Mesto asi bude pri stavbe domov doplácať za železnice
Die Presse a Reuters , SME 11.07.2005, Piško Michal - Mesto Trenčín bude možno musieť obyvateľom, ktorých domy sa zbúrajú v súvislosti s modernizáciou železničnej trate, doplatiť značné finančné prostriedky zo svojho rozpočtu.
Železnice SR plánujú v Trenčíne v roku 2008 začať s výstavbou nového železničného mosta cez Váh, ktorý si vyžiada zbúranie 20 domov v Orechovom. Zbúranie a výstavbu nových domov pre poškodených obyvateľov Orechového mali pôvodne v plnej výške financovať práve ŽSR.
Podľa viceprimátora Trenčína Antona Boca sa však môže stať, že ak sa mesto so železnicami "nedohodne na výške odplaty podľa trhovej ceny, rozdiel bude znášať zo svojho rozpočtu". Poslanci minulý týždeň už schválili zmenu rozpočtu, v ktorej vyčlenili 50 mil. Sk na výkup starých domov a výstavbu nových. Suma však podľa Boca nie je konečná a možno sa už počas tohto roku vyčerpá.
"Momentálne so železnicami rokujú, výstavbu náhradného bývania budeme železniciam fakturovať, aj keď možno nepôjdeme do plnej výšky," povedal Boc. Podľa opozičného poslanca Pavla Sedláčka je nepochopiteľné, "prečo má mesto ešte len rokovať o tom, kto bude znášať náklady, keď pravidelne bolo poslancom prezentované, že náklady budú znášať železnice".
Ďalší poslanec Ján Babič tvrdí, že mesto tak rozhodlo, aby obyvatelia zbúraných domov nerobili problémy. "Takto sa na pohodlné vysťahovanie poškodených obyvateľov budú skladať všetci Trenčania, hoci pri schvaľovaní modernizácie nám tvrdili, že všetky vyvolané investície bude znášať investor," povedal.
"Považujem to za nedodržanie dohôd, ktoré nie je férové voči občanom tohto mesta," dodal Babič.
Boc priznáva, že mesto zvolilo netradičný spôsob výkupu domov podľa ich trhovej ceny. "Zvolili sme však riešenie, ktoré je spravodlivé, aby všetci poškodení odišli spokojní." Mesto podľa neho na tom stále viac získa, ako stratí, "pretože modernizácia železnice v Trenčíne vyvolá investície do dopravnej infraštruktúry".

ÖBB: Ausbau der Westbahn
Eurailpress 11.07.2005 - Ab heute konzentrieren die ÖBB eine Reihe von Baumaßnahmen im Abschnitt der Westbahn zwischen Wien und St. Pölten, um eine rasche Verbesserung der Betriebsqualität und Fahrzeitverkürzungen ab Dezember zu erreichen. Dieser Abschnitt wird auf vier Gleise erweitert und ist eines der Kernprojekte der aktuellen Infrastrukturoffensive der ÖBB. Umfassende Erhaltungsarbeiten und Adaptierungen stehen aber auch für einzelne Bereiche der Bestandsstrecke zwischen Wien und St. Pölten an. Hier geht es in erster Linie um die Sanierung der Gleisanlagen samt Unterbau sowie technische und betriebliche Optimierungsmaßnahmen, die eine höhere Geschwindigkeit erlauben. Bis zum 10. Oktober sollen die Arbeiten im Wesentlichen abgeschlossen sein.

Španielsko do roku 2020 vloží do rozvoja dopravnej infraštruktúry 250 mld. EUR
(TASR) Madrid 12. 07. 2005 - Španielsko do roku 2020 vloží do rozvoja svoje dopravnej infraštruktúry 250 miliárd EUR, čo je v prepočte vyše 9,7 bilióna SKK. Za tieto peniaze postaví 9 000 kilometrov (km) nových železničných tratí a 6 000 km diaľnice. Budú sa budovať aj letiská a morské prístavy.
Zámerom rozvoja železničnej siete je dosiahnutie stavu, v ktorom budú mať obyvatelia odľahlejšieho vidieka k vlakom najviac 50 km. Španielsko vybuduje aj ďalšie železničné prepojenia s Francúzskom.
Premiér José Luiz Rodriguez Zapatero uviedol, že realizácia projektu prinesie krajine 150 000 pracovných miest a medziročne zrýchli rast hrubého domáceho produktu o 1,3 %.

