Niektoré úseky vo Vysokých Tatrách stále nie spojazdnené
TASRVysoké Tatry 21. 11. 2004 - Situácia na tatranských železniciach ( TEŽ ) je nasledovná:
Trať Poprad-TatryStudený Potok – Tatranská Lomnica bola spojazdnená v sobotu 20. novembra o 16.20 h., prvý vlak (8422) odišiel o 17.18 h. Doprava dnes momentálne funguje bez problémov.
Trať Poprad-TatryStarý Smokovec - Štrbské Pleso - na úseku Poprad-Tatry - Starý Smokovec je pravidelná doprava nahradená dvomi autobusmi, ktoré zabezpečuje ŽSR v trase vlakov. Na úseku Starý Smokovec - Štrbské Pleso sú odrieknuté všetky vlaky bez náhrady autobusovou dopravou. Na tomto úseku je aj cestná doprava vylúčená z dôvodu popadaných stromov.
Na trati Tatranská Lomnica - Starý Smokovec je pravidelná doprava nahradená autobusovou dopravou, ktorú zabezpečuje ŽSR jedným autobusom.
Trať Štrbské Pleso - Štrba - vlaky odrieknuté z dôvodu neprejazdnosti trate a v dohľadnom čase sa ani nepredpokladá jej spojazdnenie. Na Štrbskom Plese napadlo asi 50 cm snehu a situácia je kritická.
Na niektorých dopravniach nefunguje telefónne spojenie.
TASR o tom informoval raiditeľ odboru komunikácie ZSSK Miloš Čikovský.

Škody v Tatrách odhadujú ŽSR predbežne na 110 mil. Sk
SITABRATISLAVA 22. 11. 2004 - ŽSR vyčíslili predbežné škody spôsobené piatkovou víchricou vo výške 120 mil. Sk. "Približne 100 až 110 mil. Sk z tejto sumy pripadá na škody v Tatrách, zvyšok pre ostatné časti republiky," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ŽSR Nela Blašková. Podľa nej sú však tieto čísla len predbežné odhady a predpokladá ich nárast. "Najväčšie škody pritom víchrica spôsobila na trakčnom vedení, stožiaroch pri tratiach a na budovách," uviedla Blašková. Dodala, že poškodenie koľají je minimálne.
S výnimkou úseku Poprad-TatryStudený Potok – Tatranská Lomnica , ktorý je spojazdnený od soboty, sú ostatné časti Tatier neprejazdné. " TEŽ je zatiaľ úplne odstavená, jej sprevádzkovanie bude pravdepodobne trvať niekoľko týždňov až mesiacov," skonštatovala Blašková. Dodala, že podobne je na tom aj ozubnicová železnica v úseku Štrbské Pleso - Štrba .
Oprava železničnej infraštruktúry na TEŽ je podľa Blaškovej rozdelená do niekoľkých fáz. Na úseku Poprad-Tatry - Starý Smokovec je podľa hovorkyne ŽSR potrebné odstrániť popadané drevo a opraviť trolejové vedenie. Prevádzka na tomto úseku, ako aj na úseku Tatranská Lomnica - Starý Smokovec bude možná až o niekoľko týždňov. Najviac poškodeným úsekom je Starý Smokovec - Štrbské Pleso , ktorého sprevádzkovanie očakávajú ŽSR až o niekoľko mesiacov. " ŽSR však na týchto úsekoch zabezpečili náhradnú autobusovú dopravu, ktorá sa riadi grafikonom ŽSR ," uviedla Blašková.
Piatková víchrica nepoškodila žiadnu súpravu TEŽ . Na trati boli v tom čase tri súpravy. Rušňovodiči ich stihli odstaviť v miestach, kde bolo menej stromov. Električky ostali stáť na zastávke v Hornom Smokovci, na železničnej stanici v Starom Smokovci a v oblasti Tatranskej Polianky. Podľa hovorcu ZSSK Miloša Čikovského má ZSSK poškodené dva rušne s pluhmi a jeden rušeň, na ktoré spadol strom. Straty spojené s úbytkom cestujúcich na poškodených úsekoch však ZSSK ešte nevyčíslila.
Podľa Blaškovej už ŽSR predložili na ministerstvo dopravy materiál s predbežnými informáciami o aktuálnom stave škôd. "S predstaviteľmi rezortu sme stále v kontakte a spolupracujeme na postupe odstraňovania škôd, povedala Blašková. Dodala, že momentálne pracuje v teréne viac ako 100 ľudí, pričom ŽSR využívajú aj pomoc hasičského zboru. Škody bude podľa nej pravdepodobne kryť rezort dopravy, železničná infraštruktúra totiž nebola poistená.

ŽSR odhaduje škodu zatiaľ na vyše 120 miliónov korún
SITABRATISLAVA 22. 11. 2004 - Škoda, ktorú spôsobila piatková kalamita ŽSR , je predbežne vyčíslená zatiaľ na vyše 120 miliónov korún. Hovorkyňa spoločnosti Nela Blašková pre agentúru SITA uviedla, že asi 90 percent škôd spôsobila veterná smršť na území Vysokých Tatier. Poškodené sú tam stožiare a trakčné vedenie. Vietor neušetril ani budovy v Tatranskej Lomnici a Starom Smokovci , niektoré malé zastávky prakticky neexistujú. Poškodenie koľají je minimálne. Hovorca ZSSK Miloš Čikovský uviedol, že našťastie tatranské vozne nie sú poškodené. Zatiaľ majú nahlásené iba poškodenie rušňa na Orave, ktorý narazil do spadnutého stromu.

Sprevádzkovanie železnice bude trvať niekoľko mesiacov
SITABRATISLAVA 22. 11. 2004 - Úplné sprevádzkovanie Tatranskej elektrickej železnice ( TEŽ ) bude trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Najpoškodenejší úsek trate je Starý Smokovec - Štrbské Pleso , sprevádzkujú ho podľa odhadov až o niekoľko mesiacov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŽSR Nela Blašková.
Na úseku Poprad-Tatry - Starý Smokovec by malo byť v priebehu 2 - 3 dní odstránené popadané drevo. Po oprave trolejového vedenia by mala byť táto trať sprevádzkovaná o niekoľko týždňov. Až o niekoľko týždňov sa odhaduje spojazdnenie aj ozubnicovej železnice na úseku Štrbské Pleso - Štrba a úseku Tatranská Lomnica - Starý Smokovec . Zamestnanci ŽSR nepretržite odstraňujú vzniknuté škody. Momentálne aj za pomoci hasičského zboru je v teréne nasadených viac ako 100 ľudí.
Úsek Poprad-TatryStudený Potok – Tatranská Lomnica je od soboty od 16:00 už spojazdnený úsek. Od pondelka rána ŽSR zabezpečili náhradnú autobusovú dopravu na úseku Poprad-Tatry - Starý Smokovec - Štrbské Pleso a Tatranská Lomnica - Starý Smokovec , ktorá sa riadi grafikonom ŽSR .

Škodu na lanovkách zatiaľ nevedia odhadnúť
SITABRATISLAVA 22. 11. 2004 - Trasa kabínkovej a pozemnej lanovky vo Vysokých Tatrách je zavalená stromami a preto nie je možné zatiaľ odhadnúť výšku škôd. Hovorca ZSSK Miloš Čikovský pre agentúru SITA uviedol, že zatiaľ vedia o tom, že na kabínkovej lanovke spadlo lano z dvoch podpier a na pozemnej lanovke boli porozbíjané sklá.
ZSSK má ešte poškodené dva rušne s pluhmi a jeden rušeň, na ktoré padol strom. Piatková víchrica našťastie nepoškodila žiadnu súpravu TEŽ . Na trati boli v tom čase tri súpravy. Rušňovodiči ich stihli odstaviť v miestach, kde bolo menej stromov. Električky ostali stáť na zastávke v Hornom Smokovci, na Železničnej stanici v Starom Smokovci a v oblasti Tatranskej Polianky.

Úsek Poprad-Studený Potok - Tatranská Lomnica je spojazdnený, TEŽ je odstavená
TASRBratislava 22. 11. 2004 - Železničný úsek Poprad-TatryStudený Potok – Tatranská Lomnica je po piatkovej víchrici od 16.00 h v sobotu už spojazdnený. Ostatné časti Tatier sú neprejazdné, TEŽ je aj naďalej úplne odstavená. Jej sprevádzkovanie bude pravdepodobne trvať niekoľko týždňov až mesiacov.
ŽSR od dnešného rána zabezpečili náhradnú autobusovú dopravu na úseku Poprad-Tatry - Starý Smokovec - Štrbské Pleso a Tatranská Lomnica - Starý Smokovec , ktorá sa riadi príslušným grafikonom ŽSR , informovala hovorkyňa ŽSR Nela Blašková. Zamestnanci ŽSR mapujú terén, spresňujú výšku škôd a nepretržite odstraňujú vzniknuté škody na železničnej infraštruktúre vo Vysokých Tatrách. Blašková konkretizovala, že "najviac zničené je trakčné elektrické vedenie a stožiare pri tratiach, ale aj budovy železničných staníc vrátane v Tatranskej Lomnici a Starom Smokovci . Víchrica zlikvidovala mnohé tabule železničných zastávok, železničné zvršky koľajníc nie sú však poškodené." Prvé odhady škôd, ktoré vznikli železniciam na Slovensku po piatkovej víchrici, dosahujú sumu 120 miliónov Sk, pričom 100 až 110 miliónov Sk pripadá na lokalitu Vysoké Tatry, konštatovala Blašková. Momentálne ŽSR využívajú aj pomoc hasičského zboru, pričom celkovo je v teréne nasadených viac ako 100 ľudí.
Ako ďalej povedala, oprava železničnej infraštruktúry na TEŽ je rozdelená do niekoľkých etáp, ktoré budú realizované postupne. Spojazdnenie úseku Poprad-Tatry - Starý Smokovec sa odvíja od jeho aktuálneho stavu a podľa ŽSR by sa v priebehu 2 až 3 dní malo odstrániť popadané drevo z trate. Následne bude na sprevádzkovanie úseku potrebná úprava trolejového vedenia, s prevádzkou sa počíta pravdepodobne až o niekoľko týždňov.
Ďalšou etapou opráv bude spojazdnenie ozubnicovej železnice Štrbské Pleso - Štrba , pričom prevádzka je avizovaná tiež až o niekoľko týždňov. V harmonograme opráv bude nasledovať spojazdnenie úseku Tatranská Lomnica - Starý Smokovec , ktorého prevádzka sa má rozbehnúť až o niekoľko týždňov.
Najviac poškodený je úsek Starý Smokovec - Štrbské Pleso a ŽSR odhadujú, že jeho oprava potrvá niekoľko týždňov a sprevádzkovanie bude reálne až o niekoľko mesiacov.
Blašková TASR ďalej informovala, že zástupcovia železníc sa nachádzajú v krízovom štábe v Poprade a svoje aktivity koordinujú s postupmi krízového štábu vo Vysokých Tatrách.

Simon do týždňa navrhne vláde opatrenia po kalamite
SITABRATISLAVA 21. 11. 2004 - Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon bude v stredu informovať vládu o škodách a ďalšom postupe po prírodnej kalamite, ktorá v piatok zasiahla Slovensko. Do ďalšieho týždňa pripraví návrh opatrení na revitalizáciu lesov. Podľa Simona hrozia Tatrám záplavy po tom, ako kalamita zničila 12 000 hektárov lesa a rovnako veľkú časť poškodila. Pripraviť sa treba aj na zničujúce pôsobenie lykožrúta, už dlhšie ohrozujúceho miestne lesy. V relácii TV Markíza Na telo tiež oznámil, že urýchlene pošle Tatranskému národného parku (TANAP) 10 mil. Sk z rozpočtu rezortu, aby jeho manažment mohol okamžite objednať ďalšie práce ...
Všetky škody sa podľa Simona nedajú v peniazoch vyčísliť. Poškodené sú lesy, lyžiarske strediská, železnica. Za najväčšie považuje ekologické škody, určite však utrpí aj cestovný ruch. Už samotný pohľad je podľa Simona deprimujúci, fungovať nebude zrejme ani väčšina lyžiarskych stredísk. Predpokladá, že náprava všetkých škôd a obnova potrvá päť až 10 rokov.
Minister sa obáva, že zmenou zemskej klímy sa objavujú takéto kalamity častejšie. Nový zákon o lesoch má vytvoriť fond pre prípad takýchto udalostí. Simonov návrh zákona predpokladá, že by do fondu platili firmy podľa ťažby dreva. (krátené)

hradná autobusová doprava v utorok na všetkých úsekoch
SITABRATISLAVA 22. 11. 2004 - Doprava po TEŽ bude od utorňajšieho rána zabezpečená v plnom rozsahu náhradnou autobusovou dopravou. Cestovať bude možné aj po trase medzi Štrbou a Štrbským Plesom, kde doteraz nebola ... Doprava sa bude riadiť grafikonom TEŽ a autobusy budú premávať podľa stanovených termínov. Náhradná autobusová doprava je zabezpečená na úsekoch Poprad-Tatry - Starý Smokovec - Štrbské Pleso , Tatranská Lomnica - Starý Smokovec a Štrbské Pleso - Štrba . Medzi Popradom a Tatranskou Lomnicou je možné cestovať aj po železnici. ŽSR povolili aj spojazdnenie úseku Poprad-TatryStudený Potok – Tatranská Lomnica .
Oprava železničnej infraštruktúry na TEŽ je rozdelená do niekoľkých fáz. V prvej by mal byť spojazdnený úsek Poprad-Tatry - Starý Smokovec . Popadané drevo by mali odstrániť do dvoch až troch dní a potom bude potrebné upraviť trolejové vedenie. Prevádzka na tomto úseku bude podľa hovorkyne ŽSR Nely Blaškovej možná pravdepodobne až o niekoľko týždňov. V druhej fáze by mala byť spojazdnená ozubnicová železnica Štrbské Pleso - Štrba , ktorá bude opäť v prevádzke tiež o niekoľko týždňov. Podobne je to aj s úsekom Tatranská Lomnica - Starý Smokovec . Za najviac poškodený označila Blašková úsek Starý Smokovec - Štrbské Pleso , oprava potrvá niekoľko týždňov, spojazdnenie niekoľko mesiacov.

