skonštatoval, pričom úplne vylúčil diaľnicu. "Diaľničná výstavba je odôvodniteľná pri cestách nad 15-tisíc vozidiel denne." Nebolo by to ani rentabilné. Kým dnes sa na úseku Nitra - Hronský Beňadik uvažuje o celkových nákladoch do 7,5 miliardy korún, diaľničný pás by stavbu predražil o ďalších päť až sedem miliárd.

Výhodná železnica.
Investor však nie je odkázaný len na cesty a diaľnice. Pri Leviciach je tiež železničná vlečka, ktorú môže použiť za cenu, ktorá by mohla konkurovať nákladom na cestnú prepravu. Železnice SR zvýhodňujú prepravu niektorých komodít, napríklad všetkých druhov rudy, kalamitného dreva či prepravu ropy do Poľska. "Poplatky za použitie železničnej dopravnej cesty, ktorá je zohľadnená aj v cene železničného prepravcu, tu môžu klesnúť až o 20 percent," uviedla pre HN hovorkyňa ŽSR Nela Blašková. Železnice sú tiež pripravené významným investorom ponúknuť individuálnu zmluvu, ktorá by zníženú tarifu stanovila podľa dohodnutého objemu prepravy. O zvýhodneniach už ŽSR rokujú s automobilkami Kia a PSA. (krátené)

Dozorčí rada ČD dnes zřejmě pověří řízením drah nového ředitele
(ČTK) PRAHA 9. 05. 2005 - Dozorčí rada Českých drah, která se dnes mimořádně sejde, zřejmě pověří řízením podniku dosavadního prvního náměstka Josefa Bazalu. Ten tak nahradí odstupujícího generálního ředitele Petra Kousala, který minulý týden v úterý na funkci rezignoval. Předseda Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek chce také navrhnout odvolání obchodně provozního náměstka Jiřího Kloutvora.
Odboráři hrozí stávkou kvůli propouštění, které podle nich překračuje rámec doprovodného sociálního programu. Dráhy chtějí letos propustit kolem 6000 zaměstnanců, ale pokud se nepodaří v krátké době uzavřít kolektivní smlouvu, mohl by se počet propouštěných zvýšit o 2000 až 2500 lidí. Celkem mají dráhy asi 70.000 zaměstnanců.
SŽ požaduje také vyvození osobní zodpovědnosti z toho, že dráhy nemají dosud uzavřeny smlouvy o úhradě ztráty z osobní dopravy se všemi kraji, a ze špatných hospodářských výsledků. Tu má podle Duška právě náměstek Kloutvor.

ŽSR by mali tento rok ukončiť v červených číslach
(SITA) BRATISLAVA 9. 05. 2005 - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) by mali tento rok ukončiť v červených číslach. Kým vlani dosiahli ŽSR zisk 887,1 mil. Sk, ich tohtoročné hospodárenie by sa malo prepadnúť do straty viac ako 341 mil. Sk. Stratu z hospodárskej činnosti v sume 256,4 mil. Sk a stratu z finančných operácií na úrovni 1,84 mld. Sk by mal zmierniť zisk z mimoriadnej činnosti vo výške 1,755 mld. Sk. Ako ďalej vyplýva z aktualizácie plánu konsolidačnej funkcie ŽSR, ktorú rezort dopravy predložil do pripomienkového konania, celkové výnosy v objeme 19,325 mld. Sk by tak mali prevýšiť náklady spoločnosti vo výške 19,666 mld. Sk.
Z predaja vlastných výrobkov a služieb by mali ŽSR tento rok utŕžiť 10,374 mld. Sk, z čoho viac ako 68 % predstavuje poplatok za použitie železničnej dopravnej cesty. Výrobná spotreba by mala byť tento rok vo výške 4,861 mld. Sk. ŽSR by tak mali vygenerovať pridanú hodnotu na úrovni 5,886 mld. Sk.
Celková hodnota majetku ŽSR by mala ku koncu tohto roka dosiahnuť 67,466 mld. Sk. Neobežný majetok by sa na ňom mal podieľať až 95,7 %. Z obežného majetku v hodnote 2,788 mld. Sk by mali 64-percentný podiel tvoriť krátkodobé pohľadávky. Vlastné imanie by malo majetok ŽSR kryť na 33,5 %. Záväzky by ku koncu decembra tohto roka mali dosiahnuť 34,455 mld. Sk. ŽSR by mali ku koncu sledovaného obdobia čerpať bankové úvery a výpomoci v objeme 26,995 mld. Sk.
Celkové výkony ŽSR by mali tento rok predstavovať takmer 49,1 mil. vlakokilometrov, pričom dĺžka železničných tratí je 3 670 kilometrov. Na osobnú dopravu by z celkového objemu výkonov malo pripadať 31,4 mil. vlakokilometrov a na nákladnú dopravu 17,7 mil. vlakových kilometrov. Priemerný prepočítaný stav zamestnancov by mal tento rok predstavovať 20 336 ľudí, ich priemerná mesačná mzda by mala dosiahnuť 18 027 Sk.

Bahnunternehmen benötigen Sicherheitsbescheinigung
Eurailpress 09.05. 2005 - Eisenbahnverkehrsunternehmen benötigen in Deutschland für die Teilnahme am öffentlichen Eisenbahnverkehr seit dem 30.04.2005 eine Sicherheitsbescheinigung. Dies ist Folge der Novellierung des Allgemeinen Eisenbahngesetz (AEG), mit der das 1. Eisenbahnpaket der EU, bestehend aus den Richtlinien 20001/12 - 14/EG, in deutsches Recht umgesetzt wurde. Der Antrag auf Erteilung einer Sicherheitsbescheinigung ist beim Eisenbahn-Bundesamt einzureichen.
Das EBA hat nun einen Leitfaden zur „Erteilung von Sicherheitsbescheinigungen (SiBe)“ online veröffentlicht. Der Leitfaden wurde erstellt, um die EVU bei der Erstellung der Antragsunterlagen zur Erteilung einer SiBe zu unterstützen. Es werden die zur Antragstellung notwendigen Unterlagen qualitativ und quantitativ sowie der Ablauf und die Dauer des Prüfprozesses beschrieben.
Mit der Sicherheitsbescheinigung wird den EVU bestätigt, dass sie grundsätzlich die organisatorischen Voraussetzungen und die Verfahren für die Gewährleistung eines sicheren Eisenbahnbetriebs auf der betreffenden Infrastruktur geschaffen haben. In der SiBe werden darüber hinaus, sofern es die Aufsichtsbehörde in Ergänzung des Antrages zur Einhaltung eisenbahnrechtlicher Vorschriften für erforderlich hält, weitere Anforderungen an ein EVU zur Gewährleistung eines sicheren Eisenbahnbetriebs streckenbezogen festgelegt. Unter streckenbezogen ist nicht nur die Relation zwischen zwei Orten sondern durchaus ein Teil- oder Gesamtnetz eines EIU zu verstehen.
Unabhängig von der Erteilung der SiBe sind alle der Betriebssicherheit dienenden Bestimmungen zwischen dem EVU und EIU zu vereinbaren. Mit der Erteilung der SiBe durch die Aufsichtsbehörde werden die Eisenbahnen ausdrücklich nicht von den Sicherheitspflichten nach § 4 Abs. 1 AEG entbunden.
Das EVU muss bei Beantragung einer SiBe nachweisen, dass das Fahr- und Begleitpersonal der Züge die erforderliche Ausbildung besitzt, um die vom EIU angewandten Betriebsregeln einzuhalten und die für den Zugverkehr auferlegten Sicherheitsvorschriften zu beachten. Die zum Einsatz kommenden Fahrzeuge bzw. Züge müssen den technischen Vorschriften entsprechen. Für den Fall, dass die eben genannten Voraussetzungen nicht mehr vorliegen, ist eine erteilte SiBe ganz oder teilweise zu widerrufen.