Spanien will 250 Mrd. EUR für Verkehrsprojekte ausgeben
Eurailpress 12.07.2005 - Spanien will in den nächsten 15 Jahren fast 250 Mrd. EUR in neue Verkehrsprojekte investieren. Rund die Hälfte der Mittel werde in den Ausbau des Bahnnetzes und vor allem der Hochgeschwindigkeitstrassen fließen, sagte Ministerpräsident José Luis Rodríguez Zapatero. Ziel sei, dass 90 Prozent der Bevölkerung weniger als 50 Kilometer von dem Schienennetz entfernt sei. Geplant seien 9000 Kilometer neue Bahnstrecken sowie 6000 Kilometer neue Autobahnen. Auch die Kapazitäten der Flug- und Seehäfen soll vergrößert werden.
60 Prozent der Investitionen würden über den Staatshaushalt finanziert, der Rest mit öffentlichem und privatem Kapital. Zur Umsetzung des Strategischen Infrastruktur- und Verkehrsplans (PEIT) wurde eine staatliche Gesellschaft gegründet.

ČD bestellen Schlafwagen von Siemens
Eurailpress 13.07.2005 - Am 22. Juni 2005 haben die Tschechischen Bahnen, České dráhy, und Siemens einen Vertrag über die Lieferung von zwölf Schlafwagen unterzeichnet. Die Wagen sollen vorwiegend auf den Routen nach Westeuropa eingesetzt werden, z.B. nach Italien, in die Schweiz und nach Deutschland und sind für eine Geschwindigkeit von bis zu 200 km/h ausgelegt. Jeder Wagen bietet mit zwölf Abteilen und jeweils drei Betten insgesamt 36 Passgieren Platz. Drei Abteile der Kategorie „A“ verfügen über ein eigenes Bad, einschließlich Dusche, Waschbecken und Vakuum-Toilette. Die restlichen Abteile der Kategorie „B“ sind mit eingebauten Waschbecken ausgestattet. Der gesamte Schlafwagen ist mit einer Klimaanlage ausgestattet. Die Auslieferung der Wagen soll bis November 2006 erfolgen.