Memorandum k pohľadávkam ZSSK za 335 miliónov Sk si vyzdvihli štyri subjekty
TASRBratislava 22. 11. 2004 - Informačné memorandum k predaju balíka problematicky vymožiteľných pohľadávok ZSSK , v objeme 335 miliónov Sk si v stanovenej lehote prevzali štyri subjekty, z toho tri právnické a jedna fyzická osoba.
Ako TASR uviedol hovorca ZSSK Miloš Čikovský, pôvodne sa o pohľadávky zaujímalo 12 subjektov, do procesu registrácie nakoniec vstúpili len štyri. Svoje ponuky musia záujemcovia doručiť ZSSK do 3. decembra 2004, spoločnosť ich vyhodnotí najneskôr do 10. decembra.
Predávané aktíva pochádzajú z obchodnej činnosti ZSSK ako aj jej právneho predchodcu ŽSR .
Od 1. januára budúceho roka by malo dôjsť k rozdeleniu ZSSK na Železničnú spoločnosť Cargo Slovakia a Železničnú spoločnosť Slovensko. Podstatnú časť pohľadávok tvoria podľa hovorcu ZSSK Miloša Čikovského práve pohľadávky z nákladnej dopravy, ktorá čaká na privatizáciu.

Poškodenia lanových dráh vo Vysokých Tatrách budú odstránené do Vianoc
TASRBratislava 22. 11. 2004 - Visutá lanová dráha zo Skalnatého plesa na Lomnický štít ani sedačková lanová dráha zo Skalnatého plesa do Lomnického sedla neboli poškodené víchricou, ktorá v závere uplynulého týždňa zasiahla Vysoké Tatry. Obe lanové dráhy sú pripravené na otvorenie zimnej sezóny v plánovanom termíne 18. decembra 2004.
Oznámil to hovorca finančnej skupiny J&T Maroš Sýkora, ktorá prostredníctvom a. s. Tatranské lanové dráhy (TLD) zabezpečuje prevádzku lanových dráh v Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici a na Skalnatom plese. Podľa jeho slov kabínková lanová dráha z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso má však po ničivej veternej smršti padnuté a zakliesnené lano, pravdepodobne bude potrebná jeho výmena. Na trati pozemnej lanovej dráhy zo Starého Smokovca na Hrebienok sú stále popadané stromy.
Zjazdové trate z Lomnického sedla na Skalnaté pleso nie sú však poškodené a budú upravené ihneď po dostatočnom prírodnom zasnežení. Zjazdová trať zo Skalnatého plesa do Tatranskej Lomnice je v dolnom úseku zavalená padnutými stromami rovnako ako zjazdová aj sánkarská trať z Hrebienka do Starého Smokovca. Tieto prekážky bude potrebné odstrániť a zároveň upraviť okraje trate kvôli bezpečnosti lyžiarov a sánkarov. V zimnom období sa spoločnosť TLD stará aj o prevádzku lyžiarskych trás. "Spoločnosť Tatranské lanové dráhy vyvinie maximálne úsilie, aby boli škody v čo najkratšom čase odstránené a zimná sezóna otvorená najneskôr na blížiace sa Vianoce," dodal Sýkora.
Spoločnosť Tatranské lanové dráhy majetkovo patrí ZSSK . Keďže však dosahovala nízke zisky, ZSSK sa rozhodla dať ju do prenájmu. V októbri 2003 vyhlásila tender na prevádzkovateľa TLD. Do finále postúpila a zvíťazila spoločnosť Renta Real Estates Management. Tá je dcérskou spoločnosťou britskej investičnej spoločnosti Mountain Holiday Ski Resorts Plc. (MH&SR), ktorej spoluinvestorom je aj J&T. Podľa nájomnej zmluvy menované lanové dráhy vo Vysokých Tatrách má v prenájme britský investor, ktorý sa zaviazal do TLD a tatranského regiónu investovať. Nájomná zmluva bola uzatvorená na 5 rokov pri ročnom nájme 30 miliónov Sk, čo je viac, ako bol ročný zisk TLD.

České dráhy nevylúčili záujem o slovenskú železničnú nákladnú dopravu
TASRBratislava 22. 11. 2004 - ČD uvažujú o privatizácii a. s. Železničná spoločnosť Cargo Slovakia. Spoločnosť vznikne 1. januára 2005 rozdelením ZSSK , na dva subjekty a bude zabezpečovať nákladnú železničnú dopravu.
"České dráhy si počkajú na podmienky tendra a následne zvážia, či sa do privatizácie ZSSK-Cargo zapoja. O individuálnom vstupe do tendra, možnostiach vzniku súťažného konzorcia, ale aj zdrojoch financovania je preto zatiaľ predčasné hovoriť," uviedol TASR hovorca ČD , a. s., Praha, Petr Šťáhlavský.
Spoločnosť si podľa neho uvedomuje silnejúce konkurenčné tlaky na trhu nákladnej dopravy. Vstupom ČD do Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia by došlo k spojeniu majetku, ktorý bol kedysi, v rámci Československa, unitárny. Firmy by tak dokázali lepšie manažovať svoje náklady a čeliť konkurencii predovšetkým cestných dopravcov. Ak by ZSSK-Cargo získal iný subjekt ako ČD , časom by mohol podľa Šťáhlavského prebrať Českým dráham lukratívne zákazky v oblasti prepravy tovaru a úspešne sa etablovať na trhu v ČR.
Pri privatizácii ZSSK-Cargo bude MDPT SR radiť poradca, ktorý by mal byť známy začiatkom budúceho roka. Ten okrem iného rozhodne, o aký balík akcií železničného nákladného dopravcu sa budú môcť súkromní investori uchádzať. Poradenská činnosť pre rezort dopravy bude zameraná na privatizačné, finančné, právne a organizačno-poradenské služby.
MDPT očakáva z privatizácie ZSSK-Cargo výnos 15 až 20 miliárd Sk. Minister dopravy Pavol Prokopovič ráta s predajom 100 % akcií budúceho nákladného dopravcu. Privatizácia by sa mala zavŕšiť v roku 2006.
V súvislosti s predajom ZSSK-Cargo sa ako potenciálni záujemcovia spomínajú aj rakúske a nemecké železnice.
Výkon osobnej dopravy prejde po rozdelení ZSSK na Železničnú spoločnosť Slovensko, a. s.

ČD nevyloučily účast v tendru na koupi slovenské nákladní dopravy
Česká tisková kancelářPRAHA 22. 11. 2004 - ČD nevyloučily případnou účast v tendru na koupi slovenské nákladní železniční dopravy. Ta by se měla zřejmě privatizovat v letech 2006 až 2007. V současnosti je zisková, ročně vydělá asi 1,25 miliardy korun, řekl náměstek pro obchod a provoz ČD Jiří Kloutvor.
Podle generálního ředitele drah Petra Kousala není důvod nyní vylučovat možnou budoucí účast v tendru na prodej slovenského carga. Slovenská železnice získala při dělení Československých drah více vozů, než potřebuje, a tak je zřejmé, že by se v budoucnu mohla stát konkurencí ČD , a to i na české železnici, řekl. Vagony i hnací vozidla slovenských drah jsou homologovány pro provoz na české železnici, a slovenský konkurent má také zaměstnance, kteří mají zkušenosti z provozu v Česku.
Zatím ale není zřejmé, kolik bude slovenská nákladní železniční doprava stát, ani nelze odhadovat, v jaké finanční situaci budou ČD v době prodeje. V každém případě by o účasti ČD na koupi slovenské nákladní dopravy rozhodoval stát, tedy řídící výbor, který vykonává v ČD funkci valné hromady.
Otázkou také podle Kousla je, jak by dráhy nákup financovaly, zda z vlastních zdrojů, nebo z úvěru. Možné je také to, že by založily konsorcium a účastnily se nákupu slovenské nákladní železniční dopravy s partnerem, řekl Kousal.

Trasa Handlová - Sklené od utorka do štvrtku uzavretá
SITABRATISLAVA 22. 11. 2004 - Na trase Handlová - Sklené nebudú od utorka do štvrtka jazdiť vlaky. Dôvodom je oprava železničného mosta. Tieto tri dni pôjde náhradná doprava autobusmi z Handlovej do Remäty a späť a zo Skleného pri Handlovej do Hornej Štubne a späť. Autobusy budú odchádzať zo železničných staníc.
Náhradný spoj nepôjde z Remäty do Skleného pri Handlovej. Hovorca ZSSK Miloš Čikovský uviedol, že na tejto trase sú vlaky dočasne zrušené bez náhrady.

Siemens daroval 10 miliónov Sk na obnovu infraštruktúry vo Vysokých Tatrách
TASRBratislava 22. 11. 2004 - Bratislavská firma Siemens darovala spolu so svojimi dcérskymi spoločnosťami 10 miliónov Sk na obnovu infraštruktúry vo Vysokých Tatrách. Spoločnosť dúfa, že ju budú nasledovať aj ostatné slovenské podniky.
"Uvedomujeme si veľkosť a následky škôd spôsobených piatkovou veternou smršťou v Tatranskom národnom parku," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Siemens na Slovensku Peter Kollárik. "Veríme, že náš krok inšpiruje aj ostatné slovenské firmy a spoločným úsilím sa nám podarí postupne odstrániť následky tejto historickej katastrofy," dodal Kollárik.

Aktuálna železničná doprava v Tatrách
(neznámy zdroj) - Bratislava (22. 11. 2004, 9:50 hod.) Od soboty 16:00 hod. je spojazdnený úsek Poprad-TatryStudený Potok – Tatranská Lomnica . Ostatné časti Tatier sú aj naďalej neprejazdné, Tatranská elektrická železnica ( TEŽ ) je aj naďalej úplne odstavená. Jej sprevádzkovanie bude pravdepodobne trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Od pondelka rána ŽSR zabezpečili náhradnú autobusovú dopravu na úseku Poprad-Tatry - Starý Smokovec - Štrbské Pleso a Tatranská Lomnica - Starý Smokovec , ktorá sa riadi grafikonom ŽSR .
Zamestnanci ŽSR nepretržite odstraňujú vzniknuté škody na železničnej infraštruktúre vo Vysokých Tatrách. Momentálne ŽSR využívajú aj pomoc hasičského zboru, pričom celkovo je v teréne nasadených viac ako 100 ľudí.
Oprava železničnej infraštruktúry na Tatranskej elektrickej železnici je rozdelená do niekoľkých fáz:
1.) Spojazdnenie úseku Poprad-Tatry - Starý Smokovec
Aktuálny stav: V priebehu 2-3 dní by sme mali odstrániť popadané drevo z trate. Následne bude na sprevádzkovanie úseku potrebná úprava trolejového vedenia. Prevádzka bude možná na tomto úseku pravdepodobne až o niekoľko týždňov.
2.) Spojazdnenie ozubnicovej železnice na úseku Štrbské Pleso - Štrba
Aktuálny stav: Prevádzka bude možná na tomto úseku pravdepodobne až o niekoľko týždňov.
3.) Spojazdnenie úseku Tatranská Lomnica - Starý Smokovec
Aktuálny stav: Prevádzka bude možná na tomto úseku pravdepodobne až o niekoľko týždňov
4.) Spojazdnenie úseku Starý Smokovec - Štrbské Pleso
Aktuálny stav: ide o najviac poškodený úsek. Odhadujeme, že oprava tohto úseku bude trvať niekoľko týždňov a sprevádzkovanie očakávame až o niekoľko mesiacov.
Zástupcovia železníc sa nachádzajú v krízovom štábe v Poprade a svoje aktivity koordinujú s postupmi krízového štábu vo Vysokých Tatrách.

Dráhy příští rok vypraví denně o osm procent více dálkových spojů
Česká tisková kancelářPRAHA 22. 11. 2004 - ČD vypraví v době platnosti nového jízdního řádu od 12. prosince o osm procent více dálkových spojů denně. Počet spěšných a regionálních vlaků se zvýší o tři procenta za den. Jak v dálkové, tak v regionální dopravě se rozšíří počet vlaků, které budou jezdit vždy ve stejnou minutu každé hodiny nebo dvou hodin. Na tiskové konferenci to řekl náměstek pro obchod a provoz Jiří Kloutvor.
V pravidelném dvouhodinovém taktu budou jezdit například vlaky EuroCity z Prahy do Drážďan a Berlína i spoje mezi Prahou a Brnem. Nově bude jezdit vlak z Prahy přes Berlín, Dortmund do Kolína, kde na něj bude navazovat přípoj do Bruselu.
Naopak dva vlaky do Polska ČD pro nezájem polské strany zruší, nebude to však mít vliv na spojení Prahy s Ostravou. Některé expresy, například Detvan a Odra, přejdou od 12. prosince do kategorie InterCity.
Novou kvalitu na dráhy přinese ještě koncem letošního roku zkušební provoz vlaku Pendolino na trase mezi Děčínem a Prahou. Dráhy přitom nepočítají s příplatkem za jízdu. Vzhledem k tomu, že půjde o testování, nebude totiž možné zaručit, že spoj bude vždy Pendolino zajišťovat. Ze tří souprav, které zatím ČD převzaly, nasadí na zkušební jízdy s cestujícími jednu. Na dalších dvou budou pokračovat testy pro homologaci vlaku na tratích v České republice, Německu a Rakousku.
Práce na železničních koridorech budou omezovat hlavně vlaky mezi Českou Třebovou a Olomoucí. Letos začnou také přípravné práce na čtvrtém koridoru z Prahy do Lince. Mohly by se odrazit na kvalitě cestování z Prahy do Benešova. ČD počítají se zavedením náhradní autobusové dopravy ve špičce.
Nový jízdní řád počítá se zkrácením jízdní doby některých spojů. Například na trase Praha - Berlín by měly cestující jet v průměru čtyři hodiny a 46 minut, a proti letošnímu grafikonu by tak ušetřili 50 minut. Cesta z Prahy do Brna by měla trvat dvě hodiny 37 minut, a zrychlit by se tak měla o 27 minut.
Celkem letos ČD najezdily v průměru 295.000 kilometrů denně, od platnosti nového jízdného řádu by to mělo být 308.000 kilometrů. Denně tak dráhy od prosince vypraví v průměru 6795 vlaků, zatímco letos to bylo 6492 vlaků.
Nárůst počtu vlaků si nevyžádá zvýšení počtu pracovníků ani hnacích vozidel či vagonů. ČD toho podle Kloutvora dosáhly lepší organizací. Na dráze se tak zvýší produktivita práce.
Navíc bude pokračovat propouštění. Podobně jako letos by mělo příští rok od drah odejít asi 6000 lidí. Letos za deset měsíců ČD propustily 5107 lidí, z nichž dvě třetiny odešly s využitím tzv. doprovodného sociálního programu, tedy až se stotisícovým odstupným. Dalších 500 až 700 lidí opustí řady železničářů do konce roku.