Berlin: Bahnhof Zoo vom Fernverkehr abkoppeln?
Eurailpress 09.05.2005 - Der Bahnhof Zoologischer Garten in Berlin soll nach den Plänen von DB-Chef Hartmut Mehdorn ab Sommer 2006 nicht mehr von Fernverkehrszügen angefahren werden. dies berichtet die Zeitung „Der Tagesspiegel“. Der Fernverkehr soll dann im neuen Hauptbahnhof-Lehrter Bahnhof konzentriert werden, im Bahnhof Zoo würden dann nur noch Regionalbahnen halten.
Eine Entscheidung sei noch nicht gefallen, sagte ein DB-Sprecher gegenüber der Zeitung. Doch die Aufgabe des Bahnhofs Zoo für den Fernverkehr sei eine Variante, die geprüft werde. Dass mit der Eröffnung des Hauptbahnhofs Ende Mai 2006 weniger Züge im Bahnhof Zoo halten werden, war klar. In der Nord-Süd-Relation, etwa von Hamburg über Berlin nach Leipzig und weiter nach München, werden die Züge durch den Nord-Süd-Tunnel geleitet. Dass aber auch die verbleibenden Fernzüge den Bahnhof Zoo ohne Stopp passieren sollen, ist eine neue Variante. Der neue - und teure - Hauptbahnhof brauche die Fahrgäste, argumentiert Mehdorn. Und die dort geplanten Geschäfte müssen schließlich auch genug Kunden finden. Den Bahnhof Zoo passieren heute etwa 180 000 Menschen täglich, im künftigen Hauptbahnhof sollen es nach den Prognosen 240 000 sein.
Mit dem Auflassen des Haltes im Bahnhof Zoo sollen auch die fernzüge beschleunigt werden. Bereits heute fahren viele ICE-Züge ohne Halt durch den Bahnhof Spandau. Und ob im neuen Bahnhof an der Papestraße, der dann Südkreuz heißen soll, alle Fernzüge der Nord-Süd-Strecke halten werden, ist auch noch ungewiss.
Fahrgäste aus dem Westen der Stadt, die ihr Ziel im Westen Deutschlands oder Europas haben, wären 20 oder gar 30 Minuten länger unterwegs, hat der Fahrgastverband IGEB nach Angaben seines Vorsitzenden Christfried Tschepe ausgerechnet, weil sie erst zum Hauptbahnhof und dann wieder zurückfahren müssten. Tschepe fordert, dass auch die Fernzüge auf der Stadtbahn weiter im Bahnhof Zoo halten, der besser ans Nahverkehrsnetz angeschlossen sei als der Hauptbahnhof.

SNCF bestellt weitere AGC
Eurailpress 09.05.2005 - Die französische Staatsbahn SNCF hat bei Bombardier Transportation weitere 48 AGC-Triebzüge (Autorail Grande Capacité) bestellt. Der Vertrag für die Regional-Express-Züge hat ein Volumen von rund 186 Mio. EUR. Die SNCF handelt dabei im Auftrag der französischen Regionen. Die Züge, die am französischen Bombardier-Standort Crespin in der Region Valenciennes gebaut werden, sollen zwischen Februar 2007 und März 2009 ausgeliefert werden. Damit einher geht eine erwartete Erhöhung der Produktionsrate von acht auf zehn Züge pro Monat. Dieser Auftrag basiert auf einem Rahmenvertrag mit der SNCF vom September 2001 über die Lieferung von bis zu 500 AGC-Zügen an die französischen Regionen. Ein im Dezember 2001 erteilter fester Auftrag über 192 Fahrzeuge wurde von drei Optionen gefolgt - 73 Züge im Februar 2003, 14 Züge im März 2003 und 100 Züge im Januar 2005. Die ersten AGC-Züge wurden im Januar 2004 ausgeliefert; gegenwärtig sind 60 Fahrzeuge im Einsatz. Mit dem neuen Auftrag hat die SNCF bis jetzt insgesamt 427 AGC-Züge bestellt. Erstmals bestellt wurde dabei eine Hybridvariante des AGC, der sowohl elektrisch als auch mit Diesel angetrieben werden kann.

Novým předsedou představenstva ČD se dnes stal náměstek Bazala
(ČTK) PRAHA 9. 05. 2005 - Dozorčí rada dnes zvolila předsedou představenstva Českých drah prvního náměstka Josefa Bazalu. ČTK to řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Bazala tak ve funkci nahradí odstupujícího předsedu představenstva a generálního ředitele Petra Kousala, který minulý týden v úterý na funkci sám rezignoval. O tom, zda se Bazala stane také generálním ředitelem ČD rozhodne představenstvo, které by se mělo sejít v úterý.
Náměstka doporučil za svého nástupce odstupující ředitel Kousal. Bazala již dříve označil za svůj nejbližší úkol uzavření kolektivní smlouvy. Tomu zatím bránil požadavek strojvůdců na příplatek, který odmítalo vedení ČD i ostatní odbory. Nyní ale zprostředkovatelka, která se pokouší hledat řešení sporu, předložila kompromisní návrh. Souhlasí s ním vedení firmy, všechny odbory a na stanovisko strojvůdců se čeká. Mělo být známé nejpozději začátkem příštího týdne.
Další Bazalovou prioritou má být dohoda s regiony o osobní dopravě. S Ústeckým krajem, který byl jedním z posledních regionů, jež zatím odmítaly podepsat dohodu o úhradě ztráty z osobní dopravy, se vedení ČD dohodlo minulý týden. Nyní zbývá již jen dohoda s Královéhradeckým krajem.
Ministr dopravy Milan Šimonovský odchod Kousala odůvodnil potřebou změny obchodní politiky. Ta je podle ministra hlavní slabinou Českých drah. Po liberalizaci železniční dopravy za dva roky budou dráhy vystaveny silné konkurenci z EU, a tak nyní musejí získat co nejvíce klientů a zakázek. Drahám ale zisková nákladní doprava v posledních letech trvale klesá a přesouvá se na silnici.
Změna ve vrcholném vedení ČD podle dřívějšího vyjádření předsedy Odborového sdružení železničářů Jaromíra Duška nic nezměnila na záměru jednat tento týden o vyhlášení stávky kvůli nadměrnému propouštění. Dráhy chtějí letos propustit kolem 6000 zaměstnanců, ale pokud se nepodaří v krátké době uzavřít kolektivní smlouvu, mohl by se počet propouštěných zvýšit o 2000 až 2500 lidí. Celkem mají dráhy asi 70.000 zaměstnanců.
Dušek také volá po vyvození osobní zodpovědnosti z pozdního uzavření dohod s kraji. Kvůli tomu chtěl dnes dozorčí radě navrhnout odvolání náměstka pro obchod a provoz Jiřího Kloutvora. Ten však z představenstva dnes sám odstoupil. Na jeho místo dozorčí rada zvolila Jiřího Koláře, který byl dosud ředitelem řízení provozu.