Doprava je kľúčom úspešnej spolupráce medzi Bratislavou a Viedňou
(TASR) Bratislava 13. 07. 2005 - Cieľom projektu Twin City Viedeň Bratislava je urýchliť spoluprácu medzi Bratislavou a Viedňou a prepojiť tieto mestá predovšetkým pomocou rozširovania infraštruktúry. Na tlačovej konferencii, ktorá sa dnes konala v Bratislave a bola zameraná na rozvoj hospodárskeho priestoru Viedeň - Bratislava, to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Siemens v SR Peter Kollárik.
Zdôraznil, že tieto mestá "dvojičky" môžu byť protiváhou veľkým európskym aglomeráciám, len ak budú aktívne spolupracovať, pričom kľúčová je podľa neho najmä doprava. Za prioritu označil dobudovanie chýbajúceho železničného prepojenia do roku 2012 a prepojenia letísk vysokorýchlostnou železnicou. Dlhodobou víziou je podľa neho napríklad železničné napojenie Twin City regiónu na širokorozchodnú trať z Čiernej nad Tisou a spolupráca v oblasti mestskej dopravy, školstva a televízneho vysielania.
Prezident Priemyselného združenia Dolného Rakúska Norbert Zimmermann uviedol, že projekty vzájomnej spolupráce by mali byť financované zo súkromných aj verejných zdrojov, pričom dôležitú úlohu bude mať podľa neho aj financovanie z fondov EÚ. Vyzdvihol, že projekt Twin City spĺňa požiadavku EÚ rýchleho štartu projektu a cezhraničnej spolupráce, čo podľa neho môže významne napomôcť získavaniu dotácií. Dočasným riešením dopravného spojenia medzi mestami by podľa neho malo byť obnovenie železničnej dráhy z čias Rakúsko-uhorskej monarchie.
Zimmermann uviedol, že v prieskume, uskutočnenom medzi obyvateľstvom, podporilo projekty spolupráce až 95 % Slovákov a 96 % Rakúšanov, pričom v oblasti dopravy vyslovilo jednoznačnú podporu až 98 % Slovákov a 96 % Rakúšanov. Obyvatelia sú podľa neho na realizáciu projektu dokonca lepšie pripravení ako politici.
Bratislava a Viedeň sú v Európe dve najbližšie sídliace hlavné mestá. Dnešná tlačová konferencia v Bratislave sa konala pri príležitosti prvého zasadnutia významných spoločností z Rakúska a Slovenska a rakúskych priemyselných spolkov, ktoré sa rozhodli aktívne podporiť a rozvíjať projekt Twin City Hospodársky priestor Viedeň - Bratislava. Členmi výboru Twin City, ktorý zabezpečuje plánovanie projektov, sú spoločnosti PORR AG, Viedenské letisko, Siemens, BAWAG, HVB, a. s. Doprastav, Peugeot Citroën Automobiles Slovakia, s. r. o., Istrobanka, a. s., Volkswagen Slovakia, a. s. a pozorovateľmi sú a. s. Slovnaft a Istrochem. (krátené)

Pre blesk meškal rýchlik takmer 3 hodiny
Korzár 14.07.2005, (jsv) - Kysak - Niekoľko desiatok cestujúcich rýchlika 610 Považan z Košíc do Bratislavy zrejme na tento železničný uzol nezabudnú do konca života. Včera v Kysaku strávili takmer tri hodiny, keďže po príchode rýchlika do stanice krátko po 14.30 sa pretrhlo práve nad "ich" koľajou trolejové vedenie.
"Áno, vyskytol sa taký problém, no podarilo sa nám ho odstrániť. Ja som prišiel do služby len teraz, no pokiaľ viem, cestujúci zostali počas opravy vo vlaku. Ďalšie rýchliky, ktoré išli smerom do Bratislavy, ako Horehronec a IC Tatran, sme odklonili na ďalšiu koľaj, tie by mali prísť do cieľovej stanice bez meškania," dozvedeli sme sa od službukonajúceho železničiara na kysackej stanici. Rýchlik Považan z nej namiesto o 14.34 odišiel až o 17.25, pričom do Bratislavy sa dostal až tesne pred polnocou.
"Môžem potvrdiť vaše informácie. Pri Kysaku bola veľká búrka, blesk udrel do rušňa a keďže ten bol spojený s trojelovým vedením, došlo k prerušeniu kontaktu a spadnutiu troleja. Našťastie nikomu sa nič nestalo, no rýchlik Považan meškal 171 minút. V stredu večer potom chodili vlaky v Kysaku len po jednej koľaji, a tak mohlo vzniknúť malé meškanie aj u ďalších spojov. Na odstránení tejto závady budú naši pracovníci robiť aj v noci, predpokladám, že dnes ráno sa už doprava vráti do pôvodného stavu," povedala nám hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Kornélia Blašková