Víchricu pocítili najmä železnice
Pravda 22.11. 2004 , BRATISLAVA, POPRAD (jam) - Najväčšie škody spôsobila piatková víchrica ŽSR . V rámci celého Slovenska víchrica zastavila dopravu na 200 tratiach. Priebežne to však ŽSR riešili spomaľovaním alebo dočasným zastavením prejazdu vlakov, čo spôsobilo meškania spojení o jednu až štyri hodiny. Najhoršia bola situácia na trati zo Žiliny do Košíc. V ostatných častiach Slovenska nevznikli výraznejšie škody. Kritická situácia je na území Vysokých Tatier, kde sa podarilo po 24 hodinách v sobotu večer okolo piatej hodiny sprejazdniť trať Poprad – Studený Potok – Tatranská Lomnica, kde už jazdia vlaky normálne. Ešte niekoľko dní až týždňov sa nepodarí sprevádzkovať tatranské elektrické železnice. Na hlavnom ťahu medzi Popradom a mestom Vysoké Tatry (bývalý Starý Smokovec) jazdia náhradné autobusy. Od Starého Smokovca po Štrbské Pleso ešte železničná doprava nie je obnovená. Trať je zdemolovaná a poškodená. Na tomto úseku nestačí odpratať popadané stromy, nanovo sa bude musieť vybudovať elektrické vedenie a na niektorých častiach je nutné opraviť podložia. Doteraz sú neprejazdné aj cesty pre autobusy.
"Škody predbežne odhadujeme na viac ako sto miliónov korún. Je to prvý odhad, ktorý môže ešte narásť," uviedla hovorkyňa Železníc SR Nela Blažková. Poškodené sú elektrické vedenia, budovy a zastávky. ŽSR nemajú okrem osobných áut nič poistené. Autobusová doprava neutrpela až takú škodu, jej prevádzku sa s výnimkou Štrbského Plesa a okolia podarilo obnoviť v nedeľu.

Návrh územného plánu s filiálkou neráta
Sme23.11.2004, Parkrová Jana - Návrh nového územného plánu Bratislavy nerešpektuje zámer Železníc SR vybudovať novú železničnú stanicu v priestore medzi Istropolisom a Račianskou ulicou nazývanom filiálka.
"Mesto nesúhlasí so zámerom železníc a pri tvorbe návrhu územného plánu sme vychádzali aj z územného plánu vyššieho územného celku, ktorý ďalšiu železničnú stanicu v centre mesta nepovažuje za potrebnú," povedal Vladimír Lunáček, riaditeľ sekcie dopravy a dopravných stavieb magistrátu.
V rámci územného plánu VÚC je na mieste filiálky zachovaný koridor pre integrovanú dopravu, ten je zachovaný aj v územnom pláne mesta, ale stanica je vysunutá do existujúcej stanice predmestie.
Filiálka je už roky zanedbávaným priestrom. Podľa zámeru železníc, ktorým územie patrí, tu mala byť postavená hlavová čiže konečná železničná stanica Bratislava - filiálka. Proti tomuto zámeru sa postavila mestská časť Nové Mesto aj obyvatelia okolia filiálky. Tí poslali ministerstvu životného prostredia, ktoré návrh posudzuje, petíciu s takmer osemsto podpismi.
"Zdá sa nám zbytočné, aby na mieste filálky stála koncová železničná stanica, keď v blízkosti sa nachádzajú dve ďalšie - stanica v Novom Meste a na predmestí, odkiaľ je veľmi dobré či už električkové, alebo autobusové spojenie aj do spornej oblasti," povedala Valéria Reháčková, hovorkyňa mestskej časti. V lokalite filiálky by Nové Mesto preferovalo zeleň, parkoviská, služby či bytové domy.
Hovorkyňa železníc Kornélia Blašková povedala, že železnice budú naďalej myšlienku novej stanice presadzovať a svoje pripomienky k návrhu územného plánu mesta v tejto súvislosti už magistrátu poslali.
Zámer železníc ponúka tri alternatívne riešenia umiestnenia stavby osobnej stanice na území od Trnavského mýta po Jarošovu ulicu. Hlavný vstup by mal byť z Trnavského mýta a stavba má mať polyfunkčnú nadstavbu. Alternatívne riešenia sa líšia výškou a zapustením budovy do podzemia. Mala by byť úplne podzemná alebo len mierne zapustená do terénu.

Lesníci chcú spadnuté drevo vyviezť
SITAČeská tisková kancelářSme23.11.2004, jj - Veterná smršť vyjde na stovky miliónov až miliardy korún. Škody počítajú železnice, cestári, majitelia budov a áut a aj lesníci. Slovenská poisťovňa - Allianz na základe prvých hlásení od ľudí vyčíslila predbežnú výšku škody na 64 mil. Sk.
Škodové hlásenia zbierajú aj ďalšie poisťovne. "Ide prevažne o strechy a okná na budovách a poškodené vozidlá," povedala hovorkyňa Českej poisťovne - Slovenska Zuzana Gazdová. "Vzniknuté škody treba vo väčšine prípadov odstraňovať ihneď, preto odporúčame, aby si klienti poškodené veci zdokumentovali a súčasne podľa možností aj odložili," zdôraznila hovorkyňa Kooperativy poisťovne Zuzana Wagnerová.
Zatiaľ najväčšie škody oznámili železnice. "Približne 100 až 110 mil. Sk z tejto sumy pripadá na škody v Tatrách, zvyšok na ostatné časti republiky," povedala hovorkyňa ŽSR Nela Blašková. Podľa nej sú však tieto čísla len predbežné odhady a predpokladá ich nárast. "Najväčšie škody pritom víchrica spôsobila na trakčnom vedení, stožiaroch pri tratiach a na budovách," uviedla Blašková. Poškodenie koľají je minimálne.
Lesníci hľadajú cesty, ako škody čo najviac nahradiť. Dúfajú, že sa im podarí predať drevo zo spadnutých stromov v zahraničí, kde podobné polomy neboli. "Nemusí to byť až taký problém. Trochu výhodou je, že v okolitých štátoch nie sú také škody," povedal riaditeľ spoločnosti Lesy SR Karol Vinš. Dopyt na európskom trhu sa podľa neho nepresýti ako pred rokmi a slovenské drevo sa tam podarí predať za prijateľné ceny.
Práve z ťažby dreva budú lesné podniky hradiť väčšinu nákladov na obnovu lesného porastu. Samotné Lesy SR, ktoré obhospodarujú polovicu slovenských lesov, evidujú po víkende asi 900.000 m3 spadnutých stromov. Najväčšie škody nahlásili lesné závody Beňuš v Nízkych Tatrách (400.000 m3) a Námestovo (200.000 m3).
Šéf Zväzu drevospracujúceho priemyslu Peter Lispuch varoval, že skôr ako na vývoz by sa mal štát sústrediť na rýchle vyťaženie spadnutého dreva a jeho uskladnenie.

Škody sú obrovské, ale sezóna sa v sobotu začne
Sme 23.11.2004 - Podľa predbežných odhadov pracovníkov Štátnych lesov TANAP-u a Lesov SR je poškodených 2,5 mil. kubíkov ihličnatého dreva, teda 90% ročnej ťažby Slovenska v tomto sortimente. Víchor zničil 2,5 kilometra široký a 50 kilometrov dlhý pás lesa.

Prvé odhady škôd
TANAP
- Podľa predbežných odhadov pracovníkov Štátnych lesov TANAP-u a Lesov SR je poškodených 2,5 mil. kubíkov ihličnatého dreva, teda 90% ročnej ťažby Slovenska v tomto sortimente. Víchor zničil 2,5 kilometra široký a 50 kilometrov dlhý pás lesa, čo je 12.000 hektárov.

Žilinský kraj
- Najväčšie škody v Žilinskom kraji sú na Hornej Orave. Peter Benčák z Krajského lesného úradu v Žiline povedal, že víchrica zničila v tejto lokalite zrejme až 70.000 kubických metrov drevnej hmoty. Benčík predpokladá, že v rámci celej Oravy ide o 200.000 kubíkov. Na Hornej Orave zaznamenali aj najväčšie plošné kalamity v Žilinskom kraji. "Sú to súvislé plochy - holiny až do troch hektárov."
- Odhaduje sa, že na Liptove víchrica povalila 30.000 kubíkov drevných porastov v okrese Liptovský Mikuláš a 60.000 v okolí Ružomberka.
- Ján Ďurec, námestník Lesov SR, zo závodu v Čadci, povedal, že predbežné údaje na Kysuciach hovoria o 30.000 kubíkoch drevnej hmoty. "Dnes sa spresní, koľko dreva je potrebné spracovať."

Šrobárov ústav
- Materiálne škody vo Vysokých Tatrách na Šrobárovom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci odhaduje jeho riaditeľ Vladimír Pohanka na 15 až 20 mil. Sk. "Situácia v ústave je však stabilizovaná a deti na liečebné pobyty normálne prijímame i prepúšťame." Kalamita nebude mať podľa Pohanku vplyv na liečenie, lebo to nie je založené len na klimatických podmienkach a vôni živíc z ihličnatých stromov.

Sanatórium v Tatranskej Polianke
- Víchrica spôsobila liečebnému ústavu Sanatórium Dr. Guhra škodu takmer za 50 mil. Sk. Počas víchrice bolo v sanatóriu 15 pracovníkov a 56 pacientov, ich život a zdravie ohrozené neboli. Všetky služby, ktoré sanatórium poskytuje, fungujú v obmedzenom režime. Najväčšie škody utrpel Hlavný liečebný dom v historickej budove. Vietor odvial strechu až po pomúrnicu, porozbíjal okná, narušil statiku budovy. Padajúce stromy poškodili prakticky všetky budovy sanatória. Vietor vylámal alebo poškodil obrovské plochy lesa v areáli sanatória i v jeho okolí. Podľa prevádzkovateľa nemocnice to nebude mať vplyv na liečbu. V sanatóriu sa liečia najmä alergici a astmatici a ľudia s pľúcnymi ochoreniami.

Železnice
- Škodu vyčíslili predbežne na vyše 120 mil. Sk. Hovorkyňa Železníc SR Nela Blašková povedala, že veterná smršť na území Vysokých Tatier spôsobila asi 90% škôd. Poškodené sú tam stožiare a trakčné vedenie, budovy v Tatranskej Lomnici a Smokovci, niektoré malé zastávky prakticky neexistujú. Poškodenie koľají je minimálne. Hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský povedal, že tatranské vozne nie sú poškodené. Na Orave jeden rušeň narazil do spadnutého stromu.

Každý chce Tatrám nejako pomôcť. Život vo Vysokých Tatrách sa pomaly spamätáva z víkendovej katastrofy
Česká tisková kancelářSme 23.11.2004, rf, kim, VYSOKÉ TATRY - Všade počuť motorové píly, časti osád Vysokých Tatier zahalil dym z horiacej haluziny, ktorú domáci pália.
Osady pripomínajú mravenisko, Tatranci vyzývajú ľudí, aby prišli čo najskôr na dovolenku. ... vlekári zo Štrbského Plesa hlásia, že v sobotu sa začína lyžovať a pol dňa budú vleky zadarmo.
Štrbské Pleso sa najhoršiemu vyhlo, v Tatranskej Lomnici je však vlek zničený, problémy má aj lanovka na Skalnaté pleso.
Záchranári sa včera ešte stále snažili prepíliť do Podbanského. Zavalené sú aj turistické chodníky k vysokohorským chatám. Železnica nefunguje a v najbližšom čase ani nebude. Stromy postŕhali drôty, poškodili nástupištia. Škody sú najmenej 120-miliónov a železničiari nevedia, či električky sprevádzkujú aspoň do Vianoc. Koľaje aj stromy zakrýva sneh, ktorý včera husto padal.
Z Čiech prichádzali ťažké mechanizmy, ktoré pomôžu odstrániť problémy okolo ciest. Českí piliari si balili posledné vybavenie pred odchodom na Slovensko. Pomáha armáda, príde aj najmenej sto nezamestnaných.
Pribúdajú zbierky. Firmy a magistráty slovenských miest dávajú peniaze na obnovu Tatier a sumy hlásia do agentúr.
Minister zahraničia Eduard Kukan hovoril o kalamite v Bruseli, žiadal o podporu z eurofondov. Minister financií Ivan Mikloš pošle prvých 10 miliónov zo štátneho rozpočtu.
Lesníci dúfajú, že kalamitné drevo riadne speňažia, minister Simon hovorí, že všetky zarobené peniaze dajú naspäť do obnovy lesov vo Vysokých Tatrách, ale určite nevysadia čisto smrekový les, aký tam bol doteraz. (krátené)