Železničná polícia z Vrútok odhalila dvojicu mladíkov podozrivých z krádeže
(TASR) Martin 9. 05. 2005 - Železničná polícia z Vrútok v nedeľu odhalila dvojicu mladíkov podozrivých z krádeže brzdových rozvádzačov v hodnote 114 tisíc korún. Obaja sa ku skutku priznali a vyšetrovateľ ich obvinil z trestného činu krádeže v spolupáchateľstve.
Ešte koncom februára 18-ročný mladík a jeho 22-ročný komplic z obce Sučany v okrese Martin pomocou doneseného náradia odcudzili vo Vrútkach z nákladných vozňov päť brzdových rozvádzačov, za ktoré v zberni surovín dostali 540 korún. Peniaze si rozdelili a minuli. Informáciu TASR poskytol hovorca Železničnej polície Jozef Búranský.

Polícia odhalila vo vlaku 540 kartónov cigariet
(TASR) Čierna nad Tisou 9. 05. 2005 - Celkom 540 kartónov cigariet zaistili v piatok večer príslušníci Železničnej polície z Čiernej nad Tisou v rušni pristavenom na širokorozchodnej trati v Maťovciach. Colný úrad v Košiciach vyčíslil škodu ako colný dlh vo výške 270 000 korún.
Železničná polícia zistila, že uvedený rušeň prišiel s vlakom z Čiernej nad Tisou cez Ukrajinu do Maťoviec.
Trestným činom porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru sa bude zaoberať vyšetrovateľ Úradu justičnej a kriminálnej polície PZ v Michalovciach. Ten zároveň prevzal zaistené cigarety a pre objasnenie prípadu predvolal aj dvoch rušňovodičov.
Informáciu TASR poskytol hovorca Železničnej polície Jozef Búranský.

Polícia pri kontrole nákladného vlaku odhalila 13 cudzincov z Moldavska
(TASR) Bratislava 9. 05. 2005 - Sedem mužov a šesť žien z Moldavska bez dokladov totožnosti, odhalili v sobotu ráno pri kontrole nákladného vlaku na stanici v Petržalke príslušníci Železničnej polície a oddelenia hraničnej kontroly Policajného zboru (PZ).
Migranti, ktorí smerovali do Rakúska, boli ukrytí v celoplechovom riadne zaplombovanom vozni naloženom drevenými briketami. Podľa hovorcu Železničnej polície Jozefa Búranského cudzincov prevzalo Oddelenie hraničnej kontroly PZ Bratislava Petržalka.

Záujem o služby autovlaku medzi Košicami a Prahou rastie
Od 10. mája ZSSK pristavuje k autovozňu v Košiciach aj vozeň osobnej prepravy
[10.5.2005, TASR] - Za prvé 4 mesiace tohto roka využilo služby autovlaku z Košíc do Prahy a späť spolu 413 cestujúcich s 251 automobilmi. Informoval o tom hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a. s., Miloš Čikovský.
Za celý rok 2004 použilo autovlak R 422 Cassovia z Košíc do Prahy 186 pasažierov so 124 vozidlami. Opačným smerom túto možnosť využilo 247 cestujúcich a prepravených bolo 147 áut. Autovlak na trati Košice - Praha hlavní nádraží premáva už viac ako rok od 28. februára 2004.
Rezervačné doklady pre prepravu v autovlaku v oboch smeroch na Slovensku vydáva ZSSK vo všetkých železničných staniciach vybavených terminálom KVC, v ktorých sa predávajú medzinárodné cestovné doklady.
Od 10. mája tohto roka ZSSK s cieľom skvalitniť služby pristavuje k autovozňu v Košiciach aj vozeň osobnej prepravy. Doteraz museli cestujúci pri využití autovozňa pristaviť automobil k nakládke na nakladaciu rampu a do vlaku nastúpiť v Železničnej stanici Košice.
"Zákazník teda už nastupuje a vystupuje do a z lôžkového vozňa v Košiciach priamo v mieste nakládky a vykládky vozidla," uvádza Čikovský. Spôsob nakládky a vykládky automobilu, resp. nástupu a výstupu cestujúcim v Prahe sa nemení.

Veľkú sklennú tabuľu ´vrazil´ vietor do reštaurácie
KORZÁR 10.05.2005, Kristián SABO, Košice - Do priestorov reštaurácie situovanej na prvom poschodí železničnej stanice v nedeľu okolo 16. hodiny znenazdajky vletel veľký kus sklennej tabule. Prekvapení zostali nič netušiaci hostia aj personál podniku. Následne prevládlo všeobecné zdesenie, veď veľký kus skla tvoriaceho priečelie budovy sfúkol do interiéru vietor. Konateľ spoločnosti Top - Ten Jozef Topor, ktorá má priestory reštaurácie v prenájme od Železníc SR zostal šokovaný. Veď úlomky skla mohli spôsobiť tragédiu.
"Je len otázkou šťastia, že sa nič neprihodilo. Pritom k tomu vôbec nemuselo dôjsť, keby si vlastník budovy plnil svoje povinnosti. Už pred rokom som písal na Generálne riaditeľstvo ŽSR list, že pokiaľ chyby na oknách neodstránia, prestávam platiť nájom. Aj som tak urobil, pretože mi dodnes nik neodpísal. Peniaze im asi nechýbajú, majú tam bezvládie," hovorí J. Topor a dodáva, že v čase, keď sa zrútila sklenná výplň sedelo v okolí niekoľko hostí. "Práve mal začať hokejový zápas a chceli si ho pozrieť. Naraz osem milimetrov hrubé sklo vletelo dovnútra, bol to poriadny tresk. Keby sa to stalo v čase obeda, zrejme by si to niekto odniesol. Tie okná sú prehnité, majú niekoľko desaťročí a v rámoch sú špáry, do ktorých sa vojde aj ľudská dlaň. Teraz sme museli polovicu reštaurácie odstaviť, pokiaľ to nedá niekto dokopy. Hoci som hlásil nehodu zodpovedným ľuďom, nikto sa o to nezaujímal. Hlavne, že im vadili reklamy na sklách, ktoré vylepil dodávateľ piva. Dnes môžem povedať, že práve tie zlepili sklo a zabránili nešťastiu."
Šok pri rozbití skla utrpeli dve čašníčky, ktoré okamžite vyhľadali lekársku pomoc. "Jedna z nich vracala, spadlo to tesne vedľa nej."
Podľa hovorkyňe ŽSR Nely Blaškovej pracovníci Oblastného riaditeľstva v Košiciach o skutočnosti, že vypadlo sklo nevedeli. "Už sa tam však išli pozrieť. Už dlhšiu dobu vieme o tom, že tie sklá nie sú dobré. S pánom, ktorý má reštauráciu v prenájme, naši ľudia z Košíc o tom viackrát hovorili. Môžem potvrdiť, že v najbližšej dobe dôjde k výmene skliel, ale len v časti reštaurácie. Na viac peniaze nemáme a celková rekonštrukcia stanice sa tento rok s určitosťou robiť nebude," vysvetľuje N. Blašková a dodáva, že proces opravy bude náročný. "Ide o veľké tabule a budeme musieť postaviť lešenie, potrebný je aj žeriav. Plánuje sa výmena okenných rámov, ktoré budú mať špeciálne plastové sklá. Čo najskôr by sme chceli problém vyriešiť, musí však prebehnúť verejné obstarávanie. Sklo, ktoré vypadlo bude nahradené novým v najbližších hodinách. Už dlhšie sa oprava plánovala, ale počas zimy k nej dôjsť nemohlo," vysvetlila hovorkyňa a na margo nulovej reakcie Generálneho riaditeľstva ŽSR na listy ohľadne problému dodala: "Dôležité je, že naši ľudia z Košíc o probléme vedeli."