Bratislava a Viedeň by mohli byť spojené do roku 2012
(SITA) BRATISLAVA 14. 07. 2005 - Železničné prepojenie Bratislavy a Viedne by sa mohlo podľa predstaviteľov Priemyselnej platformy projektu Twin City zrealizovať v rokoch 2007 až 2012. "Predpokladáme, že by malo byť ukončené do roku 2012 železničné spojenie," uviedol v stredu prezident Priemyselného združenia Niederösterreich Norbert Zimmermann. Dopravná infraštruktúra medzi mestami je podľa neho nedostatočná, pričom jej zlepšenie by mohlo výrazným spôsobom ovplyvniť vzájomné hospodárske a spoločenské vzťahy.
Financie na realizáciu projektov v rámci Twin City by mali pochádzať z viacerých zdrojov. "Železničné spojenie predpokladáme prioritne financovať systémom verejno-súkromného partnerstva (PPP)," zdôraznil Zimmermann. Získať peniaze na tieto projekty nie je pritom podľa rakúskej strany problém. "Tieto projekty sa vždy dajú financovať aj cez PPP, lebo poplatky za dopravné cesty prinášajú zisk," vysvetlil Kollárik. Na projekty Twin City by sa však mali využiť aj prostriedky zo štátnych rozpočtov oboch krajín či zdroje z Európskej únie. "V Bruseli v súčasnosti prezentujeme hlavne samotnú myšlienku projektu Twin City. Zatiaľ sme však úplné projekty so žiadosťou o financie nepredložili," doplnil Kollárik.
Podľa Zimmermanna je hanbou, že ešte 15 rokov po "revolúcii" neexistuje vhodné dopravné spojenie hlavných miest Slovenska a Rakúska.
Zrealizovať by sa mal projekt železničného spojenia miest a letísk, pričom podľa Zimmermana sa uvažuje aj o obnovení bývalej železnice medzi Bratislavou a Viedňou, ktorej trať je od roku 1945 medzi Wolfsthalom a Petržalkou prerušená. Vyhovujúce železničné spojenie je podľa Kollárika veľmi dôležité aj pre spoluprácu bratislavského a viedenského letiska. "Z dlhodobého časového horizontu vystupuje do popredia predĺženie širokorozchodnej železničnej trate z Čiernej nad Tisou, ktorá nadväzuje na Transsibírsku magistrálu, až po Bratislavu," povedal Kollárik. Podľa neho je to však otázka niekoľkých desiatok rokov. V rámci dopravnej infraštruktúry vyzdvihol aj úzku spoluprácu medzi prístavmi.
Projekt Twin City podľa Kollárika nezahŕňa len dopravnú infraštruktúru, ale aj projekty telekomunikačnej infraštruktúry a televízneho vysielania. Spolupráca miest by sa však podľa neho mala prejaviť aj v spoločenskej a kultúrnej oblasti, v dopravných systémoch miest či vo vzdelávaní, kde vyzdvihol hlavne výchovu učňov v priemysle. Kooperácia medzi podnikmi na oboch stranách slovensko-rakúskej hranice je podľa Kollárika dobrá, aj keď slovenské firmy by mohli byť podľa neho aktívnejšie. "Podnikateľská sféra však predbehla politickú. K lepšej vzájomnej spolupráci však podnikom chýba dostatočná infraštruktúra a politická podpora na realizáciu uvedených projektov," zdôraznil Kollárik.
Priemyselná platforma projektu Twin City vznikla v máji minulého roka a združuje podniky a banky z Rakúska a Slovenska. Jej cieľom je urýchliť spoluprácu v rámci regiónu. Na rakúskej strane platforma združuje spoločnosť PORR AG, Siemens, Bank für Arbeit und Wirtschaft AG, HVB Bank a Flughafen Wien. Slovenské zastúpenie v platforme obhajujú Volkswagen Slovakia, Doprastav, PSA Peugeot Citroën Slovakia, Istrobanka a pozorovateľmi sú Istrochem a Slovnaft.