Po víchrici sužuje Tatry mráz a sneh
TASRSITAPravda 23.11.2004, VYSOKÉ TATRY, LIPTOVSKY MIKULÁŠ (ič, ok) - Na pomoc Tatrám vyrazili včera aj tri špeciálne lesné stroje, ktoré prerezávajú stromy a zároveň aj spracovávajú drevo. Na záchranných prácach sa podieľa zatiaľ viac ako päťsto ľudí. Situáciu aj v pondelok sťažovali silné mrazy a husté sneženie. Podtatranskej vodárenskej spoločnosti napríklad zamrzli cisterny, preto hľadali náhradné technické riešenia, aby mohli rozdeľovať vodu v menších zásobníkoch.
Bez elektriny je ešte stále časť osady Podbanské. "Predpokladali sme, že sa nám podarí pripojenie spojazdniť. Žialbohu, je tam ťažký terén a okrem stromov popadali aj stĺpy, takže to ešte nejaký čas potrvá," uviedol Mokoš. Tamojší obyvatelia si už tri dni pomáhajú, ako môžu. "Nejako prežívame. Najhoršie je to, že nemáme elektrinu. Voda nám ide a našťastie sa dá dostať v smere do Pribyliny a Podbanského," povedal lesník Ján Majer.
Situácia sa podľa primátora Mokoša upokojuje a darí sa rovnomerne zabezpečovať zásobovanie aj prepravu ľudí do zamestnania. Namiesto električiek jazdia náhradné autobusy podľa krízových grafikonov.
Podľa popradského obvodného prednostu Milana Barana sa náhradné autobusy budú snažiť chodiť podľa cestovného poriadku električiek, ale je možné, že pre problémové úseky sa to nie vždy podarí.
V Nízkych Tatrách sú najväčšie problémy s obnovením dodávok elektriny. Ešte najmenej týždeň budú bez nej chaty Trangoška, Srdiečko, Kosodrevina, hotely Permon a Kriváň v Podbanskom. Bez elektriny sú od piatka aj obce Jarabá v okrese Brezno, Vyšná a Nižná Boca a Malužiná v okrese Liptovský Mikuláš.
V Nízkych Tatrách spadlo podľa odhadov 300- až 400-tisíc kubických metrov lesa. V okresoch Liptovský Mikuláš a Brezno vyhlásili mimoriadnu situáciu a záchranné práce koordinujú krízové štáby.
"V teréne sú elektrikári, cestári, pracovníci lesov, hasiči. ... verejná doprava cez Čertovicu je z bezpečnostných dôvodov naďalej odklonená. Rovnako je to aj s cestou zo Srdiečka na Tále," povedal v pondelok vedúci odboru krízového riadenia Obvodného úradu v Brezne Július Pervan.
Najväčšie škody spôsobila víchrica na štátnych lesoch v závode Beňuš, kde spadlo približne 470-tisíc kubických metrov dreva.
Podľa slov riaditeľa Správy Národného parku Nízke Tatry Mariána Jašíka najviac poškodené lesné porasty boli na Horehroní medzi Bacúchom a Telgártom, teda vo východnej časti juhu Nízkych Tatier.

Dialo sa včera
* Nepretržitú telefonickú linku 0915 466 820 zriadil krízový štáb mesta Vysoké Tatry. Volať môžu obyvatelia z celého Slovenska, ktorí sa zaujímajú o aktuálnu situáciu, prípadne chcú nejakým spôsobom Tatrám pomôcť. K dispozícii je aj internetová adresa www.kalamita.sk a e-adresa: kalamita@tatry.sk .
* Orkán, ktorý sa prehnal Vysokými Tatrami v piatok 19. novembra, nespôsobil observatóriu Slovenského hydrometeorologického ústavu na Lomnickom štíte nijaké problémy. Ako povedal jeho pracovník Ľubomír Stančík, hodinová rýchlosť vetra zaostávala v ten deň o 40 kilometrov za rekordom.
* Od pondelka rána funguje náhradná autobusová doprava podľa grafikonu Tatranskej elektrickej železnice na trase medzi Popradom a Štrbským Plesom a medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou.
* Úplné sprevádzkovanie Tatranskej elektrickej železnice bude trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Najpoškodenejší úsek trate je medzi Starým Smokovcom a Štrbským Plesom, sprevádzkujú ho podľa odhadov až o niekoľko mesiacov.
* Zimná sezóna na Štrbskom Plese sa začne podľa primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša aj napriek kalamite tento víkend tak, ako sa pôvodne plánovalo. Pripustil však, že sezóna na niektorých miestach sa môže začať neskôr.
* V službe bolo približne 60 hasičov z okresu Poprad. Pomáhajú hasičské brigády s ťažkou technikou.
* Piatková víchrica vo Vysokých Tatrách nemala výrazný dosah na poskytovanie poštových služieb v okrese Poprad. "Všetky pošty sú otvorené a poskytujú služby v plnom rozsahu," informoval o tom Ivan Pršanec zo Slovenskej pošty, a. s., Banská Bystrica.
* Horskú záchrannú službu o pomoc požiadali v pondelok popoludní dvaja poľskí turisti, ktorí uviazli v kalamitou spustošenom poraste medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom vo Vysokých Tatrách. Napriek zákazu vstupu do lesa a pokynom HZS sa Poliaci rozhodli zostúpiť zo Zamkovského chaty do Starého Smokovca.
* Dnes začnú hasiči so záchrannými prácami v tatranských osadách, kde budú odstraňovať popadané stromy z objektov fyzických a právnických osôb. (krátené)

Sněmovna umožnila čerpání úvěru na nákup vlaků za 1,45 mld. Kč
Česká tisková kancelářPRAHA 11. 11. 2004 - Poslanecká sněmovna dnes vládě umožnila, aby vystavila Českým drahám záruky za úvěr od železniční organizace Eurofima ve výši 1,45 miliardy korun. Úvěrem chtějí dráhy ještě letos financovat nákup osobní vagónů, příměstských jednotek a lokomotiv. Poskytnutí záruky ve formě vládního návrhu zákona dnes rovnou v prvním čtení schválila sněmovna.
Získané úvěrové prostředky použijí České dráhy na úhradu nákladů spojených s pořízením 26 vysokorychlostních vozů 1. a 2. třídy, 20 vysokorychlostních lokomotiv a tří elektrických příměstských jednotek. Vysokorychlostní vozy dosahují rychlosti až 200 kilometrů za hodinu.
Čerpání úvěru by mělo začít ihned po nabytí účinnosti zákona o státní záruce. Lhůta konečné splatnosti není přesně stanovena a závisí na podmínkách, které společnost Eurofima získá na finančním trhu. Lhůta splatnosti úvěru bude stanovena nejdéle do roku 2019. České dráhy předpokládají, že úvěr včetně úroků a poplatků s ním spojených bude splácen z tržeb, které získávají z mezinárodní přepravy.
O schopnosti splácet úvěr ale zapochyboval ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Proti zákonu se však ODS nakonec nepostavila, a to i proto, že vynaložené peníze pomohou podle občanských demokratů zachránit před krachem některé dodavatele Českých drah. Dodavatelem vozů 1. a 2. třídy bude firma Siemens Vídeň, přičemž více než 50 procent prací a dodávek bude realizováno v České republice, především firmou Siemens, Kolejová vozidla Zličín. Dodavateli lokomotiv bude firma Škoda dopravní technika a příměstských jednotek firma ČKD Vagónka Ostrava.
V letech 2005 až 2013 se budou úroky včetně poplatku pohybovat v rozmezí 31,1 až 31,2 milionu korun ročně. V únoru 2014 bude splacena jistina zhruba 974,1 milionu korun a ve stejném roce budou úroky včetně poplatku představovat cca 20,98 milionu korun. V letech 2015 až 2018 se budou úroky včetně poplatku pohybovat v rozmezí 10,7 až 10,8 milionu korun ročně. V roce 2019 se předpokládá splátka jistiny cca 487,05 milionu korun a úroků 5,4 milionu korun.
Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

TEŽ-ka už jazdí z Popradu do Veľkého Slavkova
SITAVYSOKÉ TATRY 23. 11. 2004 - Železnice Slovenskej republiky a Železničná spoločnosť dnes dopoludnia uviedli do prevádzky prvý úsek Tatranských elektrických železníc medzi Popradom a Veľkým Slavkovom. Na ostatných úsekoch dopravu zabezpečuje náhradná autobusová doprava na trase električiek. Železničiari sa ešte dnes pokúsia prepíliť celý postihnutý úsek z Dolného do Starého Smokovca. Úsek z Popradu do Starého Smokovca sa železnice pokúsia obnoviť do 7. decembra. Prevádzku na Ozubnicovej železnici chcú otvoriť do 15. decembra.
Najhoršia situácia je na úseku Starý Smokovec – Štrbské Pleso. „Je to skutočne paseka,“ zhodnotil na tlačovej besede vo Vysokých Tatrách situáciu riaditeľ oblastného riaditeľstva ŽSR Košice Ján Juriga. Približne 90 percent elektrickej trakcie je zničenej. Súčasná situácia v Tatrách je podľa Jurigu príležitosťou pre zásadnejšie zmeny na TEŽ-ke. Keďže les je porušený, bolo by možné vylepšiť geometrickú polohu koľají, vyrovnanie oblúkov, čím by sa zvýšila cestovná rýchlosť a tým aj rýchlosť prepravy na TEŽ-ke. Ide hlavne o úsek medzi Starým Smokovcom a Štrbským Plesom. Obnova zničenej trate na Štrbské Pleso v pôvodných parametroch potrvá niekoľko mesiacov.
Škody spôsobené víchricou na železničných tratiach vo Vysokých Tatrách odhadujú ŽSR na približne 160 mil. korún. Železnice Slovenskej republiky a Železničná spoločnosť urobia všetko pre to, aby zimná sezóna vo Vysokých Tatrách bola bezproblémová. Nepriechodná stále ostáva cesta medzi Podbanským a Štrbským Plesom a cesta medzi Vyšnými Hágmi a Štôlou. Všetky cesty postihnuté kalamitou patria Prešovskému samosprávnemu kraju. Podľa predbežných odhadov spôsobila víchrica škody na cestách v hodnote približne 27 mil. Sk, informoval predseda PSK Peter Chudík. Správcovia cestných i železničných komunikácií sa však zhodujú, že škody budú pravdepodobne vyššie.

Škody napáchané víchricou v Tatrách postupne mapujú
TASRVysoké Tatry 23. 11. 2004 - Škody na objektoch spôsobené piatkovou víchricou na území mesta Vysoké Tatry odhadol primátor Ján Mokoš na 15 miliónov Sk. Ďalších asi 170 miliónov Sk si vyžiada likvidácia následkov. Železnice predbežne odhadli škodu na vyše 160 miliónov Sk.
Prednosta Obvodného úradu v Poprade a šéf krízového štábu Milan Baran dnes konštatoval, že ucelenejší sumár škôd by mohol byť známy do konca týždňa. Do záchranných a likvidačných prác sa podľa jeho slov zapojilo 30 až 40 organizácií. Hlásia sa ďalšie organizácie, ale aj jednotlivci. V pondelok do popoludnia volalo na linku krízového štábu v Poprade asi 90 ľudí ochotných pomôcť materiálne alebo finančne. Zastúpené boli všetky krajiny V4, napríklad z Českej republiky volalo 27 občanov. Krízové štáby okresu a mesta sú pripravené nasadiť dobrovoľníkov v prípade, ak by nestačili vlastné sily a prostriedky. "Evidujeme ponuky a využijeme ich pravdepodobne na jar, keď sa začnú čistiť lesy," povedal prednosta.
Verejnoprospešné služby mesta Vysoké Tatry boli v teréne medzi prvými. Riaditeľ Peter Danko dodal, že v súčasnosti je vonku 45 zamestnancov, z toho 20 pilčíkov. Pomoc poskytlo aj mesto Kežmarok a 30 ľudí s nákladnou Tatrou prišlo z Inštitútu Krista Veľkňaza v Žakovciach. Dnes nastúpili traja pilčíci z Pardubíc (ČR). Podľa Danka musia byť práce organizované a koordinované podľa priorít. Napríklad v súčasnosti sprístupňujú aj cintorín.
Na nepretržitej telefonickej infolinke krízového štábu mesta Vysoké Tatry zaznamenali v noci na dnešok 127 hovorov.

Hotely a reštauračné zariadenia vo Vysokých Tatrách sú prevádzkyschopné
TASRVysoké Tatry 23. 11. 2004 - Všetky hotely a reštauračné zariadenia vo Vysokých Tatrách sú prevádzkyschopné a poskytujú služby v obvyklom rozsahu. Výnimkou sú iba sezónne uzatvorené zariadenia, ktoré zabezpečujú sanitárne práce. Tak isto nie je obmedzené konanie seminárov, konferencií a podobných akcií. V súvislosti so športovými aktivitami sú sfunkčnené aj relaxačno-rehabilitačné zariadenia, odznelo na dnešnej tlačovej besede vo Vysokých Tatrách.
Prvá lyžovačka v tohtoročnej zimnej turistickej sezóne na Slovensku začne už túto sobotu, teda 27. novembra práve vo Vysokých Tatrách. Bude to na svahu InterSky na Štrbskom plese. V regióne fungujú aj ďalšie doplnkové služby, ktoré zvyšujú komfort pobytu pre hostí. Klimatická liečba vo Vysokých Tatrách je a bude zachovaná. Istým "úzkym" miestom Vysokých Tatier v tejto situácii je doprava.
Obmedzenie vjazdu do tatranských osád bolo potrebné preto, aby osobné autá nebránili pri odstraňovaní následkov kalamity. Motorový osobný vlak z Popradu do Tatranskej Lomnice - cez Studený potok premáva. Spoje Tatranskej elektrickej železnice sú riešené náhradnou autobusovou dopravou. Ale dnes ráno sa už podarilo sprejazdniť úsek TEŽ z Popradu do Veľkého Slavkova.