Vláda súhlasila s financovaním VVZ v osobnej železničnej doprave
(SITA) BRATISLAVA 10. 05. 2005 - Vládny kabinet na svojom utorkovom rokovaní súhlasil s financovaním výkonov vo verejnom záujme (VVZ) v osobnej železničnej doprave pre tento rok v sume 4,5 mld. Sk. "Táto suma vychádza zo schváleného štátneho rozpočtu," uviedol po rokovaní vlády minister dopravy Pavol Prokopovič. Pri plánovanom objeme výkonov a nákladov by však podľa neho mala vzniknúť neuhradená strata na úrovni 987,2 mil. Sk, ktorá by sa mala vykryť z troch zdrojov.
"Obe železničné spoločnosti budú pokračovať v reštrikčných opatreniach s cieľom znížiť vzniknutú stratu," skonštatoval Prokopovič. Podľa neho ide len o vnútorné opatrenia, ktoré sa nedotknú kvality cestovania ani cestujúcich. "Tieto opatrenia vychádzajú z ozdravných programov železničných spoločností aj Železníc Slovenskej republiky, ktoré za posledné dva roky znížili celkovo počet zamestnancov zhruba o 5 tis. ľudí ," povedal Prokopovič. Spoločnosti podľa neho zároveň odčleňujú neefektívne služby, ako napríklad železničné zdravotníctvo, ktoré si každý rok vyžiadalo približne 300 mil. Sk z prostriedkov Železníc SR.
Ďalším zdrojom eliminácie straty by podľa Prokopoviča mala byť akceptácia zvyšovania úverov železničných spoločností rezortom dopravy a ministerstvom financií. Týmito prostriedkami by sa podľa neho mali prefinancovať prevádzkové potreby spoločností. "Pri priaznivom vývoji hospodárenia verejných financií sa zostávajúca strata bude riešiť v decembri tohto roka," doplnil minister.
Rezort dopravy predpokladá tento rok tržby z osobnej železničnej dopravy vo výške 2,6 mld. Sk, pričom 85-percentný podiel by mali tvoriť tržby z vnútroštátnej prepravy. Medzinárodná preprava by mala zabezpečiť tržby v hodnote vyše 334 mil. Sk a príjmy z nájmu osobných vozňov vyčíslilo ministerstvo na takmer 367 mil. Sk. Náklady z VVZ by mali dosiahnuť 7,1 mld. Sk. Výkony by mali v tomto roku predstavovať 31,7 mil. vlakokilometrov.

Hospodársky výbor súhlasil s privatizáciou ZSSK Cargo
(SITA) BRATISLAVA 10. 05. 2005 - Výbor NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie súhlasil s koncepciou privatizácie Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. (ZSSK Cargo). Návrh na predaj spoločnosti podporilo šesť členov výboru. Vážnejšie výhrady voči postupu štátu vyjadril len poslanec za stranu Smer Ľubomír Vážny. "Mám obavy, že investor bude využívať len eurokoridory a regionálne železničné trate ostanú bokom," povedal Vážny.
Privatizácia celého majetkového podielu štátu v spoločnosti vo výške 100 % by sa mala uskutočniť priamym predajom investorovi, ktorý zvíťazí v medzinárodnom výberovom konaní. Výberové konanie na strategického investora v privatizácii ZSSK Cargo by sa malo vyhlásiť v máji tohto roka. Ako ďalej vyplýva z koncepcie privatizácie ZSSK Cargo, uchádzači by mali predbežné ponuky predkladať do júla, kedy by sa mali vybrať aj preferovaní uchádzači. V auguste a septembri by sa mal uskutočniť audit vybraných investorov a príprava ponúk, pričom konečné ponuky by sa mali predložiť v októbri. Minister dopravy Pavol Prokopovič očakáva z tejto privatizácie príjem na úrovni 15 mld. Sk až 20 mld. Sk.

Záujem o služby autovlaku medzi Košicami a Prahou rastie
(TASR) Bratislava 10. 05. 2005 - Za prvé 4 mesiace tohto roka využilo služby autovlaku z Košíc do Prahy a späť spolu 413 cestujúcich s 251 automobilmi. TASR o tom informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a. s., Miloš Čikovský.
Za celý rok 2004 použilo autovlak R 422 Cassovia z Košíc do Prahy 186 pasažierov so 124 vozidlami. Opačným smerom túto možnosť využilo 247 cestujúcich a prepravených bolo 147 áut. Autovlak na trati Košice - Praha hlavní nádraží premáva už viac ako rok od 28. februára 2004. Rezervačné doklady pre prepravu v autovlaku v oboch smeroch na Slovensku vydáva ZSSK vo všetkých železničných staniciach vybavených terminálom KVC, v ktorých sa predávajú medzinárodné cestovné doklady.
Od 10. mája tohto roka ZSSK s cieľom skvalitniť služby pristavuje k autovozňu v Košiciach aj vozeň osobnej prepravy. Doteraz museli cestujúci pri využití autovozňa pristaviť automobil k nakládke na nakladaciu rampu a do vlaku nastúpiť v Železničnej stanici Košice. "Zákazník teda už nastupuje a vystupuje do a z lôžkového vozňa v Košiciach priamo v mieste nakládky a vykládky vozidla," uvádza Čikovský. Spôsob nakládky a vykládky automobilu, resp. nástupu a výstupu cestujúcim v Prahe sa nemení.

Vláda schválila prechod kompetencií v železničnej doprave na VÚC
(SITA) BRATISLAVA 10. 05. 2005 - Vládny kabinet v utorok schválil prechod kompetencií v oblasti regionálnej železničnej dopravy na vyššie územné celky (VÚC). "Roky 2007 a 2008 budú prechodným obdobím, keď prenesením výkonu štátnej správy dostanú VÚC všetky peniaze s ktorými hospodári rezort dopravy," povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády minister dopravy Pavol Prokopovič. Celý výkon štátnej správy by mal na VÚC podľa neho prejsť do roku 2009, keď prostriedky na financovanie dopravy pôjdu priamo do rozpočtov VÚC.
Zmyslom koncepcie financovania výkonov vo verejnom záujme v osobnej autobusovej a železničnej doprave je podľa Prokopoviča zvýšiť efektívnosť v osobnej doprave, pričom materiál je prednostne zameraný na železničnú dopravu. "Tým, že VÚC budú mať všetky kompetencie v tejto oblasti, budú môcť efektívnejšie rozhodovať, ako úradníci na ministerstve," skonštatoval Prokopovič. VÚC budú podľa neho rozhodovať o tom, ktoré spojenia sú pre daný VÚC dôležité, ktoré chce zachovať a ktoré by chcel zrušiť. Minister zároveň nevylúčil, že by VÚC mohli preferovať cestnú dopravu pred železničnou, tejto možnosti sa však neobáva. "V budúcnosti sa počíta s výrazným znížením poplatku za železničnú dopravnú cestu a pri zavedení elektronického mýta sa poplatky za využívanie diaľnic a rýchlostných ciest pre cestnú dopravu zvýšia," podčiarkol Prokopovič. To by mohlo podľa neho vyrovnať súčasné cenové rozdiely pri prevádzkovaní autobusovej a železničnej dopravy.
Zmena systému financovania železničnej dopravy zvýši podľa rezortu dopravy konkurenciu medzi dopravcami, preto musí Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. nájsť vhodnú koncepciu, ako si udržať existujúcu pozíciu na trhu regionálnej osobnej železničnej dopravy. Podľa ministerstva by bolo najvýhodnejšie, keby Železničná spoločnosť zakladala spoločné podniky so silnými strategickými partnermi, ktoré by disponovali kvalitným vozidlovým parkom alebo so spoločnosťou, ktorá by nadobudnutie potrebného vozidlového parku prefinancovala. Podmienkou tohto modelu je však súhlas príslušného regiónu. Takto vytvorené spoločnosti by potom obsluhovali územie jedného alebo viacerých VÚC v závislosti od uzavretých zmlúv o výkonoch vo verejnom záujme.