Twin City potrebuje politikov
HOSPODÁRSKE NOVINY 15.07.2005, Odkladal Martin - Členovia výboru projektu Twin City, ktorého cieľom je vytvoriť hospodárske prepojenie medzi hlavnými mestami Slovenska a Rakúska, by privítali väčšiu politickú podporu v oboch štátoch.
Podľa prezidenta Priemyselného združenia Dolného Rakúska Norberta Zimmermanna je hanbou, že ani po 15 rokoch od otvorenia hraníc nie je medzi oboma mestami vybudované dostatočné dopravné prepojenie. Dočasným riešením by malo byť obnovenie trate bývalej električky Bratislava - Viedeň, ktorá je od roku 1945 medzi Petržalkou a Wolfsthalom prerušená. Obnovenie trate by sa mohlo urýchliť, ak by sa do financovania zapojil aj súkromný sektor. V tom Zimmermann nevidí problém, keďže podnikatelia si uvedomujú výhody prepojenia. Najskorší termín dokončenia odhaduje na rok 2007.
Za priority projektu považuje generálny riaditeľ spoločnosti Siemens Slovensko Peter Kollárik hlavne dobudovanie železničného spojenia do roku 2012. "Dlhodobou víziou je nadviazanie železnice Twin City na širokorozchodnú trať v Čiernej nad Tisou, čím by sa otvorili cesty ďalej na východ, do Ázie," povedal Kollárik.
Prepojenie miest je dôležité aj v súvislosti s verejnou mienkou. Z prieskumu GfK vyplynulo, že väčšina obyvateľov hodnotí pozitívne spoločný rozvoj cezhraničnej spolupráce. Takmer 96% Slovákov a 95% Rakúšanov vyslovilo podporu projektom spolupráce na oboch stranách hraníc.

ŽSR , Železnice SR , ZSSK , Železničná spoločnosť Slovensko , ŽS , ZSSK Cargo , BRKS , ČD , ÖBB , MÁV , PKP , , DB , SNCF , RENFE , , SBB-CFF-FFS , FS , FS Trenitalia , SNCB , UIC , ŽOS Vrútky ,  ŽOS Zvolen , ŽOS Trnava , ALSTOM , MDPT , IC a EC , , VÚD , Wagon Slovakia a.s. Bratislava , ŽU , vysokorýchlostné vlaky

Bratislava: Bratislava , Bratislava hl. st. , Bratislava-Petržalka , Bratislava-Nové Mesto , Rusovce , Bratislava predmestie , Bratislava-Rača , Bratislava filiálka , Bratislava-Vajnory , Bratislava-Vinohrady , Bratislava-Železná studienka , Bratislava-Lamač , Bratislava východ , Devínska Nová Ves , Devínske Jazero , Starý most
110-6: Malacky , Kúty , Senica , Jablonica
120-9: Pezinok , Trnava , Leopoldov , Piešťany , N. Mesto n/V. , Trenčín , Tr. Teplá , Púchov , Pov. Bystrica , Žilina , Nemšová , Čadca , Skalité
130-50: Senec , Galanta , Šaľa , Palárikovo , N. Zámky , Štúrovo , Šurany , Dunajská Streda , Komárno , Sereď , Nitra , Topoľčany , Chynorany , Prievidza , Zbehy , Zlaté Moravce , Kozárovce , Handlová , Horná Štubňa , Levice , Hronská Dúbrava , Zvolen , Čata , Šahy , Krupina
160-75: Lučenec , Fiľakovo , Jesenské , Lenartovce , Plešivec , Rožňava , Turňa nad Bodvou , Moldava nad Bodvou , Haniska pri Košiciach , Veľký Krtíš , Breznička , Poltár , Banská Bystrica , Harmanec , Diviaky , Martin , Kremnica , Podbrezová , Chvatimech , Brezno , Červená Skala , Telgárt , Dobšinská Ľadová Jaskyňa , Dedinky , Mlynky , Mníšek nad Hnilcom , Gelnica , Pohronská Polhora , Tisovec , Rimavská Sobota
180-8: Žilina-Teplička , Vrútky , Kraľovany , Ružomberok , L. Mikuláš , L. Hrádok , Štrba , Poprad , Sp. N. Ves , Spišské Vlachy , Margecany , Kysak , Košice , Dolný Kubín , Štrbské Pleso , Starý Smokovec , Tatranská Lomnica , Kežmarok , Podolínec , Stará Ľubovňa , Plaveč , Prešov , Sabinov
190-6: Michaľany , Slovenské Nové Mesto , Dobrá , Čierna n/T. , Čop , Trebišov , Bánovce n/O. , Michalovce , Strážske , Humenné , Medzilaborce , Vranov nad Topľou , Bardejov , V. Kapušany , Maťovce
ÖBB : Wolfsthal , Kittsee , Marchegg , Wien Südbahnhof , Wien Westbahnhof
MÁV : Rajka , Hegyeshalom , Győr , Komárom , Szob , Budapest-Keleti pu. , Budapest-Nyugati pu. , Ipolytarnóc , Somoskőújfalu , Bánréve , Miskolc-Tiszai pu.
PKP : Zwardoń , Muszyna , Łupków
ČD : Břeclav , Lanžhot
: Užhorod