Zmenu riadenia v ZSSK zastrešuje Management Skill Base Košice
SITABRATISLAVA 23. 11. 2004 - Poradenská spoločnosť Management Skill Base, s.r.o. Košice zastrešuje zmenu riadenia v ZSSK na systém procesného riadenia. ZSSK uzavrela zmluvu s košickou spoločnosťou v auguste tohto roka, pričom zmluvná cena predstavuje 14,5 mil. Sk. "Spoločnosť však musí pravidelne informovať predstavenstvo a dozornú radu ZSSK o výsledkoch svojej činnosti, pretože podľa toho bude honorovaná," podčiarkol hovorca ZSSK Miloš Čikovský.
Zamestnanci vybranej firmy pracujú v priestoroch ZSSK , pričom ich činnosť sa podľa Čikovského orientuje na tvorbu plánov, zabezpečenie brífingov a komunikácie so zamestnancami ZSSK , ale predovšetkým na implementáciu procesného riadenia. "Zhruba pred týždňom už košická firma začala implementáciu procesného riadenia v ZSSK ," povedal Čikovský. Dodal, že samotnú implementáciu vykonávajú pracovníci ZSSK , ale pod vedením zamestnancov košického podniku.
Okrem vybraného košického podniku je do poradenskej činnosti zapojená aj ďalšia firma, ktorej meno však Čikovský nekonkretizoval. "Táto spoločnosť vložila do ZSSK špeciálny softvér, pracuje na tvorbe zmien, systemizácie a tvorbe organizačnej štruktúry," vysvetlil Čikovský.
Podľa Čikovského dostala ZSSK celkovo tri ponuky na vykonávanie poradenskej činnosti, jedna firma však nesplnila zákonné podmienky. Firma Management Skill Base má podpísanú zmluvu na celkovo 30 projektov, pričom celý proces implementácie predpokladá ZSSK ukončiť v tomto roku. "V budúcom roku, keď sa ZSSK rozdelí na dve samostatné spoločnosti, bude rozhodnutie o možnom pokračovaní poradenských prác závisieť od manažmentu vytvorených podnikov," skonštatoval Čikovský.

Nové kontaktné centrum železníc zamestná v Košiciach 14 ľudí
TASRBratislava 23. 11. 2004 - V novom kontaktnom centre, ktoré otvorí ZSSK , nájde prácu 14 ľudí. Call centrum v Košiciach bude poskytovať telefonické informácie o vlakových spojoch a cenách lístkov.
Testovacia prevádzka kontaktného centra bola spustená už začiatkom októbra, jeho oficiálne otvorenie ZSSK naplánovala na stredu 24. novembra. "Nové call centrum prinesie prácu 14 ľuďom a bude schopné vybaviť takmer 10 000 hovorov mesačne," uviedol hovorca spoločnosti Miloš Čikovský. Pracovníci centra budú poskytovať informácie o vlakových spojeniach na Slovensku i v Európe, cenách cestovných lístkov vo vnútroštátnej preprave, tarifných a prepravných podmienkach, meškaniach vlakov i rôznych zľavách. Operátori centra zaznamenajú aj pripomienky a podnety zákazníkov, ktoré následne odošlú na riešenie príslušným pracovníkom. Ak operátor nebude vedieť požadované údaje poskytnúť zákazníkovi ihneď, vyžiada si naňho kontakt a neskôr mu ich oznámi.
Nové kontaktné centrum má nahradiť telefónne čísla na jednotlivé železničné stanice poskytujúce informácie. Stávalo sa totiž, že telefónne linky boli v čase hovoru obsadené, alebo ich pracovníci nedvíhali telefóny.

O kúpu pohľadávok ZSSK prejavili záujem štyri spoločnosti
SITABRATISLAVA 23. 11. 2004 - O odkúpenie pohľadávok ZSSK v celkovej hodnote 335 mil. Sk prejavili záujem štyri spoločnosti. Agentúre SITA to potvrdil hovorca ZSSK Miloš Čikovský. "Konečné ponuky môžu tri právnické a jedna fyzická osoba, ktoré si prevzali informačné memorandum ZSSK , podať do 3. decembra, konečné rozhodnutie padne 10. decembra," povedal Čikovský.
Podľa hovorcu ZSSK sa o podmienkach zapojenia sa do verejného konania informovalo celkovo dvanásť firiem. "Podmienky registrácie, čo znamená úhradu registračného poplatku, podpísanie dohôd o mlčanlivosti a zloženie zábezpeky, však osem z nich nesplnilo," vysvetlil Čikovský.
ZSSK vyhlásila verejné ponukové konanie o najvýhodnejšiu ponuku na odplatné postúpenie pohľadávok 4. novembra. "Väčšina pohľadávok je z hlavnej činnosti ZSSK za uplynulé dva roky, v balíku sú však aj staršie pohľadávky, ktoré prebrala ZSSK z obchodnej činnosti jej právnych predchodcov," uviedol Čikovský. Dodal, že ide hlavne o pohľadávky voči súkromným podnikateľom v likvidácii, ktoré sa viažu na nákladnú prepravu. Dlžníkov pritom môže ZSSK rozdeliť do dvoch skupín. Prvú skupinu tvoria fyzické osoby nepodnikatelia, ktorých pohľadávky vznikli ako škody spôsobené vandalizmom, krádežami, podvodmi či dopravnými nehodami. "Do druhej skupiny patria fyzické aj právnické osoby podnikatelia, ktorých pohľadávky súvisia s neuhradením faktúr za vnútroštátnu, ako aj medzinárodnú nákladnú prepravu," skonštatoval Čikovský. Mená najväčších dlžníkov však nekonkretizoval.

Víchrica v Tatrách zníži tržby ZSSK z prepravy
SITABRATISLAVA 23. 11. 2004 - Piatková víchrica bude mať pre ZSSK najväčší vplyv z hľadiska zníženia tržieb z prepravy. "Kvôli neprejazdnosti niektorých železničných tratí poklesol počet cestujúcich, čo ovplyvní výšku tržieb, ktoré za normálnych okolností dosahujú v tatranskej oblasti približne 2 mil. Sk mesačne," skonštatoval hovorca ZSSK Miloš Čikovský. V deň víchrice poklesli podľa neho tržby zhruba o jednu tretinu na celej sieti. Zároveň dodal, že tieto straty navýšia ešte aj vyplácané mzdové prostriedky zamestnancom, ako aj straty zapríčinené meškaním vlakov.
Na zariadeniach, ktoré sú majetkom ZSSK , víchrica podľa Čikovského nespôsobila významné škody. "Škody na kabínkovej lanovke z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso sa môžu pohybovať v rozmedzí niekoľko desaťtisíc až stotisíc korún," povedal Čikovský. Dodal, že tieto škody zapríčinilo padnuté lano z dvoch stožiarov. "Kedy bude možné lanovku sprevádzkovať, je zatiaľ predčasné hovoriť," uviedol Čikovský. ZSSK má podľa neho poškodené aj dva rušne s pluhmi a jeden rušeň, na ktoré spadli stromy.

Situácia možno pomôže modernizácii vlakov (?!?)
SITASme 24.11. 2004 - Vlaky Tatranských elektrických železníc 23.11. dopoludnia začali jazdiť na úseku medzi Popradom a Veľkým Slavkovom. Na ostatných úsekoch dopravu zabezpečuje náhradná autobusová doprava.
Železničiari sa ešte včera (23.11.) snažili prepíliť celý postihnutý úsek z Dolného do Starého Smokovca, ale do večera sa im to nepodarilo. Úsek z Popradu do Starého Smokovca sa železnice pokúsia obnoviť do 7.12. Prevádzku na Ozubnicovej železnici chcú otvoriť do 15.12.
Situácia je však podľa riaditeľa oblastného riaditeľstva železníc Jána Jurigu príležitosťou pre zásadnejšie zmeny na železnici v Tatrách. Keďže les je porušený, bolo by možné vylepšiť geometrickú polohu koľají, vyrovnanie oblúkov, čím by sa zvýšila cestovná rýchlosť a tým aj rýchlosť prepravy.
Škody spôsobené víchricou na železničných tratiach vo Vysokých Tatrách odhadujú na približne 160 mil. Sk.

Tatry zachraňujú zimnú sezónu
Hospodárske noviny 24.11.2004, Buzinkay Alexander - "Keď ľudia neprídu do Vysokých Tatier, bude to väčšia katastrofa ako kalamita." Pod týmto mottom začali predstavitelia tatranského cestovného ruchu kampaň za záchranu zimnej turistickej sezóny.
Podľa samosprávy, Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry a tatranských hotelierov sú všetky hotely, ubytovne a reštaurácie v poriadku a poskytujú služby. Ubytovacie zariadenia sú podľa výkonného tajomníka združenia Petra Chudého obsadené na 60 až 80% a zatiaľ len štyria klienti odvolali svoje pobyty. Fungujú tiež relaxačno-rehabilitačné zariadenia a kúpele. Pokračuje klimatická liečba.
"Oficiálny začiatok zimnej lyžiarskej sezóny naplánovaný na 18. decembra bude dodržaný," potvrdil primátor Ján Mokoš. ... namiesto tatranskej elektrickej železnice premáva náhradná autobusová doprava. Stredisko Park Snow na Štrbskom Plese ponúka v sobotu prvú bezplatnú lyžovačkou. Podľa stanoviska spoločnosti Tatranské lanové dráhy neboli horské dopravné zariadenia v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici zásadne poškodené. Vedenie firmy predpokladá, že do Vianoc bude v prevádzke zubačka na Hrebienok a kabínková lanovka na Skalnaté pleso.
Tatranské chaty a doliny ostali nepoškodené. Stromami zatarasené turistické chodníky nad tatranskými osadami by mali byť v priebehu dvoch troch týždňov priechodné, uviedol riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
Ako uviedol generálny riaditeľ Kúpeľov Štrbské Pleso, Marián Zubo, neodborné vyhlásenia niektorých politikov o negatívnom vplyve kalamity na klimatickú liečbu poškodili záujmy kúpeľov. Štrbské Pleso si podľa neho aj naďalej zachová svoju jedinečnosť pri liečbe ochorení dýchacích ciest, keďže podstata vysokohorskej klímy nespočíva len v lese, ale aj v mnohých iných faktoroch, ako sú nadmorská výška, prirodzená ionizácia a čistota ovzdušia či nižší parciálny tlak kyslíka. Navyše v roku 1884, keď bolo Štrbské Pleso vyhlásené za klimatické miesto, rástlo vo Vysokých Tatrách menej stromov ako dnes, dodáva.
Predstavitelia tatranskej samosprávy, Železníc SR a Prešovského samosprávneho kraja oznámili predbežnú bilanciu škôd na dopravnej infraštruktúre a mestskom majetku, ktorá podľa ich odhadov presiahne 350 mil. Sk.

Pomoc do Tatier má prísť z únie aj z Česka
TASRNárodná obroda24.11.2004, Jožo T. Schön - Pomoc Vysokým Tatrám postihnutým prírodnou katastrofou prisľúbil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. "Mal som príležitosť vyjadriť v mene komisie solidaritu so slovenskými úradmi a s ľudom, pretože na Slovensku došlo k veľkej ekologickej katastrofe," povedal Barroso po rokovaní s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Teraz však záleží na slovenskej strane, aby poslala do Bruselu oficiálnu žiadosť o pomoc s objektívnym vyčíslením škôd. "Ide v prvom rade o finančnú pomoc, ale najskôr potrebujeme žiadosť s objektívnym ohodnotením škôd," vysvetlil Barroso. Prezident Gašparovič ho presviedčal pádnymi argumentmi: mal pripravený fotomateriál a film. Gašparovičova administratíva posiela do postihnutej oblasti päť miliónov korún. Škody na objektoch spôsobené piatkovou víchricou na území mesta Vysoké Tatry odhadol primátor Ján Mokoš na 15 miliónov Sk. Ďalších asi 170 miliónov si vyžiada likvidácia následkov. Železnice predbežne odhadli stratu na vyše 160 miliónov. Podľa prednostu Obvodného úradu v Poprade a šéfa krízového štábu Milana Barana by ucelenejší sumár škôd mohol byť známy do konca týždňa. Do záchranných a likvidačných prác sa zapojilo 30 až 40 organizácií. Na Mestskom úrade Vysoké Tatry takmer nepretržite vyzváňa telefón.
Prostredníctvom linky, ktorú zriadila civilná ochrana Poprad, sa stovky dobrovoľníkov hlásia na pomoc zničeným Tatrám. Peter Danko, riaditeľ verejnoprospešných služieb vo Vysokých Tatrách, včera uviedol, že zatiaľ ich nie je možné prijímať, pretože v horách je nebezpečno. Až potom, keď svoju prácu dokončí ťažká technika, bude možné uvažovať o využití dobrovoľníkov z celého Slovenska.
Pomoc prichádza zo susedných krajín, predovšetkým z Česka. Spoluprácu prisľúbili nielen členovia českej vlády, ale aj prezident Václav Klaus. Na obnovu zničeného tatranského lesa vyzbierala významná ekologická nadácia Partnerství už takmer milión českých korún. Pomoc pre Tatry organizujú Pardubice, odkiaľ išli do Tatier drevorubači s pílami. Nasledovať bude i finančná pomoc.
S cieľom čo najrýchlejšej obhliadky a likvidácie poistných udalostí v oblastiach výrazne zasiahnutých vyčíňaním víchrice, poisťovne posilňujú svoje kapacity. Pomoc ponúka aj Štátny fond rozvoja bývania. Ak ho mestá Poprad, Starý Smokovec alebo Tatranská Lomnica požiadajú o úver na obnovu bytovej budovy, budú vybavené okamžite, mimo poradia. Podľa riaditeľa fondu Zoltána Kasu zákon pamätá na špeciálnu pomoc v prípade živelnej pohromy a môže promptne konať pre subjekty z postihnutých regiónov, ktorými sú Horehronie, Kysuce, Spiš, Orava a Tatry. (krátené)