Britské železnice rozšiřují pokrytí bezdrátovým internetem
(zpravodaj ČTK) LONDÝN 10. 05. 2005 - Britské železnice rozšíří pokrytí bezdrátovým internetem. Po Londýnu a některých dalších velkých městech je nyní na řadě 85 stanic na trasách na západ od Londýna, kterými jezdí kolem 22 milionů cestujících ročně.
V Británii dopravní společnosti pracují na zajištění bezdrátového internetu pro cestující ve vlacích už delší dobu. Většina londýnských nádraží už je pokryta. Méně už je spojení přímo ve vlacích, kde ho poskytují společnost Virgin a GNER a zčásti Eurostar.
Společnost T-Mobile, která působí i v Česku, zajišťuje bezdrátové spojení na některých trasách na jih od Londýna a celkově chce mít letos v Británii na 20.000 přípojných míst. Ve vlacích poskytuje prozatím spojení zdarma, jinak jde v Británii většinou o placenou službu jen pro cestující první třídy.

Železnice zriadili čisto ženské vagóny
(SITA/Reuters) BRATISLAVA 10. 05. 2005 - V japonskom Tokiu prišli s novou iniciatívou, ktorá by mala zabrániť obťažovaniu žien vo vlakoch. Železničná spoločnosť totiž zriadila špeciálne vagóny, v ktorých sa smú voziť výlučne ženy. To sa samozrejme nepáči mnohým mužom. Zriadenie čisto ženských vagónov prišlo potom, čo sa začali množiť sťažnosti na mužov, ktorí svojim neprimeraným správaním obťažovali pasažierky. K príkladu z Tokia sa pravdepodobne pridajú aj iné železničné spoločnosti.

Vekslák okradol na železničnej stanici v Bratislave mladého Zvolenčana
(TASR) Bratislava 10. 05. 2005 - O tri tisíc korún prišiel 27-ročný Zvolenčan pri stretnutí s vekslákom na bratislavskej stanici, ktorý mu ponúkol výmenu eur v kurze jedno euro za 40 korún.
Zvolenčan súhlasil, za sto eur však od neznámeho dostal len 3900 korún. Preto mu po prepočítaní peniaze vrátil s tým, aby k nim doplnil chýbajúce peniaze, informoval TASR hovorca železničnej polície Jozef Búranský. Vekslák svoju "chybu" zdanlivo opravil a peniaze opäť podal Zvolenčanovi, ktorý si ich uložil do vrecka. Až po neskoršom spočítaní zistil, že mu neznámy muž dal iba tisíc korún v menších bankovkách.
Prípad vyšetruje železničná polícia.

"EurailFreight" - die internationale Güterverkehrskonferenz
Eurailpress 11.05.2005 - Vom 29. bis 31 Mai 2005 findet die zweite pan-europäische Güterverkehrskonferenz "EurailFreight" statt. Die Konferenz hat sich etabliert als das bedeutendste Diskussionsforum im Bereich des europäischen Schienengüterverkehrs. Wie im Mai 2003 findet EurailFreight parallel zur Messe 'transport logistic' in München statt. Die 'transport logistic' ist die weltgrößte Messe im Bereich Transport und Logistik. Die Konferenz wird am 29. Mai durch Klaus Zumwinkel, CEO von Deutsche Post World Net, eröffnet. Zur eintägigen Konferenz am 30. Mai 2005 erwarten die Veranstalter, darunter die Gemeinschaft der Europäischen Bahnen und Infrastrukturgesellschaften (CER) über 400 Teilnehmer aus ganz Europa - unter ihnen hochrangige Persönlichkeiten aus Politik, Bahnen, der Bahnindustrie und den Kunden der Bahnen. So eröffnet die Konferenz am morgen unter anderem Transport-Kommissar und Vizepräsident der EU-Kommission Jacques Barrot. Der EU-Ratsvorsitzende Lucien Lux (Transport Minister aus Luxemburg) wird Hauptredner beim Gala Dinner in der Münchner Residenz sein. Am 31.5. wird EurailFreight mit einem Forum zur Tschechischen Republik auf der Messe 'transport logistic' fortgesetzt. Mehr Informationen zu EurailFreight und Programm unter www.eurailfreight.com .

Od roku 2009 budú železničnú dopravu financovať kraje
TA SR NÁRODNÁ OBRODA 11.05.2005 - Kompetencie v oblasti regionálnej železničnej dopravy prejdú od roku 2009 na vyššie územné celky (VÚC). Na roky 2007 a 2008 pritom MDPT SR navrhuje prechodné obdobie v podobe preneseného výkonu štátnej správy.
"Znamená to, že finančné prostriedky pôjdu v tomto období ešte v rámci kapitoly z MDPT SR na VÚC. Od roku 2009 už budú priamo prevedené na samosprávy," konštatoval rezortný minister Pavol Prokopovič. Takto navrhnutú koncepciu včera (10.5.) na svojom zasadaní schválil vládny kabinet.
Prechod kompetencií na VÚC podľa ministra zvýši efektívnosť osobnej železničnej dopravy. "Samosprávy budú vedieť lepšie narábať s financiami, ktoré dostanú, je len na županoch, ako sa s tým popasujú," myslí si Prokopovič.
Podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Ľuba Romana však bude prechod kompetencií na VÚC problematický. "Bratislavský a Žilinský kraj sú na túto zmenu pripravené, keďže už majú založenú vlastnú regionálnu dopravu. Ostatné s tým nemajú žiadne skúsenosti," konštatoval Roman.
Ešte pred rokom 2009 sa bude rezort dopravy snažiť vyrovnať rozdiely medzi železničnou a autobusovou dopravou, keďže náklady na železnice sú omnoho vyššie. "Od polovice budúceho roka chceme zaviesť elektronický systém vyberania mýtneho. Ten zvýši náklady cestných dopravcov," uviedol Prokopovič. Minister zároveň predpokladá, že rozdiel, ktorý je v súčasnosti v prospech autobusovej dopravy sa vyrovná.
Objednané výkony
V roku 2005 si Slovensko objedná od Železničnej spoločnosti Slovensko výkony v rozsahu 31,69 mil. vlakových kilometrov (vlkm). Oproti vlaňajšku sa tak objednané výkony vo verejnom záujme zvýšia celkom o 3,9%. Na tento rok sú do nich totiž zahrnuté aj EC a IC vlaky v objeme 1,58 mil. vlkm. V štátnom rozpočte bola schválená na financovanie výkonov v osobnej železničnej doprave pre rok 2005 suma 4,5 mld Sk.
Privatizácia Cargo Slovakia
- Výbor Národnej rady pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie vzal na vedomie vládou schválenú koncepciu privatizácie Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia - harmonogram privatizácie počíta s vyhlásením výberového konania v priebehu tohto mesiaca. - V júni by mali byť predkladané predbežné ponuky a mali by byť vybraní preferovaní uchádzači. - August až september je vyhradený na audit vybraných investorov a prípravu ponúk. - Konečné ponuky majú byť predložené v októbri.