ĽMJ , 840 , ETR 310 , 401 , 450 , 460/480 , 470 , 480 - Alfa Pendular , 490 , 500 , 650 , , 680 Pendolino , ICE / ICT , ICE 1 , ICE 2 , ICE 3 , ICE 4 , ICT , ICT-VT , Sm3-S220 , TGV , -AVE 100 , -Acela , -AGV , -Atlantique , -Duplex , -Euromed , -Eurostar , -KTX , -La Poste , -P 01 (Pendulaire) , -PSE , -Réseau , -THALYS PBA, PBKA , Eurotunnel , Transrapid , Metrorapid , X 2/2000 , Šinkansen

Salgótarján - Fiľakovo - Lučenec , Lučenec - Zvolen nákl. st. , Zvolen - Banská Bystrica , Nové Mesto nad Váhom - Piešťany , Piešťany - Trnava , Trnava - Bratislava-Rača , Bratislava - Wolfsthal , koridory

Plavecký Mikuláš - Rohožník - Zohor
Zohor - Záhorská Ves
Brezová pod Bradlom - Jablonica
Nemšová - Lednické Rovne
Žilina - Rajec
Neded - Šaľa
Komárno - Kolárovo
Kozárovce - Zlaté Moravce , Zlaté Moravce - Lužianky
Zbehy - Radošina
Nitrianske Pravno - Prievidza
Zlaté Moravce - Úľany nad Žitavou
Banská Štiavnica - Hronská Dúbrava
Lučenec - Kalonda
Breznička - Katarínska Huta
Muráň - Plešivec
Slavošovce - Plešivec
Dobšiná - Rožňava
Medzev - Moldava nad Bodvou
Poltár – Rimavská Sobota
Levoča - Spišská Nová Ves
Vranov nad Topľou - Trebišov
Veľké Kapušany - Vojany , Vojany - Bánovce nad Ondavou

Trenčín - Chynorany
Levice - Čata , Čata - Štúrovo
Zvolen - Krupina , Krupina - Šahy , Šahy - Čata
pozemná lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok
kabínková lanová dráha Tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso
visutá lanová dráha Skalnaté Pleso – Lomnický Štít
sedačková lanová dráha Skalnaté Pleso – Lomnické sedlo
Štrbské Pleso - Štrba
Poprad-Tatry - Starý Smokovec , Starý Smokovec - Štrbské Pleso
Tatranská Lomnica - Starý Smokovec , TEŽ , TREŽ ,

TASRČeská tisková kancelářHospodárske novinyPravdaSme

 

Národná obrodaSITAHospodársky denník

Železnice Slovenskej republikyŽelezničná spoločnosť, a. s.EurailpressInternational Railway JournalNový ČasRailway Gazette International

 

 

Košický večerReutersLidové NovinyDopravní novinyAFP

 

 

VečerníkPrifini (internetový denník o slovenskej a svetovej ekonomike)SiemensInzineMarkízaFINI

 


Strana vytvorená: 19-VII-2005  
Späť na " Železničné správy z tlače " (pr0529.htm)