Bez reformy budú spoje drahšie alebo redšie
Sme 24.11.2004, dc - VÚC žiadajú od rezortu dopravy:
- Spracovať a predložiť vláde materiál, ktorý by dokončil transformáciu a privatizáciu podnikov autobusovej dopravy. Nesprivatizované akcie týchto spoločností by bezodplatne prešli na príslušné samosprávne kraje.
- Predložiť vláde na schválenie komplexnú koncepciu financovania výkonov vo verejnom záujme v autobusovej a železničnej doprave a premietnuť ju do legislatívy.
- Od začiatku roka 2005 presunúť na samosprávne kraje aj primeranú časť peňazí zo štátneho rozpočtu určených pre železnice.
Od MF SR:
- Presunúť reguláciu cien verejnej dopravy a zliav pre cestujúcich priamo na samosprávne kraje. (krátené)

Počasie v Tatrách komplikuje prácu ľuďom i technike
TASRVysoké Tatry 24. 11. 2004 - Ľuďom i technike vo Vysokých Tatrách od ráno komplikuje prácu sneh, vietor a mráz. V čase medzi 6.00 hod. a 8.40 hod. bola prerušená železničná doprava na trati Studený Potok – Tatranská Lomnica. Počasie sťažuje aj náhradnú dopravu smerom na Tatranskú Lomnicu.
Problémy spôsobuje nielen vietor, ale aj mráz. Plošiny, ktoré hasiči využívajú pri odstraňovaní stromov naváľaných na objektoch, mrznú a treba ich odmrazovať.
Prednosta Obvodného úradu v Poprade a šéf krízového štábu Milan Baran pre TASR uviedol, že dnes viac ako zdvojnásobili počet ľudí, ktorí pomáhajú v jednotlivých mestských častiach Vysokých Tatier pri uvoľňovaní objektov od napadaných stromov. Kým v utorok pracovalo v jednotlivých mestských častiach 48 ľudí s ťažkou technikou, v súčasnosti vzrástol ich počet na 110. Z hasičskej záchrannej brigády v Malackách prišlo 42 pilčíkov.
Prednosta dodal, že krátko popoludní telefonicky hovoril s komisárom Európskej únie Jánom Figeľom, ktorý ho informoval o možnej pomoci Tatrám. Vyčísliť však treba škody, ktoré víchrica napáchala. (krátené)

Situácia vo Vysokých Tatrách je stále vážna
SITAPOPRAD/VYSOKÉ TATRY 24. 11. 2004 - Situácia vo Vysokých Tatrách po piatkovej kalamite je stále naozaj vážna, vyhlásil po zasadnutí krízového štábu v Poprade predseda Milan Baran. „Počasie sa neustále mení a zhoršuje,“ uviedol pre médiá M. Baran. Dnes dopoludnia zavalili padajúce stromy autobus náhradnej dopravy medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Ráno bola pre popadané stromy dočasne prerušená aj železničná doprava medzi Studeným Potokom a Tatranskou Lomnicou. „Zdôrazňujem, aby ľudia, ktorí nemajú čo v Tatrách momentálne robiť, sem nechodili,“ povedal M. Baran.
Prácu záchranárom komplikuje mimoriadne nepriaznivé počasie v celom regióne, kde husto sneží a fúka vietor. Záchranárom pri práci „sem-tam“ zamrzne plošina, „ale je to otázka 30 minút, to nie je pre nás vážny problém,“ doplnil M. Baran. (krátené)

Viedeň chce bratislavské letisko
TASRNárodná obroda 25.11.2004 - Podľa šéfa Letiska Viedeň Herberta Kaufmanna by sa bratislavské letisko malo privatizovať v lete alebo na prelome jesene a zimy 2005.
V prípade úspechu Letiska Viedeň sú Rakúšania ochotní podieľať sa na financovaní nového železničného spojenia medzi Schwechatom a metropolou SR, pričom by rýchlovlaky CAT jazdili priamo do Bratislavy.

Vlaku Pendolino za český rychlostní rekord hrozí pokuta
Česká tisková kancelářPRAHA 25. 11. 2004 - Český rychlovlak Pendolino při vytvoření rychlostního rekordu 237 kilometrů v hodině překročil o sedm kilometrů rychlost udávanou výrobcem a povolenou Drážním úřadem. Českým drahám za to hrozí pokuta až deset milionů korun, píše Mladá fronta Dnes.
"V případech nesplnění podmínek lze zahájit správní řízení a případně uložit pokutu," řekl listu šéf Drážního úřadu Pavel Kodym. Dodal ale zároveň, že úřad by v tomto případě k extrémní výši zřejmě nesáhl. "Jestli dráhy splnily naše podmínky, ještě nevím. To zjistíme, až dostaneme dokumentaci k prováděným testům," poznamenal Kodym.
Český železniční rekord vlak Pendolino překonal minulý týden na trati mezi Vranovicemi a Břeclaví. Do té doby platil 32 let starý rekord lokomotivy řady 124, která tehdy jela po zkušebním okruhu rychlostí 219 kilometrů v hodině. Maximální rychlost Pendolina po nasazení do provozu s cestujícími na trasách mezi Prahou, Berlínem, Vídní či Bratislavou bude 160 kilometrů v hodině.
S nasazením Pendolina na pravidelné linky České dráhy počítají nejdříve v jízdním řádu pro rok 2006, řekl MfD generální ředitel ČD Petr Kousal. V Česku jsou zatím tři soupravy ze sedmi, které dráhy za 4,35 miliardy Kč objednaly.

Desítky tisíc železničářů protestovaly v Paříži za vyšší mzdy
(zpravodaj ČTK) PAŘÍŽ 25. 11. 2004 - Několik desítek tisíc francouzských železničářů dnes vypochodovalo do pařížských ulic, aby požadovalo vyšší mzdy a penze i zachování pracovních míst a protestovalo proti plánům na liberalizaci železniční dopravy.
Akce má být vážným varováním vládě před nadcházejícím jednáním železničářských odborů s ministerstvem dopravy.
Pochodu centrem francouzské metropole se podle zpravodajské televize LCI zúčastnilo asi 50.000 lidí. Uspořádalo ho osm odborových centrál sdružujících velkou většinu zaměstnanců tohto odvětví.
Souběžně manifestovalo také několik set autodopravců, kteří chtějí, aby jim vláda pomohla překonat důsledky zdražování pohonných hmot. Ve středu autodopravci pod tlakem vlády upustili od záměru zablokovat dopravu v Paříži svými nákladními auty.
Železničáři protestují proti likvidaci 3500 pracovních míst v jejich odvětví během tohoto roku a proti údajnému ohrožení dalších 2500 v příštích měsících. Znepokojuje je také závěr vlády uzákonit v železniční dopravě minimální službu, kterou by museli poskytovat za každých okolností.
Vláda chce prosadit minimální službu, aby omezila důsledky stávek železničářů na hospodářství, oni v tom naopak vidí omezení práva na stávku. Stávky ve veřejné dopravě však vzbuzují také rozladění veřejnosti.
Potenciální hrozbu pro železnice jakožto veřejnou službu vidí železničáři v otvírání tohoto odvětví konkurenci. To už začalo v nákladní dopravě a v roce 2010 má začít i v osobní.

Šestica mladíkov si na jeseň krátila čas krádežou zvrškov z koľajníc
TASRBratislava 25. 11. 2004 - Krádežami zvrškového materiálu z traťovej koľaje širokorozchodnej trate si túto jeseň "krátila čas" v Čiernej nad Tisou šestica mladíkov vo veku od 15 do 25 rokov z obce Veľké Trakany v okrese Trebišov.
Spolu 20 600 kg materiálu, ktorý po vzájomnej dohode odcudzili od 25. augusta do 9. novembra, neskôr predali v dvoch zberniach druhotných surovín v Kráľovskom Chlmci. Zinkasovali za to dovedna 82 400 korún. Peniaze si potom po bratsky rozdelili a použili pre vlastnú potrebu.
Príslušníkom Železničnej polície (ŽP) z Čiernej nad Tisou a Košíc sa šesť podozrivých podarilo zistiť, páchatelia sa k činu priznali. Železničná polícia prípad odstúpila Úradu justičnej a kriminálnej polície v Trebišove, informoval TASR hovorca ŽP Jozef Búranský.

Pre vyčíňanie počasia vlak meškal viac ako tri hodiny
SITABRATISLAVA 25. 11. 2004 - Zlé počasie v stredu neskoro večer znepríjemnilo cestu pasažierom v IC rýchliku Gerlach na trati medzi Kráľovou Lehotou a Východnou. Hovorkyňa Železníc SR Nela Blašková pre agentúru SITA uviedla, že o 21:20 spadol na rušeň strom, ktorý poškodil aj trolejové vedenie. Našťastie sa nikomu nič nestalo, ale vlak sa opäť pohol až po 205 minútach. Cestujúcim sa tak nechtiac predĺžila cesta o vyše tri hodiny.
Hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský dodal, že následne samozrejme meškali aj ďalšie osobné vlaky a rýchliky. Strom poškodil celú strechu rušňa a jeho izoláciu. Prvá traťová koľaj je ešte stále mimo prevádzky. Čikovský zdôraznil, že Železničná spoločnosť sa cestujúcej verejnosti ospravedlňuje za meškanie vlakov.

Železnica by mohla byť lacnejšia
Hospodárske noviny 26.11.2004, Danielis Juraj - Cestovné v železničnej doprave by mohlo byť lacnejšie. Tvrdí to ZSSK , ktorá sa svojho akcionára - ministerstvo dopravy, v posledných mesiacoch snaží presvedčiť, aby zmenil metódu výpočtu cien za používanie dopravnej cesty.
Do rozpočtu Železníc SR touto cestou nielen od ZSSK , ale aj od ďalších 15 prepravcov, prúdia miliardy korún.
"V cene za používanie dopravnej cesty, ktorú si účtujú ŽSR , sú zahrnuté aj odpisy. Neviem, prečo by sme ich mali hradiť aj my," povedal pre HN hovorca ZSSK Miloš Čikovský. Poplatky za používanie dopravnej cesty, ktoré spoločnosť platí železniciam ako manažérovi infraštruktúry, sú nemalé. V 1. polroku to bolo takmer 850 mil. Sk len v dotovanej osobnej doprave. Spolu s nákladnou prepravou spoločnosť železniciam zaplatila 3,5 mil., čo je takmer tretina jej nákladov.
Potrebu riešiť námietky ZSSK však cíti aj ministerstvo. Ako pre HN povedal generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy Dušan Turanovič, pripravujú už materiál, ktorý by začiatkom budúceho roka mal objasniť otázku určovania cien za používanie železnice. "Vieme, že tieto poplatky sú u nás v európskom kontexte jedny z najvyšších," dodal. Napríklad priemerná tarifa v nákladnej doprave je po Poľsku druhá najvyššia nielen v únii, ale aj na celom kontinente. Naopak, v kategórii osobnej dopravy patria ŽSR k lacnejším európskym dopravcom. Železničná spoločnosť v osobnej doprave za používanie železnice za posledného dva a pol roka zaplatila spolu 4,13 mil. Sk.
Ak by sa z cien za dopravnú cestu vylúčili odpisy, ceny v nákladnej doprave by sa vo všetkých kategóriách tratí v priemere znížili o 40% a v osobnej doprave o niečo menej. Znížili by sa tým aj ceny cestovného pre ľudí, zatiaľ čo by vzrástla dostupnosť prepravy po železnici pre biznis.
Hoci je vylúčenie odpisov z cenotvorby témou, ktorej sa ani ŽSR a priori nebránia, nie je to také jednoduché, "V tejto fáze by to bola ekonomická samovražda," hovorí riaditeľ odboru controllingu ŽSR Anton Kukučka. Za súčasných finančných podmienok by ich vylúčením z príjmov firmy vypadlo zhruba 1,8 mil. Sk. Túto sumu najväčší zamestnávateľ na Slovensku potrebuje na zabezpečenie prevádzky. Investičné dotácie zo štátneho rozpočtu sú totiž viazané na projekty spolufinancované z európskych fondov a kľúčové železničné tepny. Nie na prevádzkové investície.
"Ak by sme odpisy vylúčili, strata železníc by sa prehĺbila na zhruba 2,2 mil. Sk," hovorí ďalej Kukučka. Nesplnil by sa tak vládou schválený konsolidačný plán železníc, ktorý prvýkrát v histórii Slovenska počíta s vyrovnaným hospodárením už v budúcom roku. Podľa jeho slov preto treba v pripravovanom materiáli zohľadniť aj európsku legislatívu a celý komplex zákonov.
Odpisy sú pritom podľa zákona o účtovníctve regulárnou nákladovou položkou a pokiaľ nový systém neschváli ministerstvo alebo vláda, neexistuje norma, ktorá by ich zahŕňaniu do cien dopravnej cesty. Ceny za používanie dopravnej cesty sa nemenili od roku 1999, vlani ich dokonca železnice znížili o 2%.
Ceny cestovných lístkov sú dotované, pričom štát až do vlaňajška nepokrýval straty z výkonov vo verejnom záujme v plnej miere.
ŽSR dnes na základe objednaných výkonov štát dotuje 20% ekonomicky oprávnených nákladov. Napríklad v Rakúsku a Nemecku je to viac ako 70% a v Česku 51%.
Náklady Železničnej spoločnosti dnes v osobnej doprave kryjú tržby len čiastočne. Pri dotovaných vlakoch to bolo v prvom polroku 27% a komerčné spoje IC a EC si zarobili na 38% potrebných prevádzkových výdavkov.