ŽSR rozviazali vlani pracovný pomer s 1 526 zamestnancami
(SITA) BRATISLAVA 11. 05. 2005 - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v minulom roku znížili priemerný evidenčný prepočítaný počet zamestnancov medziročne o 1 136 ľudí na 20 970 osôb. V porovnaní s plánom, ktorý predpokladal zníženie o 723 osôb, je to viac o 413 ľudí. Ako ďalej vyplýva z aktualizácie plánu konsolidačnej funkcie ŽSR, ktorú rezort dopravy predložil do pripomienkového konania, vlani rozviazali ŽSR pracovný pomer s 1 526 zamestnancami, prevažne z organizačných dôvodov a dohodou.
Zníženie počtu zamestnancov nad rámec plánu ovplyvnil v minulom roku aj výšku mzdových nákladov. Tie vlani presiahli hodnotu 4,289 mld. Sk, čo je plnenie plánu na 98,13 %. V medziročnom porovnaní sa mzdové náklady zvýšili o takmer 40 mil. Sk. Priemerná mesačná mzda zamestnancov ŽSR tak vlani dosiahla 17 039 Sk a medziročne sa zvýšila o 968 Sk. Podľa Kolektívnej zmluvy ŽSR na roky 2004 a 2005 by sa priemerná mzda mala v tomto roku zvýšiť o 5,8 %.
V nasledujúcich rokoch by sa stav zamestnancov ŽSR mal naďalej znižovať a priemerná mesačná mzda by mala rásť. V tomto roku by sa priemerný prepočítaný stav zamestnancov mal znížiť na 20 336 ľudí, rok neskôr na 18 512 osôb, v roku 2007 by to malo byť ešte o 348 zamestnancov menej. V roku 2008 by mal priemerný evidenčný prepočítaný stav zamestnancov predstavovať 17 964 ľudí a v roku 2009 by to malo byť 17 764 osôb. Priemerná mesačná mzda na zamestnanca by sa mala v tomto roku vyšplhať na 18 027 Sk a postupným rastom by sa v roku 2009 mala zvýšiť až na 20 368 Sk.
ŽSR hospodárili v minulom roku so ziskom vo výške 887,1 mil. Sk, pričom spoločnosť očakávala stratu 751,9 mil. Sk. Výnosy spoločnosti predstavovali vlani 21,933 mld. Sk, ktoré znížili náklady na úrovni 21,046 mld. Sk. Majetok ŽSR ku koncu vlaňajška dosiahol hodnotu 61,367 mld. Sk.

VÚC sú podľa Priateľov Zeme nepripravené na presun právomoci
(SITA) BRATISLAVA 11. 05. 2005 - Schválením koncepcie autobusovej a železničnej dopravy sa podľa mimovládnej organizácie Priatelia Zeme-CEPA zbavuje vláda zodpovednosti za zabezpečenie a financovanie regionálnej dopravy. "Štát prenáša kompetencie na nepripravené vyššie územné celky (VÚC), pričom koncepcia nerieši dôsledky tohto presunu," skonštatoval Peter Mihók zo spoločnosti Priatelia Zeme-CEPA. Štát by mal podľa neho prijať zákon o dopravnej obslužnosti regiónov, ktorý by definoval minimálne štandardy rozsahu a kvality verejnej osobnej dopravy a určil metodológiu na stanovenie cien lístkov. Nekoncepčnosť presunu právomocí v autobusovej doprave na VÚC od začiatku tohto roka sa podľa Mihóka prejavila už pri stanovovaní sociálnych zliav pre dôchodcov nad 70 rokov.
Organizácia Priatelia Zeme vyjadrila znepokojenie nad výrokom ministra dopravy Pavla Prokopoviča, podľa ktorého prechod kompetencií na VÚC by mal zvýšiť konkurenciu medzi železnicou a autobusovými dopravcami. Regionálne železnice budú môcť konkurovať autobusom len vtedy, ak budú mať rovnaké podmienky vstupu do dopravnej infraštruktúry, domnieva sa Mihók. "Železničná a autobusová doprava by mali byť harmonizované a integrované do jednotného systému pre zabezpečenie verejného záujmu," konštatoval.
Priatelia Zeme sú medzinárodnou federáciou environmentálnych organizácií, pôsobia v 71 krajinách sveta.

Rakousko a Česko podají žádost do EU na financování koridoru
(ČTK) ČESKÉ BUDĚJOVICE 11. 05. 2005 - Rakousko a Česko podají do konce letošního roku společnou žádost do fondů EU na financování výstavby IV. železničního koridoru. Zároveň založí pracovní tým, který bude na problematice jeho vybudování pracovat. Dnes se na tom shodli jihočeský hejtman Jan Zahradník, státní tajemník rakouského ministra dopravy Helmut Kukacka a náměstek ministra dopravy ČR Vojtěch Kocourek.
Koridor, který povede přes České Budějovice, by měl spojit Prahu s rakouským Linzem. Sloužit bude především pro nákladní dopravu. Stavba úseku z Prahy do Českých Budějovic začne pravděpodobně v druhém pololetí letošního roku. Dokončena má být v roce 2016 a předpokládané náklady jsou 53 miliard korun.
"Projekt, jenž vytvoříme, by se měl stát ukázkovým projektem, jak může probíhat spolupráce mezi dvěma zeměmi v oblasti železniční dopravy. Šance na jeho podporu vypadají dobře a již v této oblasti existují určité přísliby," řekl novinářům Kukacka.
"Materiál nyní předkládáme vládě, která bude rozhodovat o financování a harmonogramu financování," uvedl Kocourek. Podotkl, že navazující úsek z Českých Budějovic do Horního Dvořiště chtějí obě země zmodernizovat na vyšší rychlost a pojmout jako mezinárodní projekt. Společně hodlají usilovat o podporu z EU.
Obě země se však neshodly na tom, jakou maximální rychlostí by vlaky měly po koridoru jezdit. Česká strana prosazuje dvojkolejnou trasu, která by umožnila rychlost do 160 km/h a zadala již k tomu vyhledávací studii na nejlepší trasu. Rakušané se naopak zasazují o to, aby vlaky jezdily maximální rychlostí do 120 km/h, střídavě po dvou a jednokolejné trati. Důvodem snížení rychlosti jsou podle Kukacky především vysoké náklady.
Na IV. železničním koridoru se uskutečňuje téměř 63 procent objemu zahraničního obchodu mezi Rakouskem a Českem. Modernizovaný koridor má zajistit spojení ČR se západní částí Rakouska, Itálií a Slovinskem.

Lávka nad filiálkou je uzatvorená
Sme 12.05.2005, japa - Lávka pre chodcov spájajúca Kukučínovu s Račianskou ulicou je uzavretá. "Statik nám odporučil uzavrieť ju z bezpečnostných dôvodov. Podľa odborného stanoviska je v takom stave, že sa už nedá zrekonštruovať," povedala Valéria Reháčková, hovorkyňa mestskej časti Nové Mesto, ktorá lávku prevádzkovala.
Lávku preto zrušia a rozoberú. Pre konečné potvrdenie stanoviska statika sa však ešte v tomto roku na moste vykonajú metrologické skúšky. O výstavbe novej lávky novomestská samospráva neuvažuje. "Jej osud, keďže sa nachádza na území Železníc SR, je spätý s budúcim využitím lokality, zvanej filiálka," povedala Reháčková.
Filiálka je už roky zanedbávaným priestorom. Podľa zámeru železníc, ktorým územie patrí, tu mala byť postavená hlavová, čiže konečná železničná stanica Bratislava-filiálka. Proti tomuto zámeru sa postavila mestská časť Nové Mesto aj obyvatelia okolia filiálky. Ministerstvu životného prostredia poslali petíciu s takmer osemsto podpismi. V tejto lokalite by samospráva Nového Mesta preferovala zeleň, parkoviská, služby či bytové domy.
S novou železničnou stanicou v priestore medzi Istropolisom a Račianskou ulicou neráta ani návrh nového územného plánu mesta. V rámci územného plánu VÚC, ktorý tvorcovia návrhu územného plánu mesta rešpektovali, je na mieste filiálky zachovaný koridor pre integrovanú dopravu, ale stanica je vysunutá do existujúcej stanice Bratislava-predmestie.

Calyon a Depfa Bank poskytnú ŽSR úver vo výške 65 mil. eur
(SITA) BRATISLAVA 12. 05. 2005 - Francúzsko-írske konzorcium bánk Calyon a Depfa Bank poskytne Železniciam Slovenskej republiky (ŽSR) úver na reštrukturalizáciu úverového portfólia vo výške 65 mil. eur, čo je vyše 2,533 mld. Sk. "ŽSR dostali celkovo osem ponúk, pričom za niektorými z nich boli konzorciá viacerých inštitúcií," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ŽSR Nela Blašková. Úroky z úveru budú ŽSR splácať polročne, pričom úroková sadzba sa bude odvíjať od šesťmesačného euriboru navýšeného o 0,5 % p.a. Istinu splatia ŽSR jednorázovo po piatich rokoch.
Finančné prostriedky získané týmto úverom plánujú ŽSR použiť na splatenie starých záväzkov. "Konkrétne ide o splatenie krátkodobých úverov podniku vo výške 56 mil. eur a záväzkov z obchodného styku v objeme 9 mil. eur," skonštatovala Blašková. Zároveň podčiarkla, že prijatím úveru sa celkový dlh ŽSR nezvýši, keďže sa ním splatia už existujúce záväzky.
Reštrukturalizáciu úverového portfólia koordinujú ŽSR s Ministerstvom financií SR. Ku koncu minulého roka evidovala spoločnosť záväzky vo výške takmer 33,5 mld. Sk. Najväčšiu časť z nich predstavovali bankové úvery a výpomoci v objeme 24,7 mld. Sk, z ktorých 22,1 mld. Sk tvorili úvery so štátnou zárukou a 2,6 mld. Sk úvery bez záruky štátu. Krátkodobé záväzky vykázala ŽSR ku koncu decembra 2004 vo výške 4,1 mld. Sk.

V minulom roku prepustili ŽSR 1 526 zamestancov a v tomto trende budú pokračovať
(TASR) Bratislava 12. 05. 2005 - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) prepustili v minulom roku 1 526 zamestnancov, z toho 898 z organizačných dôvodov. V rokoch 2005 až 2007 plánujú uvoľniť z pracovného pomeru ďalších 1 877 pracovníkov. Ich stav by tak v roku 2007 mal byť 17 726. Vyplýva to z hodnotenia konsolidačnej funkcie ŽSR na rok 2004 a aktualizovanej konsolidácie na roky 2005 až 2009 predloženej Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR na pripomienkové konanie.
Priemerná mzda zamestnancov ŽSR vzrástla aj v dôsledku zníženia počtu pracovníkov zo 16 020 Sk v roku 2003 na 17 047 Sk v minulom roku. V tomto roku by sa mala zvýšiť o 5,8 %.
Prepúšťanie zamestnancov z organizačných dôvodov malo výrazný vplyv aj na výšku sociálnych kompenzácií a odstupného. Sociálne kompenzácie za odpracované roky v súvislosti s ukončením pracovného pomeru dosiahli 98,7 milióna Sk a odstupné 34,57 milióna Sk. Okrem týchto položiek mali ŽSR v sociálnej oblasti aj ďalšie výdavky v súvislosti s poskytovaním "nadrámcových" podmienok v sociálnej starostlivosti o zamestnancov. Tými sú napríklad poskytovanie plateného voľna pri starostlivosti o rodinných príslušníkov, pri opatrovaní dieťaťa osamelo žijúcou osobou a pod.
V minulom roku uhradili ŽSR svoje pohľadávky voči Sociálnej poisťovni vo výške 1,162 miliardy Sk. Boli to predovšetkým staré záväzky za odvody poistného za roky 1996 až 2001. Zároveň Sociálna poisťovňa odpustila ŽSR časť vyrubeného penále 581,9 milióna Sk.
V rokoch 2005 až 2009 by mali ŽSR podľa aktualizovaného konsolidačného plánu smerovať investície z vlastných zdrojov hlavne na odstránenie havarijných stavov, pokrytie záväzkov z minulosti a zabezpečenie plynulej prevádzky. Ekonomické ukazovatele ako zadlženosť a záväzky by mali klesať. Naopak, hospodársky výsledok a výnosy by mali mať rastové tendencie.
Dôležité pre ŽSR je pokračovať predovšetkým v hladkom financovaní svojich záväzkov voči verejnoprávnym inštitúciám a daňovému úradu, aby nezvyšovali svoj dlh. V nasledujúcich rokoch železnice počítajú s ďalším úbytkom pracovníkov, zdôvodneným hlavne zmenou organizácie a technologickou modernizáciou. V sociálnej oblasti budú ŽSR poskytovať štandardnú sociálnu starostlivosť.

BMVBW: Auftrag zur Untersuchung der DB-Privatisierung vergeben
Eurailpress 13.05.2005 - Das Bundesministerium für Verkehr, Bau- und Wohnungswesen hat jetzt den Auftrag vergeben, die Privatisierung der Deutschen Bahn zu untersuchen. Dies betrifft nach Aufgabenstellung des Ministeriums die Privatisierungsvarianten „mit und ohne Netz“. Die Booz Allen Hamilton GmbH, Berlin, soll aller derzeit in Betracht kommenden Privatisierungsmodelle, insbesondere das „Vertragsmodell“ und das „Eigentumsmodell“, hinsichtlich ihrer verkehrs-, finanz- und haushaltspolitischen Auswirkungen betrachten.
Booz Allen Hamilton wurde 1914 in Chicago gegründet und zählt mit Büros auf sechs Kontinenten zu den international führenden Management- und Technologieberatungen. Booz Allen Hamilton ist seit fast 40 Jahren in Deutschland tätig: 1965 wurde das Düsseldorfer Büro eröffnet, heute existieren Büros auch in München, Frankfurt und Berlin. In Europa ist das Unternehmen auch in Österreich und der Schweiz tätig.