Ekonómov štrajk na Ukrajine nedesí. Hrozba generálneho štrajku visí prakticky len nad tranzitom ruských surovín železničnou cestou na Slovensko
Sme 26.11.2004, Tomáš Velecký, BRATISLAVA - Napätá situácia na Ukrajine sa môže dotknúť aj Slovenska. Vodca opozície a kandidát na prezidenta Viktor Juščenko v stredu vyzval davy demonštrantov v uliciach Kyjeva na celonárodný štrajk. Hoci Slovensko nemá s Ukrajinou príliš čulý obchodný vzťah, zastavenie hospodárstva za východnou hranicou by mohlo zastaviť prísun surovín.
V troch východoslovenských železničných prekladiskách sa denne preloží takmer 50-tisíc ton tovaru. prevažná väčšina vagónov smeruje na naše územie. Sú naložené najmä nerastnými surovinami, ktoré dovážame z Ruska. Okrem toho úzkorozchodné koľaje cez juhozápadný cíp Ukrajiny spájajú východ Slovenska so severom Rumunska.
Ekonómovia sa o tranzit životne dôležitých surovín v prípade generálneho štrajku príliš neboja. "Pochybujem, že by sa štrajkovalo aj v nepretržitých prevádzkach, akými sú napríklad obsluha plynovodov a ropovodov. Protestujúci by totiž išli proti západnej Európe, ktorá ich dnes otvorene podporuje," tvrdí šéfanalytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto. (krátené)

Pri modernizácii tratí bude ŽSR radiť Holland Railconsult BV
SITABRATISLAVA 26. 11. 2004 - Konzorcium vedené holandskou firmou Holland Railconsult BV bude pre ŽSR vykonávať odborné poradensko-konzultačné činnosti súvisiace s vypracovaním projektov modernizácie železničnej trate medzi Novým Mestom nad Váhom až Čadcou. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ŽSR Nela Blašková, z celkovej ceny vo výške 429 999 eur bude smerovať 75 % z prostriedkov fondu ISPA začleneného do Kohézneho fondu a zvyšok bude zo štátneho rozpočtu.
ŽSR vyhodnocovali v rámci verejného obstarávania dve ponuky, zmluvu uzavreli s holandskou firmou 9 novembra. Partnermi holandskej spoločnosti v rámci konzorcia sú podľa Blaškovej NEA Transport research and training BV a Railway Construction Design & Research Central Office, "Kolprojekt" LTD. " ŽSR využívajú takéto poradenské činnosti preto, aby projekty obsahovali všetky potrebné náležitosti a obstáli v Bruseli pri získavaní finančných prostriedkov z európskych fondov," vysvetlila Blašková.
Modernizácia uvedenej železničnej trate v celkovej dĺžke približne 134 kilometrov je rozdelená na štyri úseky. "Na úsek Nové Mesto nad Váhom – Púchov v súčasnosti pripravujú ŽSR projektovú dokumentáciu. V druhej polovici budúceho roka plánujeme vyhlásiť medzinárodný tender na zhotoviteľa a realizácia by sa mala začať v roku 2006," skonštatovala Blašková. Druhý úsek na trase Púchov – Žilina by sa podľa nej mal začať stavať v roku 2008. S modernizáciou na úseku Žilina – Krásno nad Kysucou by sa malo podľa Blaškovej začať v roku 2005. "Posledný úsek Krásno nad Kysucou – Čadca by sa mal začať modernizovať v roku 2007, tento termín sa však môže posunúť," povedala Blašková. Dodala, že na všetky projekty plánujú ŽSR prijať určité financie aj z Kohézneho fondu, pričom maximálna suma príspevku sa môže pohybovať na úrovni 85 %. Samotná modernizácia by sa podľa nej mala týkať koľají, elektrického vedenia, zabezpečovacej techniky, oznamovacích zariadení, ako aj niektorých železničných staníc.

Hlavnú stanicu aj s námestím čaká veľká prestavba
Pravda 27.11.2004, Radovan Krčmárik, BRATISLAVA - Hlavná stanica aj s okolím by už o štyri roky mala vyzerať úplne inak. Ak sa uskutoční projekt, s ktorým prišla spoločnosť I. P. R. Slovakia, na spomenutom mieste vznikne nová staničná hala, hotel, administratívne a obchodné centrum s pasážou, kultúrno-spoločenské priestory a športoviská. Pred budovou stanice pribudne park a fontána.
Zmenou Predstaničného námestia sa mesto zaoberalo už dávnejšie. V roku 2000 mestské zastupiteľstvo firmu I. P. R. Slovakia poverilo vypísaním verejnej urbanisticko-architektonickej súťaže na riešenie tohto priestoru. Súťaž prebehla o rok neskôr v spolupráci s mestom a Železnicami SR. Medzinárodná porota posúdila 30 prihlásených návrhov, z ktorých vybrala dielo ateliéru MARKROP.
"Predpokladané náklady na plánovanú výstavbu komplexu pod Hlavnou stanicou predstavujú spolu 7,5 miliardy korún," povedala o zámere hovorkyňa spoločnosti I. P. R. Slovakia Izabela Nagyova. "Dve miliardy z toho tvoria investície do verejných stavieb - ciest, úpravy električkovej trate, staničnej haly, zastávok MHD a zelene. Začiatok prestavby sa plánuje na rok 2006 a prevádzky o dva roky neskôr."
Trať električiek sa presunie do podzemia, kde sa vytvoria zastávky pre všetky druhy MHD s napojením na halu železničnej stanice. Tá sa prepojí s Pražskou ulicou, trolejbusová trať sa preloží na Žabotovu.
Ráta sa aj s podzemnými garážami, kde bude 1 870 miest na parkovanie, vo viacúčelovej hale bude môcť čakať na spoje až 3 600 ľudí, v hoteli nájde ubytovanie asi 500 hostí.
Prístavbu vstupnej haly z roku 1987 odstránia, čím sa opäť odhalí pôvodná budova stanice z 19. storočia. Susedné ulice Pražská, Šancová a Žabotova sa rozšíria, pričom vzniknú nové dopravné prepojenia. Súčasťou komplexu sa stane aj blízke Múzeum dopravy. Pre výstavbu zaniknú aj tunajšie tenisové kurty a detské ihrisko, projekt však počíta s ich náhradou.
Keďže za obeť výstavbe padnú stovky stromov a kríkov, zámer už napadli niektorí ochranári. Ich výhrady však mesto aj stavebná spoločnosť odmietli s tým, že ide o poškodené stromy, ktoré projekt plnohodnotne nahradí novou zeleňou. Plánuje sa výsadba stromov, kríkov aj trávnikov. Chýbať nebudú ani lavičky, vodná plocha či detské ihrisko.
S výstavbou súhlasia aj Železnice SR. "Zmluva medzi ŽSR a spoločnosťou I. P. R. Slovakia sa uzavrela ešte pred tromi rokmi," priblížila hovorkyňa železníc Nela Blašková. "Predstavili nám projekt, na ktorý teraz dohliadame, len čo sa týka technickej stránky. Inak sa však na ňom nezúčastňujeme, ani finančne. Náš postoj je k nemu je taký, že ak prospeje rozvoju mesta, len to privítame."

Čo bude na Predstaničnom námestí
nová staničná hala, obchodné centrum, hotel, kancelárie, viacúčelová hala, kultúrno-spoločenské centrum, športové plochy, podzemný terminál MHD, vyhliadková veža, strešné tenisové kurty, detské ihrisko, podzemné garáže, park, vodná plocha s fontánou

Na vrchol Evropy a zpátky
27.11.2004 Mladá fronta DNES , Michal Strnad ( michal.strnad@mfdnes.cz ), ČD - Kdo si chce v klidu užít krásy švýcarských Alp od louky až po věčný led, nesmí jet k JUNGFRAUJOCH vlakem. Za cestu po svých se vám hory odmění
Chcete se dostat do výšky 3571 metrů nad mořem a trochu se zapotit? Navíc bez rizika, že uklouznete na věčném ledu? Vydejte se na dva dny do švýcarského regionu Jungfrau - splníte si jak výškový limit, tak požadavek bezpečnosti. Do výšky věčného ledu se dostanete za slabé dvě hodinky - spolu se stovkami dalších náruživých a panoramat chtivých turistů z celého světa.
Kdo je dobrodružnější povahy nebo chce prostě trochu ušetřit, může si cestu zkomplikovat a jít čtyři hodiny do kopce pěšky. Není to výlet pro netrénované a na posledním úseku se drahé švýcarské dráze stejně nevyhnete. Cestu nahoru si však užijete v klidu a bez lidí.
V obou případech vaše stoupání začne v osadě Lauterbrunnen. Na nádraží si kupte lístky, a to podle vašeho gusta: buď pojedete celou cestu vlakem, nebo dráhu využijete jen v posledním úseku z Kleine Scheideggu na Jungfraujoch.
Vydáváme se pěšky, je však už odpoledne, proto jsme se rozhodli přespat v osadě Kleine Scheidegg, která překonává nadmořskou výšku Sněžky více než o 400 metrů. Odtud vyrážíme z ranního světla do tmy a pak zase do světla, které nutí přivírat oči. Ale pěkně popořádku. Turistické značení vás z Lauterbrunnenu (780 m n. m.) nejdříve zavede do obce Wengen (1274 m n. m.), která patří k výchozím bodům. Na turisty s krosnami a těžkými a zaprášenými botami tady místní nejsou zvyklí. Kontrast mezi naší skupinkou a japonskými návštěvníky, kteří se vyhrnuli z vlaku hned po nás, bije do očí. Rázem jsme se stali atrakcí.
Stoupání zWengenu do Scheideggu není zpočátku nijak dramatické. Potkáváte rodinky s dětmi, důchodce s trekkingovými hůlkami, občas i cyklisty. Až na výjimky se jim díváme do tváře, jen málo dobrodruhů směřuje vzhůru. Na pastvinách se procházejí krávy, podzimní slunce svítí do zátylků a na čele se objevují první krůpěje potu. Zatím nevíme, že to nejhorší nás ještě čeká.
Před námi se objevuje úsek tak prudký, že lezeme bezmála po čtyřech a po každých deseti metrech si dáváme pauzu na vydýchání. I když podzim vrcholí, je nám horko jako na španělských plážích. Usměvavé dámy důchodového věku rozšafně odpovídají na pozdrav, pánové soucitně kývají hlavami... Otáčím hlavou a mám pocit, že vidím fatu morgánu. Běžec! Jakoby nic nás míjí asi padesátiletý pán, není skoro zadýchaný, s úsměvem nám kyne a pokračuje dál. Druhý den se v informačním videu ve vlaku dozvídám, že tento muž trénoval na Jungfrau-Maraton.
To nejhorší už máme za sebou. Prudký sklon se zmírnil a třetí úsek jde rychle "od nohy". Stromy ustupují nízkým klečím, pak alpským loukám a nám se otevírá nádherný výhled na hory, kvůli kterým jsme se tři hodiny mořili.
Zdraví vás trojice mocných - Eiger, Mönch a Jungfrau. Všechny vrcholy jsou oděny do věčného ledu, září v podzimním slunci. A to ticho! Když máte štěstí, jste tu jen vy a Alpy. Můžete si lehnout na louku a jen se tak chvíli povalovat, vychutnat si pohled na mrak, který se zachytil kolem hlavy Jungfrau jako bílá svatozář, poslouchat temné mručení ledu, který se čas od času s obrovským hlukem uvolní.
Rozhodně nepřehlédněte jeden ze symbolů tohoto místa - horu Silberhorn, Stříbrný roh. Tak ladné křivky by upoutaly pozornost mnohých svůdníků. Není náhoda, že pohlednice se Silberhornem jdou v informačních centrech na dračku. Pak už jen pozvolné stoupání a najednou se objevíte v Kleine Scheideggu (2061 m n. m.). Když dostanete hlad či chuť na pivo, doporučuji příjemnou menší restauraci, ležící asi 100 metrů od nádraží. Galina, paní domu, pochází z Ruska, a proto ji skupinka čtyř slovansky mluvících lidí potěšila. A kde přespat? V obci stojí nejméně tři hotely, můžete spát i pod hvězdami, ale připravte se na ranní zimu.
A ráno už můžeme vyrazit k hlavnímu cíli naší cesty, ke stanici Top of the Europe, Vrchol Evropy. Švýcaři se tímto místem velmi chlubí a mají proč. Budova byla zapsána na seznam UNESCO a dráha k ní patří mezi technické skvosty Evropy. Její stavba započala již na konci 19. století a turisté právem žasnou nad dovedností tehdejších techniků - celá totiž vede masivem Eigeru a Mönchu.
Během cesty vlak dvakrát zastaví. První stanice, Eigerwand, umožní velkými okny pohled do údolí. Druhá, Eismeer, skýtá nádherný pohled na ledové moře, které se plazí z vrcholku hory.
A pak to přijde, během cesty si musíte několikrát polknout, tlak vzduchu výrazně klesá a vlak se blíží k cíli. Překonal výškový rozdíl 1393 metrů. Pak dorazíte na nádraží, jak jinak, v nitru hory.
Teď jen, co navštívit dřív. Vyhlídkovou plošinu? Jednu ze tří restaurací? Ledový palác? To je dilema, se kterým se musíte vypořádat. Ani jednu z možností si však nenechte ujít - v ledovém paláci potěší tučňáci, lední medvědi či nádherně vyvedení orli. Vše samozřejmě v hloubce deseti metrů a z pravého ledovcového ledu, žádné umělé náhražky. Důkladně si prohlédněte tabuli v Síni svobody, kde se nacházejí také jména prezidenta Masaryka a Jana Palacha. Odsud můžete pokračovat na ledovec - až půjdete tunelem, na jehož konci září bílý sníh, budete si připadat jako ve snu. Pak přivřete oči, protože jas sněhu bolí. A jste venku, na věčném ledu.
A pak třešnička na dortu, koruna celého výletu - vyhlídková plošina. Na ni vás doveze superrychlý výtah. Během několika sekund se dostanete o dalších sto metrů výš. Obrovské číslice 3571 vás nenechají na pochybách, že jste opravdu na Top of the Europe, na nejvýše položené stanici tohoto typu v Evropě. Výhled skutečně velkolepý, jako na dlani máte krajinu kolem Interlakenu, odkud jste přijeli. Na vlastní oči vidíte, kam až se plazí největší alpský ledovec Aletschgletscher.
Otočte hlavu, společnost vám dělá Jungfrau a Mönch. A desítky černých ptáků a dalších turistů, kteří se kochají stejně jako vy. Stačí jen říci: "Pane jo. To je něco!" Na vrcholu Jungfraujoch to uslyšíte v desítkách jazyků.
***
MŮŽE SE HODIT
* Jak se tam dostat?
Výchozím bodem je město Interlaken. Do Lauterbrunnenu vede jak železnice, tak dobře značená silnice.

* Kolik stojí železnice na Top of the Europe?
Pokud využijete ranní slevy (Good Morning Ticket), zpáteční jízdenka z Interlakenu až na Jungfraujoch vás vyjde na 100 eur. Více informací naleznete na www.jungfrau.ch

Slunce nemilosrdně pálí a prudké světlo bodá do očí. Rozhodně si nezapomeňte sluneční brýle
Zlomený kříž nad Tatrami
27.11.2004 Právo, Pavel Čírtek, ČD - Je pondělí, tři dny poté. Ve stánku v Tatranské Lomnici mně prodavačka místo pohlednic nabízí drahou fotografickou publikaci: Kúpte si knižku, budete mať pamiatku, ako vyzerali Vysoké Tatry predtým.
Pohroma začala zhruba o půl čtvrté odpoledne. Rychlost větru se blížila sto padesáti kilometrům v hodině. Odnášela střechy domů, vyvracela dveře, tříštila okna a jako domino před sebou stínala stoletý les.
Pavol Kušnír právě šel pro syna na nádraží. Zbytečně. Stromy zavalily trať.
Zasažená sportovní zařízení se horečně opravují. Když nepřijedou turisté, bude to znamenat další fázi katastrofy. Každý, s kým mluvím, prosí - napište tam, ať přijedou. Na rukou je budeme nosit.
Sníh zalepuje oči. Klestí, připravené k odvozu, rozmetává vichřice široko daleko. Přesto hloučky lidí obalených sněhem odstraňují padlé stromy ze železniční trati a jakýsi sněhulák se ve vánici potácí s tabulí skla, která hrozí, že ho odnese.
***
ODHADY ŠKOD ZPŮSOBENÝCH VICHŘICÍ (v Sk)
Celkové škody se odhadují na několik miliard, včetně nerealizovaných příjmů z turistického ruchu.
* Opravy budov a inženýrských síti cca 70 miliónů.
* Škody na Tatranské železnici cca 120 miliónů.
* Zničení 12 tisíc hektarů lesa představuje škodu více než jedné miliardy v nákladech na obnovu lesa. Přitom se předpokládá, že zhruba polovinu potřebných financí poskytne prodej dřeva z polomů, pokud se podaří ochránit je před škůdci.
* Pravděpodobné jsou značné škody na lesní zvěři, částka v korunách není známa.

OBNOVA POROSTŮ ZA 70 AŽ 100 LET
* K obnovení provozu Tatranské železnice má dojít 15. prosince.
* Veškeré opravy ubytovacích zařízení poškozených vichřicí by měly být hotovy už na začátku sezóny, tedy dnes, 27. listopadu.
* Vytěžení spadlých lesních porostů má trvat minimálně dva roky, nová výsadba by měla být hotova do pěti let. Obnova porostů, srovnatelná se stavem před vichřicí se odhaduje v horizontu 70 až 100 let.

* V rámci odstraňování následků katastrofy už existují návrhy na přehodnocení rozsahu a stupně ochrany Tatranského národního parku.
Návrhy se týkají rozšiřování sjezdových tratí a s tím související soustavy lanovek a vleků, budování kapacitních ubytovacích zařízení atd. To by mohlo přinést další příjmy, které by měly přispět k úhradě sanačních nákladů. (krátené)

Dvě trati na Hodonínsku končí, spojů má však být více
Česká tisková kancelářRovnost - Brněnský deník 27.11.2004 , ČD , Brno - ČD od platnosti nového jízdního řádu nepatrně zvýší počet spojů v Jihomoravském kraji. Vlaky již ale nebudou jezdit na trati Kyjov - Mutěnice a mezi Hodonínem a slovenským Holíčem.
Každý den vyjede na tratě přibližně 1100 vlaků. V průměru urazí osobní a spěšné vlaky na regionálních trasách asi 20 701 kilometrů denně, což je o 282 kilometrů více než v současném jízdním řádu. Nový jízdní řád bude platit od 12. prosince, řekl vedoucí Krajského centra osobní dopravy a přepravy Brno ČD Jiří Kotrman.
Proti současnému systému také přibudou tratě s pravidelnou taktovou dopravou. Nyní vlaky v pravidelných intervalech jezdí na trasách z Brna na Českou Třebovou, Tišnov a Břeclav. Kvůli plánovanému rozšíření integrovaného dopravního systému v kraji ČD nově zavedou taktovou dopravu také ve směru na Jihlavu a Vyškov, uvedl Kotrman.
Největší změmy se s novým jízdním řádem dotknou trati Brno - Náměšť nad Oslavou - Jihlava. Z Brna do Náměště nad Oslavou bude ve všední den zavedena taktová doprava s hodinovým intervalem. "Od Náměště nad Oslavou přes Třebíč a Okříšky do Jihlavy projíždí z Brna zpravidla každý druhý osobní vlak," řekl. Na této trase je tedy hrubý dvouhodinový takt osobních vlaků, který se ale střídá s dvouhodinovým taktem rychlíkových spojů. Na trase totiž přibude šest párů rychlíků.

Vlaky podle nového jízdního řádu mají ujet v regionu více kilometrů.
Pomozte Tatrám! Přijeďte je navštívit
Rovnost - Brněnský deník 27.11.2004 , Michal Achremenko, ČD , Praha - Chcete pomoci Vysokým Tatrám, přes které se před týdnem přehnal ničivý orkán? Pak je přijeďte navštívit. To Čechům, Moravanům a Slezanům vzkazuje předsedkyně představenstva Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry Jana Kalinčiková. Slovenské velehory jsou podle ní na turisty připravené ,byť s některými omezeními v dopravě. “Ubytovací a restaurační zařízení fungují v plném rozsahu, stejně jako většina lyžařských tratí. Zbytek by měl být v provozu do Vánoc,” ujistila Kalinčíková.
Některé komplikace přetrvávají v dopravě, zatím se například nedá dostat na Hrebienok. “Je to otázka několika dní, než těžké mechanismy stromy z cesty odstraní,” uvedla Kalinčíková. Větším problémem bude zprovoznění tatranské elektrické železnice ze Starého Smokovce na Štrbské pleso, ale tady nahradily vlak autobusové spoje.
Zlevňování ubytování a služeb ve snaze přilákat klienty nyní není aktuální. “Zatím nemáme informace, že bychom výrazně zlevňovali pobyty,” upozornila Kalinčíková. Dodala, že provozovatelům vznikly kvůli vichřici neplánované náklady, které se budou snažit pokrýt.
Na Slovensku se nyní rozhořela diskuse mezi ekology a podnikateli. “Tatry potřebují nový územní plán. Ochránci přírody by při jeho tvorbě neměli být tvrdohlaví a nějaký ten metr by měli pustit pro případnou stavbu,” napsal slovenský list Pravda. Podnikatelé by si však měli uvědomit, že nejlepší prostor na budování zařízení cestovního ruchu je v podtatranských obcích. Kdo si chce do hor zajít, má to z nich jen skok.
Přírodní katastrofa vyvolala vlnu solidarity. Například společnost Less z Bohdanče na Kutnohorsku poslala do Tater své zaměstnance a stroje, které čistí cesty, pomoc slíbil Hasičský záchranný sbor, firma Biona Jersin zašle dva tisíce litrů biologicky odbouratelného oleje do motorových pil, město Pardubice předalo 350 tisíc korun. Pomoc slíbil i prezident Václav Klaus, vášnivý lyžař. Jednotlivci mohou přispět prostřednictvím mobilních telefonů, když zašlou SMS na číslo 87777 s textem DMS Tatry.

ŽSR , Železnice SR , ZSSK , Železničná spoločnosť , ŽS , BRKS , ČD , ÖBB , MÁV , PKP , , DB , SNCF , RENFE , , SBB-CFF-FFS , FS , FS Trenitalia , SNCB , UIC , ŽOS Vrútky ,  ŽOS Zvolen , ŽOS Trnava , ALSTOM , MDPT , IC a EC , , VÚD , Wagon Slovakia a.s. Bratislava , ŽU , vysokorýchlostné vlaky

Bratislava: Bratislava , Bratislava hl. st. , Bratislava-Petržalka , Bratislava-Nové Mesto , Rusovce , Bratislava predmestie , Bratislava-Rača , Bratislava filiálka , Bratislava-Vajnory , Bratislava-Vinohrady , Bratislava-Železná studienka , Bratislava-Lamač , Bratislava východ , Devínska Nová Ves , Devínske Jazero , Starý most
110-6: Malacky , Kúty , Senica , Jablonica
120-9: Pezinok , Trnava , Leopoldov , Piešťany , N. Mesto n/V. , Trenčín , Tr. Teplá , Púchov , Pov. Bystrica , Žilina , Nemšová , Čadca , Skalité
130-50: Senec , Galanta , Šaľa , Palárikovo , N. Zámky , Štúrovo , Šurany , Dunajská Streda , Komárno , Sereď , Nitra , Topoľčany , Chynorany , Prievidza , Zbehy , Zlaté Moravce , Kozárovce , Handlová , Horná Štubňa , Levice , Hronská Dúbrava , Zvolen , Čata , Šahy , Krupina
160-75: Lučenec , Fiľakovo , Jesenské , Lenartovce , Plešivec , Rožňava , Turňa nad Bodvou , Moldava nad Bodvou , Haniska pri Košiciach , Veľký Krtíš , Breznička , Poltár , Banská Bystrica , Harmanec , Diviaky , Martin , Kremnica , Podbrezová , Chvatimech , Brezno , Červená Skala , Telgárt , Dobšinská Ľadová Jaskyňa , Dedinky , Mlynky , Mníšek nad Hnilcom , Gelnica , Pohronská Polhora , Tisovec , Rimavská Sobota
180-8: Žilina-Teplička , Vrútky , Kraľovany , Ružomberok , L. Mikuláš , L. Hrádok , Štrba , Poprad , Sp. N. Ves , Spišské Vlachy , Margecany , Kysak , Košice , Dolný Kubín , Štrbské Pleso , Starý Smokovec , Tatranská Lomnica , Kežmarok , Podolínec , Stará Ľubovňa , Plaveč , Prešov , Sabinov
190-6: Michaľany , Slovenské Nové Mesto , Dobrá , Čierna n/T. , Čop , Trebišov , Bánovce n/O. , Michalovce , Strážske , Humenné , Medzilaborce , Vranov nad Topľou , Bardejov , V. Kapušany , Maťovce
ÖBB : Wolfsthal , Kittsee , Marchegg , Wien Südbahnhof , Wien Westbahnhof
MÁV : Rajka , Hegyeshalom , Győr , Komárom , Szob , Budapest-Keleti pu. , Budapest-Nyugati pu. , Ipolytarnóc , Somoskőújfalu , Bánréve , Miskolc-Tiszai pu.
PKP : Zwardoń , Muszyna , Łupków
ČD : Břeclav , Lanžhot
: Užhorod

ĽMJ , 840 , ETR 310 , 401 , 450 , 460/480 , 470 , 480 - Alfa Pendular , 490 , 500 , 650 , , 680 Pendolino , ICE / ICT , ICE 1 , ICE 2 , ICE 3 , ICE 4 , ICT , ICT-VT , Sm3-S220 , TGV , -AVE 100 , -Acela , -AGV , -Atlantique , -Duplex , -Euromed , -Eurostar , -KTX , -La Poste , -P 01 (Pendulaire) , -PSE , -Réseau , -THALYS PBA, PBKA , Eurotunnel , Transrapid , Metrorapid , X 2/2000 , Šinkansen

Salgótarján - Fiľakovo - Lučenec , Lučenec - Zvolen nákl. st. , Zvolen - Banská Bystrica , Nové Mesto nad Váhom - Piešťany , Piešťany - Trnava , Trnava - Bratislava-Rača , Bratislava - Wolfsthal , koridory

Plavecký Mikuláš - Rohožník - Zohor
Zohor - Záhorská Ves
Brezová pod Bradlom - Jablonica
Nemšová - Lednické Rovne
Žilina - Rajec
Neded - Šaľa
Komárno - Kolárovo
Kozárovce - Zlaté Moravce , Zlaté Moravce - Lužianky
Zbehy - Radošina
Nitrianske Pravno - Prievidza
Zlaté Moravce - Úľany nad Žitavou
Banská Štiavnica - Hronská Dúbrava
Lučenec - Kalonda
Breznička - Katarínska Huta
Muráň - Plešivec
Slavošovce - Plešivec
Dobšiná - Rožňava
Medzev - Moldava nad Bodvou
Poltár – Rimavská Sobota
Levoča - Spišská Nová Ves
Vranov nad Topľou - Trebišov
Veľké Kapušany - Vojany , Vojany - Bánovce nad Ondavou

Trenčín - Chynorany
Levice - Čata , Čata - Štúrovo
Zvolen - Krupina , Krupina - Šahy , Šahy - Čata
pozemná lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok
kabínková lanová dráha Tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso
visutá lanová dráha Skalnaté Pleso – Lomnický Štít
sedačková lanová dráha Skalnaté Pleso – Lomnické sedlo
Štrbské Pleso - Štrba
Poprad-Tatry - Starý Smokovec , Starý Smokovec - Štrbské Pleso
Tatranská Lomnica - Starý Smokovec , TEŽ , TREŽ ,

 


Strana vytvorená: 30-XI-2004  
Späť na " Železničné správy z tlače " (pr0448.htm)