Itálie čelí další vlně stávek na železnici a v letecké dopravě
(ČTK) ŘÍM 13. 05. 2005 - Itálii dnes čeká další vlna stávek, ke které se chystají zaměstnanci železniční a letecké dopravy. Letecká společnost Alitalia zrušila více než 200 letů a očekává se, že v poledne zahájí stávku letoví dispečeři. Výluka by měla trvat čtyři hodiny. Na železnici se stávkuje už od čtvrtečního večera od 21:00 a stávka má trvat 24 hodin.
Alitalia sdělila, že většina letů, které musela zrušit, jsou na zahraničních linkách. Další aerolinky, včetně společnosti Air One, rovněž plánují rušení letů. Stávka na železnici bude mít na svědomí výrazná zpoždění prakticky po celé Itálii. Stávku svolala odborová organizace Filt, která pro své členy požaduje lepší pracovní podmínky v nových smlouvách.
Státní provozovatel železnic Trenitalia uvedla, že dopravu na středních a dlouhých trasách většinou zajistí, problémy by neměly na místních trasách nastat ani v ranní a odpolední špičce. Stávky se zřejmě budou konat i za týden, uvedla agentura AP.
Letoví dispečeři jsou nespokojeni a bezpečnostními opatřeními a svolaná stávka by se tedy měla zabývat i tímto problémem.

ŽSR , Železnice SR , ZSSK , Železničná spoločnosť Slovensko , ŽS , ZSSK Cargo , BRKS , ČD , ÖBB , MÁV , PKP , , DB , SNCF , RENFE , , SBB-CFF-FFS , FS , FS Trenitalia , SNCB , UIC , ŽOS Vrútky ,  ŽOS Zvolen , ŽOS Trnava , ALSTOM , MDPT , IC a EC , , VÚD , Wagon Slovakia a.s. Bratislava , ŽU , vysokorýchlostné vlaky

Bratislava: Bratislava , Bratislava hl. st. , Bratislava-Petržalka , Bratislava-Nové Mesto , Rusovce , Bratislava predmestie , Bratislava-Rača , Bratislava filiálka , Bratislava-Vajnory , Bratislava-Vinohrady , Bratislava-Železná studienka , Bratislava-Lamač , Bratislava východ , Devínska Nová Ves , Devínske Jazero , Starý most
110-6: Malacky , Kúty , Senica , Jablonica
120-9: Pezinok , Trnava , Leopoldov , Piešťany , N. Mesto n/V. , Trenčín , Tr. Teplá , Púchov , Pov. Bystrica , Žilina , Nemšová , Čadca , Skalité
130-50: Senec , Galanta , Šaľa , Palárikovo , N. Zámky , Štúrovo , Šurany , Dunajská Streda , Komárno , Sereď , Nitra , Topoľčany , Chynorany , Prievidza , Zbehy , Zlaté Moravce , Kozárovce , Handlová , Horná Štubňa , Levice , Hronská Dúbrava , Zvolen , Čata , Šahy , Krupina
160-75: Lučenec , Fiľakovo , Jesenské , Lenartovce , Plešivec , Rožňava , Turňa nad Bodvou , Moldava nad Bodvou , Haniska pri Košiciach , Veľký Krtíš , Breznička , Poltár , Banská Bystrica , Harmanec , Diviaky , Martin , Kremnica , Podbrezová , Chvatimech , Brezno , Červená Skala , Telgárt , Dobšinská Ľadová Jaskyňa , Dedinky , Mlynky , Mníšek nad Hnilcom , Gelnica , Pohronská Polhora , Tisovec , Rimavská Sobota
180-8: Žilina-Teplička , Vrútky , Kraľovany , Ružomberok , L. Mikuláš , L. Hrádok , Štrba , Poprad , Sp. N. Ves , Spišské Vlachy , Margecany , Kysak , Košice , Dolný Kubín , Štrbské Pleso , Starý Smokovec , Tatranská Lomnica , Kežmarok , Podolínec , Stará Ľubovňa , Plaveč , Prešov , Sabinov
190-6: Michaľany , Slovenské Nové Mesto , Dobrá , Čierna n/T. , Čop , Trebišov , Bánovce n/O. , Michalovce , Strážske , Humenné , Medzilaborce , Vranov nad Topľou , Bardejov , V. Kapušany , Maťovce
ÖBB : Wolfsthal , Kittsee , Marchegg , Wien Südbahnhof , Wien Westbahnhof
MÁV : Rajka , Hegyeshalom , Győr , Komárom , Szob , Budapest-Keleti pu. , Budapest-Nyugati pu. , Ipolytarnóc , Somoskőújfalu , Bánréve , Miskolc-Tiszai pu.
PKP : Zwardoń , Muszyna , Łupków
ČD : Břeclav , Lanžhot
: Užhorod

ĽMJ , 840 , ETR 310 , 401 , 450 , 460/480 , 470 , 480 - Alfa Pendular , 490 , 500 , 650 , , 680 Pendolino , ICE / ICT , ICE 1 , ICE 2 , ICE 3 , ICE 4 , ICT , ICT-VT , Sm3-S220 , TGV , -AVE 100 , -Acela , -AGV , -Atlantique , -Duplex , -Euromed , -Eurostar , -KTX , -La Poste , -P 01 (Pendulaire) , -PSE , -Réseau , -THALYS PBA, PBKA , Eurotunnel , Transrapid , Metrorapid , X 2/2000 , Šinkansen

Salgótarján - Fiľakovo - Lučenec , Lučenec - Zvolen nákl. st. , Zvolen - Banská Bystrica , Nové Mesto nad Váhom - Piešťany , Piešťany - Trnava , Trnava - Bratislava-Rača , Bratislava - Wolfsthal , koridory

Plavecký Mikuláš - Rohožník - Zohor
Zohor - Záhorská Ves
Brezová pod Bradlom - Jablonica
Nemšová - Lednické Rovne
Žilina - Rajec
Neded - Šaľa
Komárno - Kolárovo
Kozárovce - Zlaté Moravce , Zlaté Moravce - Lužianky
Zbehy - Radošina
Nitrianske Pravno - Prievidza
Zlaté Moravce - Úľany nad Žitavou
Banská Štiavnica - Hronská Dúbrava
Lučenec - Kalonda
Breznička - Katarínska Huta
Muráň - Plešivec
Slavošovce - Plešivec
Dobšiná - Rožňava
Medzev - Moldava nad Bodvou
Poltár – Rimavská Sobota
Levoča - Spišská Nová Ves
Vranov nad Topľou - Trebišov
Veľké Kapušany - Vojany , Vojany - Bánovce nad Ondavou

Trenčín - Chynorany
Levice - Čata , Čata - Štúrovo
Zvolen - Krupina , Krupina - Šahy , Šahy - Čata
pozemná lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok
kabínková lanová dráha Tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso
visutá lanová dráha Skalnaté Pleso – Lomnický Štít
sedačková lanová dráha Skalnaté Pleso – Lomnické sedlo
Štrbské Pleso - Štrba
Poprad-Tatry - Starý Smokovec , Starý Smokovec - Štrbské Pleso
Tatranská Lomnica - Starý Smokovec , TEŽ , TREŽ ,

TASRČeská tisková kancelářHospodárske novinyPravdaSme

 

Národná obrodaSITAHospodársky denník

Železnice Slovenskej republikyŽelezničná spoločnosť, a. s.EurailpressInternational Railway JournalNový ČasRailway Gazette International

 

 

Košický večerReutersLidové NovinyDopravní novinyAFP

 

 

VečerníkPrifini (internetový denník o slovenskej a svetovej ekonomike)SiemensInzineMarkízaFINI

 


Strana vytvorená: 17-V-2005  
Späť na " Železničné správy z tlače " (pr0520.htm)